Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Hoax sau pericol real?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Chiar si asa, viitorul master e validat cu un CRC, e elementar, daca fisierul e corupt la download?
Da, dar acel CRC poate fi recreat ca sa corespunda, chiar daca ai modificat BIOS-ul... Nu intru in detalii, dar probabil ai auzit de modari de BIOS.

#38
Katy

Katy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.11.2005
Am auzit, dar in ideea ca vrei sa omori un MOBO, un moded BIOS invalid ajunge doar in master. Nu are cum sa ajunga in backup.

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, dar e cazul doar majoritatii placilor Gigabyte. Restul...
Si sa nu-mi zici ca oricine e in stare sa-si rescrie BIOS-ul, chiar folosind metodele moderne ce implica doar sa bagi CD-ul cu drivere in unitate.
Asa si virusii normali pot fi scosi. dar implica ceva munca.

oricum discutia poate continua la infinit vad, eu ma opresc aici.

#40
Katy

Katy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.11.2005
Bottom line e ca nu se poate face hardware damage. Ca userul stie sau nu sa scape de virus asta e alta poveste, pentru un alt thread  :P

Ok, ne oprim,  asta e ultimul meu post in threadul asta.

#41
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
http://www.hardwarei...e-the-hardware/

#42
Katy

Katy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.11.2005

View Postcrysty2k5, on 24th May 2011, 23:43, said:

Am zis ca abandonam threadul, dar vad ca unii nu vor  :boxing:

Articolul ala listeaza doar virusi vechi, unii din secolul trecut :)  care speculau probleme vechi si clasice deja.

1. Carrying a certain action many times like writing-rewriting on hard drive millions of time to generate bad cluster in it.
Fooooaaaaarte mult de lucru are virusul ala pana sa faca asa ceva cu HDD-urile din ultima vreme care suporta jdemii de scrieri. Nu e practic.

2. Controlling the speeds like slowing down the processor’s fan speed while overclocking the processor to burn it.
Nu se mai poate, MOBO-urile au senzori de temperatura pe proc si fac shutdown automat.

3. Erase the firmware of devices and BIOS of motherboard.
Nu se mai poate de cand cu Dual BIOS, Twin sau alte protectii similare. Adica de vreo 10 ani incoace.

4. A virus can control the graphics and send abnormal signals to the LCD monitor damaging it permanently.
Chiar am atins subiectul asta in thread, monitoarele au protectie exact pentru asa ceva. Se putea face in secolul trecut, am vazut asa un CRT fript.


Acu chiar ca nu mai raspund la nici un post  :wave:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate