Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Adaptare pompa electrica pe motocultor

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#19
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.132
  • Înscris: 22.02.2011

Vizualizare mesajrusman, pe 12th March 2011, 11:20, a scris:

Una tip rucsac de 20l scrie maxim 4 bar iar la  vermorelul mic de 5 litri scrie  max 1.5 bar. La cea tip rucsac dupa un hectar de vie poti participa la Mister Univers.
Pai d'aia vreau automatizare,ca ma'ntreaba nevasta-mea,noaptea:ce am de mie somn? :console: Multumesc

#20
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.713
  • Înscris: 31.01.2010
Pai atunci cum e pompa centrifugala?
Daca pe ea scrie ca e de 3 bari si duce la 48m debit de 5mc/h presiunea pe care o
dezvolta e de 8 bari , deci nu`i problema.
Fiind pus un motor de 1100 w nu ai nici o problema in a solicita motorul.
Nu`ti fa probleme cu ce zice Sacos , acolo e alta pompa, alt debit si presiune ,
de aia termina curelele.
Nu trebuie sa folosesti supapa de suprapresiune , varianta aia cu Y cum zice Sacos
sau cu robinet cu 2 cai e numa buna.
Oricum pina la urma cea mai buna rezolvare e cu un atomizor!

Grig

P.S. Pune o poza a pompei alea sa vedem ce minune e.

#21
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.713
  • Înscris: 31.01.2010
se_om , nu cumva e cam asa ceva?
http://www.pompe.com...pompe-suprafata

Grig

#22
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.132
  • Înscris: 22.02.2011

Vizualizare mesajIon_Bumbu, pe 12th March 2011, 18:32, a scris:

se_om , nu cumva e cam asa ceva?
http://www.pompe.com...pompe-suprafata

Grig

Ba cam asa e.Dar ar trebui sa traga pe centru,si sa refuleze pe margine.O sa ma mai uit odata la asta, ca s-ar putea sa fi inteles eu gresit sensul.Forta centrifuga nu e aia de arunca dinauntru afara,cand se'nvarte? :confuzzled:
De ce crezi ca presiunea max. e de 8 bar-i? Daca solicit pompa mai mult nu cred ca ar ceda ceva prea repede,ca toate piesele in miscare sunt metalice.Si daca n-ar refula tot cred ca n-ar fi probleme la pompa.S-ar invarti si atat.
Un atomizor bun fara 600-700 lei nu se uita la mine.Pompa o am,motocultorul il am;am si ceva fulii dar pt curele trapezoidale.Dar ale naibii fulii, din 7 cate am nici una nu-i pe dimensiunea axului.O sa bag o bucsa de umplutura.

#23
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.713
  • Înscris: 31.01.2010
In conditiile in care e turatia la 3000rpm aia e valoarea maxima la ce se gasesc
pt uz comun prin magazine. Valorile uzuale la pompele
ce se folosesc pt gradina sau hidrofoare sint pe la 5-6 bari, la
aplicatiile alea e arhisuficient.
Eu am una fix de asta cu autoamorsare si am pe refulare un robinet
pe care`l inchid inainte de a opri udarea si motorul mere fara pb .
Totusi cel mai bine e sa pui robinetul ala Y sa deversezi
solutia inapoi un rezervor si pompa merge in acel moment in gol aproape
, in plus amesteci si continutul rezervorului.

Grig

#24
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.132
  • Înscris: 22.02.2011
Va multumesc tuturor.Dupa ce o fac (daca si functioneaza),ii programez,o sedinta foto si o expun aici.Ziceam sa incerc cu supapa de suprapresiune pt ca are si functie de robinet (daca invarti ramane pe deschis)si mentine si presiune constanta pe lance (6 bar-i.)Oricum doi robineti de bronz = o supapa de suprapresiune (ca pret). :peacefingers:

#25
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Salut. Acelasi lucru doresc sa-l fac si eu, dar pe un Crono 75...

- avand in vedere faptul ca este destul de complicat o adaptare privind actionarea pompei, precum si presiunea rezultata, voi incerca un sistem bazat pe acumularea de presiune intr-o incinta ( ganditi-va la un vermorel la care mai intai ii faci presiune si apoi stropesti)
- voi folosi urmatoarele: 1 bidon pentru solutia de stropit, un bidon pentru acumulare de aer sub presiune, o pompa de picior, un robinet tip ON/OFF;
- pompa este actionata mecanic de transmisie ( este necesara o miscare similara cu actionarea rotilor la locomotivele cu abur ),  presiunea creata intra in bidonul tampon, as putea sa-i zic, si apoi in bidonul cu solutie de unde, prin actionarea robinetului obtinem pulverizarea solutiei de stopit prin duze;

PROBLEME DE ANALIZAT:
- cuplajul pompei la motocultor: posibil prin un angrenaj la rotile de deplasare;
- presiune prea mare ( pompa cuplata permanent): daca presiunea de intrare depaseste presiune de iesire, mai putem adauga duze sau putem insera aceea supapa de suprapresiune de care ati vorbit;
- amplasarea bidoanelor: dupa imaginatia fiecaruia...

#26
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.132
  • Înscris: 22.02.2011
Am facut pompa si acum vreau sa pun o fulie pe axul prizei de putere care are18mm diametru.Problema e ca n-am decat de 19mm.Ma gandeam sa bag o bucata de teava taiata pe lungime,in dreptul canalului de pana si apoi sa o gauresc cu un burghiu de 18.Dar nam burghiu pt. metal asa gros. Vreo sugestie?
Mentionez ca fulia e dublucanal si lungimea gaurii de ax e de vreo 7-8cm.
Multumesc.

#27
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.713
  • Înscris: 31.01.2010
O tabla de conserva pe ax ajuta sa vezi daca merge.

Grig

#28
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.132
  • Înscris: 22.02.2011
[quote name='Ion_Bumbu' date='31st March 2011, 17:29' post='9686391']
O tabla de conserva pe ax ajuta sa vezi daca merge.

Grig
[/quote

Cred ca merge,ideea e foarte buna, dar,nu stiu daca, ramane la locul ei, chiar daca o bercuiesc la capete. (daca-i bag lipici, rade scaiba de mine).Oare daca las fulia permanent, afecteaza semeringul axului? Multumesc Grig  :peacefingers:

#29
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006

Citat

...daca-i bag lipici, rade scaiba de mine...
La's să râdă scaiba de tine până-l doare burta, tu să-ți faci treaba cu folos !
Despre fulia de 19 pe ax de 18, nu prea știu ce să zic, dacă turezi   motorul și se ia fulia după tine, reușești să alergi mai repede ?

Vizualizare mesajDin 10th March 2011, 22:24:

...da' la un compresor de climă auto, te-ai gândit tu oare ?
M-am referit la un compresor complet, adică să-l folosești așa cum îl recuperezi, nu numai la fulia cu ambreaj.

#30
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.132
  • Înscris: 22.02.2011

Vizualizare mesajscaiba, pe 31st March 2011, 19:10, a scris:

La's să râdă scaiba de tine până-l doare burta, tu să-ți faci treaba cu folos !
Despre fulia de 19 pe ax de 18, nu prea știu ce să zic, dacă turezi   motorul și se ia fulia după tine, reușești să alergi mai repede ?


M-am referit la un compresor complet, adică să-l folosești așa cum îl recuperezi, nu numai la fulia cu ambreaj.

Am unul pe o masina busita, dar e prea mic pt ce vreau eu.Asta invartea freonul intr-un calorifer de 50/40.Si are fulie multicanal.Abia ce-am adaptat una cu canal trapezoidal pe pompa.Am avut noroc cu o roata dintata de circular, ca intra la fix pe axul pompei, dar pe axul fuliei am frezat.
Cred ca ar merge un compresor, dar de la o frigorifica mai mare, sau un autocar ceva.Ai idee ce presiune pote sa dezvolte cu apa?

#31
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006
Păi nu merge cu lichid, numai cu gaz...
Dacă bagi lichid pe absorbție, în orice compresor de frig, face "zdronc", ca și cântec de lebădă.
Poți comprima însă aer, până la vreo 30bari, cred ca pe 134 merge pe la 22-24bari, iar cele mai noi, pe R22 merg cu limitare la 28bari.

Da' dacă tot se ia fulia cu lipici după tine pe tarla, ce mai contează dacă zboară și bucăți din recipientul cu zeamă ? :P

#32
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.132
  • Înscris: 22.02.2011

Vizualizare mesajscaiba, pe 31st March 2011, 20:58, a scris:

Păi nu merge cu lichid, numai cu gaz...
Dacă bagi lichid pe absorbție, în orice compresor de frig, face "zdronc", ca și cântec de lebădă.
Poți comprima însă aer, până la vreo 30bari, cred ca pe 134 merge pe la 22-24bari, iar cele mai noi, pe R22 merg cu limitare la 28bari.

Da' dacă tot se ia fulia cu lipici după tine pe tarla, ce mai contează dacă zboară și bucăți din recipientul cu zeamă ? :P

Ar merge si cu aer,intrun corp de boiler de inox de 100l, ca am unul.Dar cum limitez presiunea la aer ca astea duc pana la 6,max 8bar-i.Si nu mai ma alearga fulia, ci ma zboara boileru'.Exista in comert supape de supra presiune pt. aer?
Ar mai fi o varianta sa transfer presiunea intr-un piston de vermorel,si sa ma folosesc de instalatia lui ca-i gata facuta,dar tot de suprapresiune ma lovesc. :wallbash:

Vizualizare mesajscaiba, pe 31st March 2011, 20:58, a scris:

Păi nu merge cu lichid, numai cu gaz...
Dacă bagi lichid pe absorbție, în orice compresor de frig, face "zdronc", ca și cântec de lebădă.
Poți comprima însă aer, până la vreo 30bari, cred ca pe 134 merge pe la 22-24bari, iar cele mai noi, pe R22 merg cu limitare la 28bari.

Da' dacă tot se ia fulia cu lipici după tine pe tarla, ce mai contează dacă zboară și bucăți din recipientul cu zeamă ? :P

Ar merge si cu aer,intrun corp de boiler de inox de 100l, ca am unul.Dar cum limitez presiunea la aer ca astea duc pana la 6,max 8bar-i.Si nu mai ma alearga fulia, ci ma zboara boileru'.Exista in comert supape de supra presiune pt. aer?
Ar mai fi o varianta sa transfer presiunea intr-un piston de vermorel,si sa ma folosesc de instalatia lui ca-i gata facuta,dar tot de suprapresiune ma lovesc. :wallbash:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate