Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14701 replies to this topic

#12367
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,840
  • Înscris: 15.08.2014
@djl parca ai avea 80 de ani, aia nu, aia nu aia nu, barem in alte domenii mai poti ?��

#12368
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,854
  • Înscris: 11.10.2006

 tfmercedez, on 26 ianuarie 2022 - 15:38, said:

cum mai djl? Dar moneda de 10 lei cu Eminescu, de 500 aluminu sau ceva aliaj albicios, de 100 cu Avram Iancu.. mama ce groase si  grele erau!

 petit_christian, on 26 ianuarie 2022 - 16:39, said:

20 de lei Stefan cel Mare, 50 Cuza, 500 Mihai Viteazul. Apoi bancnotele 200 500 1000 5000 10 000 50 000 100 000 500 000 1 000 000

Plus moneda de 500 si bancnota de 2000 pt  eclipsa.

10 lei si 500 aveau stema, pe cea de 100 era Mihai Viteazul iar pe cele de 1000 si 5000 nu mai stiu ce era - cea de 5000 era "cu colturi", poligonala.

#12369
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
A existat şi o monedă de 5 Lei: https://www.allnumis.../5-lei-1995-548
dar probabil nu a prins anul 2000 din cauza inflaţiei (abia prin 1998 s-a mai stabilizat economia, cu "terapia de şoc", însă nu s-au luat măsuri pentru însănătoşirea economiei, deci nasol a rămas per ansamblu în continuare).
Cu monedă de 10 Lei introdusă cu viteză am păcălit telefonul public de la intrarea profesorilor că e monedă de 20 Lei şi am vorbit un pic mai ieftin. Dar nu am făcut decât vreo 2 ori chestia asta.
@ petit_christian : şi dacă unele lucruri îmi fac prea rău?

#12370
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,840
  • Înscris: 15.08.2014
Sincer, pt anii tai prea multe lucruri iti fac rau, prea dor prea multe

Cit o fi ghinion genetic si cita deplasare, nu mai stiu, dar tind sa  cred ca varianta à doua.

#12371
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006
Apropo de conserve pentru iarna, eu inca mai pun, in special sos picant (am dat reteta pe undeva - bate la fund orice ketchup din comert, mai putin la capitolul finete - toc ardeii si ceapa ceva mai mari, in schimb merge si pentru prepararea mancarurilor, fripturii cu sos etc), castraveti si gogosari murati, suc de rosii etc. Zacusca faceam foarte multa, dar am mai redus cantitatile, ca nu prea o mai mancam.

#12372
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

 petit_christian, on 26 ianuarie 2022 - 22:31, said:

Sincer, pt anii tai prea multe lucruri iti fac rau, prea dor prea multe

Cit o fi ghinion genetic si cita deplasare, nu mai stiu, dar tind sa  cred ca varianta à doua.
e vorba de depresie. Oamenii depresivi traiesc din amintiri, rupti de realitate.

 malmoth, on 26 ianuarie 2022 - 20:12, said:





10 lei si 500 aveau stema, pe cea de 100 era Mihai Viteazul iar pe cele de 1000 si 5000 nu mai stiu ce era - cea de 5000 era "cu colturi", poligonala.
baga poze.

Daca era M Viteazu si nu Avram Iancu.. oh fuck, ambii aveau caciula de astrahan..mea culpa. De monede de 5000 chiar nu-mi amintesc, si nici sa fi fost de anumite forme, gen "torx" sau "imbus".


Referitor la ciudatenii, din India am avut moneda de "x" rupii octogonala cu o gaura in mijloc.

 pufonel, on 26 ianuarie 2022 - 22:49, said:

. Zacusca faceam foarte multa, dar am mai redus cantitatile, ca nu prea o mai mancam.

Daca ar sti soacra cata zacusca si compoturi naspa am aruncat cu totu la reciclare, nedeschise. Acuma nici nu sunt curios ce o fi intr-un borcan de 4-5 ani, home made.

Btw, la kaufland au niste muraturi mediocre, practic "crude". Ca sa se mureze castravetii, trebuie sa treaca o perioada de timp, scrie acolo undeva in biblie.. Dar un idiot, probabil ca scapa de stocuri, si le pun pe raft crude, la pret redus. Ei si un astfel de borcan, a zacut la mama in pivnita cam 1 an.  Alta viata fratica, a iesit cap'dopera de muratura, toata lumea intreba, de unde sunt, ce brand, Paco Rabane? Aia nici pateu nu au.  
Mai este  zacuscaa "bulgareasca" taiataa mai grosier, si o leaca mai scumpa, dar aia e chiar buna la gust, prin sel gros am vazut.

#12373
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
tfmercedez, caută-le. Aia de 5.000 Lei era aia colţuroasă.
Banc: de ce îşi fac Oltenii case rotunde? Ca să nu vorbească babele pe la colţuri. Măi Neaceaşcă, sper că nu te superi.

Zacuscă. Mâncare bună pentru studenţi. Acum nu prea mai mănânc, că are cam mult ulei şi nu-mi place uleiul. Ce mai băgam din aia din comerţ în anii '000. Mai puneam şi piper, că uneori îmi place iute   :greedy:
La un moment dat (cred că între Ploieşti şi Bucureşti) a deraiat un tren. Din fericire nu au fost victime. Dar un glumeţ: un tren a deraiat. Mii de borcane cu zacuscă ale studenţilor au fost victime.
Pe vremuri visam la refacerea liniei care ajungea în Tei - Reînvierii. Ar fi fost bună pentru studenţii care studiau în Tei sau erau la cămine acolo (coborau la Bd. Lacul Tei sau la Lizeanu/Reîniverii/Maica Domnului)... dar ar trebui făcute unele demolări...

@ petit_christian : ştiu că par ca de 80 de ani uneori. Dar am zis că sunt o persoană care pune foarte mult accent pe suflet. Şi atunci cum să pot să mă abţin când văd distrus ceea ce îmi place, chestiile la care visam, lucruri ce păreau eterne ... şi Pe De aLtă parte nesimţirea, corupţia, slugărnicia încă sunt la putere şi încep să prindă rădăcini şi în ţări mai civilizate. Uneori nu pot să mă uit prea mult pe pagini legate de trecut, că mă apucă o tristeţe sufletească. Dacă aş fi fost înalt (aşa precum îmi doream) şi prost, om fericit aş fi fost.

#12374
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Pe vremuri am avut colecție de monezi și bancnote românești din 18xx până recent dar am dat-o.
Acum îmi pare rău. Doar ce am mai găsit într-o cutie..
Moneda de 10 lei (poate și 5) a avut 2 variante: cu și fără stemă.
Mi-au plăcut bancnotele de 500 (cea maro) și cea de 200. Erau mai altefel :) mai ales cea de 500.

Attached Files


Edited by mrfe, 27 January 2022 - 12:54.


#12375
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,840
  • Înscris: 15.08.2014
@djl ma refeream ca fizic pari de 80 de ani, prea multe nu poti sa faci Faptul ca pui accent pe suflet nu inseamna obligatoriu sa ti neglijezi si trupul, ca daca trupul sufera cum se mai bucura sufletul ?
Despre intelligenta, nu stiu daca se poate numi intelligent un om care sufera  ca lumea nu s a mulat dupa fantasmagoriile lui. Si apropo, nu ti se pare ca ti dai singur grade prea mari, de ce doar lumea imaginata de tine era perfecta si asta nu? Numai tu esti destept si restul sunt prosti ? Sau chiar asa esti de génial ça trebuie sa jucam toti dupa cum cinti tu ?
Si daca esti scund, ce ? Am vazut o gramada de scunzi, de cheliosi, de burtosi, de uriti, de diformi fizic chiar handicapati fizic, f fericiti, cu familii copii. Tu la 170 te vaiti.
Si apropo daca puneai piper nu mincai iute, ci piperat,ceea ce e  o mare diferenta. Iute inseamna cind maninci ardei iute care are capsicaicina,ceea ce piperul n are.. Asta apropo de intelligenta. Eu n am nimic cu tine, incerc sa te fac sa vezi lucrurile si altfel si sa intelegi ca nu i dracul asa negru. Dar ori nu poti, ori nu vrei.

@tfmercedez India are toate monedele cu forme spécifice sl atipoce. Si stii de ce ? Sa se descurci si analfabeti. Adica, de ex, moneda patrada e de valoarea X, aia triunghiulara de Y, aia octogonala Z, samd. Iar bancnotele il au toate pe Gandi si sunt de culori diferite aî sa nu poata fi incurcat. Tot pe baza de.... analfabeti.



#12376
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007
Apropo de anii '90, mi-am amintit ca la scurt timp dupa Revolutie, la scoala au venit tiruri cu pachete cu "ajutoare".  Am fost instruiti sa pastram discretie maxima, sa nu spunem la nimeni, ca sa nu se duca vestea, astfel incat sa nu vina si alta  lume, pachetele fiind destinate elevilor si familiilor lor.  Cred ca atunci am vazut prima data nesquick, biscuiti rotunzi cu umplutura de ciocolata, margarina Rama, Haribo, ciocolata milka. Mai erau printre altele, suc de fructe, ulei, zahar, etc. Pachetul era mare, cutia avea vro 10-12 kg.
Mi-amintesc  ca femeile se uitau la uleiul ala limpede, auriu, si-l comparau cu cel din comert, verde, de rapiþã.
Anii urmatori, m-am mutat la alta scoala, si acolo veneau in continuare pachete din Germania, pentru ca acolo aveau sectie de germana. Au venit si haine sh, trebuia sa ne alegem fiecare  ce ni se potrivea. Mai tarziu, cand am mai crescut, si vedeam scene similare cu convoaiele umanitare din Africa, ma simteam cumva vizat, realizand cam la ce nivel am fost in Epoca de Aur.

 djl, on 27 ianuarie 2022 - 11:11, said:

tfmercedez, cautã-le. Aia de 5.000 Lei era aia colþuroasã.

de ce sa o caut eu? E topicul meu?  Daca o stii tu, fa-i o poza si pune aici.

Astea erau pana cand s-au schimbat banii
[ https://i.postimg.cc/wMxz9T1Z/12353759-monede-500-lei-1000-lei-si-5000-lei-pentru-colectionari-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desi pe cea de 5000 eu nu mi-o amintesc deloc.

[ https://i.postimg.cc/d0WpGm3H/media-147774713714189300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu-mi amintesc pana cand au circulat cele comuniste. Oricum din cauza inflatiei si-au pierdut rapid valoarea
[ https://i.postimg.cc/rptx9qFB/d72e078f96bd0a7c0584fec391f0aa88-3267364-235-235-10.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am uitat-o pe cea de 3 lei, avea un tractor pe ea.

Si ca vorbim despre reminiscentele comuniste, fiind chiar la granita anilor '90, recent am bagat de seama ca de pe steagul Chinei a disparut secera si ciocanul.

Edited by tfmercedez, 27 January 2022 - 20:47.


#12377
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006

 djl, on 27 ianuarie 2022 - 11:11, said:

Zacuscă. Mâncare bună pentru studenţi. Acum nu prea mai mănânc, că are cam mult ulei şi nu-mi place uleiul. Ce mai băgam din aia din comerţ în anii '000. Mai puneam şi piper, că uneori îmi place iute   Posted Image
La un moment dat (cred că între Ploieşti şi Bucureşti) a deraiat un tren. Din fericire nu au fost victime. Dar un glumeţ: un tren a deraiat. Mii de borcane cu zacuscă ale studenţilor au fost victime.
Am patit eu o faza din asta, desi n-a fost nicio deraiere. Cand eram student si luasem o geanta destul de mare cu borcane cu diverse (nu doar zacusca, mai ales mancare gatita fiarta in bain Marie pentru ca n-aveam frigider in camera), am pus geanta prost pe gratarul pentru bagaje si la un moment dat a cazut. Din fericire singurele victime au fost cateva borcane. Altele au rezistat :P

Quote

@ petit_christian : ştiu că par ca de 80 de ani uneori. Dar am zis că sunt o persoană care pune foarte mult accent pe suflet. Şi atunci cum să pot să mă abţin când văd distrus ceea ce îmi place, chestiile la care visam, lucruri ce păreau eterne ...
Jur ca ai acelasi regim cu maica=mea, care are 76 de ani si probleme cu tiroida si bila :w00t:

#12378
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,840
  • Înscris: 15.08.2014
@tfmercedez nici nu stiu daca à fost vreodata secera si ciocanul pe steagul RPC. Oricum, simbolistica comunist a e mai mult decit secera si ciocanul.  Si crede m'a ca am habar despre blazoane steme si sigilii pai mult ca 99% din forumisti.

#12379
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,840
  • Înscris: 15.08.2014
Le China n a avut niciodata secera si ciocanul pe steag si nici pe stema, doar partidul comunist chinez are ca logo secera si ciocanul.

#12380
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă vă credeam proşti, nu mai stăteam să vă explic ce şi de cum. Dar în exprim şi furia. Oamenii sunt mulţumiţi pentru că nu au visat prea mult şi s-au mulţumit cu banalul. E bine să o duci bine, dar nu la asta se rezumă tot... dacă "construcţia" lumii nu e sănătoasă, pot apărea probleme. Nu s-au îndeplinti fantasmagoriile mele, s-au îndeplinit ale altora.
Dacă sufletul mi-e distrus... nu ţin prea mult la corp. De slăbit vreau să mai slăbesc doar ca să pot să stau mai mult în picioare fără să mă doară mijlocul. În rest, tot ăla voi fi.
La noi când s-a introdus sistemul de rezervare a biletelor în toată reţeaua C.F.R., ca de exemplu să nu mai primească la Ploieşti Vest cineva bilet pe locul unor persoane care au primit la Bucureşti Nord.

Edited by djl, 28 January 2022 - 00:05.


#12381
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,840
  • Înscris: 15.08.2014
Sau poate ca unii sunt réalisti, nici fantasmagoriile altora nu s au adeverit. Cit despre suflet, daca ti e distrus, repara l ! Si de ce ti-ar fi distrus ? Nu ti à murit nevasta sau copii, la pat nu zaci, boli incapacitante n ai, nu i dracul asa negru.
Daca aveam o lanterna de asta in anii 90! Oricum, imediat dupa revolutie am avut lanterna chinezeasca Tiger, n o fi fost ciné stie ce, dar de la felinar, lampa cu pétrol sau luminare a fost un mare progrès. Chiar si baterii le 777,erau si asta conta. Vezi si paragraful de mai sus, unii de la felinar am plecat, asa ca ce sa visam ?
Soacra mea si acum mai are una, zici ca i noua. Si asta din poza e Nos, dar 28€ nu dau.
https://www.leboncoi.../1944693720.htm

Attached Files



#12382
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Ce am dsiplacut lanterenele alea, iti mirosea mana a tinichea ieftina de la ele si in timp isi pierdeau luciul frumos. Prin 1998 am pus mana pe o MagLite, zici ca aveam avion, asa de important ma simteam cu ea, pana s-a ars becul special.

#12383
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007
E prima data cand aud ca se lua mirosul de pe lanterna pe palma.. asta e ca in bancul ala, cu mersul cu tramvaiul/ autobuzul, ca dupa ce mergi cu ele, iti miroase mana a barã.  

Lanterne d'astea aveam in  orice sertar cand bunicu lucra la ELBA.

[ https://i.postimg.cc/9frr8RTB/image-3.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/zvXm7WHz/image.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#12384
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,922
  • Înscris: 14.10.2008

 pufonel, on 25 ianuarie 2022 - 21:36, said:

@djl, pe vremuri aia care citeau ziarul erau considerati asociali. Acuma sunt aia care stau cu nasu-n telefon...
Ziarul citeam doar acasa. Insa da, consider ca internetul e unealta perfecta pentru ca si introvertiti ca mine sa se poata exprima.

Oua mananc de cate ori am ocazia, as manca non stop chiar. Laptele l-am rarit sau chiar scos in ultima vreme, nu se mai serveste decat in forma prajiturilor. Intre 2010 si 2013 gaseam seara la intoarcere din oras cereale cu lapte pe masa :greedy: Pana a vazut maica-mea ca au si alea zahar si ingrasa, ori noile teorii cretine cum ca dupa ce trecem de varsta suptului de la sani, nu mai avem enzimele necesare pentru a digera lactoza :disgust:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate