Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

(hdi) Casa din livada

- - - - -
  • Please log in to reply
2694 replies to this topic

#2647
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

 adinosh, on 17 mai 2014 - 23:04, said:

Spune-mi si mie te rog, ce fel de spoturi ai folosit la scara.
Eu caut ceva (daca or exista) care sa poata fi montat/demontat dintr-o doza ingropata in perete.
Pana acum am gasit numai modelul cu agrafele alea doua, probabil care se preteaza la gips carton.

Pai rame din alea sunt. Agrafele alea preseaza pe peretii dozei si stau fixe. Iar spoturile sa fie cu LED pt ca raman reci si nu topesc doza.

#2648
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Imi par cam adanci. Doze de astea sunt?

Attached Files



#2649
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Sunt doze normale, de aparat, varianta mai adanca. Nu au nimic deosebit. Este acelasi model pe care l-am pus si la prize sau intrerupatoare.

#2650
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Eram dator cu fotografii cu aleile din spatele casei.

Si cateva fotografii din concediul din care abia ne-am intors, poate inspira pe cineva.

Attached Files


Edited by hdi, 04 August 2014 - 12:05.


#2651
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Superba casa si amenajarile curtii.
Imi poti spune, te rog, ce distantieri, adeziv si chit ai folosit pentru klinker?

mersi!

#2652
muscania

muscania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 09.09.2008
Foarte frumos, felicitari.
Ce pavaj ai pus pe aleile din spatele casei? ce grosime? Le-ai pus cu adeziv?
Merci,

#2653
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
eu as vrea sa stiu cum ai curatat klinkerul de resturi de adeziv+chit (daca ai facut tu aceasta operatiune).
si eu am montat asa ceva si mi l-au lasat mesterii intr-o curatenie relativa; ma chinui de cateva zile cu capul in jos sa-l curat.

#2654
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
E prea frumos... Aleea din prima poza e bestiala. Iar restul pavajelor sunt in armonie cu casa si gradina.Si gradina e de poveste.Felicitari! Nu mi-ar parea rau sa iti dau mana libera si la gradina mea, ai/ aveti gusturi care ma incanta teribil!Posted Image Posted Image Posted Image

#2655
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

 bicosu, on 04 august 2014 - 12:38, said:

Superba casa si amenajarile curtii.
Imi poti spune, te rog, ce distantieri, adeziv si chit ai folosit pentru klinker?

mersi!
Multumesc. Distantierii au fost bucatele de parchet de 12mm, adezivul este CM17 iar chitul este acelasi CM17. Explicatia este ca am vrut sa aiba aspectul unui zid din caramida (dimensiune rost, mortar etc)

 muscania, on 04 august 2014 - 13:13, said:

Foarte frumos, felicitari.
Ce pavaj ai pus pe aleile din spatele casei? ce grosime? Le-ai pus cu adeziv?
Merci,
Multumesc. Pavajul din spate este de la Semmelrock si se numeste "frunzis de toamna". Are grosime de 4cm si l-am pus pe pat de pietris 4-8mm, conform invataturilor @inginerului_bv. Am mai facut asta si cu I-urile din fata casei, in panta, si so far so good.

 blackiesasha, on 04 august 2014 - 13:14, said:

eu as vrea sa stiu cum ai curatat klinkerul de resturi de adeziv+chit (daca ai facut tu aceasta operatiune).
si eu am montat asa ceva si mi l-au lasat mesterii intr-o curatenie relativa; ma chinui de cateva zile cu capul in jos sa-l curat.
Mie mi l-au lasat mesterii curat cum il vezi. Stiu ca mi-au cerut sa le cumpar otet pt curatat, pe care cred ca l-au folosit diluat cu apa avand in vedere ca nu le-a trebuit o cantitate prea mare. Incearca asa. In primavara, dupa venirea caldurii, le-am dat si eu o spalare cu presiune. Mesterii mei sunt baieti deosebiti. Mi-au spalat si geamurile ....

 lenny13, on 04 august 2014 - 13:26, said:

E prea frumos... Aleea din prima poza e bestiala. Iar restul pavajelor sunt in armonie cu casa si gradina.Si gradina e de poveste.Felicitari! Nu mi-ar parea rau sa iti dau mana libera si la gradina mea, ai/ aveti gusturi care ma incanta teribil!Posted Image Posted Image Posted Image
Multumesc si tie. Aleea din prima poza este nedifinitivata. Am asezat pietrele ca sa le gasim cea mai buna pozitie si pt a realiza o forma pe care n-am dorit-o dreapta. Acum asteptam sa dispara iarba de sub ea si apoi vom ridica pietrele una cate una, vom sapa sub ele si le vom aseza la loc, astfel incat sa fie cu partea superioara la nivelul pamantului. Nici nu te impiedici de ele, poti tunde iarba fara intreruperi etc.

Edited by hdi, 04 August 2014 - 15:57.


#2656
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Oarecum ontopic: stie cineva ce e cu klinkerul asta maleabil? Nu stiu cat reiese din poze, insa arata foarte bine.

Attached Files



#2657
molplro

molplro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.05.2014
foarte frumos tot ce-ati facut. felicitari!
un premiu special pt aleea din prima poza si pt cadrul pe care l-ai surprins in poza xxx607. mirific!

nici meleagurile straine pe unde-ati umblat, nu-s de lepadat. foarte frumos si acolo. imi miroase a mediterana, dar nush sigur de unde... spania? :)

#2658
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 molplro, on 04 august 2014 - 18:47, said:

un premiu special  pt cadrul pe care l-ai surprins in poza xxx607. mirific!

       Si mie-mi place. Verdele ala crud pare ireal si... Nici photoshopat nu iesea asa bine!

#2659
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Felicitarile mele!

#2660
iahim_namor

iahim_namor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 27.12.2013

 Sean_John, on 04 august 2014 - 18:07, said:

Oarecum ontopic: stie cineva ce e cu klinkerul asta maleabil? Nu stiu cat reiese din poze, insa arata foarte bine.
Este la Horbach. Este flexibil. Teoria spune ca atunci cand il lipesti interactioneaza chimic (?) cu adezivul (special creat pentru el) si se mai intareste. Am vrut sa imi pun pe soclul gardului si stalpi, insa m-am razgandit in ultimul moment si nu imi pare rau - am ales clinkerul ala ca o faianta. Cel flexibil mi se pare destul de sensibil la intemperii si cred ca ar merge mai mult sub un sageac sau undeva unde ar fi protejat de zapada, noroi, apa improscata de masinile de pe strada, ...etc.

#2661
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Da, l-am pipait si e tare ca piatra, ma si miram cum de  se-ntareste in halul ala, in starea lui naturala fiind foarte flexibil.
Despre rezistenta la intemperii nu stiu ce sa zic, dar acolo unde l-am pozat eu rezista foarte bine, de vreo 3 ani.

#2662
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Dar stiu ca aveti ghivece acolo! Posted Image
Spune-mi, te rog, credeti ca trandafirul va supravietui in ghiveci? Si eu vreau sa pun un catarator in fata casei, am rugat mesterul sa-mi lase o gaura in trotuar special pentru trandafir, numai ca a lasat gaura prea mica si prea departe de pozitia unde voiam sa-l plantez. Acum trebuie sa evaluez posibilitatea de a-l planta intr-un ghiveci.
Cat timp are trandafirul vostru din putina?

Aleea din prima poza e grozava. Ne spui de unde ai luat lespezile / pret?


L.E. Revazand pozele voastre de vacanta, am zarit un catarator destul de batran in ghiveci. Deci se pare ca sunt sanse... :)

Edited by inu1711, 05 August 2014 - 22:34.


#2663
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Fotografiile sunt din Toscana. Acolo nu ingheata niciodata, asa ca trandafirii la ghiveci au sanse mai mari decat la noi. Va trebui sa-i protejez cumva la iarna. Trandafirii din putine/hardaie sunt dezgropati de prin curte si pusi acolo insa nu le merge prea bine. De fapt, anul asta cam toti trandafirii au fost cam suferinzi. Nu stiu motivul. Am si un prun care a inceput deja sa-si piarda frunzele. La fel si un coacaz negru...
In fotografiile din concediu, tufele alea imense sunt de lavanda si rozmarin. Nu am vazut niciodata asa ceva. Pleaca din pamant groase ca butucii de vie. Cele cu flori sunt de leandru.

Lespezile sunt luate de la un baiat din Starchiojd si am dat 400RON pe tot ce se vede + inca o gramajoara (parca vreo 20mp). Au grosimi variabile insa au o fata plana. Daca vrei iti dau numarul. Va trebui sa te duci tu cu o masina acolo.

Feed-back "termic": dimineata la parter sunt 22-24ºC iar la etaj cu 2 grade mai mult. Pana seara, temperatura creste cu un grad. Noaptea, deschidem tot si facem curent, lasand aerul racoros al noptii sa intre iar ziua tinem inchis.

Edited by hdi, 06 August 2014 - 06:27.


#2664
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Dar de ce tineti inchis? Eu tin deschis, batant, toata ziua si toata noaptea... si la bloc si peste tot.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate