Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 2, 2011-.2013..)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6325 replies to this topic

#4861
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View Postcosticucu, on 06 februarie 2013 - 11:15, said:

Azi am primit o sarja de lemne de foc, fag, abia taiat, crapat deja in doua sau in 4 la care umiditatea in crapatura proaspata este de... 36.4%, masurat cu umidometru cu sonda de impact... deci bagata minimum 5-6mm in lemn

Am luat o bucata de lemn de fag de anul trecut, am bagat sonda si masurat o umiditate de 16.4%.

N-am idee cat este de corect umidometrul... dar ca idee, este clar ca intr-un an umiditatea a scazut sub jumatate din cea initiala. Pe de alta parte, cel mai bine ste de cumparat lemnul de foc in timpul iernii, cand umiditatea este deja natural mai joasa, copacul nefiind in perioada de vegetatie

Ca si idee, lemnele de foc le tin la uscat afara, sunt batute de vant si Soare, numai ploaia si zapada nu le bat... in rest sunt batute de soarta pana le pun pe foc
Am citit cu ceva timp in urma un articol, in care se spunea ca cel mai bine e sa tai copacii pt lemn de foc in perioada de maxim repaos vegetal, si anume decembrie-ianuarie, ca fagul (parca de fag, dar nu mai stiu sigur) are cea mai mica umiditate ca lemn verde (~50%) si ca lemnele dupa taiere se lasa asa si e bine sa fie crapate in primavara, prin mai. Se lasa la uscat sa le bata vantul, ploaia, soarele, etc.

Nu am inteles faza cu crapatul lemnelor in mai si de ce nu in iarna.

View Postbogdy_a, on 06 februarie 2013 - 12:30, said:

Asa e. Banuiala mea este urmatoarea: in momentul cand am curatat centrala aveam ambele usi deschise si ventilatorul functiona. Banuiala mea este ca a fost aspirata pe cos o bucata de jar aprins care a aprins mai departe gudronul. Alta explicatie nu am.
Si ce parere ai, e bine ca in vara sa modific inclinatita burlanului de inox ?

#4862
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008

View PostSYL, on 06 februarie 2013 - 11:10, said:

Si daca nu ma insel eu, Attack e cam la fel cu Atmosul, deci are un by-pass care il deschizi direct spre cos cand alimentezi cu lemne ca sa nu iasa fum in incapere, si probabil atunci au ajuns flacarile la gudron...


Da , e Attakul e la fel ca Atmosul ....are acel by-pass actionat de tija din fata, dar nu am gasit tija trasa...ca sa suspectez ca ar fi batut flacara direct...si chiar si asa bate direct flacara in cot, mai are o protectie , un fel de cutiuta din cate am vazut.
Asa am suspectato si eu pe sotie ca a umblat la centrala si a uitat tija trasa la bypass...dar ea spune ca nu ...
Am o intrebare pt DanielBuzdugan, bogdy_a si ceilalti care au avut problema asta daca aveti cotul flexibil aproape orizontal, daca da atunci asta e problema

#4863
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008

View Postalin0405, on 06 februarie 2013 - 13:35, said:

Am o intrebare pt DanielBuzdugan, bogdy_a si ceilalti care au avut problema asta daca aveti cotul flexibil aproape orizontal, daca da atunci asta e problema

Eu bucata de la centrala la cos facuta la comanda din inox si are cam 10 cm drept si apoi urca si inteapa cosul cam la 30 de grade inclinatie.
La mine se aprinde numai cu clapeta de bypass fum deschisa, atunci cand curat gudronul si o las deschisa sa nu iasa fumul in camera centralei.

View PostSYL, on 06 februarie 2013 - 12:53, said:


Nu am inteles faza cu crapatul lemnelor in mai si de ce nu in iarna.

Si ce parere ai, e bine ca in vara sa modific inclinatita burlanului de inox ?

In iarna lemnul e inghetat, crapa mi greu si iti sare toporul...
In orice carte tehnica a centralelor pe lemne se recomanda ca burlanul sa fie ascendent din motive de tiraj, depuneri de gudron, curatare mai usoara.

#4864
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006

View PostDANIELBUZDUGAN, on 06 februarie 2013 - 13:52, said:



In iarna lemnul e inghetat, crapa mi greu si iti sare toporul...
Ba ue as zice ca cel mai usor se crapa pe ger, cind sunt inghetate, sunt foarte casante,

Edited by nik1965, 06 February 2013 - 14:08.


#4865
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View PostDANIELBUZDUGAN, on 06 februarie 2013 - 13:52, said:

La mine se aprinde numai cu clapeta de bypass fum deschisa, atunci cand curat gudronul si o las deschisa sa nu iasa fumul in camera centralei.
Cum se manifesta exact cand ia foc gudronul de pe cos ??

View PostDANIELBUZDUGAN, on 06 februarie 2013 - 13:52, said:

In orice carte tehnica a centralelor pe lemne se recomanda ca burlanul sa fie ascendent din motive de tiraj, depuneri de gudron, curatare mai usoara.
Mda, stiu, dar din pacate montajul l-a facut un militian comunitar care in timpul liber face diverse "ca sa iasa banul"...Si din pacate acest pseudo-instalator a fost recomandat de cei de la firma de la care am luat centrala (si ei la randul lor mari tepari).


PS. Referitor la crapatul lemnelor, ma gandesc ca daca lasi lemnele cateva luni (sau mai mult) se usuca si se vor crapa mai usor, corect ?

Edited by SYL, 06 February 2013 - 14:26.


#4866
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008

View Postnik1965, on 06 februarie 2013 - 14:07, said:


Ba ue as zice ca cel mai usor se crapa pe ger, cind sunt inghetate, sunt foarte casante,

Si stai tu sa le crapi pe ger?
Din experienta iti spun ca iti sare toporul inapoi ca si cum dai in cauciuc, si nu intra nici pana de crapat si te chinui.

View PostSYL, on 06 februarie 2013 - 14:25, said:


Cum se manifesta exact cand ia foc gudronul de pe cos ??

PS. Referitor la crapatul lemnelor, ma gandesc ca daca lasi lemnele cateva luni (sau mai mult) se usuca si se vor crapa mai usor, corect ?

Se aude un vajait, hornul se incinge foarte tare si capata culoare albastruie.
Mie de la bucata aia mi s-a aprins tot hornul, am oprit ventilatorul sa nu mai intre aer, ca altfel nu se mai stingea si am stat paznic 2 ore.
Daca stau lemnele pre mult si incep sa se usuce se crapa mai greu.
De obicei se doboara in noiembrie-februarie cand arborii sunt in repaus vegetativ si umiditatea e mai mica si se crapa martie-mai.

Edited by DANIELBUZDUGAN, 06 February 2013 - 14:42.


#4867
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 01.05.2006

View Postalin0405, on 06 februarie 2013 - 13:35, said:

.
Am o intrebare pt DanielBuzdugan, bogdy_a si ceilalti care au avut problema asta daca aveti cotul flexibil aproape orizontal, daca da atunci asta e problema

Asa arata la mine.

Attached Files

  • Attached File  cos.jpg   1.58MB   121 downloads

Edited by bogdy_a, 06 February 2013 - 17:11.


#4868
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 03.11.2009
In cazul fagului... se crapa cel mai usor cand este umed/verde. Daca este uscat... chiar ca te trec toate sudorile.

Eu unul prefer sa-l fac bucati acum... numai bun de bagat in centrala, singura problema fiind ca este mult mai greu...

P.S. - Discutia asta despre lemn de foc ar trebui sa o dezvoltam... daca este cazul... pe topicul adecvat, aici suntem off-topic, deci scuze!

Edited by costicucu, 06 February 2013 - 17:20.


#4869
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Costi, sa inteleg ca ai cumparat de curand lemn de fag ?...presupun ca le-ai luat doar taiate si tu le crapi ? Cat mai e scorul la lemne in zona ta ?

Edited by SYL, 06 February 2013 - 17:20.


#4870
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 03.11.2009

View PostSYL, on 06 februarie 2013 - 17:20, said:

Costi, sa inteleg ca ai cumparat de curand lemn de fag ?...presupun ca le-ai luat doar taiate si tu le crapi ? Cat mai e scorul la lemne in zona ta ?
Ieri am luat 8 metri ster, azi 9... maine mai iau inca vreo 5 si cam gata iarna asta.

Lemnele sunt taiate la un metru lungime si crapate deja in doua sau 4. EU le tai in continuare la 50 cm cum am nevoie, eventual le mai crap pe unele daca mi se par prea groase.

Pret: 100 RON/metru ster, aduse si descarcate de vanzator in curte in locul unde la pregatesc eu in continuare.

#4871
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postcosticucu, on 06 februarie 2013 - 17:27, said:

Pret: 100 RON/metru ster, aduse si descarcate de vanzator in curte in locul unde la pregatesc eu in continuare.
Mda, au trecut vremurile  cu preturile alea Posted Image !  Inca o scumpire si devine mai ieftin cu gaz metan .

#4872
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 03.11.2009

View Postggelu, on 06 februarie 2013 - 20:07, said:

Mda, au trecut vremurile  cu preturile alea Posted Image !  Inca o scumpire si devine mai ieftin cu gaz metan .
...soarta!

Din pacate sau din fericire nu am gaz la poarta, deocamdata sunt multumit cu gazeificarea desi e cam murdara... pana la urma! Partea mai naspa e ca ma tine legat de casa, permanent trebuie sa fie cineva

E si bine... e si rau!

#4873
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View Postggelu, on 06 februarie 2013 - 20:07, said:

Mda, au trecut vremurile  cu preturile alea Posted Image !  Inca o scumpire si devine mai ieftin cu gaz metan .
Degeaba zici, ca la tine preturile sunt cam la jumatate fata de Bucuresti...Nu mai zic ca acum in plina iarna (ma rog acum vreo luna) sunt unii care cer niste preturi aproape duble ca in vara, adica si 350 lei. Posted Image


Costi dar de peleti ce parere ai ?...eu ma gandesc si la acesta alternativa, centrala mea putand fi simplu transformata in una pe peleti (asta a fost si unul din motivele pt care am ales-o). Iar referitor la gaze, daa pe viitor voi putea sa ma racordez, stau sa ma gandesc la cat costa bransament, proiect, teava, etc plus costul centralei, nu stiu cat merita (vs peleti in primul rand).

Edited by SYL, 06 February 2013 - 21:59.


#4874
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Momentan parerea mea este ca iesi mai scump cu peleti decit cu gazul. Nu cu mult, dar iesi mai scump.
Marea problema este ca la voi in Bucuresti sunt cam scumpe lemnele si nu stiu de ce am impresia ca va costa lemnele cam ca si gzaul.

#4875
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Pai si eu zic ca nu faci mare economie cu lemnele vs gaz, mai ales daca pe langa costul lemnelor mai pui la socoteala si alte costuri: drujbe (cu tot ce insemna asta: lanturi, benzina sau curent, ulei, etc.), circulare, etc, etc, plus timpul pierdut cu taiatul lemnelor, alimentatul centralei, curatatul, etc. si comparativ cu o centrala pe gaze in condensatie...
La noi cel mai ieftin gasesti lemne cam la 180 mster, iar daca e sa le iei gata taiate, sparte, etc. era in toamna la Hor.. 350 lei paletul de 1.7 m, deci 205 metrul....Dar asta e, precum ti-am mai zis nu am avut de ales (adica doar curentul erea cealata alternativa), la gaze nu s-a putut datorita faptului ca strada e in garantie si nu se poate sparge asfaltul.

#4876
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 03.11.2009

View PostSYL, on 06 februarie 2013 - 21:41, said:

Costi dar de peleti ce parere ai ?

Deocamdata, parerea mea despre peleti este neutra. In weekend o sa am o discutie cu un "master of disaster" la cazanele cu peleti si am deschid si subiectul asta.

In principal ma roade faptul ca centrala cu gazeificare are totusi nevoie de cineva pe langa ea, indiferent cat de mare este autonomia, pe cand centrala cu peleti da o libertate de miscare de cateva zile...

#4877
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008

View PostSYL, on 06 februarie 2013 - 21:41, said:

Iar referitor la gaze, daa pe viitor voi putea sa ma racordez, stau sa ma gandesc la cat costa bransament, proiect, teava, etc plus costul centralei, nu stiu cat merita (vs peleti in primul rand).

Am facut si eu calculele, am teava principala de gaz la poarta, dar costurile cu bransament , instalatii, etc + centrala ajung la 12000lei.
Consum lemne intre 16-20 steri in functie de cum e iarna, deci 20x75 lei sterul langa Brasov 1500lei.
Pot face rezerva de lemne inca 8 ani. Si mie imi surade ideea cu peleti, numai stai de planton pe langa centrala cu alimentatul si curatatul.
Daca am gasi peleti la 600 lei tona chiar ar fi o varianta excelenta, am discutat cu cineva care face peleti si costurile ar fi pe undeva la 100-110 euro/tona, cheltuieli cu omul angajat, curent, materie prima si amortizarea utilajului. Din pacate utilajul e facut pentru consum casnic, nu prea fiabil si are productivitate mica.

Edited by DANIELBUZDUGAN, 07 February 2013 - 09:18.


#4878
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Mda, la 75 lei m ster e altceva, dar daca e de 2-3 ori mai scump cum e in Bucuresti.. :(
Daniel, exceptand centrala, care sunt costurile de bransare la gaz ?...ca ma gandesc pe viitor, cand nu va mai fi strada in garantie si se va putea sparge asfaltul poate imi trag gaze.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate