Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

SKI... in Romania si afara

- - - - -
  • Please log in to reply
1226 replies to this topic

#19
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

eberharter, on Sep 27 2005, 15:03, said:

Ma cam indoiesc sa fie la Zillertall un domeniu schiabil asa de mare. La Ischgl au 200km de partie doar ei , fara celelalte 5 statiuni adiacente. Si urci pana la 3700!!!! de metrii. Cat despre cazare cu 170 de euro acolo stai la 4-5 margarete.  Marius spunea despre conditii :baie mare, apa calda... :D   Pai prietene astea sunt mimim de conditii. Adevaratele lucruri care fac diferenta sunt o piscina, o sauna, un jacuzzi, o sala de forta si evident o parcare interioara. Noi romanii ne-am obisnuit sa ne multumim cu putin dar afara e altceva. Nu vreau sa jignesc pe nimeni sau sa par arogant dar dupa ce veti merge cativa ani la rand in statiuni tari de afara veti deveni ceva mai pretentiosi cu privire la conditiile de cazare.

<{POST_SNAPBACK}>


Au intr-adevar domeniu foarte mare.
As vrea mai multe detalii despre Ischgl. Era in lista mea pentru o viitoare destinatie.  
Solden e si el un loc bun, dar se ajunge mai greu. La fel si Neustift (langa Insbruck).

In Hintertux am avut sauna, baie de abur, baie cu apa rece, etc... Si a fost super. In fiecare seara eram acolo cu gasca.

#20
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
O alta varianta...
Livigno, Italia, la granita dintre Austria, Italia si Elvetia. Am un prieten care a fost acolo 3 ani la rand.
As incerca si asa ceva...

De alte locuri stiti ? Franta ? dar ceva rezonabil la pret...
Sau Cehia ?

In primavara o sa am un drum peste ocean de facut, adica in Toronto. As incerca ceva acolo. Stie care ceva acolo ????

Toate bune,
VM

#21
eberharter

eberharter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.09.2005
www.ischgl.com. Au o cabina supraetajata care urca din partea elvetiana pana sus cu o capacitate de 200 de persoane. O nebunie.

#22
eberharter

eberharter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.09.2005
In  Franta cel mai mare domeniu schiabil din Europa. Vreo 800 km de partii. Se numeste Les trois valees. Sut 3 vai legate si se poate sta la Courchevelles, la Meribelle si mai sunt cateva pe care nu le mai tin minte.In Franta cel mai bine se poate sta la rezidente, cladiri de apartamente de inchiriat. Preturile sunt cam ca in Austria.

#23
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

eberharter, on Oct 3 2005, 18:13, said:

www.ischgl.com. Au o cabina supraetajata care urca din partea elvetiana pana sus cu o capacitate de 200 de persoane. O nebunie.

<{POST_SNAPBACK}>



Ok, thanks !
O sa ma uit pe site. La ce pensiune/hotel ai stat acolo ? Rezervarea tot pe net ai facut -o ?

:)

#24
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

eberharter, on Oct 3 2005, 18:18, said:

In  Franta cel mai mare domeniu schiabil din Europa. Vreo 800 km de partii. Se numeste Les trois valees. Sut 3 vai legate si se poate sta la Courchevelles, la Meribelle si mai sunt cateva pe care nu le mai tin minte.In Franta cel mai bine se poate sta la rezidente, cladiri de apartamente de inchiriat. Preturile sunt cam ca in Austria.

<{POST_SNAPBACK}>


Aici ai mai multe detalii ?! Unde exact ?
Thanks,
VM

#25
eberharter

eberharter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.09.2005
ISCHGL este legat de cateva statiuni, Mathon, Galtur, Kappl, See...
Eu de obicei cand merg acolo stau in Kappl care este la 3 km de Ischgl. In ultimii ani am stat la aceeasi pensiune. Anul acesta am rezervat deja si am platit 25 e pe noapte cu mic dejun. Intra pe Kappl.at si sunt acolo toate pensiunile.
Rezervarea se poate face si pe net. Eu am sunat la pensiune si i-am trimis banii prin transfer bancar.

Edited by eberharter, 04 October 2005 - 17:18.


#26
moni

moni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2005

mmariusel, on Sep 28 2005, 16:37, said:

In Schwendau langa Mayerhofen, la 10 min de Zillertal Arena. Daca vrei telefonul de la pensiune o sa til dau per PM. 18 euro per camera. Am pus cateva imagini de acolo uina de afara si una din bucatarie .

Baia era in camera. Eu am umblat mult si pot sa iti spun ca in putine hoteluri de nspe stele m-am simtit la fel de bine ca in Schwendau.

<{POST_SNAPBACK}>


Poti te rog sa-mi dai numarul de telefon de acolo? ma intereseaza un sejur de revelion. Thnks

#27
moni

moni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2005

eberharter, on Oct 4 2005, 17:16, said:

ISCHGL este legat de cateva statiuni, Mathon, Galtur, Kappl, See...
Eu de obicei cand merg acolo stau in Kappl care este la 3 km de Ischgl. In ultimii ani am stat la aceeasi pensiune. Anul acesta am rezervat deja si am platit 25 e pe noapte cu mic dejun. Intra pe Kappl.at si sunt acolo toate pensiunile.
Rezervarea se poate face si pe net. Eu am sunat la pensiune si i-am trimis banii prin transfer bancar.

<{POST_SNAPBACK}>

cum se numeste pensiunea mai exct? ai un numar de tel?

#28
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
ce naiba, astia de la http://www.ischgl.com/ au sectiunea se rezervari in germana :deadtongue: foarte interesant dar ma uit ca la felul paispe la paginile alea..

#29
eberharter

eberharter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.09.2005
Intra pe kappl.at si gasesti acolo tot ce-ti trebuie. Oricum pentru revelion sunt slabe sanse sa mai gasesti ceva . Daca gasesti ori e prea scump ori e prea nasol. Sunt sanse sa gasesti dar dupa 5-6-ianuarie incolo.

#30
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Da, e cam tarziu pentru Revelion/ Craciun. Anul trecut am rezervat prin iulie pentru un sejur de Craciun. Sau daca iti da mana, mai gasesti poate la 4stele, hotel, cu multe sute de euro/saptamana.

#31
omyda

omyda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.10.2005
Vad ca va pricepeti la ski (unii)...Sunt incepator in sportul asta si as vrea sa-mi iau un echipament.Am gasit un model de ski in magaziin dar nu gasesc prea multe detalii despre el pe net poate ma puteti ajuta sa stiu daca e bun pentru un incepator ca mine sau nu.Modelul se numeste Rossignol T-Power XTR.
Am doar un link:  http://www.ricardo.c...n/auk?cmd=srch;

                                
Dimensiunile lor sunt : 106-69-97 (mm) la o lungime de 170 cm
Am atasat si o imagine.

Va salut! :worthy:

Attached Files

  • Attached File  3111.jpg   32.79K   183 downloads


#32
samolapraga

samolapraga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 20.07.2004
ca incepator nu vei putea face diferenta in primul sezon intre un schi bun si unul prost... presupunand ca le iei noi. important e sa fie cat mai usoare si de dimensiunea potrivita. pentru asta intrebi in magazin! bafta!

#33
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Salut,

In zona skiwelt a fost cineva? (soll ellmau).

Bafta.

A

#34
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postomyda, on Oct 15 2005, 17:34, said:

Vad ca va pricepeti la ski (unii)...Sunt incepator in sportul asta si as vrea sa-mi iau un echipament.Am gasit un model de ski in magaziin dar nu gasesc prea multe detalii despre el pe net poate ma puteti ajuta sa stiu daca e bun pentru un incepator ca mine sau nu.Modelul se numeste Rossignol T-Power XTR.
Am doar un link:  http://www.ricardo.c...n/auk?cmd=srch;

                                
Dimensiunile lor sunt : 106-69-97 (mm) la o lungime de 170 cm
Am atasat si o imagine.

Va salut! :worthy:


Sfatul meu !
Daca pleci afara, nu le lua de aici ! Sunt scumpe la noi si nu merita daca esti incepator. Si daca le iei de afara, inca o sugestie. Ia-ti second hand de la centrele de inchiriere de acolo.
Eu am acum unele luate din Hintertux la mana doua, adica folosite la inchiriat 2 luni. Si le-am luat cu 200€ in conditiile in care acelasi model nou, era in magazin 500 si mi-a dat si o pereche de betze moca. Salomon Crossmax 08. Sunt foarte multumit de ele.
Daca iei de aici, Metro e de baza, zic eu.
Poate alti au alta parere...

Toate bune,
VM :peacefingers:

View Posteberharter, on Oct 4 2005, 17:16, said:

ISCHGL este legat de cateva statiuni, Mathon, Galtur, Kappl, See...
Eu de obicei cand merg acolo stau in Kappl care este la 3 km de Ischgl. In ultimii ani am stat la aceeasi pensiune. Anul acesta am rezervat deja si am platit 25 e pe noapte cu mic dejun. Intra pe Kappl.at si sunt acolo toate pensiunile.
Rezervarea se poate face si pe net. Eu am sunat la pensiune si i-am trimis banii prin transfer bancar.
Poti sa-mi spui care e pensiunea ?
Thanks!
VM

#35
eberharter

eberharter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.09.2005
Pensiunea se numeste Garni- Wiesenhof. Daca vrei mai multe detalii le gasesti la www. wiesenhof.kappl.at.

Pt. Omyda- pentru un incepator cred ca este un schiu bun. Oricum pe viitor eu nu ti-as recomanda sa cumperi de la Metro, Carrefour...etc. In aceste magazine nu vei gasi decat schiuri de calitate slaba, asta pe viitor cand vei fi mai pretentios in privinta echipamentului.
Eu folosesc sistemele Atomic de 4-5 ani si sunt foarte multumit. E adevarat ca pretul creste direct proportional cu performantele schiului dar merita.
Oricum cel mai important lucru este sa fii acolo pe partii... :coolspeak:

Attached Files



#36
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
mai nou daca vizitati Dubaiul nu uitati sa va luati si skiurile

http://www.skidxb.com/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate