Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 

Durere testicule

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cristiiiSTaR

cristiiiSTaR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.01.2010
Azi dimineata , adica acum 2 ore , mam trezit cu o durere groaznica de o0 ... Dar nu ambele , ma doare partea dreapta . Nu stiu ce sa fac , se vede clar cai mai umflata partea dreapta decat stanga , si ma doare tare cand apasa/ating! Cineva vreun sfat ca sa nu ma ingrijorez!

#2
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Cred ca esti la pubertate. Cati ani ai?

Endocrinolog.

#3
cristiiiSTaR

cristiiiSTaR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.01.2010

 c72_c72, on 28th January 2011, 15:40, said:

Cred ca esti la pubertate. Cati ani ai?

Endocrinolog.
Bine am 15 ani , dar nam avut niciodata asa ceva , am avut dar atunci la ambele , dar atunci a fost ca mam fortat , am facut ambdomene multe , si ced ca de la aia , dar acuma nu am facut , se poate oare ca am dormit pe el ? sau nu stiu.. Stau la tara , acuma sa ma duc pt atata la endocrinolog!

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,675
  • Înscris: 26.11.2001
Intai mergi la urolog, ca poate fi o infectie. Cu cat mergi mai repede, cu atat mai bine.

#5
cristiiiSTaR

cristiiiSTaR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.01.2010

 Courage, on 28th January 2011, 15:58, said:

Intai mergi la urolog, ca poate fi o infectie. Cu cat mergi mai repede, cu atat mai bine.

Ba voi ma speriati deja .. in loc sa ma linistiti , stau la tara nu pot sa ma duc acuma !! Dar vad ca durerea incepe incet sa dispara..

#6
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
uneori lucrul manual in exces e problema dar sa speram ca nu e si cazul tau :) daca ai ridicat mai mult decat trebuie poate fi iar o explicatie dar daca nu gasesti nimic de genul acesta sa fi provocat durerea du-te la medicul de familie poate iti da vreo trimitere

#7
cristiiiSTaR

cristiiiSTaR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.01.2010

 cutremurul, on 28th January 2011, 16:08, said:

uneori lucrul manual in exces e problema dar sa speram ca nu e si cazul tau :) daca ai ridicat mai mult decat trebuie poate fi iar o explicatie dar daca nu gasesti nimic de genul acesta sa fi provocat durerea du-te la medicul de familie poate iti da vreo trimitere

Am facut ieri niste abdomente si flotari , dar mam gandit sa nu ma fortez si am facut doar cat am simtit ca deja simt ceva! SI mam oprit , ar trebui sa ma doara atunci ambele , am avut hernie cand eram mic ! si nu am facut operatie pt ca mia trecut de la sine !

Edited by cristiiiSTaR, 28 January 2011 - 16:14.


#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ai grija sa nu fie orhita ;vei ramane fara o-ul cu pricina.Mergi urgent la medic si da rusinea la o parte.Daca ai avut sau ai acum oreion sigur e orhita ai grija. :peacefingers:

#9
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

 cristiiiSTaR, on 28th January 2011, 16:04, said:

Ba voi ma speriati deja .. in loc sa ma linistiti , stau la tara nu pot sa ma duc acuma !! Dar vad ca durerea incepe incet sa dispara..
Ai vrea sa`ti zica " stai linistit, trece in 2 ore si cu apa calduta" ?
Ce daca stai la tara, fugi la cel mai apropiat doctor fara nici o jena.

#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 HLG, on 28th January 2011, 17:38, said:

Ai vrea sa`ti zica " stai linistit, trece in 2 ore si cu apa calduta" ?
Ce daca stai la tara, fugi la cel mai apropiat doctor fara nici o jena.

Apropo' de apa calduta  FARA APA CALDUTA LA OO. Daca sunt inflamate comprese cu gheata--fara nici o gluma si nu te  amagi singur ca va trece de la sine  (sa dea dumnezeu sa treaca,dar sa nu zici ca n-ai stiut)

Edited by gcom61, 29 January 2011 - 14:18.


#11
LUPUL186

LUPUL186

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.08.2010
Neata,
Am si eu dureri de testicule, prima data a durut dreptul si aveam dureri in abdomen (inainte nu aveam durere era o senzatie...nu stiu cum sa o descriu...de alungire, parca aveam ceva tensionat in abdomen, mai jos de apendicita pe care o am scoasa), m-a tinut asa o saptamana dupa care am fost la doctor, m-a palpat la testicule mi-a spus ca nu e vorba de hernie si varicocel. Pe urma au inceput aceleasi dureri si in partea stanga, dar niciodata nu ma dor ambele parti. Cand am durerile acestea, ma dor si doua degete de la picior, pe partea cu testiculul care doare. Doctorul pe urma m-a trimis sa fac o ecografie RUP(nu stiu de la ce vin abrevierile) scrotala si ecografie la rinichi. Pe testiculul drept am calcifieri punctiforme iar pe epididim am un chist (cica nu afecteaza cu nimic astea),vascularizatie normala; iar la cel stang cica sunt predispus la varicocel. La rinichiul drept cica am doi calculi de 3mm, iar la cel stang am unu singur de 3mm. Doctorul mi-a spus ca din cauza rinichilor ma dor testiculele.  
Intrebarile mele sunt urmatoarele: Daca a mai patit careva asa ceva si cum/daca a rezolvat; daca ar fi cazul sa cer parerea si altui doctor; si calcifierile pe testicul de la ce ar fi putut sa apara? Daca sunt si doctori pe aici, ar fi bine.

#12
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Buna!!! De doua zile ma doare testicolul drept si nu stiu de ce.
In ziua in care a aparut durerea e adevarat ca m-am masturbat cu miscari mai vioaie dar e adevarat ca sunt si racit de aproximativ o saptamana si am dureri in zona inferioara a abdomenului.
Daca crede cineva care ar fi problema dureri mele si ma poate ajuta cu un sfat i-as multumi!!!

#13
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ce varsta ai? Cat de des te masturbezi? Incearca si fara o perioada (sau mai ales in perioada asta) si vezi cum iti e.
Altceva vroiam sa te intreb insa: ai ridicat ceva greutati mari (sau foarte mari) sau ai facut vreun efort mai mare?
Poate nu ar strica ca te duci si la un consult, la un doctor de specialitate (eventual cu trimitere de la medicul de familie). Poate si o ecografie testiculara. Poate fi si un chist ceva, varicocel sau doar o concindenta si o inflamatie a glandelor.

#14
ionica39

ionica39

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 20.04.2011

 LUPUL186, on 06 aprilie 2011 - 02:13, said:

Neata,
Am si eu dureri de testicule, prima data a durut dreptul si aveam dureri in abdomen (inainte nu aveam durere era o senzatie...nu stiu cum sa o descriu...de alungire, parca aveam ceva tensionat in abdomen, mai jos de apendicita pe care o am scoasa), m-a tinut asa o saptamana dupa care am fost la doctor, m-a palpat la testicule mi-a spus ca nu e vorba de hernie si varicocel. Pe urma au inceput aceleasi dureri si in partea stanga, dar niciodata nu ma dor ambele parti. Cand am durerile acestea, ma dor si doua degete de la picior, pe partea cu testiculul care doare. Doctorul pe urma m-a trimis sa fac o ecografie RUP(nu stiu de la ce vin abrevierile) scrotala si ecografie la rinichi. Pe testiculul drept am calcifieri punctiforme iar pe epididim am un chist (cica nu afecteaza cu nimic astea),vascularizatie normala; iar la cel stang cica sunt predispus la varicocel. La rinichiul drept cica am doi calculi de 3mm, iar la cel stang am unu singur de 3mm. Doctorul mi-a spus ca din cauza rinichilor ma dor testiculele.  
Intrebarile mele sunt urmatoarele: Daca a mai patit careva asa ceva si cum/daca a rezolvat; daca ar fi cazul sa cer parerea si altui doctor; si calcifierile pe testicul de la ce ar fi putut sa apara? Daca sunt si doctori pe aici, ar fi bine.

Salut.Ai reusit sa scapi de problema de sanatate?

#15
ionica39

ionica39

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 20.04.2011

 LUPUL186, on 06 aprilie 2011 - 02:13, said:

Neata,
Am si eu dureri de testicule, prima data a durut dreptul si aveam dureri in abdomen (inainte nu aveam durere era o senzatie...nu stiu cum sa o descriu...de alungire, parca aveam ceva tensionat in abdomen, mai jos de apendicita pe care o am scoasa), m-a tinut asa o saptamana dupa care am fost la doctor, m-a palpat la testicule mi-a spus ca nu e vorba de hernie si varicocel. Pe urma au inceput aceleasi dureri si in partea stanga, dar niciodata nu ma dor ambele parti. Cand am durerile acestea, ma dor si doua degete de la picior, pe partea cu testiculul care doare. Doctorul pe urma m-a trimis sa fac o ecografie RUP(nu stiu de la ce vin abrevierile) scrotala si ecografie la rinichi. Pe testiculul drept am calcifieri punctiforme iar pe epididim am un chist (cica nu afecteaza cu nimic astea),vascularizatie normala; iar la cel stang cica sunt predispus la varicocel. La rinichiul drept cica am doi calculi de 3mm, iar la cel stang am unu singur de 3mm. Doctorul mi-a spus ca din cauza rinichilor ma dor testiculele.  
Intrebarile mele sunt urmatoarele: Daca a mai patit careva asa ceva si cum/daca a rezolvat; daca ar fi cazul sa cer parerea si altui doctor; si calcifierile pe testicul de la ce ar fi putut sa apara? Daca sunt si doctori pe aici, ar fi bine.

te simti mai bine acum?ai reusit sa rezolvi problema?te-ai operat de chist?am si eu o situatie aproximativ identica cu a ta..am un chist in spatele test drept si senzatia aia de alungire din abdomen cateodata..

#16
DavidDavid

DavidDavid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.08.2015
Daca mai e cineva pe forum, sa imi spuneti va rog frumos ce ati descoperit si cum ati scapat de probleme. Am 18 ani si am dureri testiculare ocazionale de vro 7 ani dar nu m-am tratat si acum le am si in rinichi in special cel drept care doare la urinare si frig plus uretera pana la testicul si urmeaza sa fac un ecograf am facut circumcizia recomandata deoarece aveam fimoza si doctorii au spus ca poate determina dureri de genul. Cine mai e on daca mai tinem topicul dati reply va rog.

#17
DavidDavid

DavidDavid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.08.2015
Am fost la control si am calculi renali de pana la 4.5 mm pe dreapta si 4 mm pe stanga, am luat urinal akut si rowatinex din fiecare cate o tableta pe zi la 30 de minute inainte de fiecare masa, urinalul mai rar daca pot adica atunci cand nu am asa dureri dar acum le am si vreau sa scap de ele. Pt cine nu poate trece pe la doctor si are aceeasi problema incercati asa ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate