Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 2, 2011-.2013..)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6325 replies to this topic

#4843
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006

View Postalin0405, on 05 februarie 2013 - 10:21, said:

Vreau sa va povestesc ce am patit ieri! Cand am intrat in camera centralei am gasit fum si miros iute de tabla arsa iar cotul flexibil care face legatura centralei cu cosul era incins tare de tot si s-a facut rosu maroniu. Pana ieri dupa 8 luni de functionare a fost argintiu fiind din inox. Am verificat repede temperatura apei pe tur...era normala la 70 grade iar lemne in centrala erau putine.
Am observat ca ardea parca ceva in el....e posibil sa fi luat foc gudronul din el? de a prajit cotul asa?

Aseara dupa ce s-au terminat lemnele am demonatat cosul si l-am curata . Avea depuneri de gudron dar nu in cantitate mare, sa diminueze tirajul.

A mai patit cineva asa ceva?

Am patit eu acum 2 saptamani exact la fel cu un flexibil de genul ala. Probabil ca s-a aprins gudronul cand am curatat centrala. Si eu m-am speriat si am decis sa renunt la flexibil si sa fac acea legatura tot din inox dar izolat (la fel ca si cosul cu 2 straturi). Incerca sa folosesti mai des pastile anti-gudron , eu am observat ca ajuta destul de mult si eviti cat de cat depunerile de gudron.

Edited by bogdy_a, 05 February 2013 - 10:50.


#4844
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
@bogdy_a   ce pastile anti-gudron folosesti / recomanzi ? ...Eventual daca nu vrei sa spui in topic, sa nu se considere reclama, trimite-mi, te rog frumos, un mesaj privat. Multumesc !

#4845
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eu mai trag palme in tubul flexibil ca sa se crape gudronul.
dar si la mine s-a facut rosu odata. dar am ars in centrala niste plastice :D

#4846
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006

View PostSYL, on 05 februarie 2013 - 11:36, said:

@bogdy_a   ce pastile anti-gudron folosesti / recomanzi ? ...Eventual daca nu vrei sa spui in topic, sa nu se considere reclama, trimite-mi, te rog frumos, un mesaj privat. Multumesc !

Sper ca nu e reclama. In Brasov am cautat in magazinele de de profil ( Hornbach,Baumax,Bricostore) si am gasit ceva de genul "Favorit Combi" la Hornbach.Costa 7 lei si sunt cam 10 pastile parca (eu folosesc 4 pastile la o curatare)  Pastilele arata ca naftalina si, cand ard, scot o flacara albastra. Ultima data cand le-am folosit am desfacut si cosul de fum ( partea de jos - picuratorul) si de pe interiorul cosului cadeau "foite" de gudron (aratau exact ca foitele care zboara in vant dupa ce arzi hartia). Banuiesc ca asta e un semn ca pastilele isi fac treaba.

Anul trecut am folosit si un praf comandat de pe net, dar parca mai multumit sunt de aceste pastile. Am vecini care folosesc chiar naftalina pentru aceasta opratiune.

#4847
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Pastilele le pui cand ai jar mult in centrala sau cum faci exact ?
Si eu folosesc din cand in cand naftalina, nu stiu sa zic cat de mult ajuta...Deasemena am mai bagat si coji de nuci, coji de cartofi, ca am auzit ca si astea ar ajuta; nu stiu cat e realitate si cat mit.

#4848
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006

View PostSYL, on 05 februarie 2013 - 13:06, said:

Pastilele le pui cand ai jar mult in centrala sau cum faci exact ?
Si eu folosesc din cand in cand naftalina, nu stiu sa zic cat de mult ajuta...Deasemena am mai bagat si coji de nuci, coji de cartofi, ca am auzit ca si astea ar ajuta; nu stiu cat e realitate si cat mit.

Cand ramane jar in centrala si aerul la maxim pentru o ardere rapida. Coji de nuca am bagat si eu. Anul trecut am folosit lemne putin cam ude si nici nu aveam TA. Centrala urca destul de rar pana la 80 grade. Acum de cand am TA centrala sta mai mult peste 80 grade si se depune mai putin gudron din cate observ. Oricum ar fi eu le folosesc...nu stiu daca ele chiar ajuta.

#4849
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
la mine se curata singura, gudronul se arde si se cojeste sigur. cateodata il mai ajut dar foarte rar.

#4850
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008

View Postbogdy_a, on 05 februarie 2013 - 13:50, said:

....Oricum ar fi eu le folosesc...nu stiu daca ele chiar ajuta.

Eu am incercat si coji de cartofi si cu coji de nuca si nu am vazut nici o curatare.

Folosesc niste plicuri antigudron care se pun pe jar dar trebuie folosite cam 3-4 bucati, probabil sunt tot pe baza de naftalina, parca 5 lei costa plicul si se curata usor apoi cu ajutorul unui spaclu.

#4851
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008
am folosit doar lemne ......Intradevar lemnele nu sunt foarte uscate....le am din aprilie....si pastile nu am folosit. Tin centrala la 75 grade dar tot se depune ca o pelicula subtire uleioasa pe lateral iar sus face turturi. Sa inteleg ca trebuie sa apelez la pastile ...ca sa nu mai am o asemenea surpriza. Pacat de cot ca nu mai este estetic ca inainte. Ma gandesc daca se aprinde noaptea cand dorm e nasol daca cotul se perforeaza.

#4852
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008

View Postalin0405, on 05 februarie 2013 - 14:49, said:

Ma gandesc daca se aprinde noaptea cand dorm e nasol daca cotul se perforeaza.

La mine i-a foc burlanul de la centrala pana la cos doar atunci cand curat centrala sau alimentez si clapeta de bypass cos e deschisa si ajung flacarile acolo.
In rest nu sunt flacari acolo si nu se aprinde.


#4853
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
@alin0405 nu ne-ai zis, ce model ce centrala ai ?
@bogdy_a  am uitat, ce model de centrala ai ?

#4854
ionutz35

ionutz35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.05.2007
In luna decembrie am cumparat lemne de stejar pentru iarna care vine.
M-am gandit sa aflu umiditatea prin metoda traditionala: uscare si cantarire.
Umiditatea [%] = (greutate initiala - greutate finala)/greutate finala
Am pus o bucata de stejar pe calorifer si dupa 10 zile greutatea s-a stabilizat. Initial avea 684g si acum are 493g. Dupa calcul am aflat ca a pierdut 38,74%. Oare la ce umiditate reala a ajuns? Caloriferul e din fonta si apa care circula e la 70 grade.

Credeti ca ca se vor usca bine pana la toamna-iarna 2013? Vreau sa le folosesc la o centrala Viessmann Vitoligno 100-s 25kw.

Edited by ionutz35, 05 February 2013 - 21:17.


#4855
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Poate gresesc, dar daca nu ma insel lemnul proaspat taiat are ~ 50% apa, adica din 684g avem 342g apa si 342g masa lemnoasa. Dupa usccare se pierde din apa 684-493=191g apa => mai raman 342-191=151g apa.
Deci din totalul de 493g dupa uscare 151g apa si 342g masa lemnoasa. Aplicand regula de 3 simpla => 30% apa.

Repet, nu stiu daca am plecat de la o premiza de calcul corecta si daca rationamentul meu este corect...

#4856
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006

View PostSYL, on 05 februarie 2013 - 20:27, said:

@bogdy_a  am uitat, ce model de centrala ai ?

Viessmann 100S , 30 KW

#4857
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008
@alin0405 nu ne-ai zis, ce model ce centrala ai ?


Attack Standard de 35 kw , dar nu cred ca centrala e de vina ci cotul flexibil care are panta aproape orizontala si probabil mai ramane in el gudron. Centrala nu-mi scoate temperaturi foarte inalte pe cos la setarile pe care le am , caci cotul era argintiu si nears pana alaltaieri.

#4858
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View Postbogdy_a, on 06 februarie 2013 - 09:45, said:

Viessmann 100S , 30 KW
Da, mi-am amintit dupa ce am scris mesajul, dar nu m-a mai lasat sa il editez...Ciudat ca s-a aprins cosul la tine, ca la Viessmann nu exista by-pass direct spre cos ca sa o ia flacarile pe acolo.

View Postalin0405, on 06 februarie 2013 - 10:13, said:

Attack Standard de 35 kw , dar nu cred ca centrala e de vina ci cotul flexibil care are panta aproape orizontala si probabil mai ramane in el gudron. Centrala nu-mi scoate temperaturi foarte inalte pe cos la setarile pe care le am , caci cotul era argintiu si nears pana alaltaieri.
Si daca nu ma insel eu, Attack e cam la fel cu Atmosul, deci are un by-pass care il deschizi direct spre cos cand alimentezi cu lemne ca sa nu iasa fum in incapere, si probabil atunci au ajuns flacarile la gudron...
Sa inteleg ca e problema daca racordul de inox e (aproape) orizontal, ca asa e si la mine...Oare ar fi bine la vara sa ii schimb pozitia, adica sa dau in cosul de caramida o gaura ceva mai sus si astfel sa ii fac panta racordului ?

#4859
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 03.11.2009

View PostSYL, on 05 februarie 2013 - 21:25, said:

Poate gresesc, dar daca nu ma insel lemnul proaspat taiat are ~ 50% apa, adica din 684g avem 342g apa si 342g masa lemnoasa. Dupa usccare se pierde din apa 684-493=191g apa => mai raman 342-191=151g apa.
Deci din totalul de 493g dupa uscare 151g apa si 342g masa lemnoasa. Aplicand regula de 3 simpla => 30% apa.

Repet, nu stiu daca am plecat de la o premiza de calcul corecta si daca rationamentul meu este corect...

Azi am primit o sarja de lemne de foc, fag, abia taiat, crapat deja in doua sau in 4 la care umiditatea in crapatura proaspata este de... 36.4%, masurat cu umidometru cu sonda de impact... deci bagata minimum 5-6mm in lemn

Am luat o bucata de lemn de fag de anul trecut, am bagat sonda si masurat o umiditate de 16.4%.

N-am idee cat este de corect umidometrul... dar ca idee, este clar ca intr-un an umiditatea a scazut sub jumatate din cea initiala. Pe de alta parte, cel mai bine ste de cumparat lemnul de foc in timpul iernii, cand umiditatea este deja natural mai joasa, copacul nefiind in perioada de vegetatie

Ca si idee, lemnele de foc le tin la uscat afara, sunt batute de vant si Soare, numai ploaia si zapada nu le bat... in rest sunt batute de soarta pana le pun pe foc

Edited by costicucu, 06 February 2013 - 11:18.


#4860
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006

View PostSYL, on 06 februarie 2013 - 11:10, said:

Da, mi-am amintit dupa ce am scris mesajul, dar nu m-a mai lasat sa il editez...Ciudat ca s-a aprins cosul la tine, ca la Viessmann nu exista by-pass direct spre cos ca sa o ia flacarile pe acolo.

Asa e. Banuiala mea este urmatoarea: in momentul cand am curatat centrala aveam ambele usi deschise si ventilatorul functiona. Banuiala mea este ca a fost aspirata pe cos o bucata de jar aprins care a aprins mai departe gudronul. Alta explicatie nu am.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate