Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Panou solar homa made

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
A-G-F

A-G-F

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2011
BUNA ZIUA
M-am hotarat sa realizez in garaj un panou solar folosind cat mai multe lucruri refolosite.Cu ocazia asta fac curatenie prin garaj si scutesc curentul pt apa calda.
Un prieten mi-a dat 20 de tuburi de neon ,am taiat cu flexu capacele metalice si cu o pila fina am spart sticla din interior cu o periuta de dinti atasata la o tija am curatat tuburile.Asa arata dupa ce au fost curatate
Attached File  P030311_14.270001.JPG   246.4K   332 downloadsAttached File  P030311_14.270002.JPG   281.34K   299 downloadsG]
In interiorul lor teava de cupru vopsita negru si izolate cu silicon de temperatura
Voi face o cutie izolata mi-a ramase niste bucati se izopan .

#2
mihalake

mihalake

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.12.2006
Sal
Interesant proiect ...astept sa vad si finalizarea lui .
Bravo

#3
A-G-F

A-G-F

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2011
Am curatat tevile de cupru am atasat ,,t,, la un capat si le-am vopsit,ucare rapida cu feonu industrial,de fapt vroiam sa verific daca tine la temperatura vopseaua (tine f probleme) pe ia zice 600grade
Attached File  P080311_10.260002.JPG   313.8K   321 downloads
Cred ca sunt pozele mari ca nu le primeste,modific marimea si pun

Ai sa mai pun niste poze vopseaua si siliconu pt temperaturi ridicate
Attached File  P080311_11.090001.JPG   116.86K   215 downloads
Am pus silicon si astept pana maine ,am incercat fortat cu feonu si nu merge
Attached File  P080311_11.180002.JPG   91.06K   312 downloads
Attached File  P080311_13.100002.JPG   70.65K   384 downloads
Maine pun siliconul la celalat capat,ma gandeam sa bag in silicon o supapa de la geamurile termopan(cele pt argon),pt siguranta.Ma gandesc sa aerul se va incalzi si expandeza nu vreau sa crape tuburile de sticla


 mihalake, on 8th March 2011, 14:13, said:

Sal
Interesant proiect ...astept sa vad si finalizarea lui .
Bravo

Multumesc ..........ai sa vezi

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Foarte interesant, felicitari :) Sper ca la voi nu bate grindina, cam subtire sticla de la neoane, eu as fi folosit ceva pe baza de plexiglas.

Edited by lawrence38, 08 March 2011 - 15:07.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Sper ca nu te astepti sa ai rezultate similare cu cele industriale facute cu tuburi vidate. Personal cred ca nu vei avea cine stie ce randament, dar cine stie...

Erau pe vremuri solutii cu un randament foarte bun prin revista Tehnium. Doar ca in general implicau mai mult cupru - practic din ce mai tin minte se lipea o serpentina de cupru pe o tabla si acea tabla era expusa la soare intr-o cutie bine izolata, si cu un geam gros. Avea insa dezavantajul ca necesita o orientare dupa soare, altfel apareau reflexii la unghiuri mai ascutite si isi pierdea din randament.

Oricum sa ne spui ce-ai reusit.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004
eiffel, randamentul este satisfacator - la tara facem dus lejer 4 persoane cu apa incalzita de un astfel de dispozitiv. cu apa fierbinte - dar, ce-i drept, dupa o zi de vara in care bate toata ziua soarele.
nu mai tin minte exact ce diametru aveau tevile pe care le-a folosit tata, dar dupa poze cred ca erau ceva mai groase. oricum, nu le-am bagat in tuburi, ci direct sub o placa mai groasa de sticla.
pt un volum ceva mai mare, recirculam apa incalzita printr-un butoias metalic vopsit tot in negru, pus undeva deasupra 'panoului'. absolut de ajuns pt un dus dupa o zi de munca prin curte...

#7
A-G-F

A-G-F

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2011
Am facut o schita ,in principiu asa cred ca va arata la final
Nu stiu ce eficienta va avea ,tuburile de neon le voi umlpe cu argon,acum ma intreb cat de mult ma va ajuta argonul si daca merita deranjul,teoretic ajuta find un gaz inert .Pot sa bag argon peste tot am 2 buteli.
Ce randament va avea,ramane de vazut,suprafata panoului va fi de 2,4 m

Attached File  panou_solar_2.zip   15.22K   230 downloads

Ma gandeam la un sistem de orientare .Panoul fix oglinda mobila, teoretic nu e greu,dar nici f simplu.
Nu pot orienta tot panoul il voi face cu termo sifon,boilerul 200l(asta il am),la final cu instalatia incarcata cred ca va avea 300-350 kg9=(200 doar apa) .

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Vezi ca mai este o discutie deschisa aici :

http://forum.softped...howtopic=642852

Un singur geam securit deasupra e suficient.

In loc de oglinzi plane taie pe lungime o teava pvc #110 si lipeste banda adeziva de aluminiu pe fata interioara.

Nu cred ca este nevoie sa-l orientezi fixeaza-l pe directia sud la inclinarea optima si gata.

La ce presiune vei baga argon in tub ? crezi ca va rezista ?

Edited by keta, 08 March 2011 - 17:01.


#9
A-G-F

A-G-F

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2011

 keta, on 8th March 2011, 16:54, said:

Vezi ca mai este o discutie deschisa aici :

http://forum.softped...howtopic=642852

Un singur geam securit deasupra e suficient.

In loc de oglinzi plane taie pe lungime o teava pvc #110 si lipeste banda adeziva de aluminiu pe fata interioara.

Nu cred ca este nevoie sa-l orientezi fixeaza-l pe directia sud la inclinarea optima si gata.

La ce presiune vei baga argon in tub ? crezi ca va rezista ?

Salut Keta .Ma gandeam si eu la teva de pvc intrebare nu se deformeaza de la caldura(am teava ramasa de la fosa),ma gandeam la jgeaburile din tabla zincata mi se par mai bune
Argonul nu il bag sub presiune doar inlocuiesc aerul cu argon .inca nu sunt convis ca merita.Cred ca castigul va fi prea mic pt tot deranju.Folia de aluminium nu reflecta la fel ca o oglinda,cu toate ca e mult mai rentabil pret,greutate etc.O sa fac niste probe si decid cum voi continua.o zi buna

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

,tuburile de neon le voi umlpe cu argon,acum ma intreb cat de mult ma va ajuta argonul si daca merita deranjul
Nu prea merita deranjul. La cele vidate ( ma rog, vorba vine, e o presiune mai redusa, ca la termos ) prin vidare se izoleaza practic teava de exteriorul tubului. Argonul e o idee mai bun izolator decat aerul dar nu ajuta prea mult. Plus ca nu ai cum sa-l etansezi, deci in timp vor fi pierderi.
Daca pui mana pe un tub facut industrial care a stat o zi intreaga la soare vei constata ca e rece. desi apa din teava de cupru are peste 70 de grade.

Avantajul panourilor cu tuburi este ca teoretic din orice punct ar bate soarele va fi oricum perpendicular pe teava de cupru din interior. Teoretic ptr ca mai exista si suportii care fac un pic de umbra si va fi si inclinatia care va trebui sa o dai panoului - mai mica vara, mai mare iarna. Gasesti pe net calcule ptr inclinare in functie de paralela ( la noi o sa iei oricum in medie paralela 45 ). Folia de aluminiu deci nu va avea efect decat poate contrar...

#11
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
salut la toata lumea , ma bate si pe mane gandul sa-mi fac un panou solar made home sa zic , ideea cu tuburile de neoane ma atras si pe mine , totusi daca s-ar putea introduce tuburi de 36w in tuburi de 40w ,diametrele fiind diferite ,iar la un sticlar bun sa se sudeze cele 2 capete iar in momentul sudarii sa se introduca gazul sau vacum , ce parere aveti , ?
referitor la sticla am topit cu o lampa de gaz cu jet subtire , o sticla de bere clasica in care am dat o gaura , a iesit destul de fain , problema e ca tuburile sunt foarte subtiri dar merita incercat .

Edited by marius_vfp, 08 March 2011 - 20:49.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Pai referitor la partee cu tuburile subtirii - aici mai e o problema - daca bate piatra nu cred ca rezista... Cele industriale sunt mai groase si tratate termic.

#13
A-G-F

A-G-F

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2011
Buna ziua.Astazi am vrut sa pun ceva poze noi ,dar.....bip.....bip.....cu siliconul lor :cursing:  .Dupa 48 ore pe calorifer tot nu sa intarit.E prima oara cand patesc asta si tot prima oara cand cumpar marca asta,va rog sa ma credeti ca in 20 de ani am folosit cateva mi de tuburi (mai ales la servici).Deci cumparati ce ati mai folosit pt siguranta lucrari si buzunarul vostru.NU SIKA  :thumbdown: e cel mai scup si prost silicon.Sau am fost eu ginionist si am nimerit singurul tub nasol.

 marius_vfp, on 8th March 2011, 20:45, said:

salut la toata lumea , ma bate si pe mane gandul sa-mi fac un panou solar made home sa zic , ideea cu tuburile de neoane ma atras si pe mine , totusi daca s-ar putea introduce tuburi de 36w in tuburi de 40w ,diametrele fiind diferite ,iar la un sticlar bun sa se sudeze cele 2 capete iar in momentul sudarii sa se introduca gazul sau vacum , ce parere aveti , ?
referitor la sticla am topit cu o lampa de gaz cu jet subtire , o sticla de bere clasica in care am dat o gaura , a iesit destul de fain , problema e ca tuburile sunt foarte subtiri dar merita incercat .

Daca crezi ca merita spor la treba.Sincer cred ca te complici ce vrei tu e destul de complica nu imposibil,fa niste experiente poate iese,nu prea vad cum le videzi

#14
A-G-F

A-G-F

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2011
Am mai facut cate ceva.
Attached File  poza_1.JPG   66.49K   293 downloads
Attached File  poza_2.JPG   77.84K   220 downloads
Attached File  poza_3.JPG   81.77K   230 downloads
Attached File  poza_4.JPG   77.89K   243 downloads

restu saptamana viitoare

#15
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
frumos lucrat felicitari , asteptam pe saptamana viitoare fotografii noi  :first:

#16
klimm01

klimm01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.10.2010

 A-G-F, on 10th March 2011, 18:24, said:

Buna ziua.Astazi am vrut sa pun ceva poze noi ,dar.....bip.....bip.....cu siliconul lor :cursing:  .Dupa 48 ore pe calorifer tot nu sa intarit.E prima oara cand patesc asta si tot prima oara cand cumpar marca asta,va rog sa ma credeti ca in 20 de ani am folosit cateva mi de tuburi (mai ales la servici).Deci cumparati ce ati mai folosit pt siguranta lucrari si buzunarul vostru.NU SIKA  :thumbdown: e cel mai scup si prost silicon.Sau am fost eu ginionist si am nimerit singurul tub nasol.

Tot respectul pentru munca ta, o idee grozava de a da o utilizare tuburilor vechi.

In legatura cu siliconul,cred ca ai aruncat un repros la furie si ar trebui reevaluat.
sunt intr-adevar  multe feluri de chituri numite generic silicon.  
Cand vorbesti de SIKA , odata in plus, au o varietate mare si un nume bun in lume. ar fi bine sa precizezi ce anume scrie pe tub? ai cititi instructiunile?  cel ce ti-a vandut te-a indrumat in vreun fel?  
Poate avea conditii de polimerizare pe care nu le-ai respectat,  temperatura de exemplu. Sa nu fie din cel bicomponent la care ai primit doar un tub.

eu am folosit de la ei un "silicon" poliuretanic de exterior,  rezultate excelente.  
Le pot reprosa doar ca era (prin 2006) de trei ori mai scump decat cel uzual  :)
folosesc sikaflex pentru aplicatii exterioare inclusiv la lemn si nu vad vreo problema alta decat pretul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate