Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Alimentatia inteligenta

- - - - -
  • Please log in to reply
5612 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdarkangelo, on 2nd March 2011, 13:02, said:

cine l-a pus?

Pai...initiatoarea. Nu am stat sa-i citesc tot postul initial (eu apreciez mai mult un om care poate exprima idei in cuvinte putine :)) dar mesajul, cam asta e.

#20
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postrichelieu, on 2nd March 2011, 13:37, said:

Nu am stat sa-i citesc tot postul initial...

Iti fac eu rezumat :
- nu ar trebui sa sugi nimic de la vaca daca nici vaca nu suge nimic de la tine;
- lapte= (otrava x 10) + (IQ scazut).
Mai e ceva despre gene, ARN, ADN,dar la asta as vrea si eu rezumat dintr-un cuvant monosilabic daca se poate.

#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Am inteles.

Multumesc pt rezumat. Acum am inteles tot bullshit-ul :lol:

#22
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostThe_Listeneritza, on 1st March 2011, 20:56, said:

Omul ca si fiinta NU este omnivora ci este vegetariana.


Faptul ca omul consuma produse pe care nu ar trebui sa le consume, a dus la degradarea genetica, la mutarea ADN-ului si prin umare la aparitia maladiilor, bolilor contemporane.
Și la ce ajută canininii? Și de ce avem intestinul subțire de vreo 3 ori mai scurt decât alte animale vegetariene care au aceeași masă cu a noastră?


Desigur, că doar oamenii au boli, că genetica e prostie și că nu există microbi sau bacterii.

View PostThe_Listeneritza, on 1st March 2011, 20:56, said:

Stiati ca omul este singura specie ce se hraneste cu lapte dupa ce a fost intarcat? si nu cu laptele sau ci cu laptele altei specii? Laptele de vaca de exemplu, este facut pentru vitei, nu pentru oameni. Asa este logic. Cate femei ai vazut sa alapteze o vaca de exemplu? biggrin2.gif
Știai că scrii minciuni?
Atât mâța cât și câinele bunicii mele beau lapte de vacă regulat, de la nașterea lor și până în prezent. Și eu nu sunt într-o specie cu mâța sau cu câinele.


View PostThe_Listeneritza, on 1st March 2011, 20:56, said:

Ca si structura chimica, laptele de vaca este total nepotrivit omului. Nu inseamna ca daca contine calciu mult, este benefic pentru om. Ceea ce conteaza este CE elemente contine, in ce cantitati si in ce proportii in relatie cu celelalte componente chimice, pentru a forma un aliment hranitor pentru organismul uman. Ca si exemplu, raportul calciu/fosfor, pentru o absorbtie corecta, trebuie sa fie minim 1.7, iar in produsele lactate este 1, maxim 1.2. Prin urmare incorect!
Și aerul e nepotriv omului, deoarece datorită oxigenului din aer, au loc reacțiile de oxidare (implicit îmbătrânire) din organism. So, stop breathing! :)


View PostThe_Listeneritza, on 1st March 2011, 20:56, said:

Niste informatii generale ce TREBUIE stiute despre laptele de vaca, pe care medicii nu le zic:
– moartea subita
Genial; laptele provoacă moarte subită.  :coolspeak:

View Postdeeaa1989, on 1st March 2011, 21:16, said:

Spre exemplu, majoritatea asiaticilor nu consuma lactate. Ciudat, ar spune unii, dar cazurile de osteoporoza sunt mai rare.
Nu-i ciudat; au intloreanța la lactoză. Noi (albii caucazieni) am suferit o mutație genetică ce ne permite să digerăm lactoza.
Ciudat, dar poate fi unul dintre cauzele datorită căreia civilizația vestică domină, deoarece cu hrana din lactate (bogată în minerale și proteine) s-au putut dezvolta mai bine.

View PostThe_Listeneritza, on 1st March 2011, 21:25, said:

Medicina actuala isi bazeaza fundatia pe niste teorii false.
Nu lua antibiotice sau chimioterapie dacă suferi de vreo infecție urâtă sau cancer, să vedem speranța de viață fără. Doar sunt rezultate ale medicinei actuale.
Sau fă o vizită prin Africa fără vaccinuri!

#23
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postm3th0dman, on 2nd March 2011, 18:59, said:

Genial; laptele provoacă moarte subită.  :coolspeak:

"Moartea subita" nici nu este diagnostic, este denumirea generica pentru cazurile in care nu s-a putut descoperi cauza mortii.

#24
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu atat pot sa zic: :roflmao:








Una-i sa fii vegan/vegetarian din mila/sila de a manca animale dar sa fii constient ca e o alimentatie care poate produce carente mari daca nu-i tinuta atent in frau si alta-i sa o propovaduiesti ca fiind adevarul absolut.

#25
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View PostDev, on 2nd March 2011, 21:51, said:

Eu atat pot sa zic: :roflmao:

Vezi ? Te prapadesti de ras din cauza laptelui ! Daca beai numai ceaiuri preparate cu apa calduta nu-ti mai ardea de ras...

#26
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View PostDev, on 2nd March 2011, 21:51, said:

Una-i sa fii vegan/vegetarian din mila/sila de a manca animale dar sa fii constient ca e o alimentatie care poate produce carente mari daca nu-i tinuta atent in frau si alta-i sa o propovaduiesti ca fiind adevarul absolut.
uite ca eu nu sunt din mila pentru animale, nici din sila si nici nu propovaduiesc treaba asta ca fiind nemaipomenita pentru altii. ba chiar sunt sigura ca nu e pentru oricine.

#27
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postdarkangelo, on 2nd March 2011, 23:43, said:

... nici nu propovaduiesc treaba asta ca fiind nemaipomenita pentru altii.

Dar pentru tine de ce este ?

#28
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostThe_Listeneritza, on 1st March 2011, 20:56, said:

Ceea ce am observat de mult timp incoace ( de cand am inceput sa studiez serios) a fost ca oamenii habar nu au ceea ce inseamna alimentatie sanatoasa, in frunte cu medicii.
serios? dar tu de ce crezi ca ai habar? fiindca asa iti place tie sa crezi? ca te simti bine crezand in ideile tale?

View PostThe_Listeneritza, on 1st March 2011, 20:56, said:

Daca este atat de neimportanta si de simplista, de ce apar bolile? Medicii in majoritatea cazurilor ridica din umeri sau dau vina pe "genetica" . Orice problema la care ei nu au raspuns " este genetica" . Astfel, omul isi pierde speranta ( cu genetica nu te poti juca ) . Chiar si cancerul, mai nou "este genetic". cum si-au dat ei seama? Prin studierea genomului uman. Insa proiectul genomului uman, nu a facut altceva decat sa le arate ca de fapt habar nu au ceea ce se ascunde in genele omului. Proiectul genomului uman a fost cel ce a daramat mitul genelor responsabile pentru orice.
bolile apar dintr-o varietate de motive... pai e normal sa ridice din umeri daca nu stiu! in stiinta nu iti permiti sa faci afirmatii fara acoperire, asa cum faci tu... iar atunci cand spun ca este genetica, nu se refera neaparat la o boala genetica in sine(adica anomalii ale genelor), ci la varietatea biologica, data pana la urma de gene... asa cum nu toti aratam la fel, nu toti avem aceeasi inaltime, etc., la fel nu avem nici organele 100% identice... iar unele sunt mai predispuse decat altele la anumite boli... si nu, nu a daramat nimeni nici un mit! informatiile e normal sa apara incet in timp, pt. ca altfel ar trebui sa facem experimente oribile pe oameni vii!

View PostThe_Listeneritza, on 1st March 2011, 20:56, said:

Biochimia umana, nu poate fi afectata decat din interior. Adica din constiinta. Actiunile constiente ale omului sunt cele ce determina schimbari in starea de boala sau sanatate a organismului.
mai, stii ce ai merita tu? intr-o noapte, cand dormi tu cat se poate de adanc, cineva sa deschida o cutiuta cu tantari cu febra galbena in incaperea in care te afli... abia dupa aia, daca iti mai functioneaza capatana in parametri normali, ai vedea cum sta treaba cu "biochimia umana nu poate fi afectata decat din interior de constiinta" si cu "vaccinurile sunt rele"

cat despre oamenii vegeterieni, in loc de omenivori... da-mi voie sa... :roflmaofast:

carentele tale educationale si inabilitatea de a gandi logic nu iti permit sa intelegi subiectele pe care le discuti....

Edited by gtk, 03 March 2011 - 00:07.


#29
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.10.2009
Auzi, ia...vaca...ierbivora!!! :w00t:
Bovinele sunt BACTERIVORE, nu ierbivore...adica organismul vacilor metabolizeaza doar bacteriile, care se dezvolta in procesul de descompunere al ierbii...deci argumentele cu lungimea intestinelor sunt lipsite de noima!
Iar omul, nicidecum nu era la origine omnivor, fiindca nu cunostea focul, deci ar fi trebuit sa consume carnea cruda, deci ar fi avut dentitie similara felinelor! Consumul de carne a aparut in cadrul ritualurilor magice, in ideea de transfer a unor insusiri apartinand unor fiare mai puternice, stramosii omului consumau carnea acestora, crezand ca vor dobandi puterea/agilitatea acelor fiare.
Judecand dupa dentitie, omul ar putea fi considerat...fructivor! Pentru un om e foarte usor sa manance un mar, de exemplu, dar pentru un tigru ar fi un chin sa faca asta...la fel pentru o girafa, desi aceasta nu e carnivora.
Cat despre lapte, acesta ar trebui sa fie rezervat doar copiilor, preferabil cel matern, dar in lipsa, merge pentru ei, si cel de vaca, capra, etc. Adultilor nu le poate face decat rau consumul de lapte, sau in cel mai fericit caz, nu joaca nici un rol, nici daunator, nici folositor.
Cat despre alimentele preparate prin fierbere, sau prin orice procedeu termic care le ridica temperatura peste 60 grade C, acestea se transforma in semibalast alimentar, nu mai pot oferi organismului decat minerale/fibre, vitaminele si enzimele sunt distruse prin fierbere.Tin de foame, si atat...
O alimentatie perfect sanatoasa inseamna maxim de cruditati, cat mai diversificate, apoi preparate din soia, cartof, ciuperci, sfecla rosie, mazare, etc. Apoi consum regulat de miere de albine, sucuri naturale obtinute prin stoarcerea fructelor si a legumelor, nuci, migdale si seminte, radacini si muguri, paine integrala, etc.
Cine se va agata in viitor de carne, grasimi animale, chimicale, va alegea boala/moartea, pana la urma selectia se va face singura, ori te purifici si traiesti in lumina, ori natura te va elimina.

#30
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cititul pe aici e un mod bun de distractie, continuati baieti, continuati :roflmao:


Nenea Willi, aria de religie si spiritualitate e putin mai sus. ;)
Si poate n-ar fi rau sa mai citesti un picut inainte sa prezinti detalii fantasmagorice. Si contradictorii.

#31
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostThe_Listeneritza, on 1st March 2011, 20:56, said:

Omul ca si fiinta NU este omnivora ci este vegetariana.

Atunci de ce are canini?

View PostThomas-, on 1st March 2011, 21:59, said:

Bunica a mancat toata viata chestii interzise, gen slanina si untura si jumari, si-a baut si tuica si are 91 de ani.

Cand aud asemenea exemple ma pufneste rasul.
"Da ce, bah, ca bunica-miu a fumat toata viata lui si are 80 de ani si n-a murit de cancer".

View PostThomas-, on 1st March 2011, 22:31, said:

lipsa carnii nu-i garantia a nimic decat a lipsei unei surse rapide de energie.

Glucidele sunt o sursa rapida de energie.
Ghici unde se gasesc?

View PostChrisforever, on 1st March 2011, 23:27, said:

dar pot aparea alte boli datorita lipsei de proteine de calitate, grasimi esentiale...

Le gasesti si la vegetale.

View PostWilligut, on 3rd March 2011, 03:08, said:

Judecand dupa dentitie, omul ar putea fi considerat...fructivor!

Avea nevoie de canini pentru consumul de fructe?


View PostWilligut, on 3rd March 2011, 03:08, said:

Iar omul, nicidecum nu era la origine omnivor, fiindca nu cunostea focul, deci ar fi trebuit sa consume carnea cruda, deci ar fi avut dentitie similara felinelor!

La inceput era fructivor, apoi a devenit omnivor.
In paleolitic, consuma carne cruda si fructe crude.


View PostThe_Listeneritza, on 1st March 2011, 20:56, said:

Si daca ati citit tot pana aici sunteti tari! :D

Nu sunt.  :upset:

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdarkangelo, on 2nd March 2011, 23:43, said:

uite ca eu nu sunt din mila pentru animale, nici din sila si nici nu propovaduiesc treaba asta ca fiind nemaipomenita pentru altii. ba chiar sunt sigura ca nu e pentru oricine.
Tu esti o exceptie. ;).

View PostCharger, on 3rd March 2011, 10:12, said:

Avea nevoie de canini pentru consumul de fructe?

Logic!. Tu cu ce strapungi pielea marului?

#33
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postrichelieu, on 3rd March 2011, 10:32, said:

Logic!. Tu cu ce strapungi pielea marului?

Se poate strapunge foarte usor si fara canini.

#34
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postrichelieu, on 3rd March 2011, 09:32, said:

Logic!. Tu cu ce strapungi pielea marului?

Evident.
Cum crezi tu ca folosind caninii aia mitetei ai putea rupe altceva decat coaja fructelor, cum ar fi... carnea cruda? Ntz ntz. Sa nu cumva sa mentionezi loviturile cu bolovanul, taiatul cu vreo piatra ascutita, sfasiatul intr-un colt de bat. Ce naiba, crezi ca specia umana e asa desteapta?

:roflmao:




PS: Charger, leul era ironic :P

#35
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postvp-emanuel, on 2nd March 2011, 23:47, said:

Dar pentru tine de ce este ?
pentru ca mie nu-mi place carnea. de cand ma stiu, cu placere am mancat doar pate de ficat si cremvusti, ceea ce trebuie sa recunosti sunt niste rahaturi care nu au ce cauta pe masa noastra. m-au fortat ai mei toata copilaria sa mananc carne si dupa ce am scapat de ei, am renuntat si la ciorba si la carne.
ziceam ca nu recomand nimanui sa fie vegetarian sau vegan pentru ca este foarte greu si periculos pentru sanatate. in primii ani in care nu am mancat carne, habar n-aveam ca trebuie sa inlocuiesc proteinele de origine animala cu proteine de origine vegetala, asa ca am ajuns la o anemie destul de nasoala si a trebuit sa ma reintorc la carne. a fost un chin pentru mine, pentru ca nu-i suport nici mirosul. apoi m-am apucat sa citesc si sa gandesc si sa invat ceva anatomie si am reusit sa-mi fac un menu optim pentru mine, asa ca acum nu am niciun fel de probleme de sanatate. dar cand citesc peste tot de vegetarieni care ii sfatuiesc pe ceilalti sa renunte la carne mi se face parul maciuca. pentru ca nu poti deveni vegetarian sau vegan ca e la moda acuma. ca sa devii vegetarian sau vegan sau, raw-vegan, in primul rand trebuie sa ai o motivatie mai puternica decat moda sau ca-ti spune unul pe un forum si in al doilea rand trebuie sa aloci foarte mult timp studiului, ca nu esti vegetarian daca mananci orez, stevie, mere si nuci ca asa ai auzit la televizor. trebuie sa stii ce mananci, cum combini ce mananci, in ce cantitati trebuie sa mananci si cum se gatesc chestiile astea. pe de alta parte, costa mai mult sa fii vegetarian, vegan, raw-vegan, decat sa fii omnivor. a, am uitat sa spun, ca se gasesc o gramada de cretini care habar n-au despre ce vorbesc, dar scriu si ei cate o carte, cate un articol sau fac un film si apar o mie care iau de bune tampenile astea si le prolifereaza.
nu cred ca mancatul inteligent presupune sa renunti la carne. cred ca mancatul inteligent presupune sa renunti la cacaturile de genul dulciuri cacalau pe toata durata zilei, sa nu mai bem sucuri din astea infecte, cat mai putin fast-food, cred ca mai degraba ar trebui mancata o shaorma decat aripioare de la kfc daca n-ai incotro, cereale in loc de micul dejun, etc. a, ca nu ar trebui sa mancati salam, parizer si restul nenorocirilor pline de chimicale denumite mezeluri, e de bun simt si cred ca oricine are putin creier in cap isi poate da seama de asta. ca e bine pe cat posibil sa mancati carne luata de la tara, nu din asta injectata, da, corect, dar sa renunti de tot la carne? care e logica?

#36
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
In loc sa va certati pe vegan/omnivor, mai bine ati da niste linii generale de urmat pentru o "alimentatie inteligenta", oricum sunt greu de urmat in ziua de azi, dar incep eu si continuati voi:
- 3 mese pe zi + 2 gustari, cantitati mici de mancare la fiecare masa
- mic dejun consistent, cina usoara si luata cu minim 3 ore inainte de culcare
- maxim 30-40% din hrana zilnica sa fie carne, romanii s-au obisnuit sa bage friptane si salam toata ziua si nici macar o leguma la 3 zile..
- cereale bune pentru tranzitul intestinal, alea care iti determina matzu' sa impinga friptana mai repede ca sa nu putrezeasca de tot cat circula prin tine.
- cititi etichetele cand cumparati mancare
- nu folositi sarea la fiert, fiecare sa-si puna in farfurie cat are nevoie (la fierbere nenorocirea aia de antiaglomerant se descompune in CIANURA)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate