Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Topul producatorilor de telefoane mobile

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

Poll: Topul producatorilor de telefoane mobile. (193 member(s) have cast votes)

Care este cel mai bun ?

  1. LG (8 votes [4.15%])

    Percentage of vote: 4.15%

  2. Samsung (58 votes [30.05%])

    Percentage of vote: 30.05%

  3. Nokia (46 votes [23.83%])

    Percentage of vote: 23.83%

  4. Sony-Ericsson (17 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

  5. Motorola (9 votes [4.66%])

    Percentage of vote: 4.66%

  6. HTC (34 votes [17.62%])

    Percentage of vote: 17.62%

  7. BlackBerry (4 votes [2.07%])

    Percentage of vote: 2.07%

  8. Apple (16 votes [8.29%])

    Percentage of vote: 8.29%

  9. ZTE (1 votes [0.52%])

    Percentage of vote: 0.52%

Vote Guests cannot vote

#37
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posttkd29, on 27th June 2011, 17:23, said:

In America iphone bate tot la vanzari  chiar si la 1 an de la lansare
Si uite asa ni se demonstreaza inca o data ca americanii sunt varza cand vine vorba de telefoane mobile. :)

#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postrobbysteel, on 13th June 2011, 20:24, said:

Sincer sa fiu, la telefoanele Smartphone, este Samsung cu un pas inaintea tuturor.
Urmat de iPhone care are avantajul reclamei si numelui.
Nokia care la capitolul smartphone este dupa parerea mea foarte in spate, la fel si Sony Ericsson.
HTC am avut 2 pana acum, sincer niste telefoane care isi reprezinta tara de fabricare fara nici o problema, adica este un telefon prost foarte prost.
Blackberry un telefon foarte bun parerea mea, modelele noi sunt chiar foarte bune, foarte.
Nokia e lider la comunicatii/semnal, captura imagine, sunet redat, captura sunet si dotari. Samsung e lider la ecrane, procesoare, GPU (desi Nokia a luat ecrane facute de Samsung si Clear Black Display-ul de pe N9 e considerat cel putin la fel de bun ca si SGS2, daca nu chiar mai bun avand o rezolutie mai fina). Apple e lider la design, constructie, platforma (cele mai multe aplicatii, cea mai mare sustinere de la producatorii de soft) si mai ales imagine. Blackberry/RIM inca acapareaza o mare parte din segmentul business, sunt tari la email si telefoane cu tastaturi fizice (desi E72 sau E6 ii concureaza cu succes). LG vine cu diverse inovatii relativ interesante, dar inca nu au prea mare succes ... practic ei au scos un fel de iPhone inainte sa existe iPhone, dar n-au fost in stare sa-l faca popular. SE si HTC se straduie si ei sa tina pasul cu Samsung, dar nu prea reusesc, cel putin nu pe categoria de top, eventual pe cea middle.

#39
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View PostMUR_I0NUT, on 28th June 2011, 17:03, said:

Si uite asa ni se demonstreaza inca o data ca americanii sunt varza cand vine vorba de telefoane mobile. :)

Exact..foarte varza, dar daca cumparau Samsung erau destepti nu?

#40
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postutopium, on 28th June 2011, 17:23, said:

Nokia e lider la...
Nokia nu e lider la nimic. Ba da, e lider la vanzari in India, Pakistan si Romanistan si mai e lider la cadere libera accentuata, fapt demonstrat in ultimul an. :first:

View Posttkd29, on 28th June 2011, 22:15, said:

... daca cumparau Samsung erau destepti nu?
Tu compari iPhone-ul vietii cu ultimele modele de la Samsung? Tre' sa fi putin habauc sa faci asta si sa mai si zici ca iPhone-ul e mai bun la ceva. :death:

#41
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Vanzarile te cam contrazic..crezi ca toata lumea e pasionata de iubitul tau telefon?  Te-ai gandit vreo secunda ca pe multi ii doare in cur de samsung si de galaxy 2?   :thumbdown:
Cu toate ca este cel mai bun tel ca hardware in momentul de fata dar nu e suficient, poate imi zici si mie cum reuseste un tel la un an de zile de cand a fost lansat sa il bata pe "micutz" fara drept de apel?  :coolspeak:   si sa nu imi zici ca tu esti destept si restul milioanelor sunt fraieri.  :death:
Dupa cum se vede nu este suficient sa ai un tel cu harware beton..trebuie mai mult decat atat, trebuie aplicatii optimizate, trebuie un OS stabil, Androidul este singurul motiv care ma face sa nu renunt inca la iOS si iPhone, astept inca telefonul care sa ma faca sa reunt la iphone , dar  restul vad ca nu vor sa invete din lectia data de Apple , toti baga ca inecatii hardware de iti ia ochii care nu este pus in valoare de nimic, nici de jocuri , nici de aplicatii , de nimic.. toti se gabesc sa arate bine pe hartie si dupa cum se vede asta nu ii ajuta prea mult.
Ti-am demonstrat ca iphone cu hardware inferior si vechi de un an iti umileste samsungul cu cel mai beton hardware intr-un joc de ultima generatie, am pretentia ca o aplicatie sau un joc sa mearga perfect pe telefonul meu nu sa astept luni de zile poate producatorul are chef sa o optimizeze, eu vreau sa mearga bine ACUM, nu maine, poimaine sau peste cateva luni,  lucru pe care tu il  omiti si esti orbit doar de specs.

#42
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Mah, ce naiba, mie mi se pare mic ecranul de la SGS 2 pt jocuri (pt jocuri ocazionale merge) si tu-mi vii cu panarama aia cu ecran de 3.5''. Ii treaba ta daca jocurile sunt factorul decisiv in momentul alegerii unui nou telefon, eu unul am trecut demult de faza copilariei.

#43
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Bravo tie, si eu am trecut de faza copilariei cand stateam toata ziua sa tesez softuri si sa  fac diferite combinatii ca sa imi mearga telefonul asa cum trebuie .
Acum prefer sa le am din prima fara sa fiu cobaiul celor de la samsung.

#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ati citit stirile recente, cum Apple a recunoscut ca foloseste tehnologii Nokia la iPhone ?! Daunele sunt 700 mil EURO + 8 EURO/ IpHone vandut de acum inainte.
Haios sau ... ?

#45
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Unde ai citit?

Edited by Papillon_, 06 July 2011 - 16:50.


#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Peste tot, si in ZF chiar
http://www.guardian....kia-patent-case

#47
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Se pare ca si Samsung are o mica problema cu Microsoft http://www.redmondpi...phone-it-sells/

#48
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posttkd29, on 7th July 2011, 11:26, said:

Se pare ca si Samsung are o mica problema cu Microsoft http://www.redmondpi...phone-it-sells/
Da, o sa dea faliment. :console:

#49
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
La fel si Apple

#50
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
"HTC posts record profit, revenue in Q2 2011" link.

"Not only this, the company also managed to surpass the analysts' expectations with its revenue of over $4.32 billion. That's more than double of what HTC reported for the same period last year and way better than the expected $4.13 billion"

"The strong sales of Desire HD, Sensation and Thunderbolt droids are explicitly quoted as the reason behind this success. Those three smartphones played the most important roles in helping HTC meet its 11 million units shipped target too.

With such great sales it's no wonder that profits are on the rise. HTC has a net income of $608 million in those three months alone, exceeding targets by more than $45 million."

#51
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
"Apple zdrobește cele mai optimiste așteptări ale pieței, depășind Nokia și Samsung" link.

"Apple a vândut 20,34 milioane de iPhone-uri în al doilea trimestru al anului, cu mult peste așteptările de 17-18 milioane. Datele sunt surprinzătoare, în condițiile în care analiștii estimau că trimestrul al doilea va aparține modelului de laptop Mac. Apple a devenit astfel cel mai mare producător de smartphone-uri din lume după volum, depășind Nokia și Samsung."

"Profitul net al Apple a crescut de peste două ori în perioada aprilie-iunie, al treilea trimestru fiscal, la 7,3 miliarde de dolari, iar veniturile au urcat cu 82%, la 28,5 miliarde de dolari."

"Apple's quarterly results are in, records sales and profits (again)" link.

"Disappointing Q2 for Nokia, set to launch first WP7 phone this year" link.

"Nokia just announced their Q2 financial results - sales volumes decreased and the company posted an operating loss of nearly half a billion euro. "

"The company as a whole (including Nokia-Siemens Networks and NAVTEQ) has €9.26 billion in net sales (down 7% YoY) and an operating loss of €487 million.

Nokia's smartphones aren't doing too hot, taking a 31% decrease in shipment volumes and their gross margin for Q2 2011 went down to 25.7% (from 32.2% in Q2 2010)."

"Sony Ericsson loses €50M in Q2, Japan disaster to blame" link.

#52
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostPapillon_, on 21st July 2011, 22:26, said:

"Disappointing Q2 for Nokia, set to launch first WP7 phone this year" link.

"Nokia just announced their Q2 financial results - sales volumes decreased and the company posted an operating loss of nearly half a billion euro. "

"The company as a whole (including Nokia-Siemens Networks and NAVTEQ) has €9.26 billion in net sales (down 7% YoY) and an operating loss of €487 million.

Nokia's smartphones aren't doing too hot, taking a 31% decrease in shipment volumes and their gross margin for Q2 2011 went down to 25.7% (from 32.2% in Q2 2010)."

"Sony Ericsson loses €50M in Q2, Japan disaster to blame" link.
Cam tarziu te-ai trezit... ;)

View PostMUR_I0NUT, on 15th July 2011, 16:27, said:

Sony Ericsson loses €50M in Q2:   http://www.gsmarena....e-news-2891.php


View PostMUR_I0NUT, on 21st July 2011, 16:19, said:

Disappointing Q2 for Nokia:   http://www.gsmarena....e-news-2909.php

:thumbup: :thumbup: :thumbup:


#53
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
"LG Q2 results: company profits, handsets on road to recovery" link.

"LG's handset division posted $49.8 million in operating loss, which is a market improvement over the $96.3 million operating loss for Q1 2011, or the $114.5 million operating loss for Q2 2010. This also marks the fifth consecutive quarter in which the handset division posts a loss.

The Optimus 2X was a strong performer for LG overall, joined by the Optimus One in the US and by the Optimus Black in Europe, where feature phone sales were weak. The Optimus 2X had various software issues, which plagued sales in the US, that LG is only now getting around to fixing, including pushing out the Gingerbread update"

#54
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Iphone are un pret nesimtit pentru ce ofera.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate