Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pisica proasta rau.

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
am o pisica proasta rau de tot.
nu vrea sa manance decat din mana.
cand i se face foame vine si incepe sa miorlaie si miorlaie si iar miorlaie se duce se aseaza in fata castronului cu mancare si iar miorlaie si pana nu ii da cineva din mana nu se opreste din miorlait.

vine ia mancarea din mana o pune pe jos si acolo manca, si iar ia o boaba o pune jos si o morfoleste acolo pe jos si tot asa.

inainte nu era chiar asa, era suficient sa o pun la castron sa o mangai putin si manca, acum nu mai vrea decat din mana.

am incercat sa o las sa miorlaie mai mult timp ca poate de foame se duce la castron sa manance dar :confuzzled: nici o sansa miorlaie ca proasta.

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mie mi se pare educata, nu maninca de pe jos

#3
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009
E de rasa ?

#4
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
las-o sa miorlaie pana raguseste, cand o sa i se fac foame cu adevarat o sa manance si gunoi.

#5
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Poate nu-i place mancarea. Al meu nu bea lapte decat daca stau langa el si beau si eu lapte.

#6
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 iulik17d, on 11th March 2011, 10:52, said:

las-o sa miorlaie pana raguseste, cand o sa i se fac foame cu adevarat o sa manance si gunoi.
Crezi tu, eu am o mîță care nu mănîncă pește, nu mănîncă lapte, nu mănîncă carne. Nu vrea decît grăunțe dintr-alea de la Whiskas. Dacă-i dau o bucată de pește o duce prin toată casa ca pe urmă s-o găsesc tot nemîncată.

Chestia cu înfometatul nu merge, pentru că nu mai scapi de mieunatul ei.

#7
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
odata ce-o obisnuiesti cu prostii din comert, greu o dezveti.
De foame va manca pana la urma. Poti sa-i dai de mancare, chiar din mana, dar sa fii langa bolul unde pui mancare, o lasi sa inceapa sa manance si apoi,treptat, pleci, mai revii daca urla, pana se obisnuieste sa manance din locul ei fara tine. probabil ai alintat-o excesiv.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
foamea rezolva totul

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
soareci ai incercat?
eu nu am inteles niciodata ce pazeste un caine pekinez in casa si ce soareci gaseste o pisica intr-un apartament de bloc.
pentru companie, incercati oamenii.

#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu nu am avut niciodata o pisica care sa fana nazuri la mancare . Si am avut destule . Cum o inveti , asa o ai . Nu am avut niciodata pisica care sa nu fie moarta dupa peste sau ficat . Singura problema pe care am avut-o cu toate e ca nu vor sa manance din farfurie , scot daca se poate mancarea si mananca langa  :cursing: . Bineinteles , crantanelele nu au cum sa le scoata ca sunt mici , sau mancarea umeda , dar in rest scot tot ce se poate .

#11
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 andreim77, on 11th March 2011, 11:05, said:

odata ce-o obisnuiesti cu prostii din comert, greu o dezveti.
De foame va manca pana la urma. Poti sa-i dai de mancare, chiar din mana, dar sa fii langa bolul unde pui mancare, o lasi sa inceapa sa manance si apoi,treptat, pleci, mai revii daca urla, pana se obisnuieste sa manance din locul ei fara tine. probabil ai alintat-o excesiv.


Poti deja sa zici ca mananca de foame pentru ca mananca din mana. Mai mult de atat n-o sa faca pentru ca nu-i place mancarea. Eu ii dau graunte combinate la a mea, si alege tipul de graunte care-i plac, si pe celelalte le lasa in castron. Cel mai bine e sa schimbe grauntele. Sa mearga la un Pet shop si sa cumpere graunte de pisica de la Royal Canin.

#12
mateivali

mateivali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.07.2010
Infometatul la pisici este periculos, nu ar trebui lasate sa faca foamea mai mult de 12 ore.
Mancarea uscata este o prostie (indiferent de marca) toate pisicile ar trebui hranite cu mancare umeda daca nu cu carne asa cum le-a obisnuit mama natura.
In primul rand cred ca ar trebui sa nu ii lasi mancare in castron. La ore fixe ii dai cateva uscaturi si le lasi acolo 10 min cat manca bine dupa aia ii iei mancarea.
Pisica mea parca are ceas in burta la 5:30 dimineata cand ma trezesc este si ea prezenta la castron, primeste 3 bucatele de carne cruda cam 50-60 g total(incalzite la microunde 10-15s la low), mai primeste cam tot asa la pranz si inca o data seara si asta este tot. Are regimul asta de 1 an si a slabit de la 7kg la 6 la varsta de 8 ani, este o pisica de talie mare si 6kg e ok pt ea.

#13
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
mai cunosc eu pe cineva care are 6 feluri de mancare in 6 castronase sa manance pisicuta. si lapticul il incalzeste fix 15 secunde.
la mine daca facea nazuri la mancare, i-o luam din fata si seara primea acelasi lucru. se repeta procedura pana manca.

#14
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Pisicile sunt nazuroase nu ascultatoare cum sunt cainii. Asa ca daca nu o inveti cine-i seful si care-i sunt obiceiurile te faci sluga la mâță.

#15
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
pisica e birmaneza.
nu mananca acelasi lucru mereu, de exemplu acum i-am dat gourmet, a mancat 2 zile numai mancarea asta, apoi nu mai vrea.
alta data vreo 3 luni nu a vrut sa manance decat boabe, dupa aia gata facea mofturi la orice.

mancare ieftina nu e proasta sa manance, numai plicuri de 5 lei vrea de calitate, whiskas nici nu se uita la el.
laptele nu prea ii place, in schimb ii place inghetata.
in general e foarte cuminte, o singura chestie e ca mananca elastice (tot ce e elastic mananca tebuie sa fiu atent sa nu gaseasca asa ceva) si frunzele de plastic ( am o floare decorativa de plastic)
cum sa o dezvat sa manance elasticele?

 undercoverbrother, on 11th March 2011, 11:35, said:

soareci ai incercat?
eu nu am inteles niciodata ce pazeste un caine pekinez in casa si ce soareci gaseste o pisica intr-un apartament de bloc.
pentru companie, incercati oamenii.
sincer am luat pisca cu gandul sa o dau la altcineva, dar am prins drag de ea si pe la urma am ajuns sa o pastrez.

#16
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Asociaza elasticele cu un fel de pedeapsa, eu de ex o stropeam si sarea ca-n desene :) dar unele nu se sperie de apa. poti sa dai cu spirt elasticele sa vezi ce fetze face cand se apropie :D A mea molfaie carton, a manacat o bucata de scoci si uneori mai scoate fire de par lung pe partea cealalta ;)

Edited by andreim77, 11 March 2011 - 13:44.


#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 freetools, on 11th March 2011, 13:41, said:

pisica e birmaneza.
nu mananca acelasi lucru mereu, de exemplu acum i-am dat gourmet, a mancat 2 zile numai mancarea asta, apoi nu mai vrea.
alta data vreo 3 luni nu a vrut sa manance decat boabe, dupa aia gata facea mofturi la orice.

mancare ieftina nu e proasta sa manance, numai plicuri de 5 lei vrea de calitate, whiskas nici nu se uita la el.
laptele nu prea ii place, in schimb ii place inghetata.
in general e foarte cuminte, o singura chestie e ca mananca elastice (tot ce e elastic mananca tebuie sa fiu atent sa nu gaseasca asa ceva) si frunzele de plastic ( am o floare decorativa de plastic)
cum sa o dezvat sa manance elasticele?


sincer am luat pisca cu gandul sa o dau la altcineva, dar am prins drag de ea si pe la urma am ajuns sa o pastrez.
Birmanezele nu sunt ca alte pisici. Sunt niste printese mici. E in stare sa moara de foame decat sa manance ceva care nu-i place. Birmaneza  mea nu mananca decat Royal Fit 32, am incercat si alte tipuri de boabe, ar fi in stare sa nu manance 3 zile. Peshte nu mananca decat un anumit tip si acela crud, iar puiul numai daca e proaspat gatit.la fel si sunca-un singur tip.  Am si alte pisici de rasa comuna, sunt cu totul altfel, parca-s alta specie. Birmaneza se supara daca vine la mine si nu-i dau atentie. Sta ascunsa cel putin 12 ore pina ii trece supararea. Le-am crescut pe toate la fel, nu le dau o atentie exagerata ca nu prea am timp.

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Freddy12, on 11th March 2011, 14:07, said:

Am si alte pisici de rasa comuna, sunt cu totul altfel, parca-s alta specie.
Si atunci ce  e cu moda asta , toti vreti numai miorlaitoare de rasa  :cursing: .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate