Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

FOREX

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1819
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postshtorm, on 25 ianuarie 2016 - 21:11, said:

Nu, nu poti pierde mai multi bani decat ai in cont. In functie de leverage mai ramane un rest din suma initiala, dar mai mult decat ai in depozit nu poti pierde.


Poti sa pierzi mai mult decat ai in cont. Totul depinde de politica brokerului pentru "negative balance protection".
Sunt cazuri extreme , cum a fost gap-ul CHF din 15 ianuarie 2015 (de aproape 2000 pips) , cand nici un fel de 'protectie' nu ar fi functionat, daca te prinde pe picior gresit.

Attached File  JW9bn.png   109.09K   28 downloads

#1820
shtorm

shtorm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.10.2015

View Postpasilla, on 26 mai 2016 - 22:33, said:

Poti sa pierzi mai mult decat ai in cont. Totul depinde de politica brokerului pentru "negative balance protection".
Sunt cazuri extreme , cum a fost gap-ul CHF din 15 ianuarie 2015 (de aproape 2000 pips) , cand nici un fel de 'protectie' nu ar fi functionat, daca te prinde pe picior gresit.

Attachment JW9bn.png



UPS..... nu stiam .... si ce se intampla, de obicei, daca intri in balance negativ? te lasa sa-ti revii pe plus sau iti inchid pozitiile in minus?

#1821
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa ramai fara margini e una , iar negativ balance este altceva.
Daca nu mai ai margini pozitiile incep sa se inchida automat si esti cam terminat, dar in final balanta nu este negativa (exceptie situatia de volatilitate/spread foarte mari)

Negativ balance, inseamna ca ai pozitiile inchise si soldul este negartiv, situatie in care trebuie sa vii cu bani de acasa sa acoperi gaura (in functie de politica brokerului).

#1822
shtorm

shtorm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.10.2015

View Postpasilla, on 28 mai 2016 - 11:12, said:

Sa ramai fara margini e una , iar negativ balance este altceva.
Daca nu mai ai margini pozitiile incep sa se inchida automat si esti cam terminat, dar in final balanta nu este negativa (exceptie situatia de volatilitate/spread foarte mari)

Negativ balance, inseamna ca ai pozitiile inchise si soldul este negartiv, situatie in care trebuie sa vii cu bani de acasa sa acoperi gaura (in functie de politica brokerului).


Intrebare mai personala, daca se poate ... esti membru din 2012 pe acest forum si tind sa cred ca tot de atunci tranzactionezi ..... la ce concluzie ai ajuns? se poate trai din forex? merita sa faci full time trading?

Edited by shtorm, 02 June 2016 - 11:37.


#1823
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se poate trai si inca foarte bine,  De meritat, nu stiu daca merita. Este foarte stresant si extrem de obositor. Ai nevoie de multa disciplina si de 'inima tare'.
Sunt perioade cand realizezi rapid  profitul propus , dar tot nu te poti relaxa, pentru ca trebuie sa pregatesti urmatoarea sesiune si perioade cand trebuie sa stai 48 h, nonstop, in fata calculatorului, incercand sa iesi din rahatul in care ai intrat.
Este full time job. Chiar daca nu faci trading o perioada, tot trebuie sa urmaresti permanent evolutia pietei si sa fii la curent cu tot ce se intampla in lume (PIB-uri, dobanzi, somaj, etc.).

#1824
alexafo13

alexafo13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.06.2016
Salutare tuturor celor care tranzactioneaza pe pietele de capital !

    Nu scriu asta pentru a face spam cu mesaje de marketing , reclama sau orice alt lucru . O fac pentru ca stiu ca fiecare investitor de orice nivel vrea sa se simta in siguranta in momentul in care isi tranzactioneaza banii , fara a mai fii nevoit sa isi piardai timpul cautant analize de piata pe internet , situri de specialitate sau pe cine stie ce alte surse .
    Pana si cel mai bun analist de piata sau trader care vrea sa isi promoveze munca s-a saturat sa piarda timp facand-o in prea multe parti iar munca lui sa nu poata fii exploatata de toata audienta lui .
Acum nu spun ca eu am inventat roata sau vin cu cel mai bun lucru la voi ,
insa pentru a ma asigura ca toata lumea poate intelege aceasta idee si viziune , vreau sa va ganditi la un singur lucru ! Cum ar fii sa tranzactionezi intr-o platforma 100% transparenta din toate punctele de vedere , un proiect in care toata lumea este conectata unui Social Trading Platform . Un fel de "Facebook" !
[ Avantaje :
- Poti copia alti traderi sau vedea o analiza de piata pe un fel de "wall" al platformei unde toti cei care au acces la ea pot posta diferite idei analize iar daca au rezultate bune si obtin randamente bune castiga un ranking situat in topul celor mai bun traderi din platforma care sa le atraga atentia si altor membri din platforma.  Acestia iti pot copia tranzatiile date de tine prin intelegerea unui comision stabilit inainte din profitul obtinut . Atentie in caz contrar , daca cel copiat da o tranzactie care sa ii afecteze balanta contului il va afecta si pe copiator !

Lucru foarte important de mentionat !  Accesul la aceasta platforma se face doar pe baza unei invitatii , iar tu ca si oaspete castigi 50% din spreadul care invitatul tau il genereaza in momentul in care tranzactioneaza iar de la invitatul invitatului tau inca 7 % si tot asa .. si tot asa ...
Pentru mai multe detalii si invitatii astept un semn pe [email protected]
   Alexandru Afodorcei , membru www.Tradeberry.com
- Ideea e sa dai mai departe !

#1825
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalexafo13, on 09 iunie 2016 - 18:34, said:



din spreadul care invitatul tau il genereaza in momentul in care tranzactioneaza  

???

Ai inventat roata ? Exista  https://cm.spotware....0/58110,  ori http://www.myfxbook.com/autotrade si multe altele.

#1826
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din punctul meu de vedere, tocmai pentru ca totul (si stiri si market)  este manipulat, ai nevoie sa fii cat mai informat.
Eu de ex. nu am chef sa intru short pe GBPUSD si sa astept cine stie cat, cu sufletul la gura ca GBP sa pice.
Pentru mine, cu cat stai mai putin in piata cu o pozitie deschisa , cu atat mai bine. Nici macar pozitiile cu swap pozitiv si care sunt in profit nu ma fac sa ma simt in siguranta.
Nu este important cand deschizi o pozitie, important este cand o inchizi.

#1827
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am luat unul din exemplele tale (cel mai proaspat)

Attached File  lira4.png   56.98K   17 downloads

si am constatat ca ar fi trebuit sa astept din 12 mai pana in 9 iunie si poate reuseam sa ies in profit. Intre timp trebuia sa rezist unui drawdown de 420 pips (adica vreo 6000 USD).

Attached File  gbpusd.png   164.8K   17 downloads

Ai mentionat ca  "daca da in TP ai facut profit, daca nu , n-ai pierdut nimic." . Poate explici cum e cu asigurarea pozitiei in asa fel incat nu pierzi nimic.

Edited by pasilla, 13 June 2016 - 17:11.


#1828
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Teoria este foarte buna daca primesti sansa sa o aplici. Folosind SL inseamna ca iti asumi din start o anumita pierdere.
Pipsi aia sunt acolo, nu conteaza nici timeframe si nici altceva. Pips inseamna deplasarea pretului cu o anumita valoare in functie de currency pair pip size (majoritatea au 0.0001).
Trailing stop poate fi util daca mai este timp sa fie utilizat.
Daca pretul mergea in sus, cum mai asigurai pozitia ca sa ai pierdere 0 .

#1829
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu imi vorbi de Margin Call ca ma apuca transpiratiile :) Prefer hedge, decat SL.
Aminteai de 15 ianuarie CHF, acolo nici un SL, sa nu vorbim de trailing stop manual, nu te mai putea salva.

Tranzactiile Fx se fac in procent mare robotizat si regulile incep sa dispara. Nu prea mai merge cu triunghiuletul sau pivot point.

#1830
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postandoseg2, on 13 iunie 2016 - 21:35, said:


10.000$ sa ai ca suma constanta care sa-ti produca profit. La final de luna ce este peste ei , se retrage. Sau 50.000$, depinde de posibilitatile fiecaruia.


Robotizat se face la intraday, si acolo se rupe practic. Top-urile in fxbook sunt tinute de EA-uri. M-ar interesa un programator bun care sa nu fie gura sparta Posted Image


Cu asta sunt perfect de acord. Banii se retrag, nu se lasa pentru 'acumulare".

Cu robotizatul nu e asa de simplu. Sunt un 'milion' de lucruri care pot infuenta performantele. Un programator "bun" nu este destul de bun,  daca nu intelege exact FX si platforma.
Eu tranzactionez , de ceva timp, cu ajutorul cBots si cam stiu ce complicatii pot fi.

#1831
shtorm

shtorm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.10.2015
Hey Buna dimineata lume!!! Ce mai este nou pe aici? Posted Image

Stie cineva care este cel mai "populat" formum forex din Romania? ..... Daca nu este altul, atunci hadeti sa-l facem pe acesta un forum adevarat Posted Image

View Postandoseg2, on 14 iunie 2016 - 09:47, said:

Triunghiurile merg Posted Image . Numai sa stii sa le "spotezi" , sa le prinzi. Eu nu ma uit de ele, ele apar mereu la confluenta dintre alte indicii pe care le folosesc. Atunci cand vreau sa intru sell sau buy, daca ma uit de un triunghi, deseori apare exact acolo unde as vrea eu sa intru. Asta pentru ca triunghiurile apar cel mai des in fazele de acumulare/distributie si atunci cand avem corectie in timp (range) . E normal sa rupa tare din acumulare/distributie care ambele stadii sunt tot o perioada de range.

Uite, azi habar n-aveam ce avea sa faca EUR/CHF . N-am stat sa-l vanez, sau cu gandul la el. Pur si simplu am vazut un setup format, m-am uitat la tf-urile superioare si am vazut ca are potential bun, asa ca am intrat. Ele se aseaza singure nu trebuie sa le urmaresti sa te stresezi "sa tin minte ca la D am aia, sa tin minte ca la W am aia" . Tre' sa-ti faci rutina zilnica si vor veni ele cand va trebui.

EUR/CHF prezis demult :

Attachment eec.png

Nu s-a aranjat triunghiul asa ca azi am gasit un setup care a respectat criteriile mele asa ca atunci cand am aruncat un ochean la un timeframe mai mare, observ un potential frumos la W dat de presiune sell a barei de saptamana trecuta, pt ca a inchis extrem de aproape de minima ei .Colac peste pupaza mai vezi si ca pe termen lung ai o variatie de triunghi,

Attachment ec.png    Attachment ec1.png   

Nu mai trebuie sa spun ca e acoperita Posted Image

Asa as vrea sa intru sell la EURO , presiune creste ca se apropie BRexit-ul. Intrarea de la H4 este o intrare mai riscanta dar agresiva ce cara un potential reward mai mare . Imi asum riscul respectiv Posted Image.

Attachment teeew.png

Attachment tew.png


andoseg2 vad ca ai o strategie buna de trading .... spune-ne ceva mai mult despre aceasta ..... si, daca vrei, "vinde-ne" cate un pont privind momentele de intrare in market Posted Image

Edited by shtorm, 02 August 2016 - 08:21.


#1832
shtorm

shtorm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.10.2015

View Postandoseg2, on 04 august 2016 - 09:54, said:

Ia la usd/cad  Posted Image :

Attachment 1.png

Merci fain .... se pare ca ai dreptate Posted Image Posted Image Posted Image

#1833
shtorm

shtorm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.10.2015
Buna dimineata!!! Cine doreste o cafelutsa?  Posted Image

O zi frumoasa si trading cu profit pentru toata lumea!

#1834
allan123

allan123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2016
Hello !!!

Mai este cineva pe aici ?

#1835
benysound

benysound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.02.2014
este este

#1836
UriasulDinConstanta

UriasulDinConstanta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.04.2009
Unde ar fi bine sa-mi deschid un cont pt. a tranzactiona microloturi?

Edited by UriasulDinConstanta, 29 November 2016 - 15:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate