Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

ajutati'ma cu un cod

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
geod87

geod87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2010
incerc si eu sa invat cate ceva legat de webdesign, folosesc dreamweaver pt ca ar fi ceva mai simplu, am reusit niste chestii cu el cat de cat frumusele. e vorba de un site auto iar in momentul de fata am niste form-uri, label - "marca"(audi, vw etc) si "model"(daca audi[a4, a6, a8 etc], daca vw[golf, passat etc]). am
<p>
<label for="search_make_id">Marca</label>
<select id="search_make_id" name="search_make_id" data-text="orice marca" tabindex="1">
<option value="0">orice marca</option>
<option value="1">Audi</option>
<option value="2">VW</option>
</p>
<p id="model">
<label for="search_model_id">Model</label>
<select id="search_model_id" name="search_model_id" data-text="Selectati" tabindex="1">
<option value="0">Selectati</option>
</select>
</p>

CUM FAC CA ATUNCI CAND SELECTEZ DE EX. IN "MARCA"-AUDI, IN "MODEL" SA AM DE ALES INTRE A4, A6, A8 ETC. CEA MAI SIMPLA METODA.UN COD DE EX PT CE AM POSTAT MAI SUS.DE GASIT AS GASI PE GOOGLE INSA NU REUSESC SA ADAPTEZ CODUL PENTRU CE AM EU.
MULTUMESC MULT!

#2
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Cam asa:

<tr>
          <td><font face="Verdana,Arial" color="#000080" size="1"><div align="left"><p><b>Selecteaza modelul</b>
          <select name="optiune" font face="Verdana,Arial" color="#000080" size="1"><font face="Verdana,Arial" color="#000080" size="5">
            <option selected>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Optiunea d-voastra</option>
            <option>&nbsp;&nbsp;AUDI A4</option>
            <option>&nbsp;&nbsp;AUDI A6</option>
            <option>&nbsp;&nbsp;AUDI A8</option>
              
            </select></font></td>
        </tr>

#3
geod87

geod87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2010

 GeorgeGeo, on 8th February 2011, 00:15, said:

Cam asa:

<tr>
          <td><font face="Verdana,Arial" color="#000080" size="1"><div align="left"><p><b>Selecteaza modelul</b>
          <select name="optiune" font face="Verdana,Arial" color="#000080" size="1"><font face="Verdana,Arial" color="#000080" size="5">
            <option selected>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Optiunea d-voastra</option>
            <option>&nbsp;&nbsp;AUDI A4</option>
            <option>&nbsp;&nbsp;AUDI A6</option>
            <option>&nbsp;&nbsp;AUDI A8</option>
              
            </select></font></td>
        </tr>

salut geo!
am aplicat ce ai postat tu insa se mai face un label cu "audi a4, audi a6" si atat etc
poate am omis eu ceva...
deci cand selectez audi din label "marca" in label "model" sa apara automat o lista cu modele audi, la fel si vw- cand am selectat vw in "model" sa apara automat o lista cu modele vw.

#4
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004
Pentru asta ai nevoie de AJAX. De fiecare data cand in selectul marcii se selecteaza o alta marca trimiti un request cu parametrii acelei marci (banuiec ca valoarea optiunii este ID-ul marcii). Serverul iti va raspunde cu niste date din care trebuie sa generezi optiunile pentru modele. Asta nu e intrebare de PHP, e mai mult Javascript.

#5
spiderjoker

spiderjoker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 06.06.2006
Sau nu neaparat AJAX.
Parca ar fi mai simplu sa folosesti un form (method=POST - sau GET) si sa faci un submit pe list onchange catre aceeasi pagina, cu un parametru (de tip POST) care sa reprezinte modelul respectiv.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate