Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Factura lumina

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Astazi am fost sa platesc factura la lumina. Total de plata 60 RON.Emotionat dupa vederea sumei am cautat sa-mi dau seama pe ce anume s-au dus banii mei.Uitandu-ma la preturi observ o taxa pentru TV de 40.000 si una de Radio de 25.000. Ma enervez dar nu vociferez la casiera si ma intorc spre casa. Pe drum mi-am dat seama ca pentru un serviciu pe care eu practic nu-l folosesc trebuie sa platesc bani. De ce asta? Televizorul l-am cumparat, Astralul imi furnizeaza servicii pe care eu le platesc. De ce sa le dau si lor bani??
Poate va ganditi ca ce conteaza 40.000 Tv sau 25.000 Radio. Pai uite ca se aduna. Sa facem o presupunere ca doar jumatate din populatia tarii plateste aceasta taxa ( am aflat ca se pot face diferite cereri pentru scutirea de plata), asta inseamna aprox 10 mil de oameni.Rezulta ca Electrica are un profit de 650 miliarde de lei pe luna aiurea!

Numai in Romania se poate asa ceva!!!

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pana acum unde ai trait?

#3
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Pana acum n-am mai fost sa platesc...
E o aberatie treaba asta!!! Cum dreaq sa faca aia asa profit si nimeni sa nu faca nimic in privinta asta?

#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
pina acuma a platit tata....

#5
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

dacuburebista, on Aug 23 2005, 14:16, said:

pina acuma a platit tata....

<{POST_SNAPBACK}>


Asta conteaza?
Si mai intrebati de ce unii au totul si altii nimic. Pentru ca aia ca nu au nimic le-au dat degeaba celorlalti!

Edited by UnForsaken, 23 August 2005 - 14:18.


#6
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Eu nu platesc de vreo 2 ani. Exact pe aceleasi considerente. De ce sa le daiu bani celor de la radio? Ca sa aiba ei salariile alea imense?

#7
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Probabil ai facut cerere sau ceva, altfel cred ca te trezeai la poarta cu cineva! Stiu cazuri care platesc aceste taxe pentru o lucuinte in care nu sta nimeni!

#8
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
minti

iti taia curentul pina acuma, daca n-ai scutire

minti :nonobad:

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Chestia cu 10 milioane nustiu de unde ai mai scos-o. Cate locuinte sunt, atatea taxe radio-tv se platesc (relativ), minus cei scutiti, ca nu plateste si mama, si tata, si copilul, si purcelul, separat.

Apoi, cred ca banii astia se duc la Televiziunea si Radio-ul national, nu la Electrica.
La cate scandaluri au fost la tv, cam tarziu te-ai trezit. Nu ca ar fi rau, nu pare sa fie un alt topic.

Edited by don_dannielo, 23 August 2005 - 14:25.


#10
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

don_dannielo, on Aug 23 2005, 14:23, said:

Chestia cu 10 milioane nustiu de unde ai mai scos-o. Cate locuinte sunt, atatea taxe radio-tv se platesc (relativ), minus cei scutiti, ca nu plateste si mama, si tata, si copilul, si purcelul, separat.

Apoi, cred ca banii astia se duc la Televiziunea si Radio-ul national, nu la Electrica.
La cate scandaluri au fost la tv, cam tarziu te-ai trezit. Nu ca ar fi rau, nu pare sa fie un alt topic.

<{POST_SNAPBACK}>

Ai dreptate dar totusi eu nu inteleg atunci de ce s-ar duce banii astia la TVR! In cazul asta sa faca galagie si celelalte posturi ca vor si ele taxa! Plus ca TVR oricum am pe bani de la firma de cablu!

#11
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
baiatu, ai venit tirziu in lume - a fost un scandal mare acuma 2 ani cu taxa televiziunilor...


nu era mai bine cind nu stiai cum e pe lume? :naughty:

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
E clar ca am facut cerere.

#13
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
da, si prin omisiune, tot minciuna se cheama.... :lol:

#14
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Da, am gasit si ceva pe net cu scandalul asta dar daca totusi nu s-a rezolvat inseamna ca sunt interese mari la taxa asta....

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Problema nu e asta, ca si BBC-ul e sustinut de englezi, prin taxe. Problema e ca TVR incaseaza si publicitate  :w00t: , si e prea comerciala, departe de titulatura "televiziunea tuturor"

Edited by don_dannielo, 23 August 2005 - 14:35.


#16
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Cum ziceam...ciudat ca celelalte televiziuni nu au comentat ca doar TVR sa ia taxe. Si TVR mai ia bani nu numai din taxa asta si publicitate ci si de la companiile de cablu!

#17
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005
Probabil ca factura e la curent si nu la lumina... :roflmao: Ca ai fi platit candela si nu kwh. :smoke:

#18
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

subsemnatu, on Aug 23 2005, 14:36, said:

Probabil ca factura e la curent si nu la lumina... :roflmao: Ca ai fi platit candela si nu kwh. :smoke:

<{POST_SNAPBACK}>

Nu asta era ideea si cred ca toata lumea a inteles la ce ma refeream. Tu nu esti cumva una dintre oile care platesc taxele astea degeaba? (vezi factura)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate