Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Succesorul Windows 7 -> Windows 8

- - - - -
  • Please log in to reply
2059 replies to this topic

Poll: ATENTIE ! (152 member(s) have cast votes)

Este o versiune beta...

  1. Nu il instalati/folositi ca sistem principal ! Eventualele pierderi de date vor fi din vina voastra. (152 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote Guests cannot vote

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalexcrist, on 16th March 2011, 20:11, said:

Ceea ce înseamnă că nici dracu nu-?i mai garantează confiden?ialitatea datelor. [...]
Yup :-)

Eu doar expuneam încotro vrea Mircosoft să ne ducă :P

Cât despre securitate, cine știe, poate autentificarea o să se facă după amprentă, retină, voce, sau cine știe ce alte minuni, nu doar parolă.

Ceea ce vreau să spun e că leptișoarele noastre vor deveni (probabil - dacă ideea de "cloud" se va impune în masă) niște dispozitive sărace în putere de calcul, dar bogate în dispozitive de input/output - vor fi practic "organele de simț" ale cloudului.

Cât despre sfera privată, deja avem GPS-uri în telefoanele mobile, se poate ști exact unde ne aflăm, oricând. Deci nu e ca și cum acest nou concept "cloud" ne-ar viola brusc intimitatea, deja suntem f*ți.

Edited by OriginalCopy, 16 March 2011 - 20:23.


#20
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010

View Postalexcrist, on 16th March 2011, 20:11, said:

dar totu?i, fi?ierele mele lasă-mi-le să fie ale mele. Să pot ave eu acces la ele când ?i unde are chef mu?chiule?ul meu, fără să fiu dependent de nimeni ?i de niciun alt serviciu.
Pai am banuiala ca nu se va opri chiar de tot tehnologia in ceea ce priveste suporturile de stocare portabile ('portabil' nu e chiar termenul perfect, in sensul ca nu poti lua doar HDD-ul dupa tine si sa il atasezi ca pe un stick la unitate. Poate doar HDD-urile externe, discurile optice, stick-urile etc.). Daca vei vrea, vei avea posiblitatea sa ramai si cu fisierele pe computerul tau. Iti vei putea cumpara, de exemplu, un HDD de 2 TB si vei stoca toate fisierele personale in el. Muzica, filmele, jocurile ar sta foarte bine in cloud. Asta daca nu te gandesti la vremea cand iti va pica netul si te vei plictisi de moarte si iti copiezi ceva fisiere multimedia si pe HDD-ul tau.

Edited by proIntel, 16 March 2011 - 20:27.


#21
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Păi bun, autentificare, autentificare. Ceea ce îmi spune mie... ce? Că Gigel care mă vizitează nu poate să-și pună de'ștu pe leptișorul meu și să intre pe contul meu. Mare sfârâială. :lol:

Dar de unde știu eu că datele mele, acolo în cloud, sunt sigure? De unde știu că Gigel nu se duce la el acasă, pe leptișorul lui, și nu folosește cine știe ce hibă de securitate ca să-mi răsfoiască mie fișierele secrete de dominare a lumii?  :gunsmilie:  Dacă-mi fură ideile, eu ce mă fac?  :upset:

Și serios vorbind, ce mare companie sănătoasă la cap își va ține datele (secrete comerciale, pe bune de data asta) într-un cloud generic pe care nu-l controlează? Crezi că îi încălzește cu ceva pe ei un Privacy policy în momentul în care datele lor, printr-o metodă sau alta, ajung publice? Că acel Privacy policy, așa cum e standard, sigur va conține frazele cheie ”This service is provided ”AS IS”, without any express or implied warranty.”
Dacă acum sunt scandaluri cu (presupuse) monitorizări, atât la noi, dar mai ales pe la americani, să vezi când TOATE datele vor fi în cloud, ce va fi. Că sigur alde FBI, SRI, și alte servicii de genul ăsta nu vor sta cu mâinile în sân, și toate cloudurile astea (că e al Microsoft, că e al Google, că e al lui Gigel, că între timp își face și el cloud, Linux-based  :naughty: ), toate astea vor fi monitorizate la sânge. Și să vezi atunci panarame, ”dezvăluiri senzaționale”, toate prostiile aruncate în public, despre oricine și în orice condiții. Și toate astea sub ”umbrela protectoare” a unui Privacy policy lung, dar care zice de fapt simplu: ”nu îți garantează nimeni nimic, și în cazul cel mai rău, singura responsabilitate este a utilizatorului, nicidecum a providerului”.


Viitorul sună bine. :)

EDIT:

View PostproIntel, on 16th March 2011, 20:25, said:

Pai  am banuiala ca nu se va opri chiar de tot tehnologia in ceea ce  priveste suporturile de stocare portabile ('portabil' nu e chiar  termenul perfect, in sensul ca nu poti lua doar HDD-ul dupa tine si sa  il atasezi ca pe un stick la unitate. Poate doar HDD-urile externe,  discurile optice, stick-urile etc.). Daca vei vrea, vei avea  posiblitatea sa ramai si cu fisierele pe computerul tau. Iti vei putea  cumpara, de exemplu, un HDD de 2 TB si vei stoca toate fisierele  personale in el. Muzica, filmele, jocurile ar sta foarte bine in cloud.  Asta daca nu te gandesti la vremea cand iti va pica netul si te vei  plictisi de moarte si iti copiezi ceva fisiere multimedia si pe HDD-ul  tau.
Așa este, probabil o să-mi pot ține fișierele. Și cu ce le deschid? :) Că autentificarea la leptișor se face în cloud. Ciuciu net, ciuciu cloud, ciuciu autentificare.

Hai să zicem că o să meargă autentificarea (că nu e mare șmecherie). Cu ce deschid fișierele alea? Că toate aplicațiile mele sunt în cloud. Oups...

Edited by alexcrist, 16 March 2011 - 20:33.


#22
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalexcrist, on 16th March 2011, 20:31, said:

Gigel care mă vizitează nu poate să-și pună de'ștu pe leptișorul meu și să intre pe contul meu.
Păi dacă gigel își pune deștu pe leptișorul tău va fi autentificat ca Gigel, nu ca Alex, și în consecință va vedea por.. err, fișierele lui .. Gigel :D

View Postalexcrist, on 16th March 2011, 20:31, said:

Și serios vorbind, ce mare companie sănătoasă la cap
Eh noi acum vorbeam despre omul de rând, nu despre marile companii, care oricum nu folosesc windows pentru "mission-critical stuff" :D

View Postalexcrist, on 16th March 2011, 20:31, said:

Așa este, probabil o să-mi pot ține fișierele. Și cu ce le deschid? :) Că autentificarea la leptișor se face în cloud. Ciuciu net, ciuciu cloud, ciuciu autentificare.

Hai să zicem că o să meargă autentificarea (că nu e mare șmecherie). Cu ce deschid fișierele alea? Că toate aplicațiile mele sunt în cloud. Oups...
România mai are de recuperat la capitolul ăsta, dar prin țările din vest te împiedici de net. Dacă nu ești atent calci pe el mai rau ca în balegă :lol: serios vorbesc.

De exemplu campusul nostru e plin de net, și wireless, și mufe ethernet, și prize.

#23
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010

View PostOriginalCopy, on 16th March 2011, 20:39, said:

Păi dacă gigel își pune deștu pe leptișorul tău va fi autentificat ca Gigel, nu ca Alex, și în consecință va vedea por.. err, fișierele lui .. Gigel :D
Asta doar daca va fi o autentificare 'biologica' ca sa zic asa. Cum ziceai tu, pe baza recunoasterei retinei, amprentei etc.
off: Analogia dintre cablurile de net si balega e superba :)) Ai omis ceva, prin campus nu prea vezi vaci  (cel putin nu de'alea de care stim sigur, de la biologie, ca sunt vaci :) )

Edited by proIntel, 16 March 2011 - 20:46.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,606
  • Înscris: 30.07.2003
Cloud-ul inseamna reaparitia mainframe-urilor apuse in anii '80 ori asta nu cred ca mai e valabila pentru consumatorul de rand. Intel ce mai vinde ? De ce am procesoare destul de puternice la mine doar sa faca remote desktop ? Sunt si altii care pierd si nu vor lasa asta.

#25
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006

View PostOriginalCopy, on 16th March 2011, 20:39, said:

va vedea por.. err, fișierele lui .. Gigel :D
Adică ce insinuezi? :boredlook:
Că eu aș avea por
Spoiler
pe laptop? :lol:

View PostOriginalCopy, on 16th March 2011, 20:39, said:

De exemplu campusul nostru e plin de net, și wireless, și mufe ethernet, și prize.
Campus, campus, că nu e greu să arunci niște routere prin perimetru și să dai net. Și în Iași s-a băgat wireless în cămine și în facultăți (pe care l-am folosit extrem de bine de 2 ani încoace, până săptămâna trecută, când n-a mai mers... :lol: ). Dar eu vorbeam de locuri izolate. Să amenajezi un loc anume cu infrastructura necesară conexiunii wireless e simplu. Dar să amenajezi o țară întreagă, un continent întreg, hmmm... Tot la rețeaua de telefonie mobilă ajungi (sau eventual la conexiunile direct pe satelit, care costă o căruță/minut). Și mă cam îndoiesc că rețelele mobile, de oriunde ar fi ele, ar suporta un trafic așa de ridicat. Pentru că un dispozitiv cloud-based generează un trafic mult mai ridicat decât un telefon cu care accesezi câteva pagini și-un IM.

#26
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008
Adica,
va fi un windows cu stocare masiva online ?

#27
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Asa se pare.

#28
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008
daca e asa, o sa avem pe cine sa injuram cand cade internetul :)

#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostKyKyKyKy, on 16th March 2011, 20:49, said:

Adica,
va fi un windows cu stocare masiva online ?
Și procesare, și randare - graficele jocurilor nu vor mai fi renderuite la tine pe calculator, ci pozele îți vor fi trimise deja renderuite, deci nu vei mai avea nevoie să te lauzi cu placa grafică :P

Și nu va mai fi nici risipă de disc, dacă unu' are o por ... tocală pe desktop, și altul vine și își pune pe desktopul său o portocală identică, în fundal sistemul își va da seama că e aceeași por ... tocală și nu va lăsa fișierul să fie duplicat degeaba, doar vă va da la amândoi acces la aceeași por... tocală.

#30
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Nici nu vreau sa ma gandesc ce energii negative se vor emana cu privire la mortii/ranitii/mamele/bunicile/pisicile ISP-urilor cand va avea loc prima intrerupere a legaturii dintre PC-urile noastre si cloud :)
@OriginalCopy si vom putea reda manca aceeasi portocala amandoi in acelasi timp sau..

Edited by proIntel, 16 March 2011 - 21:05.


#31
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostproIntel, on 16th March 2011, 21:02, said:

@OriginalCopy si vom putea reda manca aceeasi portocala amandoi in acelasi timp sau..
Poți deschide același fișier cu două programe simultan?

#32
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Cred ca faceti o mica mare confuzie :huh:
Microsoft are deja un OS de tip cloud numit Windows Azure.
Nu prea vad de ce Microsoft ar face un OS cloud cand tehnologia avanseaza si e mai scumpa => producatorii si Microsoft au de castigat. Am dreptate?
Windows 8 va fi un Windows pe 64 si 128 => va stoarce multe resurse decat sistemele actuale => CU SIGURANTA nu va fi de tip cloud,deoarece acestea consuma EXTREM de putin.
Va rog sa ma corectati daca gresesc.

Edited by iuliandeaconu, 16 March 2011 - 21:15.


#33
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010

View Postiuliandeaconu, on 16th March 2011, 21:14, said:

Windows 8 va fi un Windows pe 64 si 128 => va stoarce multe resurse decat sistemele actuale
Eu vorbeam nu neaparat de Windows 8. Ci de urmatoarele sisteme de operare. Desigur.. e putin probabil sa migram asa repede in cloud (la aparitia Windows 8) dar cred ca Windows 8 ne va pregati oarecum pt acest mediu de stocare a fisierelor online.

Edited by proIntel, 16 March 2011 - 21:24.


#34
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Imi cer mii de scuze. Find un topic dedicat W8 eu credeam ca vorbiti de Win 8 si cloud.
PS: Am auzit ca va integra Win Live care e tot clud....

Edited by iuliandeaconu, 16 March 2011 - 21:27.


#35
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Puține resurse hardware, dar netu?

Uite, că mi-a venit o idioată (ca de obicei :P ). În ziua de azi, toți se laudă cu rezoluții HD, framerate de 60-70+ fps, etc... Gamerii înrăiți (și chiar și cei care stau și se uită numai la filme calitate BD) știu despre ce vorbesc.
Întrebare: ce lățime de bandă ar consuma o astfel de imagine, în ritm constant, fără întârzieri, la care se adaugă eventual un sunet surround (5.1 sau chiar 7.1) la calitate mare, plus trimiterea datelor obținute de periferice de la utilizator (mișcări de mouse, apăsări de taste, etc...)

OriginalCopy, ești așa convins că rețeaua aia din campusul unde te afli acum (din profil, înțeleg că undeva prin Austria) ar suporta un load așa de mare, atunci când studenții trag un LAN party sau mai știu eu ce? :) Că o comparație între cloud și VNC/TeamViewer nu-și are sensul, pentru că aceste conexiuni remote au un framerate foarte scăzut și o calitate a imaginii de toată jena (lăsat pe auto, mă trezeam de multe ori pe la 256 de culori). O conexiune de genul ăsta consumă foarte puțin, este absolut suficientă pentru scopurile pentru care e gândită (remote assistance), dar nici pe departe nu poate mulțumi nici măcar utilizatorul de rând care joacă Solitaire. :)

P.S.: ... asta în condițiile în care în SUA încă se folosește la scară largă conexiune dial-up, și oamenii se plâng că nu pot să descarce softuri de câteva zeci de MB (da, am văzut multe cazuri).

Edited by alexcrist, 16 March 2011 - 21:33.


#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
O lingurita de cloud: http://www.icloud.com/ro . 3 giga spatiu free, sistem de operare pe site, personalizabil de tine, gadgeturi, etc.
fisierele audio, video, pozele le poti rula pe acel sistem de operare, fara a fi nevoie sa le aduci in calculatorul tau.

Asta va fi o parte din viitor. Viitor care nu va fi musai legat de microsoft. Probabil va fi o lupta intre sistemele clasice si asa ceva. Cu cat mai multi vor fi multumiti de tehnologia cloud, cu atat va fi mai scump hardwareul clasic din cauza subtierii masei de clienti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate