Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

recomandari sejur Turcia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
341 replies to this topic

#325
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

 olivi1, on 29th May 2012, 20:19, said:

M-am gandit si io la Kemer, dar acolo e mai " bine" fata de Antalya?

Fata de restul zonelor peisajul din zona Kemer e frumos cu muntele in imediata apropiere . Muntele e spre vest , noaptea vine mai repede

Edited by menumorut81, 30 May 2012 - 12:11.


#326
olivi1

olivi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 19.02.2011
16 iunie - cazare Kucukkuyu, 17 - 24 iunie Club Turban - Marmaris, 1 masina din Bucuresti, @nebunaticu


Vad ca pe 16 iunie plecati spre Marmaris-club Turban, am si io pe lista acesta destinatie, poate pui la intoarcere ceva impresii proaspete. Revew-urile din anii trecuti sunt bune, insa sunt curioasa cum este anul acesta.
Multumesc.

#327
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Vin si eu cu o intrebare: cam cati kilometrii sunt din Bucuresti pana in Lara-Kundu ? Care ar fi traseul cel mai bun de urmat ? Ies mai bine la bani daca ma duc cu masina decat daca ma duc cu avionul pt 2 persoane ?

Edited by mihai20005, 09 June 2012 - 09:30.


#328
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Un sistem Gps cat de precis te poate indruma de la Bucuresti catre Lara-Kundu

#329
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

 mihai20005, on 9th June 2012, 10:29, said:

Vin si eu cu o intrebare: cam cati kilometrii sunt din Bucuresti pana in Lara-Kundu ? Care ar fi traseul cel mai bun de urmat ? Ies mai bine la bani daca ma duc cu masina decat daca ma duc cu avionul pt 2 persoane ?


Din Bucuresti ai de mers cam 1.400 km.  Bucureseti-Giurgiu-Edirne-Istanbul-Antalya. Sint mai multe variante de a trece Bulgaria.
Pentru doua persoane iesi mai bine financiar cu avionul. La turci combustibilul este scump si, in principiu, ai nevoie de cite o noapte intermediara undeva pe parcurs, atit la dus cit si la intors.

#330
olivi1

olivi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 19.02.2011

 Paperotzi, on 9th June 2012, 14:22, said:

Din Bucuresti ai de mers cam 1.400 km.  Bucureseti-Giurgiu-Edirne-Istanbul-Antalya. Sint mai multe variante de a trece Bulgaria.
Pentru doua persoane iesi mai bine financiar cu avionul. La turci combustibilul este scump si, in principiu, ai nevoie de cite o noapte intermediara undeva pe parcurs, atit la dus cit si la intors.


Si mai trebuie sa si manaci :deadtongue:

#331
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Eu am facut un calcul si am nevoie de aproximativ 250 litrii de benzina, asta inseamna aproape 1300 lei, in timp ce biletul de avion atat la pachetele de la agentii cat si luat zborul separat ajunge la 1200 lei de persoana. Sunt 2 soferi astfel incat prima parte conduce unul si restul de 700 km celalalt. Cat e litrul de benzina in Turcia ? La aceste costuri se mai adauga taxele de drum si probabil 1 noapte de stat in Turcia.

Edited by mihai20005, 09 June 2012 - 13:50.


#332
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Ai rezervor de 250 de litri ? Pentru ca altfel calculul tau este total eronat. Pentru 2 persoane nu se merita sa mergi cu masina daca te duci numai pentru resort AI si inapoi. Te costa tot ca si cu avionul. Doua bilete de avion sunt maxim 500 de euro in plus poti gasi pachete last minute prin care iesi mult mai bine decat daca iei hotelul separat si drum cu masina.

#333
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

 mihai20005, on 9th June 2012, 14:41, said:

Eu am facut un calcul si am nevoie de aproximativ 250 litrii de benzina, asta inseamna aproape 1300 lei, in timp ce biletul de avion atat la pachetele de la agentii cat si luat zborul separat ajunge la 1200 lei de persoana. Sunt 2 soferi astfel incat prima parte conduce unul si restul de 700 km celalalt. Cat e litrul de benzina in Turcia ? La aceste costuri se mai adauga taxele de drum si probabil 1 noapte de stat in Turcia.


Eu, si daca ar trebui sa merg singur, tot masina as alege-o. Imi place sa conduc, imi place drumul si ma simt foarte bine prin Turcia. In plus, ma opresc unde vreau si nu sint legat de un hotel. Am "bintuit" zile in sir prin Turcia si nu m-am plictisit. Ai ce vedea si, fara masina, nu prea reusesti sa faci mare lucru. Mai mult chiar, intr-o vara am stat la un aparthotel si zilnic mergeam in cite un resort. Am vazut astfel 18 hoteluri din Alanya pana in Kas.
Dar tu ai pus o intrebare clara: ce este mai ieftin pentru doua persoane, masina sau avionul. Iar raspunsul este avionul. In schimb, sejurul este mai ieftin cu masina pentru doua persoane, cu o conditie: rezervarea la hotel sa o faci pe net, nu la vreo agentie autohtona.

#334
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005

 olivi1, on 28th May 2012, 20:55, said:

Intentionam anul acesta sa plecam 10 zile in Antalya, in luna septembrie. Din pacate (sau din fericire pt mine-nu stiu) nu mai putem pleca in luna septembrie deoarece se pare ca voi incepe un tratament care nu ma lasa sa ma expun la soare, mai ales asa puternic, si va trebui ori sa anulam vacantza ori sa plecam in luna iulie. Intrebarea mea este daca este cald rau in luna iulie adica tem sare de 40 grade? Pe zona Bodrum-Marmaris este ceva mai bine in luna iulie. A
Am intrat si am vazut ca temperaturile medii anuale pt luna iulie se duc spre 40 de grade in Antalya, insa va rog sa imi confirmati/infirmati?
oare luna octombrie, cel putin prima jumatate, este ok din punct de vedere al temepraturilor?
adica, se poate face plaja, baie in acea perioada?
cam ce temperaturi gasim atunci?
multumesc.

#335
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Pai rezervare pe net spre exemplu la booking.com am vazut niste scoruri de imi vine sa ma urc pe pereti. Acelasi lucru e valabil si in cazul meu cu condusul. Acum 2 ani am plecat cu avionul. Nu am ce spune, rapid, comod, dar am ajuns la aeroport, am ajuns apoi la hotel si inapoi la aeroport si cam atat.

#336
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006

 URZI, on 9th June 2012, 23:00, said:

oare luna octombrie, cel putin prima jumatate, este ok din punct de vedere al temepraturilor?
adica, se poate face plaja, baie in acea perioada?
cam ce temperaturi gasim atunci?
multumesc.
Este foarte bine, se poate face plaja, apa este mai calda ca in mai, temperaturi intre 27-32 grade. Singurul dezavantaj este ca se intuneca mai devreme.Posibil sa prinzi si ceva ploi usoare dar nu obligatoriu. Anul trecut intre 1-10 octombrie a fost super OK.

#337
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

 mihai20005, on 9th June 2012, 11:54, said:

Un sistem Gps cat de precis te poate indruma de la Bucuresti catre Lara-Kundu
Gps-ul meu m a deviat putin prin Bulgaria,in Turcia a functionat beton si ne a dus pana in fata resorturilor din Side,Kemer,Kusadasi.

#338
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

 mihai20005, on 9th June 2012, 23:16, said:

Pai rezervare pe net spre exemplu la booking.com am vazut niste scoruri de imi vine sa ma urc pe pereti. Acelasi lucru e valabil si in cazul meu cu condusul. Acum 2 ani am plecat cu avionul. Nu am ce spune, rapid, comod, dar am ajuns la aeroport, am ajuns apoi la hotel si inapoi la aeroport si cam atat.
Booking.com e scump pt Turcia, mai ales Antalya! Poate o avea si alte hoteluri avantajoase...pt Lara, dar eu nu am gasit...

#339
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

 giovi_buru, on 10th June 2012, 15:12, said:

Booking.com e scump pt Turcia, mai ales Antalya! Poate o avea si alte hoteluri avantajoase...pt Lara, dar eu nu am gasit...
Acum 4 ani am rezervat prin Booking la un hotel de 3 stele din Manavgat(50E pt 3 pers cu MD pe noapte)pt 2 nopti  si a fost super ok.

#340
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Urmatoarea discutie despre Drumuri , GPS-uri si tot ce este Offtopic, duce la inchiderea Topicului.

Chiar nu intelegeti ca fiecare topic are rolul lui !?

#341
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 URZI, on 9th June 2012, 23:00, said:

oare luna octombrie, cel putin prima jumatate, este ok din punct de vedere al temepraturilor?
adica, se poate face plaja, baie in acea perioada?
cam ce temperaturi gasim atunci?
multumesc.

Subscriu in totalitate la ce a spus Andox. Temperaturi super OK (circa 26-30C ziua, seara cava mai racoare, dar perfect, poate doar un sal pentru doamne, uneori, mai ales catre mijlocul lunii), apa marii excelenta (circa 26-28C), intr-adevar, un dezavantaj este ca se intuneca mai devreme. In 5 ani consecutivi am fost in zona Anatalya numai in octombrie, restul de 3 ani in iunie, iulie, august si septembrie (de 2 ori). Un alt dezavantaj ar mai fi apa cam rece la piscina, mai ales dimineata sau in zonele umbrite (preferatele mele). In 5 ani, m-a plouat de 3 ori, cate 15 minute cel mult si a fost taman bine sa mai racoreasca atmosfera. Si ca idee si acum cred ca ma voi orienta in octombrie la unul din Rixos-uri (probabil la Rixos Lares, la care inca nu am fost, dar l-am vazut indeaproape asta iarna), cand preturile sunt absolut bestiale. Mai este un dezavantaj, resimtit la unele din resort-uri, respectiv ca serviciile incep sa scada (pana si amaratii de turci pe care ii admir cat pot sa munceasca-la piscina, pentru intretinerea spatiului verde, la restaurant/bar-pt.ca multi servesc peste tot,  la micul dejun,  la bar, la restaurantul de pe plaja, dupa care la restaurantul principal la masa de seara, parca ar fi omniprezenti) obosesc si dau rateuri catre finalul sezonului, in sensul ca desi nu mai este aglomeratia din sezon, astepti sa-ti ia comanda de bauturi, nu debaraseaza mesele cu aceeasi vioiciune, etc. Dar nu este deranjant, iar daca intretii o relatie buna cu unii din chelneri si te asezi mereu in "sectorul" lor si le mai dai si cate un binemeritat tip, totul va fi absolut OK. Asa cum spun mereu, mergeti in concediu, nu in control. Iar in privinta vremii, cum vrea Allah, dar in general, nu prea aveti cum rata in octombrie (mai ales in prima jumatate), decat daca e un mare ghinion.

Edited by chrismo, 11 June 2012 - 22:17.


#342
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Nimeni niciodata nu va intelege nimic din acest topic.  Vorbiti despre : drumuri, GPs-uri, hoteluri, vreme,masini si mult offtopic.

Fiecare topic are rolul lui iar in cazul in care nu exista un topic deschide unul pentru intrebarea / problema ta.

Cateva exemple: Pt vreme exista http://forum.softped...t...4&hl=vremea , http://forum.softped...t...3&hl=vremea , http://forum.softped...;hl=temperatura , http://forum.softped...;hl=temperatura   , adica 4 topic- uri numai despre vremea in Turcia.

Pentru trasee si tot ce tine de masina: http://forum.softped...p?showforum=279   In aceasta categorie gasiti si imposibilul , in caz contrar deschideti un topic.

Pe viitor toate topicurile de acest gen sunt inchise fara avertizare, nu am rezolvat nimic ca am tot atras atentia asupra topicului .

Multumesc pt. intelegere ,

Edited by ferrellroo, 13 June 2012 - 08:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate