Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Discuții între satelitari

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#37
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.04.2010
Ce inel scalar este asta? Vad ca are si doua mufe F.

Attached Files



#38
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cred ca este un lnb ku band fara carcasa de plastic... probabil ca omul vrea si c band si ku band pe acelasi dispozitiv
Destul de ingenios (s-a dat doar o gaura si apoi s-a fixat lnb-ul secundar, inclusiv cu ghidul de unda ku) si relativ simplu de montat dar are ceva pierderi de semnal (nu mari) in ambele benzi

Edited by rz, 25 January 2011 - 20:42.


#39
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Am o intrebare :
Procesorul video de la HSS3169 pe cat bitrate merge el in rezolutia 576X480 , deoarece reda o imagine atat de clara incat ma lasa cascat :

[ http://img203.imageshack.us/img203/4152/tv2011012611410400.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img821.imageshack.us/img821/9420/tv2011012611365200.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

aici au probleme cu sunetul , imaginea e bec ..
Bit rate mare de XXXXmbps apar la sarbi in transmisiile live , cineva imi spunea de h264 ca ar fi  :
[ http://img691.imageshack.us/img691/4926/tv2011012601145900.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Va rog sa imi explicati cum se transmite de se vede atat de clar , cu cat bitrate ?

#40
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.04.2010
Cred ca ai dreptate @marluk,aici este locul discutilor.
Despre Badr 6 sint lamurit.Daca mai modifica spotul sa-mi spui,te rog.Incepe sa devina interesant din motivele enumerate in postarea anterioara,din ce am inteles Dx Bozoth nu prinde nimic acolo,oare cum s-o receptiona in Turcia?
Ce poti sa-mi spui de Nilesat 201 acum?Prinzi ceva?
Din pacate nu am pozitie si nu am unde instala antenele mai mari pe care le am,stau cu naspetele astea de 0,9m si pina nu ma mut din locatia asta nu am nici o sansa.Cind am sa plec am sa dau cu ele de pamint de bucurie :thumbup: De jungheturi sint satul.
Badr 6 si Nilesat 201 sint date ca exemplu de sateliti „cuminti”,astia sint o generatie intermediara,noul 2D ar trebui sa fie si mai „disciplinat”,cu un spot super concentrat.Daca se hotarasc pentru Ka atunci va fi liniste cu siguranta.
Am inteles ca receptorul poate fi pastrat doar LNC-ul trebuie schimbat cu unul de Ka.Am vazut un model pe net,este doar pentru offset si este ciudat.Ar fi bine daca se poate taia ghidul si modifica pentru o simetrica.
Din cite stiu in banda C toleranta la antena este de vreo 3mm,in Ku de 1,5mm oare cit o fi in Ka? 0,5mm ?Prima grindina mai serioasa scoate antena din functiune? :thumbdown:

#41
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
-Nilesat 201 e ok la receptie fara probleme ; mai ales de cand am umblat in rec si l-am modificat ca sa nu mai pierd semnal prin pozitionerul V50 despre care am postat inclusiv poze in alt loc , acum fiind comandat dinainte de tuner , doar de tensiunile de comutare si de cei 22khz necesari pentru banda superioara si pentru disecq pentru C-band ; am castigat acel extra semnal care imi permite receptie continua , fara unele scaderi la limita care se petreceau noaptea . Desigur mai ramane de vazut cum va merge in caz de intemperii serioase.
-Ka band daca se va dezvolta in urmatorii doi ani va reprezenta moartea sigura si fara de scapare a fenomenului de sharing care e destul de prezent zilele astea peste tot in lume. E o metoda sigura , fiindca nu prea vad eu antene de 5-6 metri in curtea amatorilor de receptie satelitara , pentru teste de receptie extra footprint . Lungimea de unda e extrem de mica aici , precizia constructiei antenei e foarte importanta ,iar randamentul unei parabolice clasice e altul in acea banda. Adio receptie Dx , sanse minime ...
-Se va trece usor usor la stream pe net , cam asta e viitorul in tv, e de presupus. Slingboxul e o varianta deja folosita larg.
Nu cred ca in Ka band precipitatiile vor afecta asa de mult acea banda , cu conditia sa te afli in zona de acoperire , deja se
foloseste incipient pentru internet si nu sunt probleme...
-Vom vedea ce va fi si cu Ka band , sa apara ceva inspre est , desi parerea mea e ca 2-3 ani nu va atinge zona de est a Europei.  :nonobad:
-Exista posibilitatea ca unele DTH puternice sa aleaga aceasta banda pentru combaterea de data asta cu succes a pirateriei,
dar in anii care vin se va vedea ce va fi .Totul depinde acum de receptia lui Saorsat un initiator al ka band in ceea ce priveste
emisia programelor tv , caci daca va fi atat de ingusta receptia dupa cum vor irlandezii sa fie , va da idei unor DTH foarte
sensibile la receptia programele acoperite de drepturile de autor , pe zone precise .

Edited by marluck, 05 February 2011 - 00:51.


#42
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cel putin in prima faza KA Band va fi folosita exclusiv pentru date/internet... asta inseamna eliberarea unor transpondere din KU band deci un lucru bun pentru operatorii tv

#43
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 20.12.2007
National Media a testat in noaptea anterioara un sistem de criptare bis pentru N24+ .
Acum au renuntat la criptare, insa cateva ore nu am putut receptiona Favorit si N24+ pe 16 est .

Attached Files

  • Attached File  n24.jpg   48.46K   66 downloads


#44
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 09.10.2009
Nu cred ca ar fi o pierdere mare (cel putin pt.mine nu e nicio pierdere).Dar de ce oare se incurca cu mai multe norme de codare,nu pot folosii CodiCript,la fel ca la National TV ?

#45
Alexyt

Alexyt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.10.2010
Atata vreme cat codarea BISS nu mai este o...codare, ceea ce fac ei acum este exact acelasi lucru ca....sa te scarpini cu mana dreapta la urechea stanga!...ce naiba baieti! BISS in 2 sec ai keya!

#46
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 20.12.2007
Probabil prefera o criptare mai "soft" sau mai mult de ochii lumii . Nu chiar toate canalele criptate bis au key publice , insa oricum subiectul este tabu pe sp .
Dupa  cum a spus si @gestt , puteau folosi linistiti CodiCrypt , o norma destul de rara cu care nu si-a batut nimeni capul sa o decripteze.
p.s. oricum au revenit la transmisia fta , nu am mai observat teste de codare pe n24+.

#47
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 20.12.2007

View PostAlexyt, on 21st February 2011, 01:42, said:

Atata vreme cat codarea BISS nu mai este o...codare, ceea ce fac ei acum este exact acelasi lucru ca....sa te scarpini cu mana dreapta la urechea stanga!...ce naiba baieti! BISS in 2 sec ai keya!
Poate ne-o comunici si noua . Deja au criptat biss N24+.

#48
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Attached File  fggt.jpg   71.7K   48 downloads
Sa ne amintim de vremurile de odinioara ale analog sat receiving
un lnb radix ca focar , avand in cap un polarotor cu bobina marca fuba !

Edited by Zvartoshu, 08 April 2011 - 19:45.


#49
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.04.2010
Un polarotor exact ca ala am cumparat si eu ceva timp in urma de la Abacus de la Bucur Obor din magazin.Nu scria Fuba pe el,dar mergea bine.Prin 92 era.Bara de ferita este ascutita la capete ca un creion dat prin ascutitoare.Avea efect pe H/V.LNC-ul un Gardiner 0,7 NF.

Attached Files

  • Attached File  GU_1.JPG   627.62K   51 downloads

Edited by mouse3, 09 April 2011 - 00:24.


#50
roderttam

roderttam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 22.07.2008
Antena asta nu poate fi pusa pe un H-H?
http://www.tehnicb.r...150_detalii.htm

#51
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 20.12.2007
Cred ca depaseste capacitatea H-H-urilor obisnuite , poate doar un Stab sa reuseasca  . Ca fapt divers se observa 6 orificii , insa montura fixeaza antena doar in 4 puncte(destul de firav dupa parerea mea) . Parca i-ar mai lipsi o bara centrala de fixare .

#52
roderttam

roderttam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 22.07.2008
Tocmai bara de sustinere parca deranjaza H-H-ul si mai ales acel sa  zicem capac de la sistemul de prindere pe suportul motorului.Daca pun antena pe o teava fixa parca sta doar in capat ,nu poate culisa pe teava in jos.

#53
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu cred ca e mai grea decat o alta antena similara problema cu antena asta e doar la sistemul de prindere si siguranta (pare cam fragila)... asadar, nu se va putea monta decat pe H-H tip Stab (adica cu ''butucul'' in sus) si mai trebuie taiata si tija aia filetata, de la elevatie, daca incurca/atinge montura H-H

Iata si un exemplu concret

Attached Files


Edited by rz, 29 June 2011 - 13:45.


#54
roderttam

roderttam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 22.07.2008
Am inteles cum sta treaba .Multumesc mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate