Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Reconditionare scari de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
DANYKA75

DANYKA75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2010
Buna ziua tuturor,

Ma puteti ajuta cun un sfat ? Am o problema cu niste trepte din lemn care au fost date din greseala cu un lac cu bait foarte inchis la culoare. Cum as putea sa revin la culoarea lor initiala ? Multumesc !

#2
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
foarte simplu,prin raschetarea lor pina la lemn curat.

#3
DANYKA75

DANYKA75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2010

 mardraaxi, on 22nd March 2011, 13:38, said:

foarte simplu,prin raschetarea lor pina la lemn curat.

MERSI FRUMOS DE SFAT.

#4
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
...Dupa care tii cont ca baitul adevarat nu are lac incorporat...! lacul e peliculogen, iar pe lemn devine casant , ca nu poate penetra fibra ,asa cum face baitul...Iar baitul chiar aplicat in 3 straturi NU rezista la trafic, nu are cum! pt asta ii dai 2 straturi de lac poliuretanic bicomponent, care il aplici dupa ce citesti de 4 ori fisa tehnica...! asta in caz ca vrei sa-l aplici singur, daca apelezi la un parchetar, stie ala cu ce se mananca, ce-i aia pot-life...

#5
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 DANYKA75, on 22nd March 2011, 13:01, said:

MERSI FRUMOS DE SFAT.
sper ca nu erai ironic. asa cum spune si mutulica, lemnul absoarbe in fibra lemnul, nu e ca metalul, vopsesc rosu, pun lampa curat si vopsesc galben.
asta cu raschetarea este singura solutie chiar daca e foarte greu scump etc...

#6
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Cate trepte vrei sa finisezi ?

Eu iti spun cum am facut pentru niste trepte vopsite de 5-6 ori si dedesupt era si dat cu baitz... casa de 100 de ani si 2 seturi de trepte una de 18 trepte si una de 17 trepte... munca multa bani putzini.

dar sa incep istoria mea :

am cumparat un aparat de incalzit vopseaua, atentie mare daca il pui la caldura f. mare fierbe vopseaua si elimina gaze, ai neoie de o masca cu filtru bun de gaze, ma refer aici la cele cu mulaj de guma in jurul gurii si cu 2 filtre laterale.

deschizi bine usile din casa si geamurile, ca sa faci curent, si te pui cu Foenul asta ( incalzitorul de vopsea ) si cu un shpaclu si dai toata vopseaua si lacul jos,
cand ai terminat aspiri bine si iei un aparat de smirgluire ( eu am folosit 2 : unul de tip Shenila cu o banda abraziva continua  de 100  ) si pentru coltzuri unde shenila nu ajunge am folosit un aparat cu coltzuri patrate de care se tzine in palma.

mi-a luat cam 2 zile de munca sa dau jos toata vopseaua si cam 3 zile de munca sa le smirgluiesc sa ajung la lemnul alb ... ma rog galbui inchis... dar era perfect.

Ai multa grija sa porti masca altfel nu te apuca de munca asta, si neaparat sa tii usile deschise cand lucrezi ( pune pe mobila cearceafuri ptr. ca se va face f.f. mult praf.

Mult noroc.

#7
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Iau in calcul sa refinisez o scara de lemn . Ii cam ajunge , si in realitate mai suporta , dar acum la poza cu lumina fortata se vede dezastrul ...
Sa fac singur ??? Ma poate ajuta o scula , sa ajung prin toate colturile sa slefuiesc , fara sa apelez prea mult la frecat manual ? Ce model de scula ?
...Si daca reusesc care ar fi recomandarea pt finisaj ?
Stiu varianta sa apelez la meseriasi , ar fi si asta ... cam ce pret ar fi ???

Attached Files


Edited by 3matrix, 02 December 2019 - 21:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate