Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cumania neagră...

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#91
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

View PostCzC, on 08 ianuarie 2017 - 19:01, said:

Basarab a fost ajutat de cumani la Posada? Adică din auxiliari ai ungurilor la Posada (ei locuind la acea vreme în mijlocul Ungariei) și dușmani ai lui Basarab, hop, cumanii se transformă în ajutoarele lui Basarab. Cred că mortăciunile de la Posada sunt acum mândre de urmașii lor. În sfârșit sunt răzbunați, dacă n-au putut ei să-l învingă pe Basarab, lasă că o fac hoardele maghiarozaure pe internet.

„Regele ajunse pe o cale oarecare cu toată oastea sa, dar calea aceasta era cotită și închisă de amândouă părțile de râpe foarte înalte de jur împrejur și pe unde această cale era mai largă, acolo valahii în mai multe locuri o întăriseră împrejur cu prisăci. Iar regele și ai săi negândindu-se în adevăr la așa ceva, mulțimea nenumărată a vlahilor sus pe râpe a alergat din toate părțile și a aruncat săgeți asupra oastei regelui, care se găsea în fundul unei văi adânci, ce nici nu se putea numi cale, ci mai curând un fel de corabie strâmtă, unde din pricina înghesuieșii cei mai sprinteni cai și ostași cădeau din toate părțile în luptă. Căci din pricina urcușului prăpăstios din acea vale nu se putea sui în contra vlahilor pe nici una din râpele de pe amândouă laturile drumului, nici nu puteau merge înainte, nici nu aveau loc de fugă, fiind făcute acolo prisăci, ci erau cu totul prinși ostașii regelui ca niște pești în vârșe ori în mreajă.
Cădeau tineri și bătrâni, principi și nobili fără nici o deosebire. Căci această tristă întâmplare a ținut mult, de la ziua a șasea a săptămânii până la ziua a doua a săptămânii viitoare, în care zile soldații aleși așa se izbeau cum se clatină trestiile de vânt. Și a fost aici un cumplit dezastru căci a căzut o mulțime de ostași, de principi de nobili și numărul lor nu se poate socoti, din ziua a șasea, în preziua sfântului Martin și după aceea în acea următoare.
Au murit acolo și trei prepoziți și anume magistrul Andrei, prepozitul bisericii din Alba, un bărbat foarte venerabil, vicecancelarul Maiestății sale regale, fiind acolo, a pierit cu sigiliul regelui. Apoi Mihail, prepozitul din Pozsega și Nicolae, prepozitul din Alba Transilvaniei. De asemenea Andrei, plebanul din Sarus și călugărul Petru din ordinul predicatorilor, bărbat onorabil, acolo și-a primit paharul morții crâncene, pentru că în creierul capetelor lor au bătut mișelește cuie de lemn.
Și au fost uciși și unii preoți care erau capelanii regelui. A căzut în sfârșit și o mulțime nenumărată de cumani.
Cadavrele tuturora, atât ale fețelor bisericești, cât și ale nobililor laici, acolo pe locul luptei, așteaptă vremea de apoi a învierii celei de obște. Și nici măcar cei mai de aproape ai lor n-au putut, din cauza năvălirii dușmanilor, să găsească pe cei scumpi ai lor, pentru ca înșiși să-i îngroape. Dar vlahii au dus mulți prizonieri, atât răniți cât și neatinși și au pus pe foarte multe arme și haine de preț ale tuturor celor căzuți și bani în aur și argint și vase prețioase și brâuri de sabie și multe pungi cu groșiți late și mulți cai cu șele și cu frâne cu toate le-au luat și le-au dus la Bazarad voievod.”
adica, toti cumanii erau la unguri ? :)
presupui  ca aia de au creat un imperiu din Asia centrala pana in Carpati, au incaput cu totii in Tisa si Dunare ? :)
Textul de sus arata doar ca in oastea lui Carobert erau si cumani.

#92
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005
Arheologii nu pot gasi urmele unei colibe de cumani și tu visezi imperii.

#93
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View PostCzC, on 08 ianuarie 2017 - 19:01, said:

Basarab a fost ajutat de cumani la Posada?

Sursa textului?

#94
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostCzC, on 08 ianuarie 2017 - 17:01, said:

Alt geniu... Rromii care umblau cu cortul peste tot, câte toponime au lăsat? Exact la fel și Ă®n cazul cumanilor.

Au lasat destule in Campia Romana, dar si in locuri mai exotice, de ex la noi in MM avem Cheile Tatarului, dar si Muntele rromu si Pasul sau Raul rromca sau rromasu ceva de genu.

#95
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016
https://tiparituriro...a-de-la-posada/
aici scrie despre batalie

#96
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostCzC, on 08 ianuarie 2017 - 19:41, said:

Arheologii nu pot gasi urmele unei colibe de cumani și tu visezi imperii.

Asta deoarece coliba este un adapost provizoriu improvizat, insa nomazii au locuinte permanente iurte, pana si colibele lor sauna erau mobile si pliabile precum iurta.

PS: istoricii nostri nu trebuie sa descopere nimic, deoarece sursele romane de limba elena au consemnat totul.

#97
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

View PostCzC, on 08 ianuarie 2017 - 19:41, said:

Arheologii nu pot gasi urmele unei colibe de cumani și tu visezi imperii.
si alea de daco-romani sau moldoveni cum le spui tu sunt in abundenta?
INclusiv bisericile si cetatile lor te infricoseaza inca astazi?

Edited by fane_only, 08 January 2017 - 21:02.


#98
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016

View Postfane_only, on 08 ianuarie 2017 - 20:48, said:

si altea de daco-romani sau moldoveni cum le spui tu sunt abundenta?
INclusiv bisericile si cetatile lor te infricoseaza inca astazi?
asta  cred ca a durut Posted Image

#99
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005
Bre, tu n-auzi, cumanii au fost mare sculă de imperiu, din Asia Centrală până în Carpați. Și ei săracii trăiau în căruțe cu coviltir. Cred că și ei, în gloria lor cea mai mare, ar fi căzut pe spate de uimire dacă ar fi știu ce vor spune, peste multe secole, maghiarozaurii despre ei.

#100
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

View PostCzC, on 08 ianuarie 2017 - 20:55, said:

Bre, tu n-auzi, cumanii ... ar fi căzut pe spate de uimire dacă ar fi știu ce vor spune, peste multe secole, maghiarozaurii despre ei.
cumanii au fost asezati in secolul 12 in Balcani intr-o zona populata cu vlahi
Aceasta populatie este leantul dintre vlahi si cumanii nord-dunareni.

#101
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005

View Postseeker_of_truth, on 08 ianuarie 2017 - 20:53, said:

asta  cred ca a durut Posted Image


V-a durut poate pe voi, pentru că opt biserici și mănăstiri făcute de moldoveni sunt în patrimoniul mondial UNESCO, iar cetăți făcute de moldoveni, care-s încă în picioare, arată cam așa.

[ http://www.istorie-pe-scurt.ro/wp-content/uploads/2015/04/cetatea-alba.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://romaniaimaginideierisiazi.files.wordpress.com/2015/05/hotin-khotyn_fortress_img_1715_73-250-0001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://europa-moldova.md/images/CS_22.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#102
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostCzC, on 08 ianuarie 2017 - 20:55, said:

Bre, tu n-auzi, cumanii au fost mare sculă de imperiu, din Asia Centrală până în Carpați. Și ei săracii trăiau în căruțe cu coviltir. Cred că și ei, în gloria lor cea mai mare, ar fi căzut pe spate de uimire dacă ar fi știu ce vor spune, peste multe secole, maghiarozaurii despre ei.

Tatarii crezi ca traiau in cetati si stateau pe jilturi aurite?!

Si tatarii au avut imperiu, si romanii.

Popoarele stepei au avut un altfel de imperii, practic iarba si raurile erau comoara de pret, eventual un spatiu de pendulare iarna la malul marii, iar vara spre zonele umede dinspre partile nodice sau vestice dupa munti si paduri.

#103
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016
Czc @ Ok, foarte frumos felicitari :) si eu sunt fan , dar ca sa scoti in evidenta ce faina a fost istoria moldoveana,nu trebuie sa i improsti cu noroi pe ceilalti.

Edited by seeker_of_truth, 08 January 2017 - 21:19.


#104
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postfane_only, on 08 ianuarie 2017 - 21:04, said:

cumanii au fost asezati in secolul 12 in Balcani intr-o zona populata cu vlahi
Aceasta populatie este leantul dintre vlahi si cumanii nord-dunareni.

Imperiul Romania si-a construit scaparea inca pe cand au pierdut sistematic gradual Anatolia, iar turcii actionau deja si in Balcani cu tatarii prin nord de asemenea.

Statele neo-romane au devenit Georgia, Crimeea, Muntenia si Moldova, iar in timp au ramas in picioare doar Tarile Romane.

#105
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Trei parale
La televiziunea turca:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rjnV1hAYBMM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si varianta mai putin ¨orientalizata¨ :


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3x4Did7JS3o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tflorin40, 09 January 2017 - 21:02.


#106
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postporphyrogenitus, on 13 februarie 2011 - 22:34, said:

Mă bucur că acest topic a rămas în interesul domniilor voastre. Interesante toate ideile, la fel şi explicaţiile predecesorilor referitoare la lipsa de izvoare.

În fond, evul mediu a fost şi este pt. multe naţiuni o mare enigmă.

Aş vrea totuşi să împing discuţia în direcţia fondului genetic...în sensul că din observaţiile mele dar şi din observaţiile altora, moldovenii, în special cei din Lunca Prutului (Botoşani, Iaşi, Vaslui, Galaţi, zona Detlei) sunt în mare parte oameni cu tenul deschis, pielea albă chiar palidă, ochi albaştri, părul şaten spre blond, statură medie, femei...zic io, din registrul zvelt (mă refer aici la cele până în 30 de ani), oameni vorbăreţi dar cu mimică şi mişcări liniştite.

Uitându-mă la ei, nu par a avea un bagaj genetic de sorginte asiatică...tătari, cumani, alte popoare din zona caucazului sau din zona popoarelor cu STAN în coadă, mulţi din ei...din ăia ciuciurii cu ochii mici.

Dacă ar fi să leg o moştenire, moldovenii par a se înrudi cu popoarele de sorginte slavă...din zona Ucrainei, a Rusiei...

Oltenii spre exemplu, sau cei din sud, par a fi dintr-un registru diferit...sunt mai măslinii, bruneţi, oameni agitaţi, cu zvâc (eu cunoscând destul de mulţi din zona Vâlcea).

View Postseeker_of_truth, on 08 ianuarie 2017 - 18:37, said:

......
Basarab participa in 1323 alaturi de tatarii kypchak si bulgari la razboiul impotriva imperiului bizantin. Si apoi in razboiul impotriva sârbilor. In batalia de la Posada ii infrange pe unguri cu ajutorul tatarilor kypchak (de aceea sunt specificați cumanii in ajutorul sau). Ca sa fie pe inteles, cumanii sunt totuna cu tatarii europeni. Au fizionomie turcica, adica ochi migdalați.
......
......
In concluzie: sunt cumanii strămoșii românilor? Nici vorba. Arata românii a tatari?
Dar pentru a accepta cronologia istorica a teritoriului actual al României trebuie acceptat ca nu s-au întâlnit cumanii Cumaniei Negre cu vlahii decat in luptele impotriva bizantinilor sau in apărarea Constantinopolelui in timpul lui Caloian.
Dar pentru a raspunde la aceasta intrebare mai intai trebuie sa știm cine au fost cumanii. Titlul mi-a atras atenția, cumanii nu au fost barbari, au avut o civilizație turcica. Diferita, nomadă, dar nu barbara. ,,


usor, usor se strecoara cateva erori in acest topic si sunt preluate ca adevaruri.
desi nu s'a specificat, trebuie spus ca numele de cumania neagra nu are nimic de a face cu tenul sau culoarea locuitorilor. se poate dezvolva  popoarele turcice foloseau culorile pentru a desemna punctele cardinale. trebuie vazut astfel si cumania alba. la fel si cel de vlahi negri.
dar e simplu sa aducem in discutie cumania neagra, nu explicam de ce se spune neagra si apoi inconstient, alunecam pe fagasul ca nu se aseamana romanii sau cumanii cu turcii.
cumanii negrii sunt descrisi de vechile scrieri ca fiind de ten deschis, pal, cu par blond sau chiar rosu. so, desi sunt de origine asiatica, nu au nimic de a face cu tenul inchis si figuri mongoloide. ptiu... dar aprca se aseamana deja cu locuitorii moldovei mai sus descrisi. in vederea noastra din prezent ne vine mai usor sa punem asta pe originea slava, decat cea cumana. nu uitati ca avem morminte cu mumii cu par rosu/blond in desertul taklamakan. chinezii spun ca ei bin dinspre vest. avem cumani cu par rosu/blond si scrierile spun ca vin dinspre est.  apoi trebuie vazut si secventa de timp. incep sa dispara din asia indepartata tocmai la timp sa ii vedem aparand mai tarziu in estul europei.
se poate specula cu privire la originea lor, dar eu cred ca este relativ usor de determinat unde s'au oprit.

totusi sa nu uitam: avem o diversitate foarte mare si este usor sa cadem in capcanele antropologiei. cumanii sunt un neam razboinic. ce fac razboinicii aleor vremuri? cuceresc si iau sclavi. foarte usor de adus diversitate genetica si fizionomii diferite in ecuatie.

#107
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

View Postargentum, on 31 ianuarie 2017 - 23:08, said:

usor, usor se strecoara cateva erori in acest topic si sunt preluate ca adevaruri.
ai dreptate.
de exemplu:

View Postargentum, on 31 ianuarie 2017 - 23:08, said:

;popoarele turcice foloseau culorile pentru a desemna punctele cardinale. trebuie vazut astfel si cumania alba.
nu numai
culorea alb versus negru denota centrul versus extremele
Cu alte cuvinte Cumania Alba era centrul, patria mama, buricul
iar Cumania Neagra reprezenta cumaniile de la margine, coloniile, extremele.

View Postargentum, on 31 ianuarie 2017 - 23:08, said:

avem cumani cu par rosu/blond

bun
dar asta n-are nimic de a face cu rasa lor de bastina: o rasa mongoloida
ca printre eii apar si blonzi, care ar fi supriza?
[ http://uralictypology.pbworks.com/f/Synya2009Tallinn+036.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ca astia sunt albi, chiar nu stiati?

#108
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ok, am spus gresit, au fizionomie mongoloida, dar toata discutia era sa nu te astepti ca ei sa fie tuciurii
eu spun ca printre ei nu te astepti sa apara si albi, ci ei sunt albi

ti'am aratat si poporul, ti'am aratat ca sunt pomeniti si la distante mari, marturii sunt sute de mumii ramase prin china.

Edited by argentum, 01 February 2017 - 02:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate