Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

FOREX

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1873
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009
Am avut pana acum cont pe oanda insa mi-au taiat macaroana ca cica am depasit pierderea raportata la anual income. Am cam riscat si m-am ars. Acum nu mai pot face refund si nu mi-au zis nici cat am de asteptat desi au trecut cateva luni bune. Stiti un site similar? Am incercat icmarket insa mi se pare prea incarcat si prea greoi fata de oanda la care interfata lor era beton(nu cea cu MT4). In plus iti permitea sa joci si la sume minime...

Edited by aaa1, 17 January 2018 - 18:51.


#1874
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Pentru Oanda si pentru alti brokeri externi sunt scumpe transferurile bancare si intretinerea contului (in usd).
Incerca unul cu filiala in Romania ex: Xtb.com (este atestat CNVM)

#1875
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

View Postfocuscsv, on 17 ianuarie 2018 - 19:04, said:

Pentru Oanda si pentru alti brokeri externi sunt scumpe transferurile bancare si intretinerea contului (in usd).
Incerca unul cu filiala in Romania ex: Xtb.com (este atestat CNVM)
Nu ma complic cu RO. Cei la care m-am uitat din USA si UK au doar MT4 si MT5. Am gasit XM din UK si m-am inscris. Macar ei dau 25USD bonus pe real account si daca nu imi place ce spreaduri/comisioane au, sau daca nu ma familiarizez cu MT5 atunci ma opresc.

Edited by aaa1, 17 January 2018 - 19:21.


#1876
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View Postaaa1, on 17 ianuarie 2018 - 18:48, said:

Am avut pana acum cont pe oanda insa mi-au taiat macaroana ca am depasit pierderea raportata la anual income. Am cam riscat si m-am ars.
Cand ai completat fisa test cu suma castigata anual si cea dispusa de investit (pierdut), ai trecut valori prea mici!

#1877
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

View Postfocuscsv, on 17 ianuarie 2018 - 19:32, said:

Cand ai completat fisa test cu suma castigata anual si cea dispusa de investit (pierdut), ai trecut valori prea mici!
Asa e. Nu stiam ca tin cont de ele si le-am pus la intamplare. Acum desi am modificat si suma tot nu mi-au dat acces.

#1878
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Eu sunt cu fxb si blueberry market

La fxb am account manager roman.

La blueberry am niste indicatori care nu merg la fxb

View Postaaa1, on 17 ianuarie 2018 - 18:48, said:

Am avut pana acum cont pe oanda insa mi-au taiat macaroana ca cica am depasit pierderea raportata la anual income. Am cam riscat si m-am ars. Acum nu mai pot face refund si nu mi-au zis nici cat am de asteptat desi au trecut cateva luni bune. Stiti un site similar? Am incercat icmarket insa mi se pare prea incarcat si prea greoi fata de oanda la care interfata lor era beton(nu cea cu MT4). In plus iti permitea sa joci si la sume minime...
Ti a intrat margin call sau ti.au inchis ei automat pozitiile?


#1879
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

View Postdrepan, on 17 ianuarie 2018 - 20:33, said:

Ti a intrat margin call sau ti.au inchis ei automat pozitiile?
Margin call desigur.Am ramas cu pozitiile deschisa datorita unor evenimente personale si m-au prins la margine...

#1880
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Pai tu nu foloseai stop loss pe pozitiile tale?

Fara stop loss mai bine arunci banii direct la gunoi. Aveai leverage mare? Ca numai asa se explica margin call.

Le.ai platit margin call?

Ai jucat cateva luni pe demo account? Ai facut ceva cursuri? Incepe pe www.babypips.com

#1881
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View Postdrepan, on 17 ianuarie 2018 - 23:06, said:

Fara stop loss mai bine arunci banii direct la gunoi. Aveai leverage mare? Ca numai asa se explica margin call.
La Oanda leverage maxim este 1:50, leverage ce poti sa-l micsorezi pana la 1:1.
La leverage mic ai o marja mare, pozitiile se inchid automat la 1/2 din marja.
La o tranzactie de un lot ai blocati 2445 usd la leverage de 1:50 si se inchid automat la 1222.5 usd.

#1882
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

View Postdrepan, on 17 ianuarie 2018 - 23:06, said:

Pai tu nu foloseai stop loss pe pozitiile tale?

Fara stop loss mai bine arunci banii direct la gunoi. Aveai leverage mare? Ca numai asa se explica margin call.

Le.ai platit margin call?

Ai jucat cateva luni pe demo account? Ai facut ceva cursuri? Incepe pe www.babypips.com
Am jucat cativa ani pe demo, insa imi placea sa risc si aveam leverage mare iar stop loss ul il lasam prea jos, insa m--am fript si cu el pt ca piata revenea dupa un spike care imi prindea SL. Asa ca a trebuit sa il las mai jos si daca ai pozitii pe mai multe perechi atunci poti intra in incurcatura...E drept ca am luat 500 euro si in 5 min insa neatentia m-a costat, mai ales daca jucam pe mai multe perechi...

Margin call a inchis pozitiile si atat.Nu am platit nimic in plus
La Oanda imi placea insa graficul lor simplu pe care te puteai focaliza mai bine decat pe MT4 si acum ma enerveaza ca nu mai am acces la el iar altii nu imi plac..Am vazut ca in general e mai rentabil sa joci cand vin date din USA, cum sint cele de azi, build permit si unemployment, ca atunci se baga si altii mai mari.Cam atat ca eu nu pot da lectii din moment ce am pierdut...

Edited by aaa1, 18 January 2018 - 10:03.


#1883
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Scrie.mi pe privat si povestim mai multe. Sa nu poluam inutil topicul. :)

#1884
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Oanda nici nu este un broker ECN ,este un market maker
IC markets este pe departe mai indicat care este un ECN si este unul dintre brokeri cei mai mari ca volum .
90 % din brokeri nu ofera conditii bune de scalping

Vrei sa cred ca blueberry market ofera executie pe mt4 de 3 ms

Un broker ecn cu executie sub 150 ms nu vezi

#1885
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
eu nu sfatuiesc pe nimeni sa bage bani reali in Forex pentru ca banii se pierd aproape garantat
cunosc personal zeci de oameni de diverite varste si ocupatii care au bagat bani reali, sume intre 100 - 1.000 euro si absolut toti i-au pierdut

singura varianta rentabila pe termen lung este copierea unui trader profesionist insa profitul este foarte mic, aproape neglijabil

cea mai mare mistificare in jurul forex este facuta de brokeri care intretin si investesc bani si efort in publicitate, platesc oameni care sa posteze pe retele de socializare si sa faca networking adica atragerea de client si evident o exagerare grosolana la potentialele profituri ale clientilor

in realitate, media profiturilor lunare stabile pe termen indiferent de strategie se invarte undeva intre 2 - 5% sau o dublare a contului in aprox 1 an

#1886
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Este suficient un robot care se reoptimizeaza dupa un timp si money management sigur.Problema se reduce la ce folosesti si nimic nu este garantat.

#1887
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
cum tot ai adus vorba de roboti, ar trebui mentionat pentru cei incepatori sau dornici sa investeasca in trading ca cei mai profitabili roboti cu profit stabil pe termen mai lung ating in medie 7-10% pe luna, cu multi roboti chiar undeva la 3% pe luna adica userul simte un ban la conturi mari de peste 3.000 euro chiar peste 5.000 euro
cu sume mici de sute de euro, imbatraneste omul pana aduna un ban

#1888
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3lIo9ndqzgk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pt cei interesati.

#1889
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
ideea generala cred ca e faptul ca indiferent cate mesaje si campanii de prevenire "Nu bagati bani in Forex" ar fi duse de diversi oameni, campaniile duse de brokeri si traderi vor castiga fiind mult mai eficiente si mai ales avand ca si catalizator dorinta unora de a face bani prin orice metode
deci an de an vor apare noi "recruti" complet neinformati si victime sigure

in cea ce priveste psihologicul, asta iar e o exagerare grosolana pentru ca nicaieri nu se spune deschis ci doar in soapta pe la colturile usilor ca cei care misca piata sunt traderii bancilor si companiilor de import-export care schimba milioane de euro/dolari si acei traderi se inteleg intre ei ca la o anumita ora si minut sa schimbe banii respectivi
in felul asta un trader simplu care incearca sa ghiceasca viitorul prin tot felul de medii si formatiuni de lumanari, e victima sigura pentru ca traderii aia au alte justificari pentru a da tranzactiile

lucrurile sunt mult mai complexe insa eu am simplificat exagerat de mult situatia
spre exemplu mai sunt fake news-urile sau diferitele declaratii ale unor oameni sau evenimente neprevazute care misca mult piata si nu tin de psihologicul traderului simplu

in mai multe tari exista cativa politicieni de bun simt care vor cumva sa reglementeze fake-news-urile insa deocamdata sunt prea putini
spre exemplu scrie un jurnalist ceva de un economist ca ar fi zis si dupa vreo o ora vine economistul ala si zice ca nu e adevarat, evident dupa ce toti aia s-au umplut de bani cu tranzactii pregatite, se subintelege ca ii doare pe aia in varful p...i de lumanari si indicatori

deci sunt foarte multe situatii in care e evident escrocherie si prostie sa spui ca psihologia traderului simplu e de vina, nu piata
daca s-ar prezenta pe la vreun curs toata situatia in mod transparent, ar fugi toti cursantii mancand pamantul insa toate lucrurile astea sunt doar reprezentate de o mica fraza "exista ceva riscuri"

Edited by iconicpaul, 25 January 2018 - 12:20.


#1890
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
referitor la roboti, unul din cei mai cunoscuti sau cu review-uri multe este Forex Flex EA

http://theforexgeek....flex-ea-review/

softul e format din 2 fisiere .ex4 care se adauga la folderul platformei, pe youtube se pot gasi diverse tutoriale
are mai multe preseturi ca si un mediaplayer, spre exemplu Default, Scalper, SuperPrecise, Hybrid.....etc
softul in sine are la baza deschiderea tranzactiilor pe retracement


subliniez ca nu l-am testat personal si sub nici o forma nu recomand testarea pe conturi reale insa ideea este ca incepatorii sa isi faca o idee despre ce este un "robot", cum este construit si cum functioneaza
pe internet exista aproape in proportii egale review-uri pozitive si negative inclusiv multe posturi ale unora care au pus direct pe cont real si intr-o luna a distrus tot contul
partea sustinatoare spune ca totul depinde de setari, nu de principiu in sine

Edited by iconicpaul, 27 January 2018 - 10:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate