Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Debian

- - - - -
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#253
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Postovilix, on 28 februarie 2014 - 20:38, said:

Interfata grafica nu are treaba prea mare cu aplicatiile utilizate.
Indiferent ce DE pui tot Debian ai.
KDE e un alt DE, daca il vrei si pe el trebuie sa il instalezi.
Voiam sa iti ofer Sabayon pt. ca e rolling release, are codecuri instalate default, e gata customizat.
Iti multumesc pentru recomandare, am incercat sabayon - Doar nu are ceva sa ma atraga ca Debia
Asa a fost si cu ubuntu: L-am vazut pe youtube si am luat un cd de la cineva(aveam o viteza la internet de nici nu indrazneam sa ma aventurez sa descarc 700 de mb): Intr-un tarziu mi-am comandat CD gratuit de pe pagina lor.


Duminica bag Debian Lxde si revin sa vedem ce mai trebuie facut.

Multumesc mult pentru rabdarea arata!

Edited by Mos-Nicolae, 28 February 2014 - 21:01.


#254
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Ok, nu-i bai.
Te ajutam cu cea mai mare placere indiferent de alegerea facuta.

#255
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Mos-Nicolae: pentru backup îți recomand Clonezilla, este simplu de folosit, descarci de aici. http://clonezilla.org/downloads.php
Un tutorial în limba romănă: http://queen-soft.bl...ratuita-la.html
Se poate utiliza și de pe hdd, nu numai de pe live-cd: http://stressat.blog...a-live-hdd.html

Interfețele grafice (DE) diferă între ele, atât ca look & feel cât și ca aplicații, dar dacă-ți place/ preferi o anumită aplicație o poți instala și folosi și-n alt DE. Și poți instala pe același sistem mai multe DE-uri, așa le poți compara. Lxde este cam minimalist, Xfce4 e mult mai configurabil: http://stressat.blog...3/09/xfce4.html

#256
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Postovilix, on 28 februarie 2014 - 21:10, said:

Ok, nu-i bai.
Te ajutam cu cea mai mare placere indiferent de alegerea facuta.
Maine dimineata am in plan sa instalez Debian - Varianta DVD, laptopul legat la internet direct prin router.

View Postshogun1, on 01 martie 2014 - 05:51, said:

@Mos-Nicolae: pentru backup îți recomand Clonezilla, este simplu de folosit, descarci de aici. http://clonezilla.org/downloads.php
Un tutorial în limba romănă: http://queen-soft.bl...ratuita-la.html
Se poate utiliza și de pe hdd, nu numai de pe live-cd: http://stressat.blog...a-live-hdd.html

Interfețele grafice (DE) diferă între ele, atât ca look & feel cât și ca aplicații, dar dacă-ți place/ preferi o anumită aplicație o poți instala și folosi și-n alt DE. Și poți instala pe același sistem mai multe DE-uri, așa le poți compara. Lxde este cam minimalist, Xfce4 e mult mai configurabil: http://stressat.blog...3/09/xfce4.html
Din ce am mai cautat astazi pe google: Debian 7 trece pe Gnome classic din cauza la placa video Intel HD: Nu o recunoaste si zice ca este veche: Am citit o suma de subiecte pe forum.debian.net
Ar da frumos de tot ca dupa instalare sa ma treaca pe Gnome classic: Vedem maine pe live.

Clonezilla - Asta este prioritate pana instalez Debian: Vreau ca imediat dupa instalare sa fac o imagine... caz ca stric ceva la el.

La partea de instalare? Trebuie sa fiu atent la ceva anume? Am D/E/F de cate 150 Gb si ma gandeam sa dau sa se instaleze in D, Swap dau sa faca de 1-4 Gb, cu toate ca nu prea vreau sa se joace prea mult la hard, nu depasesc eu 4Gb ram sa imi pice sistemul.

Acuma urmeaza sa instalez clonezilla in Masina virtuala.

Edited by Mos-Nicolae, 01 March 2014 - 17:33.


#257
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMos-Nicolae, on 01 martie 2014 - 17:31, said:

Maine dimineata am in plan sa instalez Debian - Varianta DVD, laptopul legat la internet direct prin router.
Pai daca ai net de ce nu instalezi .iso ala mic si descarca installerul ce are nevoie, cu siguranta nu folosesti toate aplicatiile din tot DVD-ului.

#258
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostMos-Nicolae, on 01 martie 2014 - 17:31, said:

Clonezilla - Asta este prioritate pana instalez Debian: Vreau ca imediat dupa instalare sa fac o imagine... caz ca stric ceva la el.

La partea de instalare? Trebuie sa fiu atent la ceva anume? Am D/E/F de cate 150 Gb si ma gandeam sa dau sa se instaleze in D, Swap dau sa faca de 1-4 Gb, cu toate ca nu prea vreau sa se joace prea mult la hard, nu depasesc eu 4Gb ram sa imi pice sistemul.

Acuma urmeaza sa instalez Clonezilla in Masina virtuala.

1- Bună ideea de backup după instalare, actualizare și instalarea aplicațiilor, felicitări! După ce-ți setezi sistemul după preferințe/ nevoi fă-ți imagine partiției /, durează  ~10 minute, și alte ~10 minute înlocuirea / cu imaginea. Mare atenție, spre deosebire de exemplu de Ghost, Clonezilla îți cere prima dată să alegi partiția țintă/ destinație/ cea în care salvezi imaginea și abia apoi partiția sursă/ clonată!!! Citește cu atenție mesajele, sunt clare, logice și intuitive!
2- Eu aș renunța la swap, la 4 GB Ram swap este inutil!!!
3- Instalare: partiția aia de 150 GB împarte-o în două, 15-20 GB / și restul /home, în /home ai setările și datele personale. Acum trebuie să ai și tabela de partiții structurată propice, știi limitarea de 4 partiții primare, sau 3 primare plus una extinsă, dacă împarți o partiție în 3 (/ , /home și Clonezilla...) ai depăși limita de 4... Preferabil ștergi ultima partiție pe disk (E?) și creezi una extinsă cu 3 logice (/ , /home și Clonezilla dacă o vrei pe hdd, partiții precum /boot, /usr, /var, șamd nu sunt pentru momentul acesta pentru tine).
4- Să instalezi Clonezilla în VM? E de fapt o copiere, o clonă a cd-ului, nu o instalare, în mașina reală ar presupune o a treia partiție, una mică de vreo 500 MB, la mine e utilă că-s zăpăcit și leneș, nu mă complic cu cd-uri și nu-mi ocup stickurile usb aiurea, și nu trebuie să le caut!

Dacă mai ai nelămuriri sau probleme, cere asistență! Nu te supăra, nu vreau să fiu nepoliticos, dar Debian e destul de pretențios pentru începători, un Xubuntu sau Lubuntu ar fi fost mai ok, mai ales Xubuntu (îmi place mie Xfce4, e ceva personal...). Baftă oricum, apreciez curajul tău!

Edited by shogun1, 01 March 2014 - 18:52.


#259
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Daca folosesti hibernare ai nevoie de SWAP = Memoria RAM.
Daca nu foloseste hibernare poti face SWAP = 1 Gb Ram.

#260
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Postovilix, on 01 martie 2014 - 18:53, said:

Daca folosesti hibernare ai nevoie de SWAP = Memoria RAM.
Daca nu foloseste hibernare poti face SWAP = 1 Gb Ram.
Deci pastrez swap: Folosesc hibernarea.

View Postshogun1, on 01 martie 2014 - 18:48, said:

1- Bună ideea de backup după instalare, actualizare și instalarea aplicațiilor, felicitări! După ce-ți setezi sistemul după preferințe/ nevoi fă-ți imagine partiției /, durează  ~10 minute, și alte ~10 minute înlocuirea / cu imaginea. Mare atenție, spre deosebire de exemplu de Ghost, Clonezilla îți cere prima dată să alegi partiția țintă/ destinație/ cea în care salvezi imaginea și abia apoi partiția sursă/ clonată!!! Citește cu atenție mesajele, sunt clare, logice și intuitive!
2- Eu aș renunța la swap, la 4 GB Ram swap este inutil!!!
3- Instalare: partiția aia de 150 GB împarte-o în două, 15-20 GB / și restul /home, în /home ai setările și datele personale. Acum trebuie să ai și tabela de partiții structurată propice, știi limitarea de 4 partiții primare, sau 3 primare plus una extinsă, dacă împarți o partiție în 3 (/ , /home și Clonezilla...) ai depăși limita de 4... Preferabil ștergi ultima partiție pe disk (E?) și creezi una extinsă cu 3 logice (/ , /home și Clonezilla dacă o vrei pe hdd, partiții precum /boot, /usr, /var, șamd nu sunt pentru momentul acesta pentru tine).
4- Să instalezi Clonezilla în VM? E de fapt o copiere, o clonă a cd-ului, nu o instalare, în mașina reală ar presupune o a treia partiție, una mică de vreo 500 MB, la mine e utilă că-s zăpăcit și leneș, nu mă complic cu cd-uri și nu-mi ocup stickurile usb aiurea, și nu trebuie să le caut!

Dacă mai ai nelămuriri sau probleme, cere asistență! Nu te supăra, nu vreau să fiu nepoliticos, dar Debian e destul de pretențios pentru începători, un Xubuntu sau Lubuntu ar fi fost mai ok, mai ales Xubuntu (îmi place mie Xfce4, e ceva personal...). Baftă oricum, apreciez curajul tău!
Trebuie sa caut cum se instaleaza clonezilla: Momentan sunt putin invatat sa dau click pe pachet si sa se instaleze singur...

Doar stau pe internet, office + ma uit la filme: Nu folosesc la nimica altceva laptopul.

View Postneagu_laurentiu, on 01 martie 2014 - 18:26, said:

Pai daca ai net de ce nu instalezi .iso ala mic si descarca installerul ce are nevoie, cu siguranta nu folosesti toate aplicatiile din tot DVD-ului.
M-am gandit si la treaba asta... dar poate de pe internet instaleaza Gnome 3.
Cel mai probabil o sa incerc instalarea de pe internet: Oricum am pierdut timp sa scot multe lucruri din debian.

#261
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostMos-Nicolae, on 01 martie 2014 - 19:23, said:

Trebuie sa caut cum se instaleaza clonezilla: Momentan sunt putin invatat sa dau click pe pachet si sa se instaleze singur...
...
Clonezilla nu se instalează, se copie de fapt pe hard și de acolo se rulează live! Ți-am dat link către un material privind chestia asta: http://stressat.blog...a-live-hdd.html
În material ai și sursa, poate-i mai inteligibilă... Dacă ai nelămuriri întreabă, personal mi se pare explicat pe înțelesul oricui, dar cine știe?

Oricum poți folosi un live-cd sau live-usb cu Clonezilla, scapi de-o grijă!

Edited by shogun1, 01 March 2014 - 19:32.


#262
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Am scris mesajul fara sa dau click pe link: Ma asteptam ceva sa se instaleze automat.
Acuma am dat click pe el si am vazut despre ce este vorba.

#263
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Pe langa documentatia indicata este bine sa te uiti si aici http://clonezilla.or...a-live.php#make si sa acorzi atentie punctului no. 4.

#264
erichvondaniken

erichvondaniken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.04.2014
site-ul Debian este cel mai tampit site pe care l-am vazut vre-o data! nu inteleg nimic din ce este acolo, imi poate da si mie cineva un link exact de descarcare a debian x64? am un sistem configurat pe intel.

Multumesc anticipat

#265
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Nu era asa complicat: https://www.debian.org/CD/http-ftp/

#266
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Oare ce o fi tampit la site?

Attached Files

  • Attached File  deb.PNG   15.11K   30 downloads


#267
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
De ce numai merge Debian in modul Live Cd ?
Am downloadat Debian de 3-4 ori si niciodata nu a mers in Live Cd ci ma punea sa-l instalez pe Hdd.

E vreo problema cu Debian 7.7.0 ?!

#268
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Sigur ai luat live cd? :)

#269
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Varianta Live este diferita. O gasesti aici: https://www.debian.org/CD/live/

#270
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Aha...................!
Eu intram pe site-ul Debian.org si apoi dadeam click sus pe Obtine Debian si alegeam sa-l iau fie de pe HTTP/FTP fie BitTorrent.
va multumesc anticipat pentru ajutor  Posted Image

Edited by tom_1133, 13 December 2014 - 20:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate