Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Improbabilitatea supremă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#37
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 altul, on 3rd February 2011, 15:59, said:

In fine atata inteligenta ca bubuie.
Nu se aplica legea probabilitatilor in cazul zeilor ca ar insemna ca probabilitatea ii conduce pe ei nu ei pe probabilitate.
Deci probabilitatea si zeii atotputernici sunt in contradictoriu si nu se pot pune in acelasi sistem.
Asta daca reusesti tu si Dawnkins sa pricepeti, ca slabe sanse.
Asa e dom-le tot ce este testabil in univers nu se aplica zeitatii.
Ce este atat de greu de inteles?  :rolleyes:
Aceasi logica se aplica si entitatilor din imagination land  dar asta nu pare sa deranjeze pe nimeni :w00t:

#38
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Edy_S, on 3rd February 2011, 17:10, said:

Asa e dom-le tot ce este testabil in univers nu se aplica zeitatii.
Ce este atat de greu de inteles?  :rolleyes:
Aceasi logica se aplica si entitatilor din imagination land  dar asta nu pare sa deranjeze pe nimeni :w00t:
Deci asa la prima vedere pari a fi simpatizant Dawnkins: deci n-are cum sa fie taramul imaginar asemenea taramului zeilor pentru simplu fapt ca sunt ierarhizari diferite: Zeii ii fac pe oameni iar oamenii ii fac pe imaginari (adica filmele)

#39
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 altul, on 3rd February 2011, 16:20, said:

Deci asa la prima vedere pari a fi simpatizant Dawnkins: deci n-are cum sa fie taramul imaginar asemenea taramului zeilor pentru simplu fapt ca sunt ierarhizari diferite: Zeii ii fac pe oameni iar oamenii ii fac pe imaginari (adica filmele)
O simpla intrebare as avea si eu: tu de unde stii ce se aplica sau nu zeitatii?

#40
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Edy_S, on 3rd February 2011, 17:21, said:

O simpla intrebare as avea si eu: tu de unde stii ce se aplica sau nu zeitatii?
Un raspuns simplu: zeii sunt supranaturali, deci nici-o lege din natura nu-i afecteaza. Sau asa cum voiai sa insinuezi, sunt deasupra tuturor legilor.

Edited by altul, 03 February 2011 - 16:31.


#41
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 altul, on 3rd February 2011, 16:29, said:

Un raspuns simplu: zeii sunt supranaturali, deci nici-o lege din natura nu-i afecteaza. Sau asa cum voiai sa insinuezi, sunt deasupra tuturor legilor.
Logica gresita.
Tu faci parte din natura => rationamentul tau face parte din natura => rationamentul tau nu se aplica zeilor.
Iti descalifici afirmatiile involuntar.
Logic vorbind zeul observat nu poate exista.
Iar despre zeul neobservat nu se poate afirma ca exista.
:D

#42
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Edy_S, on 3rd February 2011, 17:57, said:

Logica gresita.
Tu faci parte din natura => rationamentul tau face parte din natura => rationamentul tau nu se aplica zeilor.
Iti descalifici afirmatiile involuntar.
Logic vorbind zeul observat nu poate exista.
Iar despre zeul neobservat nu se poate afirma ca exista.
Evident descalificandu-te involuntar, logica ta neaplicandu-se zeilor, deci prin excludere ramane doar varianta ca zeul exista.
Am uitat sa spun nu se aplica legile lumii materiale, legile sufletesti care evident e supranatural, se aplica: bunatate, armonie bun simnt etc. Bunul simt ne spune ca exista supranatural.

#43
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 altul, on 3rd February 2011, 17:29, said:

1.Evident descalificandu-te involuntar,
2.logica ta neaplicandu-se zeilor,
3.deci prin excludere ramane doar varianta ca zeul exista.
4.Am uitat sa spun nu se aplica legile lumii materiale, legile sufletesti care evident e supranatural, se aplica: bunatate, armonie bun simnt etc. Bunul simt ne spune ca exista supranatural.
1. Nu eu am afirmat ca naturalul nu se aplica anumitor entitati.
2. Logica mea nu se aplica zeilor dupa logica ta, dar, mai devreme, am dovedit ca logica ta este gresita :w00t:
3. Mirifica gandire!
4. Intuitia greseste des.

Edited by Edy_S, 03 February 2011 - 17:38.


#44
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Corect, legile naturii nu se aplica zeilor, altul este bine informat, singurele legi care se aplica in cazul zeilor sunt legile lui Xenu.

#45
o11o1o

o11o1o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 24.01.2011

 altul, on 3rd February 2011, 15:59, said:

Pai daca evolutia il genereaza pe om, nu tu cu gura ta ai postulat ca asemenea creatorului trebuie sa fie un proces mult mai complex decat omul? Iaca aici:
Ce legatura are evolutia cu conceptul de creator?
Exista chiar un topic, creatie vs evolutie, adica, creatia nu e evolutie.

Quote

Nu se aplica legea probabilitatilor in cazul zeilor[/b] ca ar insemna ca probabilitatea ii conduce pe ei nu ei pe probabilitate.
Deci probabilitatea si zeii atotputernici sunt in contradictoriu si nu se pot pune in acelasi sistem.
Orice fiinta complexa trebuie sa se supuna probabilitatilor.

#46
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 o11o1o, on 3rd February 2011, 09:23, said:

Prostia umana e infinita, deci, orice e posibil.
Prostia umană nu-i numărabilă, deci chiar dacă-i infinită nu merge să spui că orice-i posobil.

Edited by m3th0dman, 03 February 2011 - 18:59.


#47
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Edy_S, on 3rd February 2011, 18:37, said:

1. Nu eu am afirmat ca naturalul nu se aplica anumitor entitati.
2. Logica mea nu se aplica zeilor dupa logica ta, dar, mai devreme, am dovedit ca logica ta este gresita :w00t:
3. Mirifica gandire!
4. Intuitia greseste des.
1. Deci inseamna ca nu se aplica
2. Te-ai legat de logica mea considerand-o parte din legile materiale. Am aratat in erata ca totusi divinitatea se supune unor legi (evident de aceeasi natura ca si ea). Dupa ce ai terminat cu asta te-ai apucat sa-ti prezinti logica proprie fata de divinitate. Deci eu ti-am dovedit ca singur ai "dovedit" cum logicile nu se aplica divinitatii deci evident in primul rand logica ta.
4. E asa mai vii de acasa, evident ca greseste da nu tot timpul, deci rezulta ca divinitatea exista.

#48
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 altul, on 4th February 2011, 10:13, said:

1. Deci inseamna ca nu se aplica
2. Te-ai legat de logica mea considerand-o parte din legile materiale. Am aratat in erata ca totusi divinitatea se supune unor legi (evident de aceeasi natura ca si ea). Dupa ce ai terminat cu asta te-ai apucat sa-ti prezinti logica proprie fata de divinitate. Deci eu ti-am dovedit ca singur ai "dovedit" cum logicile nu se aplica divinitatii deci evident in primul rand logica ta.
4. E asa mai vii de acasa, evident ca greseste da nu tot timpul, deci rezulta ca divinitatea exista.
1. Se pare ca esti un mare fan al gandirii: "daca am zis eu asa e".
2. Eu doar ti-am aratat ca te autocontrazici. Din moment ce afirmi ca noi nu putem face afirmatii despre divinitate e absurd ca tu sa fi exclus din aceasta regula.
Una din afirmatiile tale despre zeitati este ca: "exista".
Alta afirmatie a ta este ca oamenii nu pot face afirmatii despre zeitati. :)
Oricum eu doar am aplicat regula incluziunii considerandu-te om.
3=4. Nu prea stai bine ca matematica asa-i? :D

#49
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Edy_S, on 4th February 2011, 11:38, said:

3=4. Nu prea stai bine ca matematica asa-i? :D
Deci 3 nu este egal cu 4, daca la asta te referi. Daca nu te referi la asta atunci pentru ca intuitia uneori spune adevarul inseamna ca divinitatea este exclus sa nu existe. Daca intuitia ar fi gresit tot timplul atunci intradevar si presupunerea divinitatii era o minciuna. Pentru ca intuitia uneori spune adevarul inseamna ca presupunerea ta (dupa logica prezentata de tine) cum ca sigur nu ar exista nicio divinitate, este o minciuna sfruntata. Deci daca inexistenta divinitatii este un fals, calculeaza singur matematic cum este afirmatia ca divinitatea exista (evident dupa legile logicii matematice : adevarat si fals)

Edited by altul, 04 February 2011 - 10:56.


#50
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 altul, on 4th February 2011, 10:55, said:

Deci 3 nu este egal cu 4, daca la asta te referi. Daca nu te referi la asta atunci pentru ca intuitia uneori spune adevarul inseamna ca divinitatea este exclus sa nu existe. Daca intuitia ar fi gresit tot timplul atunci intradevar si presupunerea divinitatii era o minciuna. Pentru ca intuitia uneori spune adevarul inseamna ca presupunerea ta (dupa logica prezentata de tine) cum ca sigur nu ar exista nicio divinitate, este o minciuna sfruntata. Deci daca inexistenta divinitatii este un fals, calculeaza singur matematic cum este afirmatia ca divinitatea exista (evident dupa legile logicii matematice : adevarat si fals)
Asta din ce logica ai scos-o?
Te rog nu ma implica in sperantele tale pentru existenta vietii de apoi, a zeilor etc.
Stii ce e amuzant... faptul ca tu chiar ai impresia ca vorbesti logic.
Reciteste ce am boldat, poate o sa ti se para si tie un pic funny.
Cam asa

Quote

Faptul ca acest copac se inclina uneori cand bate vantul dovedeste ca afirmatia "o vaca nu poate sa zboare" este o minciuna sfruntata.
Deci clar vaca poate sa zboare!
:deadtongue: :deadtongue: :deadtongue:

Edited by Edy_S, 04 February 2011 - 12:58.


#51
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Edy_S, on 4th February 2011, 13:45, said:

Stii ce e amuzat... faptul ca tu chiar ai impresia ca vorbesti logic.
Reciteste ce am boldat, poate o sa ti se para si tie un pic funny.
Cam asa
Faptul ca acest copac se inclina uneori cand bate vantul dovedeste ca afirmatia "o vaca nu poate sa zboare" este o minciuna sfruntata.
Deci clar vaca poate sa zboare!
Deci ai o logica care binenteles ca ma face sa rad, dar nu e de ras.
Asta e echivalent cu ce am povestit pana acuma:

Faptul ca omul e limitat la 5 procente de gandire dovedeste ca afirmatia "o cucubau nu poate sa zboare" este o minciuna sfruntata.
Deci eu mi-am exprimat parerea despre cucubau.
Daca binevoiesti sa te exprimi cu argumente daca cucubau poate sau nu poate sa zboare.

#52
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 altul, on 4th February 2011, 13:05, said:

Daca binevoiesti sa te exprimi cu argumente daca cucubau poate sau nu poate sa zboare.
OK

Quote

Existenta unui creator este, astfel, improbabilitatea suprema. Oricat de improbabile vi se par conditiile din Univers si de pe Terra, oricat de improbabila vi se pare viata, toate acestea sunt mai probabile decat un creator.

Daca mai consideram si opinia cum ca, creatorul e infinit de complex, existenta lui e infinit de improbabila, adica probabilitatea e zero.


#53
perplexmind

perplexmind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.02.2011

 o11o1o, on 1st February 2011, 23:25, said:

...
Totusi, creatorul unui obiect trebuie sa fie mult mai complex (astfel, mai improbabil) decat obiectul creat. Desigur, in cazul oamenilor (si al celorlalte vietati) evitam problema improbabilitatilor cu teoria evolutiei (selectia naturala nu e aleatorie).
...

Aveti detalii aici.


Daca iesi putin din bolcajaul autoimpus vezi ca termeni de complex si simplu nu exista in realitate .... sunt doar inventii ale omului , din cauza constructiei sale (creeier) care-l obliga mereu sa compare ceea ce vedea "afara" cu ceea ce are in "cap"....si asta facand-o cu cronometru !

Daca ceva de afara e mai "mult" decat ce-i "codat" in cap e complex ...pentru ca necesita timp mai lung de prelucrare si "in-codare".
Daca ceva de afara e deja "in-codat" in  cap e simplu .....


Uite de exomplu Fractalul(multimea) Julia sau "omuletul"  ala celebru , e foarte complex si foarte simplu in acelasi timp ....e complex desfasurat grafic ...si e simplu prin simplele reguli ce-l genereaza !

La fel lumea e foarte complexa vazuta grafic (cvadridimensional bineinteles! :nonobad: ) insa e foarte simpla (chir prea simpla credem noi TOE!!!)...prin regulile ce-o genereaza .....ASA NUMITELE "LEGI ALE NATURI"....

.....

PS: Te intreb dece trebuie ceva sa fie mai complicat decat ceea ce genereaza ,adica cuza mai extra decat efectul ? Hmmmm?

Vezi acum ca totul e relativ ?... chiar si antinomia simplu-compex e ceva (ne-)natural ...e doar o comparatie intre un depozit de memorie virtual si unul real !

Simplul e infinit de complex vazut dintr-o perspectiva ...si complexul e infinit de simplu vazut din alta .....!


Dumnezeu e prin definitie deasupra termenilor astora ! E infinit de simplu si infinit de complex in sincron ....e inafara logicii umane ....E singurul cu adevarat PARADOXAL !

Nu exista nimic aleatoriu ....aleatoriu inseamna doar pe moment (sau pe veci) fara o cauza vizibila.

Daca ar exista ceva aleatoriu ar insemna nimic altceva decat ca acel ceva e ...ACAUZAL !

Acauzal inseamna insa ilogic .... ilogic insemna insa de negandit .... ABSURD!


PS: E usor de demonstrat logic ca in cerebel(ca motor logic) nu pote exista acazualitate (neadevar da, acazualitate nu!)....etc. Poate in afara lui ....

Edited by perplexmind, 10 February 2011 - 19:20.


#54
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 altul, on 4th February 2011, 13:05, said:

Deci ai o logica care binenteles ca ma face sa rad, dar nu e de ras.
Asta e echivalent cu ce am povestit pana acuma:

Faptul ca omul e limitat la 5 procente de gandire dovedeste ca afirmatia "o cucubau nu poate sa zboare" este o minciuna sfruntata.
Deci eu mi-am exprimat parerea despre cucubau.
Daca binevoiesti sa te exprimi cu argumente daca cucubau poate sau nu poate sa zboare.
Pe cucubau il poti observa daca zboara sau nu ...
Dumnezeu asta nu prea s-a "aratat" decat unor analfabeti in porcaria aia de biblie .
Si cand zic "aratat" ma gandesc la faptul ca aratatul asta era in capul lor ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate