Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Ma simt rau doar daca mananc ceva, orice

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
victor_c

victor_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2010
Pot sa mananc orice fel de mancare, cu conditia sa mananc cam un sfert din portia mea normala. Daca depasesc o anumita cantitate, apare o usoara senzatie de voma si o usoara ameteala si durere de cap.
Nu m-as fi hotarat sa scriu aici, daca chestia asta ar fi durat o zi, dar dureaza de 5 zile deja fara nici o schimbare.
Am incercat sa mananc vreo 2 banane si 2 portocale si parca toata noaptea mi-a venit gust de portocale inapoi in gura. Si dimineata cand m-am trezit inca mai veneau portocale inapoi.
Daca in schimb a doua zi am mancat doar o banana si o portocala, nu am mai avut nimic.

Se pare ca pot manca mancaruri oricat de nesanatoase, cu conditia sa mananc un sfert din cat as manca eu in mod normal. AM incercat sa mananc carnatzi grei si caltabosi si alte preparate de iarna si n-am avut absolut nimic.
A doua zi am incercat experimental pe langa mancare sa mai mananc niste batoane de ciocolata si iarasi am avut senzatia de voma.

E ciudat cum a inceput brusc acum 5 zile. Pina acum 5 zile puteam sa mananc orice fel de mancare oricat de grea. Cu toate astea mananc in general destul de sanatos, nu beau alcool, nu fumez. Am o greutate normala si 28 de ani.

Atunci Am baut in schimb vreo 5 cafele intr-un interval de timp de 6 ore. Dar am mai baut de nenumarate ori asa, ocazional, nu in fiecare zi bineinteles, si n-am avut niciodata niciun fel de probleme.
Atunci am inceput sa simt o usoara ameteala si parca o presiune usoara la tample. Si m-am hotarat sa intrerup complet consumul de cafea desi nu sunt convins ca are vreo legatura cu problema mea.

Nu cred ca am o problema grava, pentru ca am citit aici pe forum, cineva a spus : Boli grave au simptome grave.
Si simptomele mele sunt foarte usoare. O usoara stare de voma, perfect tolerabila daca nu mananc, doar ca mi-e foame :) si sunt sarbatorile for god sake :) Si e mancare buna peste tot si eu trebuie sa tin dieta cu forta ?

--- mai mentionez aici ca ameteala usoara nu s-a oprit de atunci. Doar se modifica uneori in intensitate de la perfect tolerabil, la deranjant, in functie de cat mananc, sau ce mananc ?.

Edited by victor_c, 29 December 2010 - 09:51.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
bila sau pancreasul, mergi la o ecografie.

#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
nu mai poti minca la infinit mincaruri nesanatoase. probabil ti-ai deranjat bila.

un regim usurel, un metoclopramid inainte de masa si mergi la doctor.

#4
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Nu te mai imbuiba , excesul si amestecul de alimente foarte diverse impreuna cu ingerearea de cafea , bauturi alcolice si bauturi racoritoare

poate provoca esofagita de reflux :puke: o chestie ultra-nasoala , daca mai si fumezi ai pus capac !  :console:

"Triferment" , "Mezym Forte" , "Maloox" , "Essentiale Forte" , NO-SPA" sau "Liv 52" ai incercat ?  :helpsmilie:

Edited by Teophileos, 29 December 2010 - 11:26.


#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Poate sa fie si boala de reflux. Mergi la doctor!

#6
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Nu vreau sa te speriu, dar "bolile grave au simptome grave" nu e adevarat.
E foarte important sa te prezinti la gastro-enterologie, nu sa iei medicamente dupa ureche. Nu e de glumit cu bolile din sectorul abdominal.

#7
victor_c

victor_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2010
Multumesc

 Centris, on 29th December 2010, 10:41, said:

nu mai poti minca la infinit mincaruri nesanatoase. probabil ti-ai deranjat bila.

Asta inseamna ca m-am deranjat la cap ?   :D    .. gluma

In trecut am mai fost la doctor pentru probleme mult mai grave si doctoru mi-a spus ca nu am nimic. Oare cum ar fi sa ma duc acum si sa-i spun ca am niste simptome foarte usoare, nimic grav, nu ma deranjeaza aproape nimic daca ma infometez.

Si ecografia nu e ceva doar pentru femei ?

M-am gandit si eu la bila, pancreas, ficat si de astea ..ca de aia am postat aici. Dar mi se pare totusi cam incredibil ..doar de la exces de cafea ? Si asa brusc ? Ca mananc sanatos in rest dupa cum am spus si nu beau alcol sau tigari.
Altii beau mai multa cafea decat mine si nu au nimic.

Referitor la esofagita de reflux, acum cativa ani se mai intampla de la anumite mancaruri si sarmale sa vina inapoi ceva senzatie de arsura.  Acum nu am absolut nimic de genu asta. Zero arsuri. Doar daca mananc mai mult, atunci senzatie de voma identica cu cea provocata de o mancare stricata sau toxiinfecție alimentara, plus urmata de ameteala si usoara durere de cap. Si pe mine nu ma doare niciodata capul.

Inca ceva : daca car lemne grele timp de o jumatate de ora, obosesc mult mai usor si am o durere surda in ceafa care se opreste dupa 30 de minute si reapare daca incep sa car lemnele din nou. Dar poate e doar o coincidenta si nu are nicio o legatura cu problema de acum.

Si am mai luat bromhexin pt bronsita, timp de 3 luni. Le-am intrerupt tot acum 5 zile ca m-am gandit ca poate le-am luat prea mult timp.

#8
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Părerea mea e să mănânci puțin și ușor până după sărbători, să nu faci eforturi fizice gen cărat lemne și să vezi dacă-ți trece, oricum acum găsești mai greu un medic.

N-aș fi intervenit dacă nu pomeneai de Bromhexin, fiica mea, copil subponderal,  dintr-o combinație de bromhexin, picături de nas și 2 injecții cu anestezic într-o singură ședință de stomatologie a făcut o esofagită de reflux cu care ne-am chinuit 2 luni și n-a trecut cu niciun medicament primit, am fost la cei mai buni doctori, inclusiv universitari. A trecut doar de la sine, la vreo 10 zile după ce terminasem și ultimul medicament primit și refuzam să-l mai înnoiesc, văzând că n-are niciun efect. Nu a luat în serios niciunul din medici ce i-am spus, dar am gasit la doi ani după întâmplare, pe net, descrisă o situație similară. Nu mai țin minte dacă picăturile în nas sau bromhexinul -care din ele- combinate cu anestezicul se bănuia că declanșează esofagita.

#9
victor_c

victor_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2010
Se pare ca mi-a trecut complet, nu stiu ce am avut totusi. Nu ar fi fost nici o problema si nu mi-as fi pus intrebari daca nu dura asa mult, o saptamana.
    Multumesc pentru sfaturi

Am niste intrebari totusi. E posibil ca o problema la pancreas sau ficat sau boala de reflux, sa provoace usoare ameteli la cap ?

Si inca ceva, daca mi-a trecut mai are rost sa-mi merg sa-mi fac analize ? Adica din moment ce mi-a trecut, probabil nu o sa mai apara nimic acolo si medicul iarasi o sa-mi zica ca sunt bolnav inchipuit.

Si ultima nitrebare, ce analize ar trebui sa-mi fac in caz ca ma hotarasc sa merg la analize.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate