Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

PFA PE WEBDESIGN? SE POATE?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
silvia77

silvia77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.03.2011
Fac webdesign de ceva timp, pe bani, bineinteles si asta impreuna cu fratele meu care se ocupa de partea de programare. As vrea sa fac un PFA, ca sa intru in legalitate , asta mai mult in scopul de a lua un credit. Insa eu nu am nici o diploma in domeniu si nici studiile mele nu sund adiacente IT.

    Ati putea sa imi spuneti cumva daca exista posibilitatea sa imi fac acest PFA cu vreo diploma oarecare obtinuta pe net, in ciuda faptului ca eu tot ce stiu am invatat din  tutoriale...plus ca nu vad cum ar putea cineva evalua gradul de imaginatie al cuiva sau performanta acelei persoane pe asa un domeniu, incat sa se acorde o diploma. Da .. te pot ajuta cu materiale despre HTML/CSS, si te pot evalua sa vada daca ai priceput, iar la sfarsit sa iti dea hartia, insa nu stiu in ce masura sunt acceptate acest tip de diplome la dosarul de inregistrare pentru PFA.

    Apoi.. eu nu inteleg.. si poate gresesc eu.. daca castig bani din asta.. pentru ca la asta ma pricep.. iar banii nu sunt putini, ci cam 800-1000 euro pe luna, pentru ce statul roman nu si-ar vrea partea? Si pentru ce eu.. nu am cum sa ma justific la nici o banca ca am venituri si ca pot fi de incredere la rambursarea unui credit. Interesant e cum is mai de incredere bugetarii care sunt majoritatea cu un picior in groapa.. sau cei care lucreaza la firme care abia abia mai pot subzista in momentul de fata.

   Ca sa numai zic ca nici nu se regaseste intre codurile CAEN. Din ce am vazut in lista codurilor CAEN rv 2, ar fi ceva asemanator la 631 Activitati ale portalurilor web, prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe. Mi se pare asa alambicat ca mi se face lehamite.  

Va rog mult.. poate se gaseste cineva care ma poate lumina un pik in treaba asta.....sau macar sa spuneti daca v-ati confruntat cu ceva similar.

PS- Creditul care ma intereseaza nu e unul care poate fi trecut pe firma, ci unul pentru Prima Casa. Mai aiurea e ca sunt si in divort si am un copil si trebuie sa arat ca am venituri stabile.. cum fac asta? Sa las tot si sa ma duc vanzatoare?

Ciudat domeniu, nu? Adica.. as zice .. neprmis de valorizat la noi in tara

Multumesc si imi cer scuze daca am gresit sectiunea.:)

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsilvia77, on 24th March 2011, 03:01, said:

exista posibilitatea sa imi fac acest PFA cu vreo diploma oarecare obtinuta pe net
Pregãtirea sau experienþa profesionalã se atestã, dupã caz, cu documente cum sunt: diploma, certificatul sau adeverinþa, prin care se dovedeºte absolvirea unei instituþii de învãþãmânt, certificatul de calificare profesionalã sau de absolvire a unei forme de pregãtire profesionalã, organizatã în condiþiile legii, în vigoare la data eliberãrii acestuia, certificatul de competenþã profesionalã, cartea de meºteºugar, carnetul de muncã al solicitantului, declaraþie de notorietate cu privire la abilitatea de a desfãºura activitatea pentru care se solicitã autorizarea, eliberatã de primarul localitãþii respective în mod gratuit în cazul meseriilor tradiþionale artizanale, atestatul de recunoaºtere ºi/sau de echivalare pentru persoanele fizice care au dobândit calificarea în strãinãtate, atestatul de recunoaºtere a calificãrii dobândite în strãinãtate, în afara sistemului de învãþãmânt, orice alte dovezi care sã ateste experienþa profesionalã.

http://static.anaf.r...OUG_44_2008.htm

View Postsilvia77, on 24th March 2011, 03:01, said:

pentru ce statul roman nu si-ar vrea partea?
Ba o vrea ! E chiar obligatoriu. La un SRL nu-ti trebuie nici o scoala in acte. Insa fiscalitatea e mai mare.

#3
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
eu mi-am ales 7222 (consultanta si furnizare de alte produse software).
si impozitul il platesc in functie de ceva norma stabilita de fisc pt acest tip de activitate, la 7222 in arad e in jur de 7-800 de lei pe an.

deci daca chiar tii sa platesti taxe mafiotilor si oamenii pt care faci site-uri nu iti cer facturi te sfatuiesc sa iti alegi impozitarea dupa norma de venit. altfel va trebui sa ti evidenta contabila si sa platesti un procent din veniturile tale (in jur de 20% parca). dar mai bine intereseaza-te la banca prima data daca iti vor da creditul pt tipul asta de PFA.

cu diploma n-o sa ai probleme. eu am facut o facultate de info, dar fata care mi-a facut dosarul mi-a zis ca desi oficial trebuie sa ai ceva hartie care atesta ca ai experienta in domeniu, in realitate nu prea conteaza ce studii ai :)

#4
silvia77

silvia77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.03.2011
Mersi mult Laurentiu pentru raspuns...parcursesem deja legea privind PFA urile.. insa cum stii si tu poate, ce e scris in lege e usor diferit de ceea ce se poate intampla la ghiseu.. si in viata reala as zice, pentru ca ei nu se refera la ceva spsecific, cum ar fi acest tip de prestare de servicii la care participi suta la suta ca autodidact. Ma rog.. sper sa nimeresc la ghiseu o tipa de care pomeneste Alexutsa, care sa nu imi ceara studii specifice. Legat de SRL-uri..iti dai seama ca ar trebui sa imi fac carte de munca ca angajat.. si stii cam ce taxe ar trbui sa platesc la un salariu de minim 16 milioane cum cere la banca? Cam tot atat. Si asta chiar nu imi convine. Dar cum ai spus si tu deja..fiscalitatea e substantial mai mare.:) O sa merg maine sa vad ce imi spun cei de acolo concret. O sa va spun si voua.

View PostAlexutsa, on 24th March 2011, 19:25, said:

eu mi-am ales 7222 (consultanta si furnizare de alte produse software).
si impozitul il platesc in functie de ceva norma stabilita de fisc pt acest tip de activitate, la 7222 in arad e in jur de 7-800 de lei pe an.

deci daca chiar tii sa platesti taxe mafiotilor si oamenii pt care faci site-uri nu iti cer facturi te sfatuiesc sa iti alegi impozitarea dupa norma de venit. altfel va trebui sa ti evidenta contabila si sa platesti un procent din veniturile tale (in jur de 20% parca). dar mai bine intereseaza-te la banca prima data daca iti vor da creditul pt tipul asta de PFA.

cu diploma n-o sa ai probleme. eu am facut o facultate de info, dar fata care mi-a facut dosarul mi-a zis ca desi oficial trebuie sa ai ceva hartie care atesta ca ai experienta in domeniu, in realitate nu prea conteaza ce studii ai :)

Legat de impozitare pe norma de venit sau in sistem real, Alexutsa tu ai toate facturile care sa arate ca ai facut tranzactii de o anumita suma pe an, indiferent daca acestea au fost de 1000 lei pe luna sau 4000 ? Cum te ajuti de ele ca sa faci o um alunara? Le aduni si gata..? Sunt total in afara cu contabilitatea asta..Explica-mi un pic cum e cu norma asta de venit te rog. Eu sunt din Iasi si banuiesc ca tot regulile sunt cam aeleasi ca la tine. Ma intereseaza daca pot face acte asa incat sa am venituri de macar 2200 Ron pe luna.. Sau pot taia facturi in nestire.:)?

Am vorbit pana acum la BCR.. insa cred ca era cam incompetenta tipa aia, nici macar nu stia ce e un PFA, apoi am vorbit azi la BRD si au zis ca pe domeniul servicii WEB acorda creditul. Nu am stiut ce altceva sa intreb. Nici nu pot sa spun acolo o suita de situatii ipotetice, ca sa aflu care e sistemul la ei. Cand o sa am autorizarea in mana, va fi altfel.

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Promit sa scriu despre experienta avuta la Registrul Comertului.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsilvia77, on 25th March 2011, 03:33, said:

Legat de SRL-uri..iti dai seama ca ar trebui sa imi fac carte de munca ca angajat
Nu e obligatoriu sa te angajezi pe varianta cu SRL-ul. Esti administrator si dovedesti cu datele din contabilitate. Desigur, aceasta varianta e mai scumpa din toate punctele de vedere dar e cam singura cand nu poti via PFA/II.

La PFA cu norma nu stiu cum dovedesti veniturile reale. Legal ai atit cat ti-e norma. Ce e peste e al tau dar nu ai baza legala sa faci dovada celor de la banca, aceste acte doveditoare trebuiesc confirmate si de ANAF ori la norma nu prea mai vad cum. Daca esti in sistem real, e altceva. Da' poate imi scapa mie ceva...

#6
silvia77

silvia77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.03.2011
Am promis ca scriu despre experienta la Registru Comertului si o sa scriu.:) Poate ajuta pe cineva.

Am fost sa intreb ce imi trebuie si mi-au spus ca nu imi trebuie studii in domeniu IT pentru webdesign.. ci doar o dovada de studii..cred ca puteam sa vin si cu diploma de bac. Insa eu aveam diploma de licenta. A fost ok chiar daca era de la Psihologie.:) Asa de usurata am fost pentru ca pe toate forumurile se scria ca trebuie diploma in IT. E adevarat ca in lege scrie " dupa caz" si acolo afli daca e cazul sau nu.

Pe langa asta a trebuit sa aduc un document ce priveste sediul social si am facut un contract de comodat cu parintii mei. Formularul l-am downlodat de pe net si l-am completat in 2 exemplare, au semnat parintii si eu si am dus acolo un exemplar si Titlul de proprietate de la apartamentul lor copie si original.

A mai trebuit CI in copie si original. Apropo pe toate copiile trebuie sa scrii cu mana ta Conform cu originalul si sa semnezi.(parintii au facut la fel pe copia de la titlu)

Si inca ceva: a mai trebuit sa iau de la un ghiseu o cerere de verificare nume. Asta ca sa nu fie coincidente de nume. Aia am completat-o si am platit 32 lei si mi s-a eliberat a doua zi. A doua zi, adica azi, m-am dus la ghiseu si mi s-a eliberat o hartie pe care scrie ca e ok numele ales si cu aia impreuna cu ce am zis mai sus am fost sa intreb ce fac in continuare. Mi s-au dat vreo 4 formulare pe care a trebuit sa le completez. Erau modele pe pereti pe acolo care te ajutau sa intelegi cum trebuie facut. Cu toate hartiile astea am mers la o functionara care s-a uitat pe toate, mi-a dat sa fac copii la unele.. Xeroxul era chiar alaturi de masa ei, apoi mi-a dat sa platesc suma de 233 lei si astaa fost tot si mi-a zis sa vin vineri ( azi fiind marti).

Sa speram ca va fi bine . Dupa asta o sa trebuiasca sa merg la ANAF. Va povestesc ce a fost si acolo.

PS- M-am hotarat sa aleg ca sistem de impozitare sistem real pentru ca asa am mai multe sanse sa iau creditul.:) Norma de venit in Iasi e de 20.000 pe an si daca impart la 12luni nu ajung sa fac pe luna cat vrea banca.:) O sa fie mai complicat da tre sa ma descurc.

PS2- pt cei interesati sa faca PFA.. nu are rost sa downlodati formularele de pe net pentru ca nu va ajuta mai cu nimic. Acolo vi se da tot. Si ajutor la completat pe deasupra.

Multa bafta.

#7
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Stai asa ca am citit ala-ndala :D Deci daca tu castigi 800-1000 euro, cat le dai lor ? Cum platesti statu' si cum (lunar sau anual) ? Pai si sa zicem ca nu castigi banii aia intr-o luna si faci doar un logo de 30 euro, lor cat le dai in luna aia ? Ultima intrebare ar fi : Cum declari si dovedesti ce venit ai tu la banca, ca practic tu nu poti sa zici "da domne eu castig atat, ca asa vreau eu" ? Esti freelancer nu ? Poti sa ai clienti sau poti sa n-ai... Lamureste-ma si pe mine te rog ca sunt interesat de ...banca :D Ms

Edited by w3room, 30 March 2011 - 03:01.


#8
silvia77

silvia77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.03.2011
Am finalizat actele. Am luat ieri..adica pe 5 aprilie certificatul de inregistrare (a durat fix o saptamana), apoi in aceeasi zi am mers la Administratia financiara, nu la ANAF (asta pentru ca nu sunt platitor de TVA), si am completat declaratia 220..adica o declaratie a venitului estimat.. Daca bifezi ca vrei sa fii impozitat in sistem real trebuie sa estimezi cat vei castiga. Asta inseamna ca acolo scrii cat crezi tu ca ai sa faci in primul an de activitate..brut adica.. spui si cam cat crezi tu ca ai sa deduci (adica cheltuieli...de exemplu ti-ai luat un sistem nou.. ceva pe domeniul tau.. birou..hartie..ma rog si le decontezi) si scazi din prima pe a doua si iti ramane venitul brut care se impoziteaza cu 16%.

Mai concret..eu am zis ca pe primul an estimez sa am 23.000 ron din care estimez ca am sa deduc 20.000ron si deci raman 3.000 impozabili cu 16 %. Si astfel in primul an ei o sa imi ia 16 % din astia 3 000 ron impartit pe 4 trimestre. Apoi.. tot din astia 3000 iau si 5,5% pt sanatate.. Apoi, pentru ca am declarat ca o sa am mai mult de 8000 de ron pe an.. trebuie sa platesc la pensie 222 ron pe luna. Deci cam astea or sa fie cheltuielile.. Apoi...in cazul in care nu cred ca o sa mai am veniturile astea...pot oricand sa mai depun o declaratie a veniturilor estimate ( 220- o gasiti pe net) la Administratia financiara. Insa.. daca va fi asa..sau daca nu..dupa un an de activitate oricum se va face  o regularizare.. si acolo cu negru pe alb vei duce toate actele doveditoare si se va corecta ce ai declarat.. ca doar nu e nimeni mama Omida sa stie ce va face sau  nu, doar estimezi. Si va fi ok, adica nu te trage nimeni de maneca daca ai zis bine sau nu, ca oricum se regleazasi ori mai ai tu de dat ceva ori iti mai dau ei..: ) ceea ce ar fi preferabil.

Sincer.. nu sunt prea sigura ca e ok pentru banca..dar asta voi vedea..si va voi scrie cum e ..o sa trebuiasca sa consult un contabil neaparat.

In ce priveste siguranta mea ca o sa am veniturile astea.. asta e treaba mea si a oricarei persoane isi face PFA ul... Sper sa reusesc sa o fac si ma bazez pe ceva concret... nu e la intamplare. Veniturile la banca cred ca le pot dovedi prin facturi..registre.. inca nu mi-e clar..: ) o sa vad eu .. In orice caz.. trebuie sa imi fac un cont la o banca pe PFA prin intermediul caruia voi primi bani , ca un plus de dovezi ca intra venituri.

Dupa ce mergi la Administratia financiara si completezi 220 ei iti dau o declaratie de impunere in care e notat ce taxe platesti mai departe. Apoi iti cumperi Registru de inventar, registru jurnal de incasari plati, facturier si chitantier. Eu am dat pe ele 45 ron ( pastrezi bonul ca il poti deconta) apoi tre sa iti faci stampila care e si aia vreo 50- 60 ron si gata. Cu registrele tre sa te intorci la admin finanaciara sa le stampileze..asta dupa ce numerotezi paginile.

Apoi. mai e un pas..trebuie sa vad cum fac cu cartea de munca.. inca nu mi-e clar..ca daca veniturile vor fi trecute pe cartea de munca.. pot dovedi cu ea la banca. Despre asta va scriu sapt viitoare.

Toate cele bune!

#9
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
Buna!
Nu prea inteleg de ce ai ales sistem real in loc de norma?

Eu as vrea sa fac norma, care ar fi dezavantajul? Norma in Constanta e 15000 RON (-50% ca sunt student) = 7500 RON. Au cum sa ma traga d urechi ca ar fi castigul mult mai mare decat norma si sa ma mute la sistem real peste 1 an?

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
A ales sistemul real fiidca dorea imprumut de la banca. Banca se uita la veniturile confirmate de finante ori norma e mica.

#11
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
Am inteles, ok.
Din cate am auzit, unele coduri CAEN nu ar fi acceptate pt PFA pe norma de venit. E adevarat?

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Le ai trecute in norma pe cele acceptate.
http://static.anaf.r...e_venit2011.htm

#13
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
Ha, ce vreau e acolo!!! Daca aleg x coduri (care sunt la acelasi nr. crt.), norma devine norma*x ?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBughy, on 7th April 2011, 22:32, said:

Daca aleg x coduri (care sunt la acelasi nr. crt.), norma devine norma*x ?
Norma e valabila pt. toate CAEN-urile din nr. curent, nu se insumeaza. Insa vezi ca alte judete nu le-au mai grupat asa ci individual ca per total sa le cumuleze. Cel mai probabil de la anul si Constanta va trece la norma pe fiecare cod.

Edited by neagu_laurentiu, 08 April 2011 - 06:44.


#15
silvia77

silvia77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.03.2011
Am fost la banca sa imi fac contul pe pfa si mi-au zis ca trebuie sa am stampila intai si cu ocazia asta am intrebat concret ce anume imi trebuie...Mi-a cazut fatza cand am auzit ca imi trebuie Declaratia de impunere pe care ti-o emite Admin Financiara dupa ce dai Venitul estimat..Pe aceasta declaratie de impunere apare venitul net pe care il estimezi... si dupa cum am zis mai sus eu am zis ca voi avea cheltuieli f mari si am facut o greseala pentru ca as fi ramas cu un venit net de 3000 pe an.. ( de fapt pana la sfarsitul anului 2011) Asa ca a trebuit sa merg din nou la Admin Fin sa insist acolo ca am facut de fapt o greseala si sa imi permita sa schimb declaratia veniturilor estimate. Nu va spun ca ei nu sunt prosti deloc si au si spus.. dar ce? iti trebuie cumva pentru banca? Hmm.. am inventat repede o minciunica cum ca as fi inversat fara sa vreau..(mai ales a am fost acolo cu fetita mea atunci si a fost dezastru.. ma cam cunosteau aia).. ca trebuia sa zic ca decontez doar 3000 si ca raman cu venituri nete 20 000. Ma rog.. i-am convins si am reusit a declar asa .. asa ca acum pe declaratia de impunere apare ca pana la sfarsitul anului o sa am 20 000 ron  si deci totul va fi in regula.. Am de platit de trei ori impozit pana la finele anului si anume in iunie, sept si dec cate 1050 ron, insa nu e problema ca o sa recuperez o mare parte din ei cu cheltuielile pe care o sa le trec pana la sfarsit, in sensul ca o sa mi se inapoieze o parte din bani in mai anul viitor cand se va face regularizarea. Pe langa impozit o sa trebuiasca sa dau lunar si bani la casa de asigurari si sanatate insa asta o sa vad sapt viitoare.

Sper sa fi fost destul de coerenta..: )

Pentru Bughy:

Iti convine in sistem real pentru ca poti deconta.. Oricum in Iasi norma e de 20000 pe 631 si eu tot atat am zis ca voi avea venituri nete.. asa ca mi se pare mai ok. chiar daca cu contabilitatea e mai greu..insa..asa poti sa iti decontezi si cheltuielile cu infiintarea pfa ului ca o sa cam faci.... Ai hartiile la Reg Comertului.. vreo 270 ron.. la registre.. care is vreo 70, la stampila.. 65... plus ce iti mai iei in timp pe pfa.. mai ales in domeniul IT ca: un sistem nou, o licenta de soft, bunuri electrice, consumabile..ma rog. Nu is asa sigura daca poti deconta taxiul, mi-e cam neclar din ce scrie in lege, dar chiar si asa.. daca e sa aleg intre a deconta toate astea sau a nu deconta nimic.. prefer sa decontez.. Bineinteles ca statul ar vrea sa pui norma..ca se cam scoate..dar.. depinde de tine daca vrei sa te complici un pik sau nu.

Bafta multa

#16
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
Mersi de raspuns Silvia. Si pt pasii pe care i-ai parcurs. Eu o sa fac norma de venit, pe orasul Eforie, si am 50% reducere ca-s student, asta inseamna norma: 4000 RON.

acum am o alta intrebare:

Ca sa fac sediu social (comodat), mai intai trebuie sa am inregistrat PFA la Reg. Comertului, sau mai intai sa fac actele pt. sediul social? Intreb pentru ca eu am primit deja formularele alea pt asociatie, si am inceput sa completez, cand la un moment dat vad: "inregistrata cu numarul.... ".

Am nevoie si de semnaturile vecinilor? Sau doar de semnatura, stampila administratorului (din unele discutii pe alte forumuri, am inteles ca acum nu mai trebuie si semnaturile vecinilor, daca e cea a asociatiei, iar in trecut trebuiau toate)?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBughy, on 18th April 2011, 00:45, said:

Ca sa fac sediu social (comodat), mai intai trebuie sa am inregistrat PFA la Reg. Comertului, sau mai intai sa fac actele pt. sediul social?
PFA-ul nu poti sa-l inregistrezi fara sediu. Deci acum la infiintare duci actele. Desigur poti ulterior sa-l mai si schimbi pe sediu.

#18
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004

View Postneagu_laurentiu, on 18th April 2011, 11:46, said:

PFA-ul nu poti sa-l inregistrezi fara sediu.

Da, asa ma gandeam si eu. Doar ca formularul care cere semnaturile alea de la asociatie, locatari (am inteles ca astea nu ar fi obligatorii, daca administratorul isi da acceptul, este adevarat?), cere si nr de inregistrare la reg. comertului. Ciudat.

Contractul de comodat unde se face? La reg. comertului, sau la notar?


PS. Laurentiu, multumesc mult pentru toate raspunsurile, de pe toate topicurile. Daca esti din Constanta, trebuie sa iti dau o bere mare. Daca nu, atunci macar poate pot te fac sa te simti bine zicandu-ti ca stii mult mai multe decat cei din institutii.

Edited by Bughy, 18 April 2011 - 21:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate