Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Monitoare LCD sau LED

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
CAGC

CAGC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.10.2010

View PostMocebon, on 5th January 2011, 12:06, said:

Daca tii un monitor de 22 pe rezolutia fullHD cica se va vedea cam mic.

Oricum, e o chestie relativa: de ex, iconitele mele sunt mai mici pe un fullHD 23', decat am vazut la cineva cu un monitor de 19.
Depinde de utilizator, de distanta la care stai de obicei, etc... eu n-am facut nicio ajustare in afara de 5% zoom online (text only).

PS: Daca scrie LED nu te ajuta cu nimic, tot monitor ieftin si prost este, deci nu te crampona de amanuntul asta.
Sfatul meu e sa alegi cea mai generoasa diagonala pe care ti-o permite bugetul, indiferent ca monitorul e sau nu fullHD.
Pai cred ca raman la un VIewSonic ( http://www.emag.ro/m...d--pVA2231w-LED ).mai toata lumea mi-a spus ca merita si ca nu voi regreta.Mai ales ca din cate am vazut transportul este gratuit in luna Ianuarie 2011 la Emag.

Voi ce credeti , daca ati fi in momentul achizitionarii unui monitor , l-ati lua pe acesta?Sau v-ati mai orienta?

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
La banii aia as opta poate pt. asta:
http://www.emag.ro/m...2hdl--pG2222HDL
Benq am mai avut si ultimile lor produse sunt chiar foarte bune.

#21
CAGC

CAGC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.10.2010

View Postedigee, on 5th January 2011, 12:29, said:

La banii aia as opta poate pt. asta:
http://www.emag.ro/m...2hdl--pG2222HDL
Benq am mai avut si ultimile lor produse sunt chiar foarte bune.
uite Viewsonic vs Benq  (am vazut diferenta mare la constrast dinamic , e dublu)

http://www.pcgarage....nch-wide-black/

chiar nu stiu , exact ce sa aleg.inca astept parere si sfaturi.

#22
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Contrastul ala dinamic imens e chiar 100% marketing. Cel mai bine ar fi daca ai avea ocazia sa comapari pe viu mai multe monitoare.
Cele doua produse au caracteristici foarte asemanatoare - n-as indrazni sa-ti dau un sfat. Eu personal as lua Benq( am 4 la servici -modele mai vechi).

#23
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postsharp_razor, on 4th January 2011, 12:22, said:

Din cate stiu eu BenQ este o firma f. buna pe partea de proiectoare video si monitoare deci e domeniul in care ei exceleaza. Samsung e mai mult pe partea de tv si telefonie. Personal daca ar fi sa aleg as merge pe BenQ deoarece la acelasi pret ca samsung obtii un produs mai performant. important atunci cand iti iei un monitor e sa vezi daca are pixeli defecti. Cauti pe google programul Eizo MonitorTest il instalezi si iti testezi monitorul pt. ca daca are chiar si 1 singur pixel defect in primele 48h de la cumparare orice produs poate fi returnat fara motiv dupa cele 48h de la cumparare produsul intra sub niste termene si conditii astfel el nu va mai fi inlocuit doar pt. un pixel defect ci pt. mai multi.
Eu zic sa mai citesti inainte de a vorbi.

"Samsung Group este o companie din Coreea de Sud, înființată în 1938[2], având ca obiect principal de activitate producția de produse electronice și IT. Compania este numărul 1 mondial în producția de memorii, monitoare TFT și telefoane CDMA[3]." link.

"Istoric

Angajamentul nostru de a fi cei mai buni ne-a făcut să câștigăm locul 1 la nivel mondial pe segment de piață pentru 13 dintre produsele noastre, inclusiv semiconductori, TFT-LCD, monitoare și telefoane mobile CDMA. Privind înainte, facem progrese istorice în cercetare și dezvoltarea liniei noastre generale de semiconductori, inclusiv memoria flash și non-memoria, semiconductori particularizați, DRAM și SRAM, ca și în producerea celor mai bune LCD-uri, telefoane mobile, dispozitive digitale și multe altele.

2009
A prezentat cel mai subțire televizor (6,5 mm) din lume în cadrul CES
A lansat o restructurare majoră a liniilor de afaceri proprii
Cooperează cu Xilinx din SUA la crearea unei divizii de turnare a dispozitivelor cu logică programabilă
A dezvoltat prima memorie DRAM de 40 de nanometri din lume
A anunțat lansarea telefonului „Blue Earth” cu alimentare solară
A lansat televizorul LCD Crystal Rose cu profil în V
Samsung este considerat numărul 1 în topul loialității clienților timp de 8 ani consecutiv de către Brand Keys din SUA
Samsung Digital Imaging a dezvoltat o cameră digitală hibridă inovatoare
A construit cel mai mare telefon mobil din lume, conform înregistrării în Cartea Recordurilor Mondiale
A primit premiul „Quality Management Award” (Management de calitate) în Malaezia
SADI, școala de design a companiei Samsung, a primit cele mai multe premii iF Concept Design Awards pentru debutanți.
A lansat prima cameră video cu rezoluție Full HD din lume cu SSD de 64 GO
A vândut peste 20 de milioane de telefoane complet tactile în cea mai scurtă perioadă înregistrată vreodată
A dezvoltat procesorul mobil de 1 GHz cu cel mai mic necesar de putere din lume
------------------------------------------------------------------ " Mai multe detalii aici link.



Eu unul as merge pe Monitor LED BenQ G2222HDL link pentru ca are cel mai bun raport calitate/performante/pret si beneficiaza de 3 ani garantie.

Edited by Just_Cavalli, 05 January 2011 - 13:09.


#24
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007

View Postuser033, on 5th January 2011, 11:34, said:

se mai trezeste cate unu

Poti sustine cu argumente postul tau la misto? Incearca sa combini misto-ul cu inteligenta daca ai de unde. ;)

#25
CAGC

CAGC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.10.2010
Pana la urma cred ca o sa iau avel ViewSonic .Altceva mai bun nu cred ca este printre ele.Daca aveti idee despre ceva mai bun sau asa , astept in continuare parerile voastre.Monitorul pe care il voi alege (deocamdata pe asta il am in vedere) vreau sa-l comand maine , poate vineri sau sambata ajunge.

#26
CAGC

CAGC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.10.2010
Am comandat acel ViewSonic , iar maine sau sambata o sa va postez o parere despre el.Chiar sunt curios daca merita banii aceia , deoarece foarte multa lume mi l-a recomandat.

#27
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009

View Postrick23ro, on 5th January 2011, 16:56, said:

Poti sustine cu argumente postul tau la misto? Incearca sa combini misto-ul cu inteligenta daca ai de unde. ;)


stai jos ca nu sunt profesorul tau sa te invat chestii elementare acum - ai internet , cauta ;)

ia-ti tu daca vrei monitor de 22"  sau 21"  1680x1050 si sa fii sanatos  :ciocan:     (nu mai influenta negativ alegerile altora care nu sunt cunoscatori la fel ca tine dar macar intreaba cand nu stiu ceva)

@ CAGC , in banii astia eu zic ca e o alegere decenta.


PS: asa e cu LED backlit la lcd-urile astea (adica nu e nici o jmecherie), vedeti ca tot nu e uniforma iluminarea si inca exista efect de bleeding pentru ca majoritatea ecranelor cu LED backlit sunt edge lit defapt (ca si la vechea tehnologie de iluminat lcd-urile "normale" doar ca acolo se foloseau alte metode de iluminat - cred ca un fel de mini-neon) nicidecum nu sunt led full array cu local dimming...unele monitoare mai ieftine asa (sub 20 milioane) au defapt contrastu ala "dinamic" de sute de mii si milioane folosing un dimming rudimentar intunecand si luminand mai mult tot ecranu odata in functie de niste calcule de luminare a scenei afisate, ma rog , dar naspa ca au lag facand chestia asta..in fine .. deja asta e pentru cunoscatori :D

#28
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Mai cunoscatorule, nu toti stiu sa caute prin win pana gasesc unde se modifica manual macar font size-ul si se multumesc sa aleaga o rezolutie mai mica pt. a se vedea mai mare. De asta nu recomand fullHD la diagonale mici. Degeaba stii teoria daca nu stii practica.

De asemenea, multi nu stiu ca lcd-urile se folosesc doar la rezolutia nativa, astfel ca rezolutia aia mai mica face obiectele mai mari dar se vede ca dracu. Stiu caz cu monitor wide si rezolutie 4:3 ca asa putea citi mai bine cica.

Oricum, cei mai simpatici sunt userii care habar n-au in ce consta de fapt denumirea aia de LED dar dau recomandari ca LCD ar fi bun pt. ceva si LED pt. altceva.  :console:

#29
CAGC

CAGC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.10.2010
Am luat acel monitor , de la Emag(au niste servicii de livrare foarte ok).

Sincer l-as recomanda oricarie persoane care are un buget mediu , si nu-l poate depasi cu mult.ViewSonicul e enorm de mare(cel putin pentru mine care am avut cu CRT de 17").are un raport pret/caliate destul de bun.Multumesc mult pentru ajutorul acordat.

#30
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Eu zic să nu te lași păcalit de LED din 2 motive:

1. consumul dintre un monitor cu LED și unul LCD este același, sau foarte apropiat
2. monitoarele cu LED (backlit) care au un refresh mai mic de 120Hz au o problemă cu 'motion blur'. Eu mi-am luat un monitor de 24" de la BenQ și l-am returnat tocmai din cauza asta. Mișcam umpic mai rapid cursorul pe un fundal negru și se observa cum rămânea o "fantomă" a cursorului în urmă. Nu mă crezi? Gugăl.

Edited by cezarica, 07 January 2011 - 11:41.


#31
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Aia e din cauza panel-ului slab calitativ, n-are treaba iluminarea din spate. Refreshul la monitoarele obisnuite e de 60Hz la rezolutia nativa. Daca are Xenon in spate la fel se vede. Si marele avantaj nu e consumul neaparat, ci faptul ca nu pierde din intensitate in timp, deci peste 3 ani va lumina ca in prima zi.

Edited by rick23ro, 07 January 2011 - 15:40.


#32
mitluc

mitluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.05.2006
ma ajutati si pe mine sa aleg?
http://www.emag.ro/compare/49

#33
mitluc

mitluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.05.2006
acum am vazut ca nu merge, as vrea sa aleg LG sau Samsung
http://www.emag.ro/m...-pz--pM2380D-PZ
http://www.emag.ro/m...d--pLS23PTDSFEN

#34
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Sunt foarte asemanatoare ambele. Personal as alege Samsung desi LG-ul are difuzoare mai puternice. Daca te ajuta cu ceva sa stii ca ,din pacate ambele au paneluri TN cu unghiuri proaste ,asa ca daca te uiti mai mult la TV sau filme orienteaza-te mai bine spre un TV LCD sau LED cu diagonala de 22' - pe care poti sa-l folosesti lejer si ca monitor. De ex. Sony KDL 22BX200 sau Philips 22PLF3405 -astea au unghiuri bune ,pe testate .Daca vrei si gaming atunci ia-ti unul din astea doua monitoare +tuner.

#35
mitluc

mitluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.05.2006
Da, am uitat sa mentionez ca am ramas fara monitor si prin urmare cam in proportie de 50% va fi folosit ca monitor, dar si mult timp ca televizor, si in nici un caz pentru jocuri. Ma interesa unul din cele doua modele si pentru ca au USB pentru filme. Orice sfat va fi binevenit.

Edited by mitluc, 08 January 2011 - 23:53.


#36
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
LG-ul are un consum de 33 W pe cand Samsung-ul are un consum dublu(60 W).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate