Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Performanta athlon 64 3000+

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 219
  • Înscris: 07.10.2004
Am schimbat placa de baza si procesorul din kt600 (abit kv7) si athlon 2000xp in gigabyte nf3 ga-k8nsc-939, procesor athlon 64 3000+ (1.8 ghzm socktet 939), ht 2000 (placa de baza are ht 1600).


Diferenta de performanta este foarte mica intre cele 2 configuratii. (calcul superpi scade de la 57s la 47s), in sandra2005 PR creste de la 2400 la 2800.

Este normal ca PentiumI Rating 2800 sa fie mai mic decat 3000+ specificat de amd, sau e o problema in configuratie?
Ma asteptam sa se cunoasca diferenta de viteza (adica un +50%), plus ca un p4 3ghz se comporta mult mai bine si costa cam la fel.

#2
lucize

lucize

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 438
  • Înscris: 10.12.2001
nu este recomandat sa compari cele 2 procesoare doar dupa anumite teste, fiecare are atuul sau.

#3
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.147
  • Înscris: 28.12.2003
Sporul de performanta o sa il vezi cand vei incepe sa lucrezi cu aplicatii pe 64 de biti.

#4
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.085
  • Înscris: 28.11.2001
Diferențele de performanță nu se vor vedea în aplicații pe 64 de biți pentru că sporul adus de acestea este minim, iar asemenea aplicații sunt prea puține.

+50% nu poți atinge în SuperPI și Sandra, încearcă aplicații reale, mari consumatoare de resurse, nu teste teoretice fără pic de relevanță practică.

#5
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 219
  • Înscris: 07.10.2004
Eu ma refeream poate am facut o configuratie gresita (ht la placa de baza e 1600, la procesor 2000). Din ce stiam eu 3000+ e echivalentul unui p4 (generatia 2Ghz sau oficial un athlon thunderbird) ce functioneaza la 3Ghz, mai putin in cazul Sempron unde 3000+ inseamna echivalentul unui celeron la 3Ghz.

Cineva care are un procesor aseamanator (ath64 xp 2800+, 3000+,3200+) imi poate da un scor obtinut la teste?

eu am la athlon 3000+ (oc@1800->1870Mhz din niste setari "top performance la placa de baza):

ALU sandra 2005: 7889
pcmark 2004:cpu:3318,memory:4495
superpi 1m: 48s

#6
lucize

lucize

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 438
  • Înscris: 10.12.2001
placa de baza intradevar nu este cea mai buna alegere, dar testele au aratat-o ca HT nu influenteaza asa mult performanta, dar iarasi acelea sunt teste. Scoruri gasesti pe net garla...
bafta !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate