Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Monitoare LCD sau LED

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
CAGC

CAGC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.10.2010
Salut :coolspeak: !

Cat de curand urmeaza sa-mi schimb monitorul.As dori cateva sfaturi in alegerea unui monitor pe care il folosesc acasa pentru jocuri , filme , diverse lucruri.

In primul rand as dori sa aflu care monitor este mai bun pentru aceste activitati, cel LCD sau cel LED?

Pe langa aceste conditii  m-ar interesa si ceva la un pret rezonabil ,  undeva la 500 ron +/- 70 ron , iar monitorul sa aibe cel putin 19 inch.

Bineinteles as vrea si ceva bun si cu cat mai multe functii disponibile.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
jocuri, filme - LED
alte lucruri LCD

#3
CAGC

CAGC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.10.2010

 MarianG, on 3rd January 2011, 15:27, said:

jocuri, filme - LED
alte lucruri LCD

Si ai putea sa-mi recomanzi si ceva modele de monitoare?

#4
sharp_razor

sharp_razor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 28.06.2008
AlxMAX
"Sã ?tii cã ceea ce fabrican?ii sau magazinele numesc televizoare LED se referã la tehnologia de iluminare a panoului. Tehnologia de afi?are a imaginii rãmâne tot cea bazatã pe cristale lichide, LCD, dar fãrã o sursã de luminã pusã în spatele ecranului n-ai vedea nimic. Inainte se foloseau pentru iluminare ni?te lãmpi (CCFL) acum se folosesc LED-uri. Un posibil avantaj ar fi economia de energie (nu foarte multã). Un alt avantaj ar fi reducerea spa?iului (TV-uri ?i monitoare mai sub?iri) atunci când LED-urile se pozi?ioneazã pe marginea ecranului LCD ?i difuzeazã lumina spre centrul ecranului. Un alt avantaj ar fi un control suplimentar al iluminãrii ecranului: fiecare LED ilumineazã un sector din ecran ?i controlând selectiv iluminarea sectoarelor de ecran se poate îmbunãtã?i calitatea reproducerii imaginii, contrastul, strãlucirea...! Ecrane care folosesc LED-urile strict pentru formarea imaginii ?i nu pentru iluminare (cam cum e cazul lui Samsung Galaxy S cu Super-AMOLED) sunt foarte pu?ine ?i încã scumpe. Din cauza pre?ului mare a renun?at Samsung sã bage ecrane OLED pe Galaxy Tab."

Iar afisajul oled este cel care foloseste ledurile pentru a forma imaginea OLED- organic light emitting diode

Edited by sharp_razor, 03 January 2011 - 15:42.


#5
CAGC

CAGC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.10.2010
Chiar nu-mi poate recomanda si mie cineva un monitor care sa se incadreze in conditiile de mai sus?

#6
sharp_razor

sharp_razor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 28.06.2008

 CAGC, on 3rd January 2011, 18:42, said:

Chiar nu-mi poate recomanda si mie cineva un monitor care sa se incadreze in conditiile de mai sus?

Monitor LED BenQ 21.5'', Wide, Full HD, DVI, Negru, G2222HDL

http://www.emag.ro/m...2hdl--pG2222HDL

599,00 Lei

#7
CAGC

CAGC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.10.2010

 sharp_razor, on 3rd January 2011, 20:20, said:

Monitor LED BenQ 21.5'', Wide, Full HD, DVI, Negru, G2222HDL

http://www.emag.ro/m...2hdl--pG2222HDL

599,00 Lei
Ar fi o varianta , insa pana acum n-am achizitionat de la Emag.

Trebuie achitat cu cardul?sau se poate achita pe loc , in cazul in care mi-l aduce un curier?

 CAGC, on 3rd January 2011, 20:24, said:

Ar fi o varianta , insa pana acum n-am achizitionat de la Emag.

Trebuie achitat cu cardul?sau se poate achita pe loc , in cazul in care mi-l aduce un curier?


Am citit ceva pe site , si din cate inteleg in luna Ianuarie este gratuit orice transport pe teritoriul Romaniei

"Produsele comandate se livreaza in toata tara, utilizand modalitatea si termenul de livrare alese de dvs. la efectuarea comenzii.

Produsele se afla in ambalajul original, sigilat, al producatorului si sunt asigurate pe tot parcursul transportului, pana la livrare.

In ianuarie 2011, eMAG plateste integral transportul, asigurarea produselor si kilometri suplimentari. Orice comanda, indiferent de valoarea sau cantitatea produselor, va fi livrata gratuit la orice adresa din Romania."

#8
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Poti achita la livrare,ii dai banii curierului. Cat despre intrebarea ta,alege LED,consuma infim iluminarea panoului cu LED-uri,au o durata de viata foarte buna,nu mai e nevoie sa se incalzeasca si nici nu mai e nevoie de un balast ca la lampile clasice CCFL.

#9
CAGC

CAGC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.10.2010

 copil_Cuminte19, on 3rd January 2011, 20:35, said:

Poti achita la livrare,ii dai banii curierului. Cat despre intrebarea ta,alege LED,consuma infim iluminarea panoului cu LED-uri,au o durata de viata foarte buna,nu mai e nevoie sa se incalzeasca si nici nu mai e nevoie de un balast ca la lampile clasice CCFL.
Multumesc mult pentru sfat.Cu siguranta voi alege LED .


Produsele comandate se livreaza in toata tara, utilizand modalitatea si termenul de livrare alese de dvs. la efectuarea comenzii.

Produsele se afla in ambalajul original, sigilat, al producatorului si sunt asigurate pe tot parcursul transportului, pana la livrare.

In ianuarie 2011, eMAG plateste integral transportul, asigurarea produselor si kilometri suplimentari. Orice comanda, indiferent de valoarea sau cantitatea produselor, va fi livrata gratuit la orice adresa din Romania.


Insa acest mesaj ma pune pe ganduri , deoarece m-ar bate gandul sa aleg unul din produsele lor , mai ales fiind transportul gratuit.

Voi ce parere aveti?(in special monitorul dat exemplu de colegul de mai sus)

As dori sa aleg intre 2 produse intr-un final

un monitor samsung ( http://www.emag.ro/m...1920w--pEX1920W )

si un altul benq ( http://www.emag.ro/m...2hdl--pG2222HDL )

As vrea sa-mi spuneti care ar merita mai mult si de ce.

Ambele au la baza LED ; unul e de 19 altul de 21.5 ; 499 si 599 RON ; si unul parca e si full HD in timp ce Samsungul nu cred ca este.Astept parerea voastra.

Edited by CAGC, 03 January 2011 - 20:58.


#10
sharp_razor

sharp_razor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 28.06.2008

 CAGC, on 3rd January 2011, 20:58, said:

Multumesc mult pentru sfat.Cu siguranta voi alege LED .


Produsele comandate se livreaza in toata tara, utilizand modalitatea si termenul de livrare alese de dvs. la efectuarea comenzii.

Produsele se afla in ambalajul original, sigilat, al producatorului si sunt asigurate pe tot parcursul transportului, pana la livrare.

In ianuarie 2011, eMAG plateste integral transportul, asigurarea produselor si kilometri suplimentari. Orice comanda, indiferent de valoarea sau cantitatea produselor, va fi livrata gratuit la orice adresa din Romania.


Insa acest mesaj ma pune pe ganduri , deoarece m-ar bate gandul sa aleg unul din produsele lor , mai ales fiind transportul gratuit.

Voi ce parere aveti?(in special monitorul dat exemplu de colegul de mai sus)

As dori sa aleg intre 2 produse intr-un final

un monitor samsung ( http://www.emag.ro/m...1920w--pEX1920W )

si un altul benq ( http://www.emag.ro/m...2hdl--pG2222HDL )

As vrea sa-mi spuneti care ar merita mai mult si de ce.

Ambele au la baza LED ; unul e de 19 altul de 21.5 ; 499 si 599 RON ; si unul parca e si full HD in timp ce Samsungul nu cred ca este.Astept parerea voastra.

Din cate stiu eu BenQ este o firma f. buna pe partea de proiectoare video si monitoare deci e domeniul in care ei exceleaza. Samsung e mai mult pe partea de tv si telefonie. Personal daca ar fi sa aleg as merge pe BenQ deoarece la acelasi pret ca samsung obtii un produs mai performant. important atunci cand iti iei un monitor e sa vezi daca are pixeli defecti. Cauti pe google programul Eizo MonitorTest il instalezi si iti testezi monitorul pt. ca daca are chiar si 1 singur pixel defect in primele 48h de la cumparare orice produs poate fi returnat fara motiv dupa cele 48h de la cumparare produsul intra sub niste termene si conditii astfel el nu va mai fi inlocuit doar pt. un pixel defect ci pt. mai multi.

#11
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Nu lua fullHD la diagonala sub 23. Cauta 1680x1050.

#12
CAGC

CAGC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.10.2010

 rick23ro, on 5th January 2011, 00:37, said:

Nu lua fullHD la diagonala sub 23. Cauta 1680x1050.

Imi poti da cateva exemple de monitoare cum ar trebui sa fie?ca eu majoritatea le-am gasit FULL HD.


 rick23ro, on 5th January 2011, 00:37, said:

Nu lua fullHD la diagonala sub 23. Cauta 1680x1050.

Imi poti da cateva exemple de monitoare cum ar trebui sa fie?ca eu majoritatea le-am gasit FULL HD.

#13
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Uite aici monitoare de 22 inchi cu rezolutie 1680x1050
http://www.pcgarage....ie-1680-x-1050/

#14
CAGC

CAGC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.10.2010

 Mocebon, on 5th January 2011, 11:16, said:

Uite aici monitoare de 22 inchi cu rezolutie 1680x1050
http://www.pcgarage....ie-1680-x-1050/
Din cate vad sunt LCD , dar fara LED:(.Dar din ce cauza nu sunt bune cele mai mici de 23'' , daca au functia FULL HD?

#15
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009

 rick23ro, on 5th January 2011, 00:37, said:

Nu lua fullHD la diagonala sub 23. Cauta 1680x1050.


:roflmaofast: :roflmaofast:  


se mai trezeste cate unu

#16
CAGC

CAGC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.10.2010

 user033, on 5th January 2011, 11:34, said:

:roflmaofast: :roflmaofast:  


se mai trezeste cate unu
Deci pana la urma nu e problema cu FULL HD LA 22" , nu?

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Unii zic ca scrisul si icoanele de pe desktop sunt prea mici la 20'-22' ,avand in vedere ca monitorul trebuie folosit la rezolutia nativa(1920x1080 -in cazul celor full HD). Lumea uita ca scrisul ,icoanele se pot dimensiona din setarile de la windows(mai ales in Vista si  W7) ; la fel si scrisul-imaginile de pe paginile de net: toate browserele au  functia zoom(in IE in dreapta jos). Am achizitionat recent un FullDH de 23' si pot spune ca ,folosit chiar pe XP -nu am intampinat astfel de probleme.
Faptul ca la monitoare mai mici de 22' nu se "justifica" o rezolutie full HD ,ca e doar o problema de marketing- asta e deja o alta discutie.

Edited by edigee, 05 January 2011 - 12:05.


#18
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Daca tii un monitor de 22 pe rezolutia fullHD cica se va vedea cam mic.

Oricum, e o chestie relativa: de ex, iconitele mele sunt mai mici pe un fullHD 23', decat am vazut la cineva cu un monitor de 19.
Depinde de utilizator, de distanta la care stai de obicei, etc... eu n-am facut nicio ajustare in afara de 5% zoom online (text only).

PS: Daca scrie LED nu te ajuta cu nimic, tot monitor ieftin si prost este, deci nu te crampona de amanuntul asta.
Sfatul meu e sa alegi cea mai generoasa diagonala pe care ti-o permite bugetul, indiferent ca monitorul e sau nu fullHD.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate