Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Alimentatia inteligenta

- - - - -
  • Please log in to reply
5612 replies to this topic

#5599
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
N-are legatura ca erau vegetarieni, sotul ei vegetarian cum de-a supravietuit? Doar nu credeti ca isi fac gratare prin zapada, toti aia mananca suplimente, supe, geluri, isi calculeaza caloriile.

S-a mentionat de vegeterianism deoarece voiau aia doi sa faca o declaratie prin acea urcare, fiind la moda zilele astea sa dovedesti chestii. Insa uneori nu-ti prea iese si are efect contrar. Daca nu se umflau in pene la toata lumea ca-s ei vegetarieni, nici nu apareau in ziar.

Eu am urcat in weekend pe Pop Ivan 1372 metri diferenta de nivel la urcare si n-am mancat decat nucifere si fructe in ziua aia.

#5600
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Oua de prepelita proaspete in Bucuresti de unde iau ? Proaspete pentru cura cu oua crude.
A auzit cineva de astia, in Pipera ?
http://prepelite.ro/

#5601
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Toata lumea a fost pe Everest p'aci, trebuie sa merg si eu....e magazinul ala din spate de la Cocorul, nu?


Recenind la discutii, apropos de prepelite.
de gasit, gasesti tu...ca in teorie or fi bune, iarasi nu comentez.

Intrebareaea cu privire si la prepelite si la somoni sau alte minuni d'astea, mai mult sau mai putin exotice este daca vii, cei care consumati asa ceva, vazand in ele niste mici minuni alimentare si "semimedicale" , ca altfel nu atiu cum sa le spun, v-ati intrebat vreodata de unde vin, cum se produc, cum traiesc...

Bunaoara, la prepelite..astea stau in niste custi de 20cm inaltime, spanzurate unele peste altele, nu prea pot fi crescute pe sol pasarile astea...deci gaini de baterie ale caror oua nici nu vrem sa le vedem macar...
Ce mananca? Pai alimentatia prepelitei, ca sa iti mai si oua, e destul de pretentioasa, incomparabil fata de a unei gaini spre exemplu...
Cantitatea de soia care e toata omg si facuta cu hrana chimica este mare, altfel iti oua mai mult nu, microelemente si aditivi de diverse feluri, cam la fel...
adica prepelita nu mananca porumb si grau macinate, de foame mananca dar nu produce mai nimic si praxtic, cine are prepelite si le tine pt ouat le da furaj din ce v-am zis eu, merge si o parte furaj o parte cereale macinate dat randamentul e varza si asa...

Deci pasarica de baterie, spatiu ioc, de regula indoor ca sunt si sperioase si pretrntioase, putin curent, o pisica sau un doarece care trece pe langa baterii si le sperie, orice mic factor de stress inseamna pauza la oiat, uneori totala pt cateva saptamani...deci viata de rahat..mancare de rahat....

Sa fie ouale lor asa o minune care co trasteaza cu rahatul din care provin?
Sa fie atat de sanatoase?
sa fie de preferat unui ou de tara, de la o gaina sau rata crescuta cu boabe si iarba, care zburataceste libera pe batatura si e de cele mai multe ori un animal mult mai outin stresat decat stapanul?

Sa fie macar mai ok decat ouale de gaina din comert, gainile crescute in hala dar nu in baterii?

Nici macar, in opinia mea nu doar ca nu sunt niste minuni dar au toate premisele sa fie niste mizerii.

La fel si somonul , chiar ala salbatic...ala de ferma e crescut cu pelete, ala salbatic e salbatic DAR  va recomand calduros sa va faceti niste analize mai amanuntite dupa diete d'astea minune, posibil cantitatea de metale acumulata sa cam dea peste cap aparatele alora...stiu cazuri si nu unul, oameni care imi strambau din cas cald le ziceam ca eu daca mananc peste iau saracia aia de caras ieftin...ghici ce, duoa cateva luni de tratamente pt diverse reactii alergice, au mancat pe la mine caras si culmea, au devenit fani....

Deci mare atentie la minuni...in teorie, in studii, in carti, multe lucruri par total opusul a ceea ce sunt de fapt, pe deasupra mai si costa de 10 ori cat cele banale, cu care suntem noi obisnuiti, la care ne strambam si care, de fapt, sunt adesea mult mai sanatoase.

Mentionez ca eu imi cresc pasarile si nu ma ating de oua cumparate, de prepelita am avut de pe la prieteni si dupa cevau zacut 3-4 saptamani in frigider le-am aruncat.

Daca nu am oua vreodata ma duc in targul saptamanal unde gasesc oua cacalau, mai ales in sezon sunt 3 la leu.

Fiecare mananca ce vrea, eu doar va indemn sa ganditi cu capul vostru.



Ps. Pinguinii aia cu ferma de prepelite mananca un rahat de te doare mintea.
ei nu baga faina de peste...pai nu prea mai baga nimeni asa ceva pt  ca nu prea e voie sau pt ca e scumpa sau pt ca exista si riscul sa cam puta porcu a peste...
la pasari si la animale in general, proteina este soia...aia misto produsa in Brazilia, MGO.
plus aditivi gen aminoacizi, vitamine si minerale sintetice sau obtinute in general prin metode chimice, adica sa nu va ganditi ca prinde cineva gandaci si rame si le piseaza ca sa aiba pasarea nu stiu ce microelement.

Mancarurile mai scumpe sunt mukt prea scumpe pentru productie, de exemplu pt pasari de ornament sau expo se folosesc aditivi naturali de genul garizi deshidratati si alte nebunii...dar daca ai da asemenea furaj la o pasare de taiat sau de oua, ar costa oul cativa lei si kilul de carne cateva zeci...



#5602
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Foarte fain postul, bastos.

Sunt curios daca e vreo diferenta reala si nu doar marketing vis a vis de fructele bio, exista in Lidl banane/lamai/rosii/cherry bio vs alea "normale", ai vreo opinie? Si sunt mai scumpe alea bio (presupun ca o lasa mai moale cu pesticidele'n shit la alea bio), cu 30-40 la suta.

Nota bene, alea "bio" sunt cam din Spania, Italia, alea ieftinache majoritatea-s din Turcia, in care nu prea am incredere.

Despre soia gmo, numai de bine, sunt o gramada de trepanati care au impresia ca GMO-urile sunt lapte de mama iar soia e ceva gen mana cereasca.

Bagati fiilor soia cat incape, si asa suntem prea multi.

Edited by a3ds, 24 May 2016 - 15:52.


#5603
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Oua de prepelita am vazut prin kaufland/auchan.
Nici eu nu consider ca merita banii, poate doar pentru placebo.

#5604
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Posta3ds, on 24 mai 2016 - 15:50, said:

Sunt curios daca e vreo diferenta reala si nu doar marketing vis a vis de fructele bio, exista in Lidl banane/lamai/rosii/cherry bio vs alea "normale", ai vreo opinie? Si sunt mai scumpe alea bio (presupun ca o lasa mai moale cu pesticidele'n shit la alea bio), cu 30-40 la suta.
Teoretic cantitatea de pesticide si fungicide e mult mai mica la cele organice. De asemeni citricele nu sunt tratate cu Imazalil (cu care teoretic ajungi la doza de toxicitate rapid, daca mananci 2-4 citrice o data...).
Practic, avand in vedere coruptia la toate nivelurile, cat de siguri suntem ca certificarile s-au dat pe bune? N-am idee.

#5605
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt ultima persoana cu diete din astea panaceu, dar am prieten care creste pentru consun propriu si a scapat de probleme respiratorii grave.
Daca e crescuta cu furaje nasoale, orice gaina e toxica.

#5606
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

View Posta3ds, on 24 mai 2016 - 15:50, said:

Foarte fain postul, bastos.

Sunt curios daca e vreo diferenta reala si nu doar marketing vis a vis de fructele bio, exista in Lidl banane/lamai/rosii/cherry bio vs alea "normale", ai vreo opinie? Si sunt mai scumpe alea bio (presupun ca o lasa mai moale cu pesticidele'n shit la alea bio), cu 30-40 la suta.

Nota bene, alea "bio" sunt cam din Spania, Italia, alea ieftinache majoritatea-s din Turcia, in care nu prea am incredere.

Asa cum spunea si colega mai sus,in alea bio cantitatea de de pesticide e mai mica,pe de alta parte in tarile cu apa calda organizata  folosirea pesticidelor/fungicidelor e scumpa si in consecinta e facuta cu cap.

Am mai multa incredere in rosiile crescute intr-o sera olandeza de milioane de euro decat in cele "crescute fara chimicale" de la Matca,stiu ca aia din Olanda nu arunca cu substanele otova "ca sa fie bine si sa nu fie rau",in plus mediul izolat din sera permite un control pasiv mai eficient per total contra diversilor "carcalaci" deci si folosirea substantelor de combatere e mai mica.

Turcii sint un fel de "matcasi ai Europei",ii ajuta clima dar nu au tehnologie si mana de lucru e ieftina,in consecinta sunt toate sansele sa faca abuz de diverse din nestiinta.

Edited by Lup_Victor, 24 May 2016 - 18:07.


#5607
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

View PostDev, on 24 mai 2016 - 16:50, said:

Teoretic cantitatea de pesticide si fungicide e mult mai mica la cele organice. De asemeni citricele nu sunt tratate cu Imazalil (cu care teoretic ajungi la doza de toxicitate rapid, daca mananci 2-4 citrice o data...).
Practic, avand in vedere coruptia la toate nivelurile, cat de siguri suntem ca certificarile s-au dat pe bune? N-am idee.

Rahatu' ala e pus pe coaja, scrie si pe eticheta ca sunt tratate si sa nu mananci coaja. Nu stiu daca ajung in pulpa, caz in care e naspa si tre sa o dau numai pe bio, ca bag 2-3 lamai o data.

View PostLup_Victor, on 24 mai 2016 - 18:06, said:

Asa cum spunea si colega mai sus,in alea bio cantitatea de de pesticide e mai mica,pe de alta parte in tarile cu apa calda organizata  folosirea pesticidelor/fungicidelor e scumpa si in consecinta e facuta cu cap.

Am mai multa incredere in rosiile crescute intr-o sera olandeza de milioane de euro decat in cele "crescute fara chimicale" de la Matca,stiu ca aia din Olanda nu arunca cu substanele otova "ca sa fie bine si sa nu fie rau",in plus mediul izolat din sera permite un control pasiv mai eficient per total contra diversilor "carcalaci" deci si folosirea substantelor de combatere e mai mica.

Turcii sint un fel de "matcasi ai Europei",ii ajuta clima dar nu au tehnologie si mana de lucru e ieftina,in consecinta sunt toate sansele sa faca abuz de diverse din nestiinta.

Partea proasta e ca intr-o cultura hidroponica, cum sunt alea din Olanda in general (aia n-au pamant arabil), plantele cresc intr-un sloboz, nu in pamant. Adica, am mari indoieli ca isi iau toti nutrientii pe care si-i ia o rosie crescuta in sol, stii ce zic?

View Postoverseas, on 24 mai 2016 - 17:03, said:

Sunt ultima persoana cu diete din astea panaceu, dar am prieten care creste pentru consun propriu si a scapat de probleme respiratorii grave.
Daca e crescuta cu furaje nasoale, orice gaina e toxica.

Nu stiu ce intelegi prin diete panaceu, dar e la mintea cocosului ca starea de sanatate fizica si psihica depind 100% de ce crapi in tine, there's no way around it.

De aia au explodat cazurile de cancer si alte boli cronice gen diabet, mai ales la copii, depresia e sport national, autismul la copii etc... nutritia e poate cel mai important factor, alaturi de altele.

Edited by a3ds, 25 May 2016 - 05:09.


#5608
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

Quote

In tarile cu apa calda folosirea pesticidelor e scumpa si deci e facuta cu cap


Asta este o presupunere, gresita, nu o informatie.
Ca pesticidele, acolo unde exista profesionalism, se aplica fix cat, ce si cand trebuie, asta e clar si e valabil peste tot, indiferent de tara.
Ca afara se controleaza, in general, nivelul de reziduuri a marfii care ajunge pe piata, e iarasi adevarat dar nu 100%

Insa ca pesticidele sunt scumpe si de aia subt folosite cu cap...asta e o duma.
ei le-au inventat, marii producatori au contracte directe uneori cu marii producatori si preturi incomparabil mai mici decat are meltranu cu solar de 400mp din Romania.
daca o sa vezi o schema de tratament si fertilizare, mai corext ar fi hranire pt ca in general se foloseste ca substrat nu pamant ci fibre, vata adica, minerala sau, rar, organica, sau direct apa, plantele gen salata plutesc pe polistiren cu radacina in apa in care se gasesc nutrientii....
iti vei schimba parerea.

Sunt avantaje si dezavantaje...productiile lor inseamna si mai multe chimicale uneori, avansul tehnologic inseamna si utilizarea unor substante care la noi ajung dupa cativa ani, vata substrat inseamna fruct facut din sacul de azot, fosfor, potasiu de sinteza....
la fel cum pamantul de la noi inseamna boli si nevoia de a otravi mai mult ca sa scapi de ele...nestiinta, lipsa inginerului calificat, inseamna si ca ai nostri dau de multe ori la ghici cu otravuri samd...

E discutabil, sunt bune si rele in ambele parti...




#5609
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In tarile cu apa calda lucreaza tot romanasi de ai nostri sau alte natii in curs de dezvoltare.
Mi-a spus un prieten care a lucrat in Anglia:
- la ferma BIO, a facut alergie la substante chimice, aia stiau problema, imediat i-au dat medicamente si au musamalizat
- la firma de catering pentru linii aeriene, bagau aia concentratie mult mai mare la conservantii permisi pentru salatele de legume (morcovi etc) sa scurteze timpii de productie

#5610
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Posta3ds, on 25 mai 2016 - 05:08, said:

...
Adica, am mari indoieli ca isi iau toti nutrientii pe care si-i ia o rosie crescuta in sol, stii ce zic?
Nu stiu ce intelegi prin diete panaceu, dar e la mintea cocosului ca starea de sanatate fizica si psihica depind 100% de ce crapi in tine, there's no way around it.
De aia au explodat cazurile de cancer si alte boli cronice gen diabet, mai ales la copii, depresia e sport national, autismul la copii etc... nutritia e poate cel mai important factor, alaturi de altele.
Cam multe speculații într-un singur loc și de la o singură persoană. :P
Ai uitat să zici ceva de vaccinuri.

#5611
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

View Posta3ds, on 25 mai 2016 - 05:08, said:

Partea proasta e ca intr-o cultura hidroponica, cum sunt alea din Olanda in general (aia n-au pamant arabil), plantele cresc intr-un sloboz, nu in pamant. Adica, am mari indoieli ca isi iau toti nutrientii pe care si-i ia o rosie crescuta in sol, stii ce zic?
Aici e tare lunga discutia,insa pt a atinge recolte maxime producatorii sunt interesati sa ofere toate conditiile plantelor,deci din acest punct de vedere ratia nutrientilor e mult mai bine fixata si satisfacuta in hidroponie decat in culturile clasice,mai ramane de discutat forma in care sunt servite substantele(organica sau anorganica).

Un alt lucru care lipseste legumelor produse in sisteme intensive e maturatia,maturatie care vine cu anumite arome si texturi,de obicei legumele sunt culese inainte de maturatie pt a rezista la transport si depozitare,de aici si problemele cu "nu are gust/gust de cauciuc",etc,pur si simplu leguma respectiva e cruda.

#5612
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Faina de cocos merge pusa in iaurt de exemplu, nu? Intreb, pentru ca nu are gustul fulgilor de cocos... Oare are si altceva in ea? Desigur, nu m-am uitat pe eticheta, am fost sigura ca nu e altceva decat cocos facut faina :habarnam:

#5613
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Probabil macinat atat de tare isi pierde uleiurile care ii confereau mirosul si gustul specific.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate