Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

FOREX

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1837
shtorm

shtorm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.10.2015
Buna dimineata!!! Are cineva habar pana unde va cadea EU??? .... Eu nu mai inteleg nimic :)))

#1838
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
A avut un suport la 1.0462/ 12.03.2015, de care a trecut. Acum este in cadere libera.

Attached File  euro20.12.png   262.15K   16 downloads

#1839
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Ma bate gandul sa bag 200$ pe eToro si sa cumpar spiritual, adica la niste companii care, datorita evenimentelor care se desfasoara / urmeaza / etc., cred eu ca vor scadea / creste.

Ce credeti, este o idee buna? Nu am cunostinte avansate in FOREX / bursa. Stiu doar basicurile (short, buy, sell) si cam atat.

#1840
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt multe metode de a pierde bani. Asta nu cred ca e cea mai placuta.

Edited by pasilla, 02 January 2017 - 23:13.


#1841
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

View Postpasilla, on 02 ianuarie 2017 - 23:12, said:

Sunt multe metode de a pierde bani. Asta nu cred ca e cea mai placuta.
De ce crezi asta?

#1842
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKersim, on 02 ianuarie 2017 - 23:47, said:

De ce crezi asta?
Pentru ca:

View PostKersim, on 02 ianuarie 2017 - 22:54, said:

Nu am cunostinte avansate in FOREX / bursa. Stiu doar basicurile (short, buy, sell) si cam atat.
Incearca sa iti faci un cont demo, de ex.,  pe cTrader , sa te "joci' macar 1 an cu seriozitate si dua aia te mai gandesti ce/daca investesti bani .

Edited by pasilla, 02 January 2017 - 23:56.


#1843
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Asta vine de la sine. Am inceput cu pe etoro si plus500 cu aceste conturi demo si procedez exact cum as proceda daca ar fi pe bune.

#1844
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce ti-am recomandat este true ECN. Nu exista intereventie umana.
Tu faci ce vrei, dar nu te grabi sa pui bani, pana nu intelegi exact ce mecanisme sunt.
Daca ai impresia ca " datorita evenimentelor care se desfasoara / urmeaza / etc., cred eu ca vor scadea / creste" esti sigur pe teren minat.
Forexul este acum apanajul robotilor si nu mai raspunde la "sentimetele" umane.

Edited by pasilla, 03 January 2017 - 00:12.


#1845
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Cu ce te avantajeaza ca este true ECN sau nu?

Tu personal la ce factori te uiti cand investesti in ceva?

#1846
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
True ECN , totul se face automat,  adica la capatul celalat nu e un nene care sa hotarasca ce face cu ordinele mele.
Sunt multi factori care trebuiesc luati in seama cand alegi un broker:
1. Daca este reglementat, sau nu si de catre cine/cum.
2. Lichiditatea.
3. Spreadurile.
4. Viteza de executie a ordinelor.
5. Libertatea de a tranzactiona ce vrei, cand vrei, cum vrei.
si inca multi alti factori.

Ai nevoie de foarte multa practica, sunt foarte multe capcane pe care trebuie sa le cunosti, altfel vei pierde banii rapid.

#1847
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Dar de exemplu, daca as cumpara ce am scris mai jos, ce parere ai? Imi propun sa le las "sa creasca in timp". Petrolul va creste garantat, deci si Exxonmobil va creste (mai ales daca chiar il pune Trump e ala micu'). Google si Apple sunt niste companii destul de safe in opinia mea..

petrol - 50$
Alphabet - 50$
Apple - 50$
Exxonmobil - 50$

Edited by Kersim, 03 January 2017 - 13:39.


#1848
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Cred ca petrolul va creste pentru ca Arabia Saudita, Rusia, Venezuela toti au foamea in gat de cand cu petrolul scazut si probabil vor cadea la pace si ridica pretul petrolului pentru ca altfel o dau in faliment (defapt cred ca au dat-o deja la pace).

Acum am inceput sa fac pe demo "tranzactii la secunda". Profit 1$ si o ia la vale? Ok, close si asteptam alt moment / investesc in alta companie.

Tin sa mentionez ca eu nu am de gand sa bag mii de euro si sa fac investitii de lunga durata. Ceea ce vreau eu sa fac este "specula". Cativa centi, iau profitul, caut alta oportunitate. Cam asta este ceea ce caut eu.

Nu cred ca la modul in care vreau sa tranzationez eu poti face analize matematice, etc. Doar sa prinzi oportunitatea si eventual sa te folosesti de evenimente in desfasurare / urmatoare, precum brexitul.

Oricum, cred ca sunt pe topicul gresit, avand in vedere ca aici este vorba de FOREX si eu vreau sa iau mai mult in comanii, avand mai mult optiuni.

#1849
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Practic, vreau sa fac scalping pe stocks. Acum, definitia scalpingului este "pozitie incepand de la cateva secunde pana la cateva minute". Eu nu as avea probleme sa tin pozitia deschisa chiar o zi intreaga, daca am impresia din grafice ca urmeaza sa creasca (dupa cum se comporta piata zilnic).

Imi place interfata eToro, chiar daca au spread cam mare pentru scalping. Oricum, nu am greata la profituri de 5$ pe zi.

Nu am rabdarea necesara sa astept saptamani daca nu chiar luni, dar am timp si urmaresc stirile din domeniul industrial (companii) zilnic, deci cred ca de asta e ok sa fac scalping.

Edited by Kersim, 03 January 2017 - 23:23.


#1850
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Inca ceva (imi pare rau ca se adauga multe posturi, dar nu pot da edit). Studiu de caz.

Am vrut sa cumpar actiuni Facebook pe demo si fireste, am incercat sa vad pe grafic daca este bine, daca nu etc. Graficul Facebook imi pare foarte ciudat, asa ca am decis sa nu cumpar. Nici short nu cred ca merge. Eu cred ca trebuie sa astept sa vad cum evolueaza. Voi ce ati face?

Inca o intrebare. Poti avea incredere in comportamentul preturilor in trecut? Poti sa iti dai seama din acele grafice cand sa intri si cand sa iesi (sau sa pui TP / SL?). Voi la ce lucruri va uitati / cum calculati?

BTW, ce recomandati pentru scalping, dar nu numai (un hibrid intre scalping si actiuni pe termen lung) dar care sa nu aiba "minimum deposit" de peste 250$?

BTW 2, poate brokerul sa te oblige sa aduci "bani de acasa" pentru margin call, daca asseturile tale nu sunt suficiente?

Edited by Kersim, 04 January 2017 - 00:20.


#1851
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Multumesc frumos pentru documentatie, Am sa incep sa le citesc.

Prin "ce recomandati?" ma refeream la platforma (broker), dar defintia de swing trader era si ea ceea ce cauta.

Edited by Kersim, 04 January 2017 - 13:48.


#1852
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Momentan folosesc eToro care are demo pentru companii (stocks), dar eu as vrea sa exersez pe scalping, si la un spread mare.

Oricum, vad ca pe demo imi merge ok. Am pus ieri TP si comenzi de achizitie la mai multe companii si vad ca azi s-au inchis marea majoritate a pozitilor, ceea ce inseamna ca fie am pus TP prea jos, fie chiar am calculat corect sau am noroc chior. Inclin spre ultima varianta.

Am sa incep diseara sa citesc prima carte, pare interesanta.

Numai Gazprom si Exxonmobil imi pierd bani, chiar daca pretul la gaz a cazut de la 55,47 la 53,21 chiar ieri. In rest fac profituri micute (1-2$ dar sigure). Fireste, nu am nicio tehnica / strategie, ci doar ma uit pe grafice, vad ce companii au cazut in ultima perioada si cumpar, pun TP la 2-3$ (nivelul la care erau inainte de cadere) si le las in pace.

Pentru scalping pe FOREX, ce strategie recomanzi?

Observ ca pe forex sunt mai mult mai multe oportuniati decat pe stocks / commodities.

Edited by Kersim, 04 January 2017 - 18:38.


#1853
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Am facut azi o treaba foarte buna pe demo, dar tot nu cred ca a fost knowledge ci doar noroc.

A avut un spike petrolul. Am facut 40$ profit cu 50$ investitie. Am pus SL la 85$, ca in caz de o ia la vale sa nu ii pierd pe toti si cand a luat-o la vale categoric (ca a luat-o) am vandut short si am facut iar 35$, cu SL pe +20$ (dar am inchis eu cand am vazut ca s-a stabilizat graficul).

Posted Image. Incepe sa-mi placa. Este buna strategia?

Edited by Kersim, 05 January 2017 - 17:41.


#1854
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Totusi, imi pare extrem de ciudat. Sauditii anunta ca vor micsora productia, dolarul e slabut (a scazut putin, ceea ce inseamna ca e mai ieftin sa cumperi petrol) iar pretul scade. De ce? A avut un spike si acum si-a revenit la normal, ca inainte de deschidere.

//s-a stabilizat la pretul anterior, inainte de spike.

Edited by Kersim, 05 January 2017 - 18:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate