Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Permacultura - pas cu pas

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Buna ziua tuturor.
Marcela, am vazut ca scriai pe prima pagina despre acest topic ca nu ar avea cine stie ce succes. Nu cred ca e asa, eu, de exemplu, l-am citit integral si am gasit in el multe lucruri folositoare. Simplul fapt ca nu am postat aici nu inseamna ca nu apreciez ceea ce incerci sa faci aici ( si sunt convins ca sunt destui altii ca mine ).
In alta ordine de idei, am o gradina mica de aproximativ 300 mp si mi-ar placea sa cultiv legume si fructe pentru consumul propriu al familiei, alaturi de flori. In momentul de fata gradina e populata mai mult cu plante decorative ( cativa trandafiri, un artar japonez rosu, cativa tuia pe o latura, gard viu " minune " - ulm de Turkmenistan pe alta latura. Pamantul e acoperit cu 90 % trifoi alb, pitic si 10% iarba ( totul amestecat ). Am si 2 pomi mici ( inca nu au rodit ), un cires si un cais, ciresul nu a inflorit pana in prezent. Gradina este in forma de dreptunghi ( o sa masor sa postez inclusiv laturile ) si este strabatuta de o carare in forma cifrei 7 ( in diagonala si pe una dintre laturi ), carare facuta din pietre subtiri, cu suprafata relativ mare infipte in pamant. Terenul este in panta de la Sud coboara catre nord, casa noastra este in partea de nord a gradinii. Solul este foarte argilos( aproape ca si plastelina ), l-am imbunatatit cand ne-am mutat cu cateva remorci de sol fertil, negru, insa in principiu daca sap am un strat de 10-15 cm de sol fertil si sub el este plastelina. Din aceasta cauza am fost nevoit ca cele 2 glicine de langa terasa, precum si alte cateva plante pretentioase sa le plantez in raised bed.
Intrebare: cum sa fac suportul din lemn pentru raised bed in panta? Trebuie sa sap sau pot sa tai scandurile in asa fel incat sa iasa un fel de cofraj drept?
In al doilea rand, daca pun cateva poze panoramice, ma puteti ajuta ( daca nu cu un plan ) macar cu niste sugestii relativ la amenajare, unde sa fac raised bed, ce fel de plante/legume sa pun si unde anume?
PS: terenul este situat in apropiere de Cluj, zona Gilau - Somesul Rece ( pentru cine stie zona ), pentru ca suntem aproape de Apuseni, temperatura e mai scazuta cu vreo 2-3 grade decat cea din Cluj, in permanenta.
Multumesc frumos

Edited by Nightwishh, 19 May 2011 - 13:46.


#56
actionmedia

actionmedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.11.2010

View PostNightwishh, on 19th May 2011, 14:45, said:

Intrebare: cum sa fac suportul din lemn pentru raised bed in panta? Trebuie sa sap sau pot sa tai scandurile in asa fel incat sa iasa un fel de cofraj drept?
In al doilea rand, daca pun cateva poze panoramice, ma puteti ajuta ( daca nu cu un plan ) macar cu niste sugestii relativ la amenajare, unde sa fac raised bed, ce fel de plante/legume sa pun si unde anume?

Cam ce inclinatie are terenul?
Eu zic ca cea mai buna solutie ar fi sa faci terase paralele cu curba de nivel. In loc sa inconjori de jur imprejur stratul inalt cu lemn, pui lemnele doar pe latura mai din vale a stratului, sprijinite de tarusi infipti bine in pamant. In functie de inclinatia derenului, poti determina si cat de late faci straturile. Daca e panta mai abrupta, le faci mai inguste (50-80 cm), daca e panta mai lina poti sa le faci de pana la 1,5 m latime, cu acces pe ambele laturi. Daca le faci mai late de 1,5 m pe urma ti-ar fi greu sa ajungi pana in mijlocul stratului si sa culegi sau sa plivesti.

Mai jos am atasat o poza facuta la Brasov. Distanta e cam mare si nu se vad foarte multe detalii, dar mie imi seamana a terase. Panta era foarte abrupta, cred ca in unele locuri era peste 45 grade. Cel putin asa am apreciat eu.

Attached Files



#57
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009

View Postactionmedia, on 19th May 2011, 17:20, said:

Cam ce inclinatie are terenul?
Eu zic ca cea mai buna solutie ar fi sa faci terase paralele cu curba de nivel. In loc sa inconjori de jur imprejur stratul inalt cu lemn, pui lemnele doar pe latura mai din vale a stratului, sprijinite de tarusi infipti bine in pamant. In functie de inclinatia derenului, poti determina si cat de late faci straturile. Daca e panta mai abrupta, le faci mai inguste (50-80 cm), daca e panta mai lina poti sa le faci de pana la 1,5 m latime, cu acces pe ambele laturi. Daca le faci mai late de 1,5 m pe urma ti-ar fi greu sa ajungi pana in mijlocul stratului si sa culegi sau sa plivesti.

Mai jos am atasat o poza facuta la Brasov. Distanta e cam mare si nu se vad foarte multe detalii, dar mie imi seamana a terase. Panta era foarte abrupta, cred ca in unele locuri era peste 45 grade. Cel putin asa am apreciat eu.
Multumesc de sugestii.
Terenul este mai ridicat in sud iar in nordul gradinii, la baza pantei, este casa. Panta nu este foarte pronuntata, oricum, nu se compara cu cea din poza ta :).
Atasez niste poze facute de pe balconul dinspre gradina si de pe terasa.
LE: am postat din nou una dintre poze pe care am desenat de unde rasare soarele si in ce directie se deplaseaza. Asa sunt eu, mai afon in ceea ce priveste orientarea turistica si punctele cardinale :)

Attached Files


Edited by Nightwishh, 19 May 2011 - 20:05.


#58
Marcela_C

Marcela_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.11.2009
Scuze pentru raspunsul tarziu (ceva probleme cu netul).
-  300 mp nu sunt putini. Un pic mai putin avem si noi in gradina. Daca scadem suprafata casei si cararile, raman si mai putin, e drept, dar tot se pot cultiva o multime de plante acolo.
Am inteles ca ai pus trifoi alb in gradina. In principiu e bun, aduce azot in sol, dar e si putin agresiv, in sensul ca plantele mai sensibile nu fac fata concurentei. Ca solul e argilos, asta nu e chiar un impediment, compozitia solului se poate imbunatati mult in timp.
Daca ti-ai ales deja locurile pentru legume, cel mai bine ar fi sa folosesti mulcitul in straturi. O sa caut materialul legat de asta. Nu-i chiar simplu, dar e cea mai rapida metoda de a imbunatati calitatea solului. Mai ales pentru plantele care au nevoie de un sol fertil, e bine sa faci tipul asta de straturi.
Apoi, trebuie sa profiti la maxim de suprafata aflata la dispozitie. De exemplu, pe toata lungimea gardului poate fi plantata vita de vie (unii recomanda pomi pe spalier, daca iti plac si vrei sa incerci, poate fi solutia ideala).
Paturile inaltate sunt foarte bune si le poti face din aproape orice material organic pe care il ai la dispozitie.  

Am sa incerc sa postez cateva schite cu gradina noastra, asa cum este acum, dupa ce am reusit sa acoperim toata suprafata disponibila. Poate iti vor fi de ajutor, macar ca idee.

Marcela :heart:

#59
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Multumesc de raspuns si astept schitele cand ai vreme... Nu e graba, anul asta mi-am propus doar sa terasez putin, sa fac cateva paturi inaltate si sa produc cat de mult compost... Doar la anul ma voi apuca serios de plantat...

Edited by Nightwishh, 21 May 2011 - 22:17.


#60
actionmedia

actionmedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.11.2010

View PostNightwishh, on 21st May 2011, 23:16, said:

anul asta mi-am propus doar sa terasez putin, sa fac cateva paturi inaltate si sa produc cat de mult compost... Doar la anul ma voi apuca serios de plantat...

Cred ca e o solutie buna.
Chiar daca nu am mai postat nimic de 2 zile, sa stii ca m-am gandit la proiectul tau. L-am luat ca pe un studiu de caz si iata la ce concluzii am ajuns pana acum.
1. Daca vrei sa faci terase, trebuie sa determini curbele de nivel. Din poze, am impresia ca partea cea mai inalta este in coltul din stanga sus si coboara atat spre gratar cat si spre casa. Cel mai sigur poti afla cu un instrument simplu pe care il poti confectiona singur. Informatia e luata dintr-una din cartile de permacultura, cred ca e vorba de Gaia's Garden. Instrumentul este un fel de compas in forma de "A", pe care il poti confectiona din lemn (scanduri). Ca sa nu te complici foarte tare sa masori unghiuri, poti sa folosesti 2 scanduri egale ca dimensiune (ar putea fi de 1,5 m lungime), pe care sa le unesti in unghi drept la un capat. Apoi mai pui o sipca intre punctele care marcheaza mijlocul fiecarei scanduri. In felul asta faci A-ul, apoi legi o sfoara de partea de sus (eventual pui un carlig sau un surub fix pe mijlocul imbinarii), iar la capatul celalalt al sforii legi o sticla de bere (din care poti sa mai bei din cand in cand pe parcursul masuratorii :P) sau orice alta greutate.
Dupa ce ai construit A-ul, mai trebuie sa marchezi mijlocul pe verticala. Ca sa faci asta, cauta un loc cat mai plan, aseaza A-ul la verticala si vezi unde se intersecteaza sfoara cu sipca. Acolo tragi o linie pe sipca. Apoi intorci A-ul astfel incat piciorul din stanga sa stea fix pe locul piciorului din dreapta, iar cel din dreapta, fix pe locul piciorului din stanga. Si mai marchezi odata locul unde se intersecteaza sfoara cu sipca. La mijlocul distantei dintre cele doua marcaje este centrul pe care il cauti. Pe ala il marchezi bine. Pe celelalte le stergi.
Acuma, odata construit A-ul si marcat centrul, tot ce ai de facut este sa gasesti cele doua puncte din teren unde sfoara pica fix pe centru. Acolo e curba de nivel. Infigi un tarus la un capat si muti compasul cu un pas (ca atunci cand masori terenul) dar la fel cauti punctul unde sfoara pica fix pe cnetru. Si tot asa. Vei pune tarusi cam din 2 in 2 m si apoi daca legi o sfoara intre ei iti va arata aproximativ cam cum e curba de nivel.
2. Mai departe cred ca ai putea sapa niste santulete (pe curba de nivel), cam de 20-30 cm adancime si 35-40 cm latime, pe care sa le umpli cu pietris. Aceste sentulete vor fi si swale-uri (vor avea rolul de a retine apa si de a o ajuta sa se infiltreze in sol) si vor fi si potecute de acces printre straturi. Intre santulete lasi cam 1,2 sau cel mult 1,5 m, iar acolo vei construi terasele, respectiv straturile inalte.
3. Construiesti terasele/straturile inalte.

Mai jos am atasat o schema, cam cum ar putea ele sa arate. Nu stiu exact cat anume din curte vrei sa o dedici acestor straturi sau terase, asta decizi tu, ce prezint eu, e doar un exercitiu. In aceeasi schema am inclus si o sectiune prin straturile inalte. Cu alb/galben pal, am marcat potecile/swaleurile, cu verde deschis gazonul, cu verde inchis straturile inalte. Sper sa iti fie de folos.

Attached Files



#61
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Multumesc mult, actionmedia... Planul pare foarte interesant, acum il analizez impreuna cu consoarta. Pe ea o cam sperie cantitate de munca, insa ii tot repet ca, o data ce ai amenajat terenul, nu mai ai de lucru cine stie cat...

#62
oil_peak

oil_peak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.08.2011
Un film mai putin viral despre permacultura, am dat de el intr-un tarziu cu toate ca studiez despre permacultura de cel putin doi ani. Metoda e una simpla, clara si se pare ca si cu rezultate. Aici il puteti vedea. Daca l-ati vazut deja, nu dati cu pietre :).

#63
druidu

druidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2012
Foarte interesant MAI VREAU

#64
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Uite-aici: http://forum.softped...u-impotriva-ei/

78 de pagini. Spor !

#65
oil_peak

oil_peak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.08.2011

View Postdruidu, on 05 septembrie 2012 - 14:58, said:

Foarte interesant MAI VREAU
Horia e manat de intentii bune, dar linkul pe care ti l-a dat e de fapt o controversa. Daca permacultura e buna sau nu. Daca tu vrei sa aflii mai multe despre permacultura cauta filme, seminarii, carti. Pune in practica. Multe din sursele documentare nu trateaza permacultura pe cazuri concrete ci expun doar principiile generale, foarte putine oferind solutii la problemele punctuale pe care le intampini tu.

#66
muresada

muresada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2012
Vai, Marcela, pupa-ţi-aş ochiul ăla multicolor!- în sfârşit găsesc şi eu ceva concret, de grădiniţă, despre permacultură! Am citit aproape rând-la-rând toate cele 4 pagini de topic, bine că l-ai făcut. M-am mai luminat. Ştiu că aplicarea este cea mai importantă, dar nici cu teoria nu-i de joacă! Deocamdată nu am nici o întrebare (de unde îţi poţi da seama că-s numai lacune), dar o să o pun când mă lovesc de vreuna.
Scriu acum ca să te încurajez, Marcela, să continui postările fundamentale, precum primele din topic. Poate ceva mai clar despre zoo în gospodăria permaculturală. Păsăretul mă interesează în mod deosebit. Ştiu că ai mult de lucru pe unde eşti, dar vine iarna şi poate vei avea mai mult timp.
A, da, se poate începe direct primăvara cultivarea în sistem sustenabil, sau sunt lucrări premergătoare de toamnă?

#67
Elderberry

Elderberry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2013
Buna ziua,

Unde v-ati mutat cu totii ? Am citit topicul celalalt http://forum.softped...u-impotriva-ei/ pana la pagina 33 (am avut rabdare si voi mai avea, desi nu pot sa inteleg cum Marcela a avut atata stoicism sa reziste...) dar asta era minunat...

#68
Claudiu42

Claudiu42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.10.2014
Te salut, Marcela.

Am citit ambele subiecte ale tale si vreau sa te felicit pentru toate informatiile postate!

Se poate face permacultura si inca se mai pot cultiva legume curate, gustoase si sanatoase, fara substante chimice.

Mi-ar placea sa mai scrii.
Numai bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate