Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Instalatii Incalzire/Racire in pereti, tavan

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#73
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Multam Gelu, si eu am zis ca suntem in alta epoca....se castiga teren, si sa auzim de bine

gigi

#74
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,627
  • Înscris: 30.01.2008

 andreilesan, on 13th March 2012, 16:16, said:

Multumim,
Sunteti mai multi?

 giorgio2one, on 13th March 2012, 20:43, said:

Multam
Cu placere :peacefingers:

#75
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 gelunechifor, on 14th March 2012, 08:42, said:

Sunteti mai multi?


Cu placere :peacefingers:
  -Pai cred ca ti-a multumit in numele tuturor celor ce citesc cele expuse, si ar mai fi o varianta,  un om are 3 parti,trup,suflet, spirit.   :peacefingers:  -Cam greu sa stie trupul de celelalte 2, dapai sa mai si comunice intre ele.    :notangel:

#76
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,627
  • Înscris: 30.01.2008

 sandy76, on 14th March 2012, 08:54, said:

-Pai cred ca ti-a multumit in numele tuturor celor ce citesc cele expuse, si ar mai fi o varianta,  un om are 3 parti,trup,suflet, spirit.   :peacefingers:  -Cam greu sa stie trupul de celelalte 2, dapai sa mai si comunice intre ele.    :notangel:
Crede-ma ca nu e bine sa te exprimi in locul altora, ar insemna ca iti arogi titluri care poate nu ti se cuvin...
Cit despre trup/suflet/spirit -trinitatea- nu stiu daca e locul ei aici fiind o arie tehnica...da na ..mai stii..

#77
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 gelunechifor, on 14th March 2012, 09:14, said:

Crede-ma ca nu e bine sa te exprimi in locul altora,
Cit despre trup/suflet/spirit -trinitatea- nu stiu..
-Am raspuns pentru ca am considerat ca a multumit si in numele meu, iar eu ii multumesc ca a adus un suflu nou forumului.
-De cate ori am adus discutia de incalzire in pereti in alta parte eram catalogat ca ciudat, acum datorita si cu ajutorul lui nu doar de pardoseala se vorbeste ci si de pereti si tavane, sobe de caramida.
-Cand am deschis topicul cu incalzirea in pereti am vazut postarea mea dupa vreo 3 mesaje scrise cu o zi in urma, nu am aflat prin ce minune pot posta uni pe un topic deschis pe 30 decembrie iar ei sa posteze inainte pe 29 decembrie acelasi an.

-Lucruri ciudate se intampla, se pare ca altii isi aroga titlul de deschizator de topic cu 1 (una) postare in tot forumul respectiv-gionnut1, si nu se otareste nimeni.
-Titluri nu mi-am arogat, vezi exempul: chiar daca era drept sa fie asa. :peacefingers:

Edited by sandy76, 14 March 2012 - 09:58.


#78
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,627
  • Înscris: 30.01.2008

 sandy76, on 14th March 2012, 09:57, said:

-Am raspuns pentru ca am considerat ca a multumit si in numele meu, iar eu ii multumesc ca a adus un suflu nou forumului.
K, dar nu vad ,de ce tu nu te poti exprima singur....

 sandy76, on 14th March 2012, 09:57, said:

-De cate ori am adus discutia de incalzire in pereti in alta parte eram catalogat ca ciudat, acum datorita si cu ajutorul lui nu doar de pardoseala se vorbeste ci si de pereti si tavane, sobe de caramida.
Nu imi dau seama unde e asta "in alta parte" dar cred ca nu exista un interes real si larg pentru astfel de tipuri de instalatii din cauza unei implementari ,greoaie atit materiale cit si tehnice cit si restrictille ulterioare aplicarii solutiei de incalzire in pereti--ma refer nu doar ca nu mai poti bate vreun cui prin pereti dar mai sunt si altele .

 sandy76, on 14th March 2012, 09:57, said:

-Cand am deschis topicul cu incalzirea in pereti am vazut postarea mea dupa vreo 3 mesaje scrise cu o zi in urma, nu am aflat prin ce minune pot posta uni pe un topic deschis pe 30 decembrie iar ei sa posteze inainte pe 29 decembrie acelasi an.
Probabil moderatorul de la vremea respectiva a unit 2 topice in care postarea ta era mai noua.Zic probabil fiindca nu stiu exact si nu cred ca te intereseaza nici macar pe tine o investigatie in sensul asta.

 sandy76, on 14th March 2012, 09:57, said:

-Lucruri ciudate se intampla, se pare ca altii isi aroga titlul de deschizator de topic cu 1 (una) postare in tot forumul respectiv-gionnut1, si nu se otareste nimeni.
Ce isi aroga altii...

 sandy76, on 14th March 2012, 09:57, said:

-Titluri nu mi-am arogat, vezi exempul: chiar daca era drept sa fie asa. :peacefingers:
Pai nici nu era vb de tine ...nu te-am vazut vb despre tine la plural...
Vorbitul asta la plural indica o condescenta si pune imediat si nejustificat interlocutorul intr-o pozitie inferioara ceea ce nu e tocmai de bun simt.

Edited by gelunechifor, 14 March 2012 - 11:19.


#79
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 gelunechifor, on 14th March 2012, 10:41, said:

Nu imi dau seama unde e asta "in alta parte" dar cred ca nu exista un interes real si larg pentru astfel de tipuri de instalatii din cauza unei implementari ,greoaie atit materiale cit si tehnice cit si restrictille ulterioare aplicarii solutiei de incalzire in pereti--ma refer nu doar ca nu mai poti bate vreun cui prin pereti dar mai sunt si altele .
Pai cum sa fie, lumea nu se intereseaza, au Pc-uri acasa, au net, si degeaba, numai jocuri, caterinca si atat, eu am explicat sistemul asta unui asa zis meserias, a zis ca sunt dus cu capul, tipic romanesc, nu sti dar vorbesti, iar dupa ce l-am trimis sa consuolte niste bibliografii..s-a dat la fund, la noi, daca..cauti ceva de gernul...INCALZIRE PRIN PERETE SAU TAVAN, nu gasesti mare lucru, adica mai nimic, in schimba daca googlesti cu ,,WALL HEATING,,  sau ,,Wandheizung,, este altceva, inspiratie la greu, si ne mai intrebam de ce suntem in spate rau, iar aici, daca incercam sa devenim spirituali...este o incercare gresita, cat despre cuie batute prin perete..daca din cauza asta nu putem sa implementam un sistem...NO COMMENT

 apanoiu, on 30th December 2010, 13:27, said:

Ce te faci cu transmiterea de caldura la vecini, subsol, etc?
Peretii de rezistenta nu ai cum sa ii izolezi.


Nu am inteles cum este cu peretii de rezistenta, cum adica nu poti sa-i izolezi?......poti sa dezvolti?

Edited by gelunechifor, 14 March 2012 - 11:49.


#80
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,627
  • Înscris: 30.01.2008

 giorgio2one, on 14th March 2012, 11:48, said:

Pai cum sa fie, lumea nu se intereseaza, au Pc-uri acasa, au net, si degeaba, numai jocuri, caterinca si atat, eu am explicat sistemul asta unui asa zis meserias, a zis ca sunt dus cu capul, tipic romanesc, nu sti dar vorbesti, iar dupa ce l-am trimis sa consuolte niste bibliografii..s-a dat la fund, la noi, daca..cauti ceva de gernul...INCALZIRE PRIN PERETE SAU TAVAN, nu gasesti mare lucru, adica mai nimic, in schimba daca googlesti cu ,,WALL HEATING,,  sau ,,Wandheizung,, este altceva, inspiratie la greu, si ne mai intrebam de ce suntem in spate rau, iar aici, daca incercam sa devenim spirituali...este o incercare gresita,
Personal nu am nici o pblma cu incalzirea in pereti,numai ca eu vad orice instalatie ca pe ceva serios si tehnic .......iar spiritualitatea intra numai dupa ce terminam treaba..mergem la o bere la un mic,etc :lol:

 giorgio2one, on 14th March 2012, 11:48, said:

cat despre cuie batute prin perete..daca din cauza asta nu putem sa implementam un sistem...NO COMMENT

Am spus ca asta e unul dintre ele dar daca vrei iti mai pot enumera atit din punct de vedere tehnic al realizarii respectivei instalatii cit si constructiv ca mod de inglobare a instalatiei in pereti/tavan si chiar a materialelelor de constructie necesare ptr asemenea proiecte.
Este alegerea ta ca vrei un astfel de sistem dar din punctul meu de vedere(strict personal) este ca nu este fezabil ca si raport calitate/pret/confort

Edited by gelunechifor, 14 March 2012 - 12:06.


#81
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 gelunechifor, on 14th March 2012, 12:05, said:

Am spus ca asta e unul dintre ele dar daca vrei iti mai pot enumera atit din punct de vedere tehnic al realizarii respectivei instalatii cit si constructiv ca mod de inglobare a instalatiei in pereti/tavan si chiar a materialelelor de constructie necesare ptr asemenea proiecte.
Este alegerea ta ca vrei un astfel de sistem dar din punctul meu de vedere(strict personal) este ca nu este fezabil ca si raport calitate/pret/confort


Poti sa dezvolti?, asta daca ai timp si chef, eu recunosc ca sunt doar un amator, care si-a implementat sistemul asta , dar pe o suprafata mica, 20m2, si care..sunt multumit, daca tu esti meserias, adica cel care-si castiga painea din asta, poate ne explici, sau imi explici cum vezi tu acest raport, caliatate, pret....si de ce nu confort

Edited by gelunechifor, 14 March 2012 - 12:27.


#82
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,627
  • Înscris: 30.01.2008

 giorgio2one, on 14th March 2012, 12:19, said:

Poti sa dezvolti?,
Ca sa dezvolt trebuie sa ma raportez la un alt sistem si asta cred car fi corect sa ma raportez la IPAT daca si tu esti de acord. Sau sa zici tu la ce anume sa ne raportam ca si raport calitate/pret/confort ca sa putem vedea de ce ne-am monta sistemul de incalzire in pereti/tavan cu agent termic si nu un alt sistem cu agent termic.

#83
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

 gelunechifor, on 14th March 2012, 12:46, said:

Ca sa dezvolt trebuie sa ma raportez la un alt sistem si asta cred car fi corect sa ma raportez la IPAT daca si tu esti de acord. Sau sa zici tu la ce anume sa ne raportam ca si raport calitate/pret/confort ca sa putem vedea de ce ne-am monta sistemul de incalzire in pereti/tavan cu agent termic si nu un alt sistem cu agent termic.


Ai spus ca nu este fezabil..calitate/pret....am tras si eu cu ochiul pe blog-ul tau, esti axat pe pardoseala, am citit destul material pe tema asta, sa nu uitam cum era vazut sistemul de incalzire in pardoseala acum 15 ani, si acum exista reticenta ptr asa, dar sa le spui de perete/tavan..sa fim seriosi. Deci, eu sunt amator, ti-am mai zis, astept de la tine ceva, poate ce am citit eu nu este corect, cu ocazia asta faci un bine si celor de aici, numai daca vi si cu argumente serioase, daca iar se incepe cu cuiele si restul.....

Edited by giorgio2one, 14 March 2012 - 13:36.


#84
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,627
  • Înscris: 30.01.2008

 giorgio2one, on 14th March 2012, 13:35, said:

Ai spus ca nu este fezabil..calitate/pret....
Da asa am spus: De ce mi-as pune incalzire in perete si nu in pardoseala cind ma costa mai ieftin in pardoseala si este si mai usor de implementat?

 giorgio2one, on 14th March 2012, 13:35, said:

am tras si eu cu ochiul pe blog-ul tau, esti axat pe pardoseala, am citit destul material pe tema asta, sa nu uitam cum era vazut sistemul de incalzire in pardoseala acum 15 ani,
Acu 15 ani?? Sa vezi acu 5 ani ce reticenta era...Si crezi ca acum nu este...este dar e invaluita in sintagma....scump dom-le, scump ...cu ,calorifere e mai ieftin.

 giorgio2one, on 14th March 2012, 13:35, said:

si acum exista reticenta ptr asa, dar sa le spui de perete/tavan..sa fim seriosi.
Pai si cum sa le spun?Nu incalzire in perete/tavan se numeste?

 giorgio2one, on 14th March 2012, 13:35, said:

Deci, eu sunt amator, ti-am mai zis, astept de la tine ceva,
Cred ca nu inteleg eu ce astepti.Metoda de montaj am pus-o intr-un post anterior de la cele mai mari firme din domeniu cu toate datele tehnice necesare.

 giorgio2one, on 14th March 2012, 13:35, said:

poate ce am citit eu nu este corect, cu ocazia asta faci un bine si celor de aici, numai daca vi si cu argumente serioase, daca iar se incepe cu cuiele si restul.....
Ce anume ai citit si nu e corect?
Argumentele mele serioase pentru a nu monta incalzire in pereti/tavan sunt:
1) Proiectarea tehnica este mult mai elaborioasa si trebuie sa tina seama de mult mai multi factori decit la IPAT
2)incadrarea tevilor pe ,pereti(1,2sau 3 pereti in functie de necesarul de caldura calculat)
3)realizarea suporturilor verticale-dar hai sa zicem ca se pot face la fel ca la IPAT
4)montajul aerisitoarelor trebuie sa tina cont de distributia verticala
5) incarcarea si mentinerea instalatiei fara aer poate fi uneori mai dificila
6)trebuie tinut cont ca finisajele din zona peretiolor sa fie agrementate/garantate pentru temperaturi de pina la 50 de grade.
7)Neuniformitatea incalzirii avind in vedere ca nu vine de la toti cei 4 pereti ai incaperii
8)nu se obtine o economie din stratificarea temperaturilor ci doar din incalzirea radianta.

#85
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
1. Din cat am citit eu, proiectarea este cam la fel, daca nu chiar la fel, necesarul termic poate fi calculat...exista asa ceva pe net
2. cred ca 2 merge cu pct1, dar in fine...
3. Nu toata lumea foloseste de ex,. ptr pardoseala elemente de fixare sa le zicem originale, pot fi ,,fabricate,,, ca sa nu zic de plasa cu ochiuri de 10cm,ptr ca nus-i mai gaseste rostul pe perete, deci economie
4. Aerisitoare su pune la toate sistemele de incalzire prin pardoseala/perete/tavan
5. ...idem
6. Sunt destule materiale pe piata ptr asa ceva, care rezista la temperaturi....
7. Pai o facem sa fie uniforma, nu?...adica toti peretii exteriori.este o problema?
8. Si la pardoseala exista aceasta economie, eu am citit altceva.....ca si pardoseala, si peretel si tavanul radiaza,
9.    .......este si mai sanatos, poate eu am probleme de sanatate, adica vezi varice, tromboze.......nu ca asa avea eu, doamne fereste, dar......

Edited by scheleton, 14 March 2012 - 15:58.


#86
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Stimati colegi,
discutiile acestea imi provoaca zambetul si-mi amintesc de vorba ceea "a cui nevasta e mai frumoasa".. :rolleyes:
Daca imi permiteti ma voi da si eu cu parerea:
In primul rand fiecare din acestea (IPAT sau Pereti/tavane), au domeniile lor de intrebuintare. Spre exemplu, am avut situatii, cum ar fi incaperi de piscina, unde s-a montat si in pardoseala si in perete, deoarece numai cea de pardoseala nu avea cum sa satisfaca confortul termic, caci era suprafata mica (restul era piscina)..
Alt exemplu, hale industriale, unde "astazi" sunt unele utilaje ancorate in pardoseala, "maine" s-ar putea sa fie altele si nu au cum sa se potriveasca in aceleas gauri ale sistemului de prindere..
La punctele enumarate de dl Gelu as putea sa raspund asa:
1. Proiectarea la pereti/tavane nu este mai laborioasa fata de IPAT (am facut si unele si altele);
2. Suprafata a doi pereti deja poate sa fie mai mare ca suprafata pardoselei libere de mobilier si covoare:
4. Dezaerisirea circuitelor este aceas atat la IPAT, cat si la Pereti/tavane. De regula circuitele se umple unul cate unul si se deazaerisesc fara probleme. In exploatare vitezele de circulatie sunt mai mari ca "vitezele de plutire" si prin urmare nu se aduna aer ;
5. Cred ca am raspuns la pct. 4. Totodata vreau sa mentionez ca executand registre in tavane si/sau pereti si/sau pardoseala in care agentul termic va circula liber, fara pompe - asigurarea pantelor este obligatorie!
6. De acord cu finisajele, dar la diversitatea actuala pe piata - nu vad un impiediment. Spre exemplu, finisajele exterioare care se aplica pe termosistem satisfac aceste conditii, si producatori de genul acesta sunt multi;
7. Asa este ca nu vine de la toti acei 4 pereti, insa radiind in jur "incalzesc" suficient si suprafetele opuse. ( nu ma refer la cazul halelor).
8. Nici peretii nu se "placheaza" cu circuite pana sus, maxim 2m - zona in care sunt oamenii. Deacord ca in spatii inalte nu este rational sa motezi incalzire in tavan (poate racire - da!).. Dar sunt curios de economia obtinuta comparand solutiile de IPAT si prin pereti/tavane. A facut cineva aceste studii si a determinat un efect economoc? Nu va suparati pe mine, e simpla curiozitate.. :peacefingers:
Cu respect, Andrei.

#87
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Salutare tuturor!
Va ofer sa va "mai clatiti ochii" (vorba dlul bobon, mi-a placut :rolleyes: ) cu cateva imagini mai vechi din portofoliul unei firme din Austria Variotherm se numeste..
Cu respect, Andrei Lesan. :peacefingers:

Attached Files



#88
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 23.06.2008

 andreilesan, on 14th March 2012, 17:31, said:

...
Si tot CT in condensatie, nu?! Si tot fara GPA?!
Cazurile specifice sunt cazuri specifice, dar de aici si pana la "toate" sau "confom proiect", este o mare distanta...
In cazuri normale, uzuale, de ce sa nu se recomande incalzirea prin pardoseala, dar in schimb sa se recomande incalzirea prin pereti?! Ce avantaje sunt? Sunt?! :D

#89
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,627
  • Înscris: 30.01.2008

 andreilesan, on 14th March 2012, 17:31, said:

La punctele enumarate de dl Gelu as putea sa raspund asa:
Deci ,tu consideri ca din pdv al raportului -calitate/pret/confort -,IPAT si incalzirea in pereti/tavan e acelasi lucru?
Restul e filozofie.

#90
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 scurt_pe_2, on 15th March 2012, 07:32, said:

Si tot CT in condensatie, nu?! Si tot fara GPA?!
Cazurile specifice sunt cazuri specifice, dar de aici si pana la "toate" sau "confom proiect", este o mare distanta...
In cazuri normale, uzuale, de ce sa nu se recomande incalzirea prin pardoseala, dar in schimb sa se recomande incalzirea prin pereti?! Ce avantaje sunt? Sunt?! :D

Sursa de producere a caldurii poate fi oricare: cazan in condensatie, pompe de caldura, cazan pe biomasa, etc..
Daca sursa de producere a caldurii prepara un agent termic cu temperatura mai ridicata decat este prevazut la functionarea "consumatorului" sigur se va monta un grup de amestec. Automatizarea este necesara in orice caz, daca vrem o exploatare eficienta.
Scurt_pe_2, eu am considerat ca ne-am inteles, iar d-ta din nou ma vezi ca "oponent". :rolleyes:  Nu am spus "sa nu se recomande incalzirea in pardoseala, ci sa se recomande prin pereti sau tavane". Nu am spus asa ceva. Corect ai observat ca aici discutam depsre cazuri specifice, nimic altceva..
Cu mult respect, Andrei. :peacefingers:

 gelunechifor, on 15th March 2012, 09:11, said:

Deci ,tu consideri ca din pdv al raportului -calitate/pret/confort -,IPAT si incalzirea in pereti/tavan e acelasi lucru?
Restul e filozofie.

Salutare, dle Gelu.
Iarasi "sariti in grup" pe mine?  :rolleyes:
Cand vorbim de calitate - si intr-un caz si in altul lucrarea trebuie sa fie calitativa. Pretul este in functie de materiale si manopera. Confortul intradevar este o notiune mai complexa.. Am avut situatii cand beneficiarii sot si sotie, unul cerea sa se faca mai cald in casa, altul sa se faca mai racoare... ? Eu nu stiam ce sa fac.. :confuzzled:
Nu ma considerati "inamicul" incalzirii in pardoseala, caci nu este asa.  :console: 90% din lucrarile mele sunt cu IPAT, toate din acestea sunt cu termostate in fiecare zona si actuatoare pe distribuitoare, unele sunt cu grupuri de amestec, altele nu sunt (cele cu pompe de caldura sunt fara grupuri de amestec, pentru ca temperatura determinanta a agentului termic in aceste instalatii o calculez a fi la +35 grd C, ti-am mai spus cand am recunoscut ca am gresit cu necesarul specific de 50 W/mp si d-ta mi-ai atras atentia ca poate fi si mai mare si am transmis acel tabel ca confirmare a greselei mele..).. E bine asa?
Cu mult respect, Andrei. :peacefingers:

Edited by andreilesan, 15 March 2012 - 09:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate