Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

(hdi) Casa din livada

- - - - -
  • Please log in to reply
2694 replies to this topic

#1
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Salutari.
Sunt pe cale sa ma arunc si eu in valtoarea construirii unei case.
Terenul se afla intr-o zona de deal, intravilan, intre case, are 1500mp (20x75) si are la poarta gaze, curent si apa.
Inclinarea este pe latura de 20m iar diferenta de nivel se invarte in jurul valorii de 1.0m (ochiometric).
Actualmente figureaza ca teren agricol intravilan si nu stiu prea bine ce trebuie sa fac pt a obtine CU insa probabil ca ma voi lamuri la Primarie. Asta, imediat ce vom semna actul la notar. Deocamdata avem doar un precontract iar actualul proprietar face cadastrul.
Am tot studiat noi variante de case si, in final, am ajuns la un model tip care ne coafeaza atat dpdv estetic cat si functional. Mai mult decat atat, fiind un proiect tip, costul acestuia este mai mic decat in mod obisnuit si, sper eu, este si optimizat in ceea ce priveste consumul de materiale. Daca nu faci asta la un proiect tip atunci nu o mai faci nicaieri.
Am luat legatura cu proiectantul care mi-a oferit date suplimentare privind materialele folosite, astfel incat sa pot sa fac o estimare a costurilor de executie. Casa este de tipul zidariei inramate, P+M, sc=94mp, sd=188mp. Atasez schite artistice ale parterului si mansardei.
Bugetul alocat constructiei este de 60000EU iar finantarea va fi facuta partial din vazarea unei alte proprietati, partial prin credit iar constructia va fi facuta in "regie proprie", pe baza proiectului DDE.
In privinta invelitorii, eu as merge pe tigla ceramica, mai ales pt ca vom avea dormitoare direct sub acest acopris si nu as vrea sa ma simt in dormitor ca in masina (izolare termica, fonica).
Amplasarea acesteia se va face la cca 20-25m de strada (secundara, fara trafic intens), cu fata principala orientata spre sud.
Daca este necesar, pot da si alte detalii pe care le-am omis in descrierea de mai sus.
Astept opiniile/sfaturile/criticile voastre vis-a-vis de orice aspect legat de aceasta aventura.
Va multumesc.

Attached Files



#2
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Ai doua dormitoare spre nord. Eu unul as face dormitor in loc de gol peste living si unul dintre dormitoarele dinspre nord l-as face (eventual) dress/camera depozitare. Golul peste living costa.
Nu ai CT prevazut.

#3
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Spor la treaba. Optimizarea costurilor, vb lui Vimp pleaca de la suprafete si utilizarea acestora.
golul de deasupra livingului nu este un exemplu de optim dar nu ne facem casa din containere standard, e normal sa-ti doresti cate ceva mai special la casa.
trcerea din intravilan agricol in intravilan construit se rezolva, nu-ti face griji, praca anul trecut citeam pe forum ca nici macar nu mai costa, eu am platit o suma la OCOT pentru fiecare mp scos din agricol si facut curti constructii.

#4
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

 vimp, pe 16th January 2011, 14:48, a scris:

Ai doua dormitoare spre nord. Eu unul as face dormitor in loc de gol peste living si unul dintre dormitoarele dinspre nord l-as face (eventual) dress/camera depozitare. Golul peste living costa.
Nu ai CT prevazut.
Dormitorul din diagonala scarii chiar va fi o camera de depozitare/dressing/loc de dormt pt intarziati. Celalalt ma gandeam sa fie dormitor sperand ca faptul ca am ferestrele catre rasarit ar compensa prezenta unui perete pe nord. CT=centrala termica? Ma gandeam sa folosesc debaraua pt CT si masina de spalat.


 septimiu80, pe 16th January 2011, 15:56, a scris:

Spor la treaba.
Multumesc.
Golul ala peste living are si rol estetic dar si pe acela de a crea o comunicatie ceva mai directa intre etaje. O casa pe 2 niveluri imparte familia si e posibil ca pustoaica sa ramana cu orele la distanta de un etaj de noi iar spatiul ala deschis atenueaza cumva fenomenul, cel putin la nivelul perceptiei mele, chiar daca nu si efectiv. Daca am fi avut bani mai multi am fi facut o casa doar parter. Oricum, nu prea ma incanta ideea de mansarda cu pereti inclinati. Oare ce implicatii de cost ar fi daca as face etaj intreg si pod?

Un alt lucru care nu prea mi place este acela ca probabil va fi nevoie de o grinda in living, intre cei doi stalpi cu sectiune mai mare. In cazul unei grinzi intoarse, as avea praguri destul de mari la intrarea in bai (una dintre ele va fi dressing) si camera jolly.

#5
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

 hdi, pe 16th January 2011, 16:32, a scris:

Dormitorul din diagonala scarii chiar va fi o camera de depozitare/dressing/loc de dormt pt intarziati. Celalalt ma gandeam sa fie dormitor sperand ca faptul ca am ferestrele catre rasarit ar compensa prezenta unui perete pe nord. CT=centrala termica? Ma gandeam sa folosesc debaraua pt CT si masina de spalat.
Pentru centrala normativele prevad un spatiu minim+alte conditii. Verifica daca te incadrezi :) este si spre binele tau.

Edited by vimp, 16 January 2011 - 17:21.


#6
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Discutia despre grinda intoarsa era referitoare la placa peste living. Asa cum este acum nu este necesara, si in varianta de placa probabil ca o grinda normala ar fi rezolvat, se putea masca ulterior cu un tavan coborat peste zona de tv. Privind insa din perspectiva unificarii spatiului e mai buna pentru psihicul tau varianta asta, ca in realitate ea tot in camera ei va sta la 14-15 ani o sa vezi atunci cum rezolvi "problema".

#7
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 septimiu80, pe 16th January 2011, 15:56, a scris:

...trcerea din intravilan agricol in intravilan construit se rezolva, nu-ti face griji, praca anul trecut citeam pe forum ca nici macar nu mai costa, eu am platit o suma la OCOT pentru fiecare mp scos din agricol si facut curti constructii.

Pe mine m-a costat 500 ron (jud. Ilfov) si a durat cam 25 zile.
Pasi: dupa obtinerea certificatului de urbanism de la primarie aduni urmatoarele acte in copii xerox: CU, act proprietate, carte de identitate, extras carte funciara de informare, plan de incadrare in zona, planuri cadastrale, plan de situatie 1:200. Cu toate acestea mergi la sucursala teritoriala a Administratiei Nationale a Imbunatatirilor Funciare. Aici platesti taxa si faci  cererea.  Dupa obtinerea avizului acestei institutii, cu aceleasi documente plus avizul respectiv mergi la Oficiul de cadastru (faci 3 dosare cu aceleasi copii), faci din nou o cerere, platesti o taxa in functie de suprafata pe care vrei sa o scoti din circuitul agricol. Avizul l-am primit de la Directia agricola, dupa cca. 11 zile.
Cu acel aviz mergi la primarie (in maxim 10 zile) sa-ti modifice rolul fiscal (implicit impozitul va fi mai mare) si sa-ti atribuie un numar postal (daca nu ai deja).

In privinta casutei - calculeaza de la inceput cu precizie nevoile locative necesare, pentru ca fiecare cui costa. Golul de deasupra livingului presupune doua lucruri: o hidroizolatie foarte buna si o izolare termica la fel. Acestea nu sunt tocmai ieftine.
Succes!

#8
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

 V_i_c_t_o_r, pe 16th January 2011, 18:59, a scris:

Pe mine m-a costat 500 ron (jud. Ilfov) si a durat cam 25 zile.
Golul de deasupra livingului presupune doua lucruri: o hidroizolatie foarte buna si o izolare termica la fel.

M-ai luminat! Mulumesc.  :arigato:
Acoperisul este de tip sarpanta si acopera in intregime casa; nu exista zone tip terasa care sa necesite hidroizolatii. Voi pune si o imagine 3d de ansamblu insa deocamdata nu reusesc ...
In privinta termoizolatiei, ai dreptate. Prin golul ala va fugi caldura, asa ca este necesara o termoizolatie de succes. In ideea asta, etajul tip mansarda nu prea ajuta. Daca nu vor fi costuri important mai mari, voi cere un proiect cu etaj+pod in loc de etaj mansardat pt ca acoperisul nu cred ca se poate izola prea eficient si exact catre acolo s-ar indrepta caldura. Voi obtine astfel si un mare spatiu de depozitare.
Pt pereti nu prea ma incanta ideea de polistiren si as risca o zidarie de 40 (inclusiv tencuiala) din caramida eficienta. Daca vad ca e groasa, o voi izola ulterior.

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
scarile pe semi-circular sunt mai incomode decat daca ai avea podest

#10
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
am casa cu pth de 38, fara izolatie termica nu ai cum sa stai in ea iarna, si cand stai gazul sare de 100 roni pe zi incalzind la minim camerele, adica pe 17-18 gr, si fara a incalzii toata casa.e mai ieftin si mai bine caramida de 25-30 si polistiren.
gandita de la inceput, costul pentru fundatii ( elevatii de 45 in loc de 35 cm latime) pentru pereti exeriori, caramida suplimentara de la 30 la 38, tencuit exterior fac mai mult decat polisitirenul de 10 si adezivul, considerand ca vopseaua va fi aceeasi.

Edited by septimiu80, 16 January 2011 - 23:11.


#11
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
[ http://yelims1.free.fr/Blah/BlahBlah18.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 petre69, pe 16th January 2011, 22:09, a scris:

scarile pe semi-circular sunt mai incomode decat daca ai avea podest
primul detaliu pe care l-am admirat la acest proiect, sunt scările.
din confruntarea cu situația, afirm că scările balansate sunt extrem de greu de executat și finisat. dar rezultatul este unul de admirat. dat fiind spațiul alocat lor, HșiL al treptelor, se vor încadra optim. acea curbură a livingului P+terasă et.1 parcă ar cere o astfel de scară.
în schimb, scările cu podest sunt banale, pătrățoase. implementarea podestului ar presupune că înălțimea treptelor rămase va crește, fix cu înățimea (împărțită) treptelor eliminate. pe cale de consecință, vor fi prea abrupte.

ăăă...și acel gol peste living, l-aș închide la exterior cu ferestre de mari dimensiuni.
părerea mea. [ http://yelims3.free.fr/Hein/Hein40.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by euribiontuL, 17 January 2011 - 09:23.


#12
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 septimiu80, pe 16th January 2011, 23:11, a scris:

..........e mai ieftin si mai bine caramida de 25-30 si polistiren.

gandita de la inceput, costul pentru fundatii ( elevatii de 45 in loc de 35 cm latime) pentru pereti exeriori, caramida suplimentara de la 30 la 38, tencuit exterior fac mai mult decat polisitirenul de 10 si adezivul, considerand ca vopseaua va fi aceeasi.

La o prima si scurta lectura nu inteleg exact ce vrei sa spui, fraza a doua contrazicand-o pe prima.
Sau poate nu e asa si am inteles eu gresit!

#13
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008
"Fac mai mult" ca bani cheltuiti, nu ca si coeficient de izolare termica. Asta inteleg ca a vrut sa zica.

#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 septimiu80, pe 16th January 2011, 15:56, a scris:

Spor la treaba. Optimizarea costurilor, vb lui Vimp pleaca de la suprafete si utilizarea acestora.
golul de deasupra livingului nu este un exemplu de optim dar nu ne facem casa din containere standard, e normal sa-ti doresti cate ceva mai special la casa.
trcerea din intravilan agricol in intravilan construit se rezolva, nu-ti face griji, praca anul trecut citeam pe forum ca nici macar nu mai costa, eu am platit o suma la OCOT pentru fiecare mp scos din agricol si facut curti constructii.

Scriam ca nu mai costa scoaterea din circuit cu conditia ca terenul sa fie in pug(z,d), nu stiu care e ala cu "vatra satului".

#15
AtioGuard

AtioGuard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.04.2010

 euribiontuL, pe 17th January 2011, 09:15, a scris:

[ http://yelims1.free.fr/Blah/BlahBlah18.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ăăă...și acel gol peste living, l-aș închide la exterior cu ferestre de mari dimensiuni.
părerea mea. [ http://yelims3.free.fr/Hein/Hein40.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa cata vad nu s-a prea inteles ce vrea sa spuna omul cu "gol peste living" Nu e o terasa. Pe acea portiune livingul are inaltimea pana sub sarpanta, comunicand cu etajul mansardat. Mi se pare o idee f buna estetic (mie imi place). Mai putin buna insa in ceea ce priveste incalzirea pe timp de iarna :D

#16
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

 petre69, pe 16th January 2011, 22:09, a scris:

scarile pe semi-circular sunt mai incomode decat daca ai avea podest
Sunt putin incomode pe partea in care sunt treptele ingustate insa au farmecul lor. Vom analiza!

 euribiontuL, pe 17th January 2011, 09:15, a scris:

ăăă...și acel gol peste living, l-aș închide la exterior cu ferestre de mari dimensiuni.
părerea mea. [ http://yelims3.free.fr/Hein/Hein40.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cine stie cunoaste!!!  :worthy: Vezi imaginea de ansamblu!

 AtioGuard, pe 17th January 2011, 10:24, a scris:

Pe acea portiune livingul are inaltimea pana sub sarpanta, comunicand cu etajul mansardat. Mi se pare o idee f buna estetic (mie imi place). Mai putin buna insa in ceea ce priveste incalzirea pe timp de iarna :D
Mda... dar daca reusesc sa izolez bine casa n-o fi chiar asa de paguboasa.

Attached Files



#17
maneanec

maneanec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 03.01.2011
Simpatica pasarea aia tucan cocotata pe varful acoperisului. Banuiesc ca proiectantul e indragostit de pasaricile astea rare :naughty:

#18
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 maneanec, pe 17th January 2011, 13:59, a scris:

Simpatica pasarea aia tucan cocotata pe varful acoperisului. Banuiesc ca proiectantul e indragostit de pasaricile astea rare :naughty:
Uite  ceva pentru acoperis.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate