Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Provenienta marcilor de produse

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
gorjeanul

gorjeanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.09.2005

van den plas, on Oct 6 2005, 14:34, said:

Firma este germana si are multi ani de activitate in spate, nu s-a infiintat peste noapte pt. "a obtine mai usor certificatele CE". In plus, se "infrateste" cu Bomann si AEG cu care imparte acelasi sediu, evident situat in Germania.. Produsele pot fi fabricate si prin alte parti, dar atunci ar trebui sa scrie pe ele locul in care au fost produse, daca acesta se situeaza in afara U.E. sau a Europei (EU).

<{POST_SNAPBACK}>


Nu le mai lua apararea. Daca-mi arati o poza cu o fabrica pe care scrie CLATRONIC (eventual alaturi de AEG - Bomann este neinteresant), te cred la povestea asta cu traditia. Merge si un scan dupa o declaratie de conformitate... :naughty:
ATENTIE. Declaratia sa fie insotita de rapoarte de testare ale unor firme recunoscute pe plan international + licente utilizare marcaje ca CE/TUV/VDE... :naughty:

In Baneasa, BOSCH imparte aceeasi cladire cu LG. Dar nu cred ca sunt "infratite".

AOLEU, era sa uit. AEG parca era parte din grupul ELECTROLUX...Prin ricoseu, rezulta ca CLATRONIC este divizia de electrocasnice mici ELECTROLUX...cu radacini suedeze...VOLVO, ERICSON, NOKIA, SAAB etc.

De scris unde sunt produse, s-au mai vazut texte de tipul : made for xxxx Gmbh, Germany

Edited by gorjeanul, 06 October 2005 - 21:14.


#56
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005
Desi pe cutiile lor scrie made in Germany...fac de ras produsele germane..despre care toata lumea are o parere asa buna...nu sunt fiabile deloc...incepand de la fier de calcat pana la DVD Home Cinema...2-3 saptamani si deja si suni la service...se poate sa ai si noroc de ele si sa tina si mai mult...oricum au si site www.clatronic.com..
uite si un link cu sediul lor
http://www.clatronic...sp?katalogid=24

numa bine...

#57
van den plas

van den plas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.02.2004
Intrati pe linkul asta, acolo unde scrie "partners" si veti vedea ca apar ETV (cei care produc AEG) si Bomann. Site-urile celor trei au o structura aproape identica si fiecare dintre ei ii mentioneaza pe ceilalti doi drept parteneri. Asadar nu este o coincidenta ca au acelasi sediu central, ba mai mult impart acelasi centru de distributie pt. Europa si acelasi depozit central. Iar daca ar avea o calitate atat de proasta nu s-ar fi putut mentine pe piata din Germania atatia ani. O teapa poate tine o luna, doua, poate un an ,dar in nici un caz zeci de ani. Si sa nu uitam ce norme exista in Germania pt. calitate, garantie si protectia consumatorului. Parerea mea e ca au o calitate  in concordanta cu pretul, poate chiar mai buna deoarece in pret  nu mai trebuie inclusa si "firma". Oricum nu se pot compara cu bombele gen Domotec.

Edited by van den plas, 07 October 2005 - 10:56.


#58
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

van den plas, on Oct 7 2005, 10:57, said:

Intrati pe linkul asta, acolo unde scrie "partners" si veti vedea ca apar ETV (cei care produc AEG) si Bomann. Site-urile celor trei au o structura aproape identica si fiecare dintre ei ii mentioneaza pe ceilalti doi drept parteneri. Asadar nu este o coincidenta ca au acelasi sediu central, ba mai mult impart acelasi centru de distributie pt. Europa si acelasi depozit central. Iar daca ar avea o calitate atat de proasta nu s-ar fi putut mentine pe piata din Germania atatia ani. O teapa poate tine o luna, doua, poate un an ,dar in nici un caz zeci de ani. Si sa nu uitam ce norme exista in Germania pt. calitate, garantie si protectia consumatorului. Parerea mea e ca au o calitate  in concordanta cu pretul, poate chiar mai buna deoarece in pret  nu mai trebuie inclusa si "firma". Oricum nu se pot compara cu bombele gen Domotec.

<{POST_SNAPBACK}>

Vand de peste 10 ani produse electrocasnice , dar panarame mai mari decat Clatronic n-am vazut. O fi brand german dar facute in China dar China cea mai de jos posibil. Imi e rusine sa scot de pe raft un produs Clatronic. La fel ca si Arctic - brand romanesc dar ansamblate in Turcia. Cele mai slabe cotate produse: Clatronic, Bomann, Esteuropa-toate importate de Domo-"panarame"  :death:

#59
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

dant, on Oct 12 2005, 16:58, said:

Vand de peste 10 ani produse electrocasnice , dar panarame mai mari decat Clatronic n-am vazut. O fi brand german dar facute in China dar China cea mai de jos posibil. Imi e rusine sa scot de pe raft un produs Clatronic. La fel ca si Arctic - brand romanesc dar ansamblate in Turcia. Cele mai slabe cotate produse: Clatronic, Bomann, Esteuropa-toate importate de Domo-"panarame"  :death:

<{POST_SNAPBACK}>



asa crezi tu ca clatronic este facut in China :huh:

mie personal cred ca Clatronic este German 100%. :)
eticheta de pe fundul produsului ex toaster Clatronic este scris in lb germana 100%
si manualul de instructiuni contine limbi din UE de la engleza la portugheza.
Nu mentioneaza nimic ceva chineza si turca in manual.

in plus de ce ti-e rusine sa scoti de pe raft un produs Clatronic si Arctic? :o

ARCTIC este asamblat in  ROMANIA 100%! :coolspeak: de unde ti-a venit ideea ca-i asamblata ARCTIC in turcia  :huh: ????

#60
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

dave, on Oct 12 2005, 20:21, said:

asa crezi tu ca clatronic este facut in China :huh:

mie personal cred ca Clatronic este German 100%. :)
eticheta de pe fundul produsului ex toaster Clatronic este scris in lb germana 100%
si manualul de instructiuni contine limbi din UE de la engleza la portugheza.
Nu mentioneaza nimic ceva chineza si turca in manual.

in plus de ce ti-e rusine sa scoti de pe raft un produs Clatronic si Arctic? :o

ARCTIC este asamblat in  ROMANIA 100%! :coolspeak: de unde ti-a venit ideea ca-i asamblata ARCTIC in turcia  :huh: ????

<{POST_SNAPBACK}>

A fost cuparat de Beko in urma cu 2 ani. Mai documenteaza-te sau mergi in magazine si uitate pe spatele produselor... sau la codurile de bare. sorry...

#61
sorinelul

sorinelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.04.2005

dave, on Oct 12 2005, 19:21, said:

asa crezi tu ca clatronic este facut in China :huh:

mie personal cred ca Clatronic este German 100%. :)
eticheta de pe fundul produsului ex toaster Clatronic este scris in lb germana 100%
si manualul de instructiuni contine limbi din UE de la engleza la portugheza.
Nu mentioneaza nimic ceva chineza si turca in manual.

in plus de ce ti-e rusine sa scoti de pe raft un produs Clatronic si Arctic? :o

ARCTIC este asamblat in  ROMANIA 100%! :coolspeak: de unde ti-a venit ideea ca-i asamblata ARCTIC in turcia  :huh: ????

<{POST_SNAPBACK}>


Banuiesc ca glumesti...
Mai zic inca o data...daca ai nelamuriri privind originea produsului, ai dreptul sa ceri la magazin o declaratie de conformitate...

#62
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

View Postsorinelul, on Oct 13 2005, 09:07, said:

Banuiesc ca glumesti...
Mai zic inca o data...daca ai nelamuriri privind originea produsului, ai dreptul sa ceri la magazin o declaratie de conformitate...
Declaratia de conformitate iti arata faptul ca produsul corespunde normelor din Romania si nu tara de provenienta, Ea se face pe propria raspundere a importatorului. Mai cerceteaza, ca vad ca nu ne intelegem...
In Ziarul Financiar de ieri chiar este un articol in care Arctic ar dori sa deschida o fabrica de masini de spalat in Romania. Mai citeste un ziar din cand in cand.

#63
gorjeanul

gorjeanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.09.2005

View Postdant, on Oct 14 2005, 07:53, said:

Declaratia de conformitate iti arata faptul ca produsul corespunde normelor din Romania si nu tara de provenienta, Ea se face pe propria raspundere a importatorului. Mai cerceteaza, ca vad ca nu ne intelegem...
In Ziarul Financiar de ieri chiar este un articol in care Arctic ar dori sa deschida o fabrica de masini de spalat in Romania. Mai citeste un ziar din cand in cand.

Mai dant, sa fim clari:
- conform legilor romane, declaratia de conformitate trebuie sa contina in primul rand numele producatorului, nu al importatorului sau distribuitorilor in Romania - de aceea trebuie solicitata, sa nu ai dubii daca produsul e facut in Germania sau in alte parti;
- pentru electronice / electrocasnice, declaratia trebuie sa arate ( declaratia se face pe proprie raspundere a oricarei persoane, ce-i drept) ca produsul este conform cu anumite standarde romanesti (sau EU tot dracul ala, ca acum sunt armonizate) referitoare la electrosecuritate, electromagnetism, nivel de zgomot + diverse alte standarde specifice pentru fiecare categorie de produse.
-  toate bune cu aceste declaratii pe proprie raspundere...dar daca vine OPC-ul la importator trebuie demonstrat ca asa este...ceea ce fara niste rapoarte de testare a produsului nu se poate. Importatorul trebuie sa-si sustina declaratiile de conformitate cu rapoarte de testare facute de organisme recunoscute in UE (TUV, VDE, DWGW, etc) sau facute de laboratoare romanesti.
- in plus, clasele energetice trebuie justificate si ele, tot prin prezentarea unor astfel de rapoarte.

Astept sa ma contrazici. Pana atunci, succes in studiul aprofundat al legilor...

#64
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

View Postgorjeanul, on Oct 14 2005, 20:48, said:

Mai dant, sa fim clari:
- conform legilor romane, declaratia de conformitate trebuie sa contina in primul rand numele producatorului, nu al importatorului sau distribuitorilor in Romania - de aceea trebuie solicitata, sa nu ai dubii daca produsul e facut in Germania sau in alte parti;
- pentru electronice / electrocasnice, declaratia trebuie sa arate ( declaratia se face pe proprie raspundere a oricarei persoane, ce-i drept) ca produsul este conform cu anumite standarde romanesti (sau EU tot dracul ala, ca acum sunt armonizate) referitoare la electrosecuritate, electromagnetism, nivel de zgomot + diverse alte standarde specifice pentru fiecare categorie de produse.
-  toate bune cu aceste declaratii pe proprie raspundere...dar daca vine OPC-ul la importator trebuie demonstrat ca asa este...ceea ce fara niste rapoarte de testare a produsului nu se poate. Importatorul trebuie sa-si sustina declaratiile de conformitate cu rapoarte de testare facute de organisme recunoscute in UE (TUV, VDE, DWGW, etc) sau facute de laboratoare romanesti.
- in plus, clasele energetice trebuie justificate si ele, tot prin prezentarea unor astfel de rapoarte.

Astept sa ma contrazici. Pana atunci, succes in studiul aprofundat al legilor...
Asa este: pe declaratia de conformitate apare numele producatorului precum si standardele internationale si europene de etichetare. Spre exemplu la Clatronic, Bomann exista la vanzatori doar un tabel centralizator cu declaratiile de conformitate si nu independente pe aparate pentru a putea sti provenienta acestora.La Sony apare  doar SONY  pe declaratiile la care tara este "dubioasa" sau la NOKIA apare doar tara: "NOKIA" ??? Obligativitatea firmelor apare doar in cazul marcajelor CE/CS. La alte brand-uri pe declaratia de conformitate apare asa ceva: provenienta: IMPORT...??? :angry:

#65
gorjeanul

gorjeanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.09.2005

View Postdant, on Oct 15 2005, 11:43, said:

Asa este: pe declaratia de conformitate apare numele producatorului precum si standardele internationale si europene de etichetare. Spre exemplu la Clatronic, Bomann exista la vanzatori doar un tabel centralizator cu declaratiile de conformitate si nu independente pe aparate pentru a putea sti provenienta acestora.La Sony apare  doar SONY  pe declaratiile la care tara este "dubioasa" sau la NOKIA apare doar tara: "NOKIA" ??? Obligativitatea firmelor apare doar in cazul marcajelor CE/CS. La alte brand-uri pe declaratia de conformitate apare asa ceva: provenienta: IMPORT...??? :angry:

Deh...

Asa este treaba...unii isi asuma raspunderea, altii nu, iar altora le este rusine...
Toata piata asta este un amalgam de marci, care mai de care mai rasunatoare, mai dubioase, mai extraterestre...
Parerea mea este ca daca nu te lasa in perioada de garantie, te mai tin inca cativa ani...Si pana atunci mai strangi cativa leuti si-ti iei altul.

Legat de marcile cu origini incerte, parerea mea este ca ele isi ating scopul pentru care au fost create - dar pentru o perioada scurta de timp. Problema este ca ele se deterioreaza in timp mult mai repede decat cele consacrate (nu se vor strica motoarele, tuburile, rezistentele) ci se vor dezmembra carcasele, manerele, vopselele, telecomenzile etc.

#66
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Am citit, am cautat, dar nu m-am edificat WHIRLPOOL de unde vine? la ei pe site spun ca sint un brand international, am auzit ca ar fi italieni si nu stiu ce sa cred.

#67
BORA C.

BORA C.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.12.2005

View Postbujuu, on Sep 20 2005, 23:38, said:

pe ce produse am pus eu mana ...aspirator,cuptor cu microunde scria made in China
vortex e importat din china de United electric ,altus,westwood,keismart sint importate de interexpo SfintuGheorghe (si vindute de DOMD Retail).In principiu feriti-va de Philips , Samsung ,Panasonic ,Sony ca sint cu piese chinezesti si a ramas doar numele de ei... :cursing:

#68
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
"Domotec" Germany = Made in China :drac:

Da pe unde sunt făcute casetele video/audio: "TDK" și "Maxwell"? :huh:

Edited by djl, 13 October 2006 - 18:11.


#69
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
sunt facute pe vapor. la fel ca restul produselor made in china.

#70
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
GoPOP - scutere made in China

#71
katatonu

katatonu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.02.2006
Huawei s-ar putea sa nu fie o prastie de firma: 3Com to Buy Huawei's 49 Percent Stake in Huawei-3Com Joint Venture for $882 Million -> http://phx.corporate...?...&highlight=.
:photo:

#72
ichebau

ichebau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 05.09.2006
televizoarele teletech sunt produse de vestel
vestel apartine de altex deci made in ro

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate