Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

KAVALA și împrejurimi - fără Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 terner, on 12th March 2011, 20:54, said:

Foarte interesant Ovidiu, mai ales ca adaugi si poze. Multumim!!!

Cu plăcere ! Sper că am fost de ajutor.
În ce privește pozele, mă ghidez după zicala: "o poză face cât o mie de cuvinte". De la Kavala, Philippi și Amfipolis mai am și alte poze. O să mai pun, dar trebuie să le micșorez mai întâi (așa cum le-am micșorat și pe cele uploadate deja). Și asta va fi după ce termin de postat la topicul Ioannina/Zagoria.

Până atunci, celor ce vor să mănânce în Kavala le recomand să se uite mai întâi aici (în partea a doua a mesajului).

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 12 March 2011 - 23:06.


#20
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011
Salutari!!!
As vrea sa merg in Kavala intr-un week-end si m-ar interesa daca stie cineva vreo cazare convenabila dar nu la hotelurile care apar pe toate site-urile.Poate un studio sau o camera draguta si curata chiar in orasul Kavala??????
Multumesc!!!

#21
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

 m-larry, on 6th July 2011, 18:11, said:

Salutari!!!
As vrea sa merg in Kavala intr-un week-end si m-ar interesa daca stie cineva vreo cazare convenabila dar nu la hotelurile care apar pe toate site-urile.Poate un studio sau o camera draguta si curata chiar in orasul Kavala??????
Multumesc!!!
In Kavala nu prea am vazut oferte pentru studio sau apartamente. Noi am stat la 5 km de Kavala, in Palio, este o zona de coasta plina cu vile, gasesti cazare, sunt foarte multe, una langa alta.

 danielaionela, on 7th July 2011, 09:39, said:

In Kavala nu prea am vazut oferte pentru studio sau apartamente. Noi am stat la 5 km de Kavala, in Palio, este o zona de coasta plina cu vile, gasesti cazare, sunt foarte multe, una langa alta.
La pagina 1 am pus cateva poze, primele  5 sunt din zona de coasta din apropierea orasului Kavala.

#22
grandvitara1

grandvitara1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 25.05.2009
Eum am stat anul trecut in Nea Iraclisa la apartamentele elena sant chiar la soseaua principala si la maxim 200m de plaja din nea iraclisa,.foarte curate camerele si moderne,pretul cam 45 euro/camera si 90 apartamentul.Sper ca am fost de ajutor!

#23
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

 grandvitara1, on 7th July 2011, 09:49, said:

Eum am stat anul trecut in Nea Iraclisa la apartamentele elena sant chiar la soseaua principala si la maxim 200m de plaja din nea iraclisa,.foarte curate camerele si moderne,pretul cam 45 euro/camera si 90 apartamentul.Sper ca am fost de ajutor!
Multumesc frumos.Arata intr-adevar frumos.
Eu am reusit chiar ieri sa-mi fac rezervare la hotelul Airotel Galaxy,chiar in centrul Kavalei si mai scump,adica 79 euro camera dubla cu mic dejun si vedere la mare.Am scris direct la ei pe mail,pentru ca de la agentiile de turism ale noastre imi cereau peste 100 euro pe noapte.
Multumesc inca o data si iti doresc o vara cu multe calatorii.

Edited by m-larry, 07 July 2011 - 12:54.


#24
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

 OvidiuNS, on 8th March 2011, 21:20, said:

Salutare !

Orașul antic Philippi a fost fondat în anul 360 BC. A primit acest nume abia în 356 BC, în onoarea lui Filip al 2-lea. Așezarea avea rol de apărare a rutei Amfipolis - Neapolis și rolul de a controla extragerea aurului din muntele Pangaion.
În luna octombrie 42 BC, la vest de Philippi a avut loc bătălia între Antoniu și Octavian (pe de o parte), și Cassius și Brutus (de cealaltă parte). Antoniu și Octavian au câștigat în final, iar Brutus și Cassius s-au sinucis. Mai târziu, veterani ai armatei câștigătoare s-au stabilit în Philippi, iar orașul a primit rangul de colonie romană. Astfel, filipenii aveau aceleași drepturi ca și romanii în Italia.
Se spune că în anul 49 AD, apostolul Pavel a început să predice în oraș, dar a fost denunțat și închis. În secțiunea nordică a ruinelor există o "cămăruță" - considerată a fi închisoarea apostolului. Cu toate astea, ulterior, apostolul Pavel a mai trecut de 2 ori prin oraș.
În perioada creștinismului, Philippi a fost preluat de bizantini, bulgari, franci și sârbi.
Orașul a fost distrus de otomani pe la 1400. Ruinele ce se pot vedea datează din perioada romană, perioada de început a creștinismului și bizantină.

De menționat că Philippi avea și port la mare, pe locul unde se află astăzi ... Kavala.

Poze:
  1-3. teatrul antic;
  4-6. ruinele din secțiunea nordică;
  6. închisoarea în care a fost închis apostolul Pavel;
  7-10. muzeul arheologic (abia deschis - nici etichetele cu explicații nu erau încă puse);
11-12. ruinele din secțiunea sudică (impresionant mi s-a părut pavajul din blocuri imense de piatră).

Sănătate și toate cele bune !
   Mai adaug un obiectiv turistic important si foarte aproape de Philippi,adica biserica Sfintei Lydia,(primul crestin facut pe teritoriul Europei de apostolul Pavel).
   De la situl arheologic Philippi sunt indicatoare spre aceasta biserica si ca distanta doar 5-6 kilometri.
   Incarc si niste poze de acolo!!!

Attached Files



#25
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 m-larry, on 25th July 2011, 17:14, said:

Mai adaug un obiectiv turistic important si foarte aproape de Philippi,adica biserica Sfintei Lydia ...
Superb !

Ziceai mai sus că ai rezervat cazare pt. un we. Bănuiesc că ai fost de curând.

Sănătate și aștept detalii despre excursie !

#26
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

 OvidiuNS, on 25th July 2011, 19:10, said:

Superb !

Ziceai mai sus că ai rezervat cazare pt. un we. Bănuiesc că ai fost de curând.

Sănătate și aștept detalii despre excursie !
Voi merge in Kavala abia in wek-endul 12-14 august,si parca nu mai am rabdare pana atunci!!! <_<
Pozele pe care le-am postat sunt facute in primavara,la intoarcerea din Thassos.Nu prea aveam chef sa ma intorc acasa asa ca am mai facut niste "opriri" in drumul spre Romania la Philippi,Kavala si apoi in orasul Alexandropouli.
De data asta,intre plaja de dimineata si cea de seara,ma gandeam sa merg spre muntii din Drama si poate sa vizitez pestera Aggitis,langa satul(sau oraselul) Prosotsani.Pare interesanta din ce se vede in link-ul asta:
http://www.greekball...r/aggitis-cave/
Sper sa ma intorc si cu alte obiective demne de impartasit cu ceilalti de pe forum!!!
Numai bine!!!  :thumbup:

#27
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 m-larry, on 26th July 2011, 00:12, said:

... De data asta,intre plaja de dimineata si cea de seara,ma gandeam sa merg spre muntii din Drama si poate sa vizitez pestera Aggitis,langa satul(sau oraselul) Prosotsani ...
Parcă anul trecut am văzut un indicator spre peștera Aggitis. Văzusem peștera Alistrati și mergeam spre Philippi (prin Drama). Atunci am aflat că mai există și o altă peșteră creată de râul Aggitis (în afară de Alistrati, care se află lângă canionul Aggitis). Eu sunt nebun după peșteri, dar atunci nu mai era timp. Te încurajez s-o vizitezi !

@Laurasv a scris:
Buna,
Am si eu o rugaminte: se poate sa imi recomandati un loc mai bun de cazare pentru o noapte in Kavala, sa fie cat de cat aproape de port si pana in 50 euro camera? Vrem sa ajungem in Thassos a 2-a zi.
Si poate undeva unde se mananca bine?
Multumesc.


Laura, cazarea nu m-a interesat, în schimb, recomand cu căldură taverna Koutoukaki.


Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 28 July 2011 - 00:59.


#28
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

 OvidiuNS, on 28th July 2011, 01:58, said:

Parcă anul trecut am văzut un indicator spre peștera Aggitis. Văzusem peștera Alistrati și mergeam spre Philippi (prin Drama). Atunci am aflat că mai există și o altă peșteră creată de râul Aggitis (în afară de Alistrati, care se află lângă canionul Aggitis). Eu sunt nebun după peșteri, dar atunci nu mai era timp. Te încurajez s-o vizitezi !

@Laurasv a scris:
Buna,
Am si eu o rugaminte: se poate sa imi recomandati un loc mai bun de cazare pentru o noapte in Kavala, sa fie cat de cat aproape de port si pana in 50 euro camera? Vrem sa ajungem in Thassos a 2-a zi.
Si poate undeva unde se mananca bine?
Multumesc.


Laura, cazarea nu m-a interesat, în schimb, recomand cu căldură taverna Koutoukaki.


Sănătate și toate cele bune !
Daaaa.O sa o vizitez mai mult ca sigur si revin cu detalii si poze.M-am gandit la un traseu de o zi:Aggitis,Amfipoli si statiunile de la mare din vestul Kavalei.
Numai bine!!!
Pentru Laura: Nici eu nu stiu alta cazare pe acolo,dar m-au mai rugat niste prieteni sa le caut ceva sub 50 euro in apropiere asa ca o sa merg putin si prin statiunile de litoral din vestul Kavalei.Daca gasesc si mai e valabil dupa 15 august poate te pot ajuta.
O zi cat mai frumoasa!!!

#29
Laurasv

Laurasv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2011

 m-larry, on 28th July 2011, 15:20, said:

Daaaa.O sa o vizitez mai mult ca sigur si revin cu detalii si poze.M-am gandit la un traseu de o zi:Aggitis,Amfipoli si statiunile de la mare din vestul Kavalei.
Numai bine!!!
Pentru Laura: Nici eu nu stiu alta cazare pe acolo,dar m-au mai rugat niste prieteni sa le caut ceva sub 50 euro in apropiere asa ca o sa merg putin si prin statiunile de litoral din vestul Kavalei.Daca gasesc si mai e valabil dupa 15 august poate te pot ajuta.
O zi cat mai frumoasa!!!


Da, chiar te rog mult,mult. Ajung in Kavala pe 17 august dupaamiaza.
Daca m-ai putea ajuta cu ceva informatii ar fi super.
Multumesc.

 OvidiuNS, on 28th July 2011, 01:58, said:

Laura, cazarea nu m-a interesat, în schimb, recomand cu căldură taverna Koutoukaki.


Sănătate și toate cele bune !

Multumesc Ovidiu, dar pe unde anume este taverna?
Este departe de portul de unde pleaca ferry?
Nu stiu cum ma voi descurca cu orientarea in Kavala.

#30
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 Laurasv, on 28th July 2011, 19:24, said:

... pe unde anume este taverna?
Este departe de portul de unde pleaca ferry?
Nu stiu cum ma voi descurca cu orientarea in Kavala.
Odos Poulidou e strada principală ce urcă pe promontoriu. Nr. 29 e cam vis-a-vis de Imaretul turcesc (acum hotel). E cam departe de port.
Pentru orientare există hărți. Dacă n-ai una, printează-ți de pe google-maps. Sau poți folosi un GPS (aici nu te pot ajuta). Te vei descurca.

Sănătate și tcb !

#31
Laurasv

Laurasv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2011

 OvidiuNS, on 28th July 2011, 21:10, said:

Odos Poulidou e strada principală ce urcă pe promontoriu. Nr. 29 e cam vis-a-vis de Imaretul turcesc (acum hotel). E cam departe de port.
Pentru orientare există hărți. Dacă n-ai una, printează-ți de pe google-maps. Sau poți folosi un GPS (aici nu te pot ajuta). Te vei descurca.

Sănătate și tcb !

Multumesc. Ma voi orienta la fata locului.

#32
klebsi_ella

klebsi_ella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.08.2011
Am fost la Kavala in august 2009, am locuit in zona veche a orasului numita Panagia plina de stradute mici si abrupte,  unde nu se poate circula cu masina, eventual cu scuterul. Sa urci si sa cobori acele strazi in fiecare zi era o provocare. sus de tot era cetatea din Kavala  unde  se tineau spectacole de muzica.  S-a intampat ca in ziua in care am vizitat cetatea sa fim martori la repetitia unui spctacol de muzica greceasca, a fost frumos,  la apus,  in cetate, cu un frape in fata ascultand muzica greceasca :). Tot in zona veche se afla Imaretul, acum transformat in hotel, dar a carui curte interioara se poate vizita. De asemenea, casa lui Mehmet Ali. In apropiere sunt localitati ca Nea Iraklion, Nea Peramos cu plaje si taverne faine. Dar cel mai mult mi-a placut apa de la plaja Ammolofoi ( dune de nisip, sau asa ceva), o apă atât de clară si limpede, smarald lichid (ok, poate eu sunt un pic dependentă de mare  :P. Am mancat la o taverna, in zona veche, nu imi amintesc numele, o taverna unde se intalnesc studentii in general, cu mancare superbuna si accesibila ca pret.

Attached Files



#33
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 klebsi_ella, on 6th August 2011, 21:46, said:

... Tot in zona veche se afla Imaretul, acum transformat in hotel, dar a carui curte interioara se poate vizita. De asemenea, casa lui Mehmet Ali ...
Salutare !

Pe lângă Imaret am trecut, ba chiar am și mâncat vis-a-vis. Știam și din ghid că e hotel, așa că n-am intrat, ne-am sfiit. Tu ai intrat ? Ai ceva poze din curte ?
Casa lui Mehmet Ali parcă era muzeu, așa e ? Ai intrat ?

Sănătate și mulțumiri anticipate !

Edited by OvidiuNS, 06 August 2011 - 23:56.


#34
klebsi_ella

klebsi_ella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.08.2011

 OvidiuNS, on 7th August 2011, 00:54, said:

Salutare !

Pe lângă Imaret am trecut, ba chiar am și mâncat vis-a-vis. Știam și din ghid că e hotel, așa că n-am intrat, ne-am sfiit. Tu ai intrat ? Ai ceva poze din curte ?
Casa lui Mehmet Ali parcă era muzeu, așa e ? Ai intrat ?

Sănătate și mulțumiri anticipate !


Am intrat putin la usa, ne/am aruncat o privire si nu am indraznit mai mult. Ulterior am aflat (de la un  prieten grec) ca nu este nici o problema daca doar vizitezi. La Casa lui Mehmet Ali am ajuns  dupa 6 pm si era inchis. Asa ca nu stiu cum este inauntru.  Numai bine

Attached Files



#35
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011
Salutari!!!!
M-am intors ieri din Kavala si am niste imagini cu pestera Aggitis,pe care recomand sa o vizitati!!!
Este de fapt in regiunea Drama,dar cum aceasta nu are un topic separat am sa incarc pozele aici.(in mod special pentru OvidiuNS).
Nu sunt decat vreo 55 km pana acolo,pe un drum foarte bun si intr-adevar merita vazuta aceasta pestera care se spune ca ar fi cea mai lunga din Europa.Traseul de vizitat din interior este doar de vreun kilometru si se merge pe un fel de pod facut deasupra apei.
Daca te uiti bine,se pot vedea si lilieci agatati cu capul in jos si cu un aparat foto performant pot fi facute niste poze frumoase(nu este voie,dar toti fotografiaza,iar ghidul cu care am intrat eu in pestera a fost super ok si nu ne-a interzis....are prieteni din Romania :naughty: )
Si zona inconjuratoare este foarte frumoasa(munti,cariere de marmura,etc).


O zi cat mai buna si frumoasa!!!

Attached Files



#36
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 klebsi_ella, on 7th August 2011, 13:26, said:

Am intrat putin la usa, ne/am aruncat o privire si nu am indraznit mai mult. Ulterior am aflat (de la un  prieten grec) ca nu este nici o problema daca doar vizitezi ...
Aha, mulțumesc pt. precizări.


 m-larry, on 15th August 2011, 18:52, said:

M-am intors ieri din Kavala si am niste imagini cu pestera Aggitis,pe care recomand sa o vizitati!!!
Este de fapt in regiunea Drama,dar cum aceasta nu are un topic separat am sa incarc pozele aici.(in mod special pentru OvidiuNS).
Nu sunt decat vreo 55 km pana acolo,pe un drum foarte bun si intr-adevar merita vazuta aceasta pestera care se spune ca ar fi cea mai lunga din Europa.Traseul de vizitat din interior este doar de vreun kilometru si se merge pe un fel de pod facut deasupra apei.
Felicitări pentru vizită și poze. Într-adevăr, amenajarea e de înalt nivel. N-am înțeles ce e cu roata aia (parc-ar fi o moară). A zis ceva ghidul despre ea ?


Sănătate și multe mulțumiri la amândoi !

Edited by OvidiuNS, 18 August 2011 - 02:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate