Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Buried (2010)

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Primul film despre care imi e greu sa-mi formulez o parere... probabil incearca sa exprime o realitate cruda intr-o maniera relativ morbida... filmul incepe in intuneric, se aprinde o bricheta... nenea isi incepe o drama discutand la telefonul mobil si se termina... nu zic cum se termina :)... dar tot stau si ma intreb de bugetul filmului: un actor si un sicriu... sa nu uit si de cateva obiecte: un mobil, o bricheta... oarecum mi-a placut filmul si ideea dar parca totusi as fi vrut sa vad si altceva in afara de intunericul din sicriu... oricum totul a culminat cu faza cand este concediat, mortala faza dar probabil crunt de adevarata cand o companie are timp sa se "stearga pe maini"... voi ce pareri aveti?

#2
Consigliero

Consigliero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 10.11.2010

 Engineer_xxl, on 17th January 2011, 12:59, said:

Primul film despre care imi e greu sa-mi formulez o parere... probabil incearca sa exprime o realitate cruda intr-o maniera relativ morbida... filmul incepe in intuneric, se aprinde o bricheta... nenea isi incepe o drama discutand la telefonul mobil si se termina... nu zic cum se termina :)... dar tot stau si ma intreb de bugetul filmului: un actor si un sicriu... sa nu uit si de cateva obiecte: un mobil, o bricheta... oarecum mi-a placut filmul si ideea dar parca totusi as fi vrut sa vad si altceva in afara de intunericul din sicriu... oricum totul a culminat cu faza cand este concediat, mortala faza dar probabil crunt de adevarata cand o companie are timp sa se "stearga pe maini"... voi ce pareri aveti?
Tot ce pot sa zic Buried ! The best one !

Edited by Consigliero, 17 January 2011 - 15:08.


#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Nu e neaparata nevoie de milarde de dolari buget pt ca un film sa fie reusit. Crede-ma ca daca ai idei, si scoti ceva autentic, poti face film si cu o camera de 500 lei.

Edited by gerbil, 17 January 2011 - 15:27.


#4
Consigliero

Consigliero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 10.11.2010

 gerbil, on 17th January 2011, 13:27, said:

Nu e neaparata nevoie de milarde de dolari buget pt ca un film sa fie reusit. Crede-ma ca daca ai idei, si scoti ceva autentic, poti face film si cu o camera de 500 lei.
exact , in acest film a costat cel mai mult cat a sunat el si atat in rest nu prea vad . Dar filmul 10/10 !

#5
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Nu pot sa zic ca am fost impresionat de film, si nu pentru ca a avut un decor atat de simplu, ci pur si simplu ma asteptam la un final ceva mai optimist.

#6
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

 Consigliero, on 17th January 2011, 15:28, said:

exact , in acest film a costat cel mai mult cat a sunat el si atat in rest nu prea vad . Dar filmul 10/10 !

Nici macar apelurile lui "internationale" nu au costat ,din cate am inteles a fost filmat in Spania, dar pe ecranul telefonului in dreptul operatorului scria Baqtel, un operator fictiv care in realitate nu exista nici in Spania si nici in Iraq. :naughty: :peacefingers:

#7
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Ok, e evidenta treaba cu bugetul, e doar ciudat ca intr-o lume in care filmele cu bugete imense troneaza mai apare si cate un film de genu ce te pune pe ganduri...
Voi ce ati inteles din faza cu Mark White? Protagonistul a cerut sa-i de-a un nume cu un personaj ce a fost salvat si i s-a dat acest nume chiar cu ceva detalii despre noua lui viata... iar la final il gasesc pe tip mort... era doar o speranta/vis al salvatorului?

#8
Consigliero

Consigliero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 10.11.2010

 driftking91, on 17th January 2011, 13:33, said:

Nu pot sa zic ca am fost impresionat de film, si nu pentru ca a avut un decor atat de simplu, ci pur si simplu ma asteptam la un final ceva mai optimist.
Pai finalul a facut aproape tot filmul ... :thumbup:

#9
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Destul de bun.In opinia mea,"puncteaza" mult datorita finalului.
PS:Mai greu cu semnalul la "mobil" sub pamant.Probabil,era ingropat la 20cm...

#10
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Bugetul a fost de 3 milioane de dolari...
Nu ati luat in considerarea lucrarea camerei care a avut cadre cand se invartea jur imprejurul sau si din orice unghi se vedea un sicriu desi camera a fost in punctul ala. In cadrele simple sa zicem...camera fixa si era scoasa o laterala a sicriului si asa mai departea dar filmarea a fost destul de complexa pentru un film atat de simplu.
Mi-a placut.

Zuv...sunt sigur ca ostatecii nu erau ingropati la 2 metri sub pamant...si probabil la 1 m are semnal. Adica na, e nisip de desert, nu o cusca Faraday.

#11
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 M0n0, on 17th January 2011, 16:31, said:

Zuv...sunt sigur ca ostatecii nu erau ingropati la 2 metri sub pamant...si probabil la 1 m are semnal. Adica na, e nisip de desert, nu o cusca Faraday.
Nici eu nu-mi imaginam c-ar fi fost ingropat la 2m.Ma rog,o fi posibil.

Ar mai fi problema oxigenului...da' probabil ca si asta depinde de adancime.Nu cred ca cineva(aici,pe forum) poate spune cu siguranta daca e posibil sa supravietuiesti sau nu.

#12
gogoasaalexis

gogoasaalexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 24.07.2010
Nu cred ca este vorba de buget, actori sau orice altceva.Pur si simplu este o idee originala.The HurtLocker a castigat Oscar.De ce?Deoarece a fost o idee originala.De ce nu ar castiga si Buried un oscar?

Parerea mea : 10/10

Edited by gogoasaalexis, 22 January 2011 - 02:05.


#13
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 gogoasaalexis, on 22nd January 2011, 01:38, said:

The HurtLocker a castigat Oscar.De ce?Deoarece a fost o idee originala.
Care e ideea originala din filmul asta de NEoscar? :lol:
Soldati in razboi si conditiile lor? Faptul ca dezamorsa ala bombe? Nu prea cred. Nimic nu a fost original in filmul ala, exceptie facand scena cand ala scoate 5-6 bombe din pamant tragand de un fir. Atat. In rest, nimic nou sub soare.

#14
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 gogoasaalexis, on 22nd January 2011, 01:38, said:

The HurtLocker a castigat Oscar.De ce?Deoarece a fost o idee originala.
Nici eu nu am vazut nimic original in filmul asta.Si nici nu mi s-a parut grozav.

#15
gogoasaalexis

gogoasaalexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 24.07.2010

 M0n0, on 22nd January 2011, 03:31, said:

Care e ideea originala din filmul asta de NEoscar? :lol:
Soldati in razboi si conditiile lor? Faptul ca dezamorsa ala bombe? Nu prea cred. Nimic nu a fost original in filmul ala, exceptie facand scena cand ala scoate 5-6 bombe din pamant tragand de un fir. Atat. In rest, nimic nou sub soare.
Neoscar?/:) E doar o parere proasta(din fericire este a ta).Faptul ca tu ai inteles din film decat ca "ala" scoate 6 bombe din pamant tragand un fir spune tot.

 zuv, on 22nd January 2011, 09:36, said:

Nici eu nu am vazut nimic original in filmul asta.Si nici nu mi s-a parut grozav.
Gusturi diferite.

Edited by d4m4g3, 22 January 2011 - 16:07.
Fara offtopic, fara certat, fara alte discutii tampite.


#16
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 gogoasaalexis, on 22nd January 2011, 13:33, said:

Neoscar?/:) E doar o parere proasta(din fericire este a ta).Faptul ca tu ai inteles din film decat ca "ala" scoate 6 bombe din pamant tragand un fir spune tot.
Ei bine, troll, nimeni nu se cearta cu tine. Dar e dragut ca ai opinii atat de puerile...sa crezi ca filmul ala care a castigat din motive pur politice (ce nu tin de arta de a face un film) are vreun strop de merit in el. Scenele filmate incet se poarta si au o oarece frumusete dar filmul nu poarta cu el decat un mesaj foarte patriotic care e intotdeauna superficial si diluat in timp. Nu are efect filmul, nu are elemente de film clasic ci elemente de film independent si asa trebuia sa ramana. A intrat in cursa oricum cu forta pentru ca el aparuse inca de inaintea editiei din 2009. A intrat pe nedrept. Si nu am zis ca numai scena aia am inteles-o...ca nu e nimic de inteles din scena aia :lol: dar aia mi-a ramas intiparit din toata tampenia de film...plus alte cateva faze filmate cool. In rest, nu are substanta, nu are profunzime, nu are.

Si automat, cand te legi de parerile altora si le faci automat proaste, ti-o cam ceri.

Si aici am incheiat-o cu offtopicul. Aici se vorbeste despre Buried, nu despre hurt...

Edited by M0n0, 22 January 2011 - 14:20.


#17
gogoasaalexis

gogoasaalexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 24.07.2010

 M0n0, on 22nd January 2011, 15:19, said:

Ei bine, troll, nimeni nu se cearta cu tine. Dar e dragut ca ai opinii atat de puerile...sa crezi ca filmul ala care a castigat din motive pur politice (ce nu tin de arta de a face un film) are vreun strop de merit in el. Scenele filmate incet se poarta si au o oarece frumusete dar filmul nu poarta cu el decat un mesaj foarte patriotic care e intotdeauna superficial si diluat in timp. Nu are efect filmul, nu are elemente de film clasic ci elemente de film independent si asa trebuia sa ramana. A intrat in cursa oricum cu forta pentru ca el aparuse inca de inaintea editiei din 2009. A intrat pe nedrept. Si nu am zis ca numai scena aia am inteles-o...ca nu e nimic de inteles din scena aia :lol: dar aia mi-a ramas intiparit din toata tampenia de film...plus alte cateva faze filmate cool. In rest, nu are substanta, nu are profunzime, nu are.

Si automat, cand te legi de parerile altora si le faci automat proaste, ti-o cam ceri.

Si aici am incheiat-o cu offtopicul. Aici se vorbeste despre Buried, nu despre hurt...
Nimeni nu ti-a cerut parerea.Nimeni nu a facut offtopic.Eu am facut o relevare .Tu ai inceput sa imi spui mie cat de prost este filmul si cat de neoriginal si politic si etc.Tu.   E doar un film.Filmele sunt doar pentru divertisment.   Te rog frumos inainte sa mai scrii ceva gandeste ce scrii.Daca tu ai o parere , nu inseamna ca toata lumea trebuie sa fie de acord cu parerea ta.Si altadata vino cu argumente serioase.

Argumentele mele: Won 6 Oscars. Another 73 wins & 49 nominations la un buget de $15,000,000.

:peacefingers:

Edited by gogoasaalexis, 22 January 2011 - 15:43.


#18
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 gogoasaalexis, on 22nd January 2011, 13:33, said:

Gusturi diferite.Evident ale tale sunt proaste.
Evident,privit prin ochii tai.Ochi care,la fel de evident pentru mine,privesc sașiu.

Edited by zuv, 22 January 2011 - 15:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate