Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

DVD DivX Player Panasonic

- - - - -
  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#145
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 clausio, on Feb 12 2007, 12:52, said:

Imi pare rau sa constat ca cineva care chiar se pricepe, si-a depasit modestia care il caracteriza ca sa se lanseze in lamentari ieftine ca cea de mai sus in care nu stiu ce fac posesorii de e-boda ca isi rad in barba sau in spate...
Lamentari > cei care s-au lamentat au fost posesorii de Panasonic, nu de e-boda. Cei de e-boda sunt foarte fericiti cu playerul lor. Daca pe tine nu te intereseaza subtitrarile divx nu ii vei intelege niciodata pe cei din tabere diferite. Am citit sute de posturi pe mai multe forumuri referitoare la divx playere si stii care este cea mai frecventa intrebare pusa in toate limbile pamantului? "Cum procedez si eu astfel incat sa am o subtitrare lizibila?". 99.99 % dintre plangeri se refera la marimea subtitrarii. 90% dintre playere au problema asta, inclusiv Panasonicul care sta chiar mai rau decat alte no-name.

Pricepere > userul caruia m-am adresat cu siguranta nu stie sa modeze un firmware de Panasonic.

Nu ar trebui sa te deranjeze ca anumiti useri isi rad in barba, ci sa te bucuri de playerul tau pentru ca este ceea ce ti-ai dorit. Hmm... oare are iesiri analogice 5.1? Ca mi-e lene sa ma interesez.

enjoy,
Mtz

PS: stiu, strugurii sunt acri. ;)

#146
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

 Mtz, on Feb 12 2007, 15:46, said:

PS: stiu, strugurii sunt acri. ;)


Or fi acri...pentru unii. Nu e cazul meu.

Nu ma deranjeaza o opinie bine fundamentata. Dar un lobby offtopic din partea unui moderator celebru nu da bine...asta era ideea.

Ca sa revin si eu on-topic, S49, S52 au iesire 5.1 analogica (pe langa alte features).

#147
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 clausio, on Feb 12 2007, 17:12, said:

Ca sa revin si eu on-topic, S49, S52 au iesire 5.1 analogica (pe langa alte features).
Asta e un lucru bun, de care cei de la LG nu au auzit.

enjoy,
Mtz

#148
antomih

antomih

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2007

 juju, on Feb 9 2007, 11:16, said:

Am revenit, am mai citit din post-uri.
Vreau sa sustin putin playerele Panasonic, despre care aud atatea nemultumiri.
Detin un Simbio si un Panasonic S295.
Pot face o usor o comparatie intre ele. Simbio este ideal pentru fiul meu pentru ca este un player supercompatibil.
Noroc insa ca fiul meu e mai destept decat mine si se descurca intr-un menu (browser) rudimentar, cu caractere suspecte si denumiri incomplete.Calitatea imaginii pentru un 54 cm este ok, dar nu mai mult.
Panasonicul l-am pastrat pentru TV-ul mai mare (70).I-am facut update si am ramas surprins cate a invatat sa faca.
Nemernicul avea resurse hard neutilizate.
Pe Panasonic am dat 400 RON cand E-boda era 300 RON.Eram frustrat cand am vazut ca se da pretios si incapatanat.
M-a cam ros ca am facut o alegere gresita (nu de bani cat din orgoliu).
Recent am cumparat tatalui meu un Eboda 555X - asa zisul rege al playerelor in Romania.
Nu are aspect de rege (menu-uri cu iz chinezesc), dar e o scula de care cel putin producatorul poate fi mandru.
Raportul (optiuni+flexibilitate) / pret este foarte bun.Colegii mei (90% ebodisti) sunt foarte multumiti.
Imi mentin totusi parerea ca imaginea si sunetul (asta sigur), sunt mai bune la Panasonic S295.
Ultimul update l-a adus in lumea playerelor normale : mp3 pe DVD, extensii mpg, zoom extins,reglaje video, NR , extinderea pozitionarii subtitrarilor (pe DVD)  etc.

Acum mi se pare simplu:

Daca te uiti la DIVX tras din cinema pe un ecran de "JUNK-O-TECH" de 21" un "JUNK-O-PLAYER" este suficient.
(Simbio este foarte bun pentru capturile harshite de cartoane, rulate non-stop de fi-miu)
Daca vrei compatibilitate cu aproape orice format , reglaje si subtitrari ,(si mai nou , de toata lauda, USB) iti iei Eboda.
Pentru un plus de calitate  (si din pacate niste minusuri la flexibilitate) iti iei ceva cu iesiri sanatoase.
(a propos, Panasonicul S295 n-are iesire 5+1 analogica !!!! )

O plasma/LCD costa 3000-4000 RON. Le legi si la decodorul digital (si asta de doi lei) si tot prost se vede.
Si asta pentru ca in plus  in Romania sursele sunt jalnice:
echipament de studio TV vechi, copiile filmelor facute la laboratorul de la cercu' pionierilor, DIVX prost utilizat etc.
Ramane doar DVD-ul sau DIVX-ul PRO pe care daca il lasi la dimensiunea originala  si il rulezi pe un player bun revii in 2007.

Imi cer scuze pentru lungimea post-ului.


Am si eu un panasonic S295. Nu gasesc nicaieri un update pentru el. Stii cumva acum itzi citeste DVD-urile Mp3 ?
De unde pot s aiau si eu un update ? Am o terminatie la firmware-ul lui :338.
Sper sa ma putetzi ajuta si pe mine.
PLSSSSSSSSSS

#149
juju

juju

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.12.2005

 antomih, on Feb 21 2007, 13:03, said:

Am si eu un panasonic S295. Nu gasesc nicaieri un update pentru el. Stii cumva acum itzi citeste DVD-urile Mp3 ?
De unde pot s aiau si eu un update ? Am o terminatie la firmware-ul lui :338.
Sper sa ma putetzi ajuta si pe mine.
PLSSSSSSSSSS

Ti-am trimis acum pe e-mail (344), nu citisem post-ul.
Pt. 338 nu stiu ce trebuie facut.Nu imi e clar.
Dupa update citeste si MP3 pe DVD.

#150
gogishome

gogishome

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.02.2007
intre ce sa aleg? s325 sau s42? stiu ca s42 e mai 'dotat' dar isi merita milionu in plus?

#151
gotogoa

gotogoa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2007
Vreau sa-mi cumpat un TH-42PV60E si am mai multe intrebari pt voi:
1. am vazut ca exista si modele cu H la sf. Ce au in plus? sunt tot de generatie G9?
2. L-am gasit la 48 mil la http://www.marketonl...ic/th-42pv60eh/ fata de 54 mil cat e la media galaxy. Merita MG diferenta de bani? Recomandati-mi un furnizor de incredere.
3. La DOMO http://www.domo.ro/A...onic_TH-42PV60E
zice au are PIP si cititor de card...pe siteul producatorului (Pana Romania) zice ca nu.
4. Am gasit site-uri unde zic ca panelul e generatia G8....eu stiu ca G9? vezi http://www.smartbuy....0eh--74003.html

mersi!

#152
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Salut,
Din ce am citit pe Net la diferite magazine, care vind acest model si cred ca si pe site-ul Panasonic am citit acelasi lucru, H vine de la faptul ca are suportul pe care sta, in forma de H. Am vazut ca modelele fara H sint mai ieftine, cam cu pretul acestui suport. Mai rascoleste si tu un pic internetul pentru mai multe lamuriri, dar sint aproape sigur ca nu gresesc. In rest tehnica interna a plasmei e aceiasi. Indiferent ca e cu H sau cu alta terminatie.
P.S. Nu vorbesc de standul care e in primul post, ci daca nu vrei sa cumperi acel stand, exista un suport in forma de H, pe care pui tv-ul si poti sa-l asezi pe o masa de tv sau pe ce mai ai tu prin casa, fara sa fi nevoit sa-l atirni pe perete.

Edited by miniteh, 11 March 2007 - 11:29.


#153
smythe

smythe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.01.2006

 gotogoa, on Mar 11 2007, 03:16, said:

Vreau sa-mi cumpat un TH-42PV60E

Cel mai ieftin din ce am vazut pe net este la Altex, 4500. Este super, culorile sunt absolut naturale, se comporta bine chiar si in conditii de semnal prost. EH-ul este cel cu stand de masa in forma de H (are doua baionete care intra in TV, foarte stabil).
Daca mai ai rabdare insa, au aparut deja PV70-urile, cu panouri G10, Vreal2, la preturi asemanatoare, trebuie sa intre si la noi.
Nu are PIP si nici cititor de card!

Edited by smythe, 11 March 2007 - 15:28.


#154
gotogoa

gotogoa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2007

 smythe, on Mar 11 2007, 15:26, said:

Cel mai ieftin din ce am vazut pe net este la Altex, 4500. Este super, culorile sunt absolut naturale, se comporta bine chiar si in conditii de semnal prost. EH-ul este cel cu stand de masa in forma de H (are doua baionete care intra in TV, foarte stabil).
Daca mai ai rabdare insa, au aparut deja PV70-urile, cu panouri G10, Vreal2, la preturi asemanatoare, trebuie sa intre si la noi.
Nu are PIP si nici cititor de card!

Modelul de la Altex e PA si nu PV...am inteles ca sunt cateva diferente notabile intre modele, cea majora fiind tehnologia panelului...cred ca la PA este din generatia G8.

Mersi de info, ar mai fi ceva... sa inteleg ca cel care se termina in E (th42 pv60e) nu are stand inclus si trebuie sa il cumperi separat?

Eu am gasit la marketonline... ati mai cumparat de la ei? sunt seriosi? nu vreau sa am surprize cand ajunge plasma acasa (sunt din Sibiu).  Vreau sa=mi iau la pachet si un dvd player cu hdmi (sa pot profita de tot ce poate sa ofere acest plasma), si m-am gandit tot la Panasonic modelul DVD player Panasonic DVD-S52E-S. Ce parere aveti de acest player?

An vb cu cineva care la aprox 54 mil imi aduce modelul TH-42PX60 din Germania...sunt diferente majore intre acest model si PV60-ul de la noi sau singura diferenta ca Px-ul e facut pt tarile vestice (deci in principiu ceva mai bun calitativ) decat cel destinat Romaniei?
mersi mult!

Edited by gotogoa, 11 March 2007 - 18:17.


#155
smythe

smythe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.01.2006

 gotogoa, on Mar 11 2007, 18:06, said:

Modelul de la Altex e PA

Pe pagina 2 e si PV-ul, mai uita-te odata.
PX-ul are un tuner mai destept, DVB-T Tuner - tuner pentru receptie terestra digitala, care insa este inutil in Ro.
Am inteles ca E-ul are un picior (vezi imaginea de la Altex, desi la ei scrie EH).

p.s. PA-ul are tot G9, doar ca nu este HD Ready (are ceva  gen 8xx*4xx rezolutie). Pe asta il gasesti probabil mai ieftin pe altundeva.

Edited by smythe, 11 March 2007 - 18:40.


#156
gotogoa

gotogoa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2007

 smythe, on Mar 11 2007, 18:35, said:

Pe pagina 2 e si PV-ul, mai uita-te odata.
PX-ul are un tuner mai destept, DVB-T Tuner - tuner pentru receptie terestra digitala, care insa este inutil in Ro.
Am inteles ca E-ul are un picior (vezi imaginea de la Altex, desi la ei scrie EH).

p.s. PA-ul are tot G9, doar ca nu este HD Ready (are ceva  gen 8xx*4xx rezolutie). Pe asta il gasesti probabil mai ieftin pe altundeva.

Am gasit acum. Nu am vazut ca sunt 2 pagini. Nu scrie insa nicaieri daca are inclus standul sau nu. Pretul este oricum f. bun.

Mersi pt info!

#157
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Terminati cu prostiile cum ca la noi vin mai proaste decit in Germania... fabrica din Cehia nu face nimic pentru Romania, la noi ajung intradevar stocurile ce nu s-au lichidat pe alte piete si asta deoarece nu exista un plan exact de vinzari.
Toate plasmele Panasonic din aceeasi generatie folosesc acelasi panou nu exista diferenta de calitate la imagine , numai la design, optiuni, facilitati.
Panourile PA sint SD si au cea mai buna imagine pe TV-clasic si DVD, panourile PV,PX,PZ sint HD-Ready si obtin cea mai buna imagine pe surse HD.
In legatura cu playerul DVD S52 , merita daca il cumperi pentru conexiunea HDMI altfel pe analogic playerul ala este slabut ca performanta, binenteles totusi nu se poate compara cu E-boda.
La o plasma cum e PV60 eu recomand playerul S97 sau S99 cu upscaling Faroudja-Genesis si chip HDMI Silicon-Image singurul capabil sa redea dvd-uri in conditii bune in rezolutiile HD 720p sau 1080i.

#158
gotogoa

gotogoa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2007

 smythe, on Mar 11 2007, 18:35, said:

Pe pagina 2 e si PV-ul, mai uita-te odata.
PX-ul are un tuner mai destept, DVB-T Tuner - tuner pentru receptie terestra digitala, care insa este inutil in Ro.
Am inteles ca E-ul are un picior (vezi imaginea de la Altex, desi la ei scrie EH).

p.s. PA-ul are tot G9, doar ca nu este HD Ready (are ceva  gen 8xx*4xx rezolutie). Pe asta il gasesti probabil mai ieftin pe altundeva.

Eu intentionez sa ma abonez la serviciile unei firme care furnizeaza semnal digital la TV (cred ca merg pe Digi TV), nici in cazul asta tunerul de la PX nu ajuta la nimic?

Numai bine!

#159
smythe

smythe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.01.2006

 gotogoa, on Mar 13 2007, 21:07, said:

Eu intentionez sa ma abonez la serviciile unei firme care furnizeaza semnal digital la TV (cred ca merg pe Digi TV), nici in cazul asta tunerul de la PX nu ajuta la nimic?

Numai bine!

Nu. Dupa cum spuneam, inutil in Ro, de asta nici nu se comercializeaza.

#160
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005
Are cineva o cunostinta la Panasonic Romania, care poate sa ne spuna cand apar modelele PV71 de Generatie 10????

#161
gilcao

gilcao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.03.2007
DVD Home Theater Panasonic SC-HT340

Stie cineva mai multe despre subtitrari la DivX-uri vizionate pe acest utilaj?
Nu reusesc sa le vad.

Edited by Mtz, 14 March 2007 - 19:09.


#162
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Trebuie sa stau eu sa lipesc threaduri pentru ca esti tu lenes si nu vrei sa citesti regulamentul si sa aplici de acolo functia de search. A trebuit sa deschizi 4 threaduri ca sa pui o intrebare care ar fi trebuit pusa in prima aici unde se afla ea acum.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate