Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

cu masina in spania

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
stirbuvali

stirbuvali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2011
salutare tuturor!
la vara doresc sa plec cu familia si cu masina in spania, un circuit de 3 saptamani. daca mai sunt temerari ii astept cu mesaje sau telefoane pentru a pregati itinerariul si data exacta de plecare.
contact: vali:0744991126 sau mail:[email protected]
toate cele bune va urez si calatorii placute!  :peacefingers:

#2
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Poststirbuvali, on 17th March 2011, 12:04, said:

salutare tuturor!
la vara doresc sa plec cu familia si cu masina in spania, un circuit de 3 saptamani. daca mai sunt temerari ii astept cu mesaje sau telefoane pentru a pregati itinerariul si data exacta de plecare.
contact: vali:0744991126 sau mail:[email protected]
toate cele bune va urez si calatorii placute!  :peacefingers:

buna vacanta. 4 zile (total) pe drum, inca 1 zi o dormi ca esti rupt in bot.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Depinde ce masina ai si ce sofer esti si ce planuri iti faci. 3 saptamini e super-ok pentru spania si inapoi.

#4
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View Poststirbuvali, on 17th March 2011, 12:04, said:

salutare tuturor!
la vara doresc sa plec cu familia si cu masina in spania, un circuit de 3 saptamani. daca mai sunt temerari ii astept cu mesaje sau telefoane pentru a pregati itinerariul si data exacta de plecare.
contact: vali:0744991126 sau mail:[email protected]
toate cele bune va urez si calatorii placute!  :peacefingers:

Circuitul vrea sa fie in Spania , sau Spania face parte din circuit? Aveti vreo destinatie precisa?

#5
stirbuvali

stirbuvali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2011

View Postmasinistu, on 17th March 2011, 13:06, said:

Circuitul vrea sa fie in Spania , sau Spania face parte din circuit? Aveti vreo destinatie precisa?
Da, pana in gibraltar, cu intoarcere prin portugalia, nordul frantei

#6
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Eu ma gandeam ca anul viitor  sa fac un astfel de tur al Spaniei dar altfel. Avion pana in Spania si de acolo cu masina inchiriata. Nu m-am documentat inca , mai am timp destul , dar ar fi interesant sa aflu cam care zona prezinta interesul cel mai mare si cat de interesanta poate fi Spania luata "la pas " .

#7
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

View Poststirbuvali, on 18th March 2011, 14:41, said:

Da, pana in gibraltar, cu intoarcere prin portugalia, nordul frantei

Suna tentant.
Ai facut un calcul, cam ce buget ar trebui alocat ptr. circuitul asta?

#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postaka_razvan, on 18th March 2011, 19:10, said:

Ai facut un calcul, cam ce buget ar trebui alocat ptr. circuitul asta?


Aproximatix 1000-1200 euro, minim. :thumbup:

#9
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View Postcopjob2000, on 20th March 2011, 17:36, said:

Aproximatix 1000-1200 euro, minim. :thumbup:


varianta super optimista. O excursie de genul asta te duce undeva la 2000 EURO pe putin. Si asta la un nivel mediu.. Adica nu iti poti permite mare lucru. Asta daca nu ti-ai propus sa dormi in masina si sa mananci din traista.  Personal , imi plac excursii de genul asta, am mers si voi mai merge (chiar in Spania am fost, printre altele) dar nu sunt adeptul variantei budget. Daca tot te duci sa te simti bine , atunci si costurile sunt pe masura.

Circuitul este generos, eu as spune ca trei saptamani este putin. Totusi , nu vreau sa fiu un element destabilizator p-aici, asa ca daca apar detalii incerc sa ajut cat pot.

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Da.
Am avansat această sumă NUMAI pentru transport (benzină și taxe de autostradă)!

#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postaka_razvan, on 18th March 2011, 20:10, said:

Ai facut un calcul, cam ce buget ar trebui alocat ptr. circuitul asta?
Salutare !

Mai demult planificasem o vacanță de 3 săptămâni în Andalusia, cu bază la Malaga. Doar drumul dus-întors este aprox. 7200km (București - Severin - Zagreb - Trieste - Genova - Nîmes - Perpignan - Valencia - Malaga și retur). Cele 3 tronsoane (Buc. - Trieste, Trieste - Perpignan și Perpignan - Malaga) înseamnă fiecare cca. 1200km, deci cca. 3 zile dusul, 3 zile întorsul, având în vedere că marea majoritate ești pe autostradă.
În prezent, vacanțele unde drumul depășește 2 zile nu le mai planific cu mașina, ci cu avionul + închiriat mașină acolo.

Un circuit București - Malaga - Madrid - Biaritz - Paris - München - București înseamnă aprox. 7800km, marea majoritate făcuți pe autostradă. Deci mai puțin de 8 litri la sută (benzină 95) nu prea poți consuma. Hai, 7 litri (depinde și de mașină). Dacă socotim 8%, înseamnă cca. 625 litri de benzină, adică cca. 900 euro benzina.
Mai trebuie pus la socoteală taxele de autostradă /vignetele, cazările, mâncarea, plus alte cheltuieli (intrări la obiective turistice, shopping, suveniruri etc.).


Sănătate și toate cele bune !

#12
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View PostOvidiuNS, on 21st March 2011, 13:55, said:

Salutare !

Mai demult planificasem o vacanță de 3 săptămâni în Andalusia, cu bază la Malaga. Doar drumul dus-întors este aprox. 7200km (București - Severin - Zagreb - Trieste - Genova - Nîmes - Perpignan - Valencia - Malaga și retur). Cele 3 tronsoane (Buc. - Trieste, Trieste - Perpignan și Perpignan - Malaga) înseamnă fiecare cca. 1200km, deci cca. 3 zile dusul, 3 zile întorsul, având în vedere că marea majoritate ești pe autostradă.
În prezent, vacanțele unde drumul depășește 2 zile nu le mai planific cu mașina, ci cu avionul + închiriat mașină acolo.

Un circuit București - Malaga - Madrid - Biaritz - Paris - München - București înseamnă aprox. 7800km, marea majoritate făcuți pe autostradă. Deci mai puțin de 8 litri la sută (benzină 95) nu prea poți consuma. Hai, 7 litri (depinde și de mașină). Dacă socotim 8%, înseamnă cca. 625 litri de benzină, adică cca. 900 euro benzina.
Mai trebuie pus la socoteală taxele de autostradă /vignetele, cazările, mâncarea, plus alte cheltuieli (intrări la obiective turistice, shopping, suveniruri etc.).


Sănătate și toate cele bune !

Ai dreptate. Cu un diesel bun iesi nitel mai ieftin , dar undeva pe la 750 EURO. Nu cred insa ca asta e problema. Am citit ca se doreste intoarcerea prin Portugalia  si nordul Frantei , deci circuitul ar fi undeva la 8700 km . Este enorm pentru 3 saptamani de vacanta. Depinde si ce vrei sa vezi in acest circuit.. Chiar si pe autostrada , este mult..

#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmasinistu, on 21st March 2011, 15:29, said:

Este enorm pentru 3 saptamani de vacanta. Depinde si ce vrei sa vezi in acest circuit.. Chiar si pe autostrada , este mult..
Mai depinde și ce domiciliu are. Nu a specificat. Dacă, de ex., e din Timișoara, atunci scutește drumurile prin Ro, aproape 2 zile.
E enorm, e-adevărat, da' e și frumos. Eu îi urez baftă și vacanță frumoasă.

Sănătate și tcb !

#14
theangel

theangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.01.2007
Un traseu foarte obositor si chiar si foarte costisitor....dar sincer merita toti banii si toata osteneala.E superb traseul.Sa ai bafta si drum bun!!!

#15
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006

View Poststirbuvali, on 18th March 2011, 15:41, said:

Da, pana in gibraltar, cu intoarcere prin portugalia, nordul frantei


Si nu ratati ANDORA !  Nu ratati Marbella !
Am facut drumul - sa stii ca nu e scurt - dar noua ne-a placut !

Anul trecut viteza maxima pe autostrada era 120 km/h iar autostrazile goale - tentatia de a depasi viteza ....... mare . Au radare pe autostrada - nu am avut probleme dar .....

Drum bun si vacanta placuta - 3 saptamani e putin !

Edited by Ari, 07 June 2011 - 17:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate