Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 

intrebari si raspunsuri despre pofta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#1
mocusco

mocusco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.08.2005
Dragi cititori,
M-am gandit ca pofta este pentru toti un subiect interesant pentru ca ne afecteaza pe fiecare personal si direct.
Este pofta un lucru/simtamant rau?
Eu pot sa va spun ca din punct de vedere biblic  (adica din diverse citate gasite prin carte) nu toata pofta este rea...
Iar daca tot ne gandim din punct de vedere biblic primul pacat este cuma legat si de pofta...de mancare  :D .
Inca un punct important din biblie este ca ultima porunca, porunca a zecea este legata tot de pofta:'Să nu poftești femeia aproapelui tău și să nu dorești casa aproapelui tău, nici țarina lui, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici asinul lui, nici orice dobitoc al lui, nici nimic din cele ce sunt ale aproapelui tău!'
Cum reusim sa ne stapanim pofta aceasta rea?
Eu cred ca un om care isi stapaneste poftele castiga batalie impotriva lui insusi si este un om puternic...
Eu de exemplu nu sunt asa, nu castig aceastabatalie cu mine insami, pentru ca nici nu imi propun sa ma bat  :) ...chiar azi dimineata cineva a pus pe masa o gramada de croissante si cornuri si dulceturi...credeti ca mi-am pus in gand ca ar trebui sa-mi stapanesc pofta? no way...mi-am umplut o farfurie cu bunatati...si am mancat-o pe toata, apoi m-am dus inapoi si am mai luat... fara nici cea mai mica remuscare am mancat pana mi s-a facut rau  :puke:
Aceasta ultima porunca a lui Dumnezeu este o porunca a desavarsirii, pentru ca a face toate celelalte...a cinsti parintii, a nu fura, a nu ucide...etc se pot face fara prea mult efort... dar a nu pofti... este ceva launtric, este gandul care zboara...cum il controlam?

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
De ce trebuie totul să fie legat de bibile și sau de Dumnezeu? Oameni buni, voi altceva mai bun nu aveți de făcut? Sunteți atît de slabi și incapabili să vă folosiți mintea și inima pentru a trăi bine pentru voi și pentru alții, așa că aveți nevoie de "îndrumare divină" (observați ghilimelele)? Voi, cei care pretindeți statul de ființe inteligente cu inteligența și conștiința de sine recunoașteți că totul este o mare minciună și nu sunteți decît niște "biete oi rătăcite" aflate mereu în incapacitatea de a lua decizii?

Edited by mufĂŁ, 19 August 2005 - 10:00.


#3
mocusco

mocusco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.08.2005

mufă, on Aug 19 2005, 09:56, said:

De ce trebuie totul să fie legat de bibile și sau de Dumnezeu? Oameni buni, voi altceva mai bun nu aveți de făcut? Sunteți atît de slabi și incapabili să vă folosiți mintea și inima pentru a trăi bine pentru voi și pentru alții, așa că aveți nevoie de "îndrumare divină" (observați ghilimelele)? Voi, cei care pretindeți statul de ființe inteligente cu inteligența și conștiința de sine recunoașteți că totul este o mare minciună și nu sunteți decît niște "biete oi rătăcite" aflate mereu în incapacitatea de a lua decizii?

<{POST_SNAPBACK}>

Sincer draga Mufa,

EU nu am nimic mai bun de facut decat sa invat cuvantul Lui Dumnezeu :)....si nici nu cred ca exista ceva mai bun...oricum Isus spunea tanarului bogat, care venise la El sa-l intrebe ce mai are de facut pentru a fi in imparatia cerurilor, si care Il numeste "bunule Invatator"..."Pentru ce ma numesti Bun?" bun este numai Dumnezeu.
:peacefingers:

#4
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005

mocusco, on Aug 19 2005, 08:34, said:

:'Să nu poftești femeia aproapelui tău și să nu dorești casa aproapelui tău, nici țarina lui, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici asinul lui, nici orice dobitoc al lui, nici nimic din cele ce sunt ale aproapelui tău!'
Cum reusim sa ne stapanim pofta aceasta rea?

<{POST_SNAPBACK}>


:deadtongue:  Si tu ai reusit sa duci  lupta cu Eu-ul tau si sa iti stapanesti pofta ......Daca mai citesti  gasesti inca o porunca ''Sa nu MINTI..''
Adam si Eva au gresit si nu au putut sa respecte  porunca....omul  greseste ..si o sa greseasca tot timpul ori prin gand or* prin fapta  ;)

mocusco, on Aug 19 2005, 08:34, said:

Eu cred ca un om care isi stapaneste poftele castiga batalie impotriva lui insusi si este un om puternic...

<{POST_SNAPBACK}>


Daca stapanesti  poftele nu inseamna ca esti om puternic ....om puternic d.p.d.v. religios inseamna sa nu cazi ''prada pierzaniei  ''  si sa mergi pe drumul  '' luminat de Dumnezeu''

P.S. SUBSCRIU MUFA

#5
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005
Pai daca Dumnezeu este zelos si eu sunt sigur stramosii mei directi au pacatuit fata de Dumnezeu mai are rost sa ma abtin de la niste pofte? Oricum ajung in iad pentru pacatele altora... :death:

Quote

4. Să nu-ți faci chip cioplit și nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, și din câte sunt pe pământ, jos, și din câte sunt în apele de sub pământ!
5. Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam

:smoke:

#6
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005

subsemnatu, on Aug 19 2005, 12:21, said:

Pai daca Dumnezeu este zelos si eu sunt sigur stramosii mei directi au pacatuit fata de Dumnezeu mai are rost sa ma abtin de la niste pofte? Oricum ajung in iad pentru pacatele altora... :death:
:smoke:

<{POST_SNAPBACK}>


pai.. teoretic nu platesti pentru pacatele altora.. de asta a murit Iisus pentru omenire, sa o spele de pacatul primordial si orice om prin botez, se absolveste de acest pacat.  :notangel:  

peace  :peacefingers:

Edited by katsuchyo, 19 August 2005 - 12:27.


#7
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005

katsuchyo, on Aug 19 2005, 12:27, said:

pai.. teoretic nu platesti pentru pacatele altora.. de asta a murit Iisus pentru omenire, sa o spele de pacatul primordial si orice om prin botez, se absolveste de acest pacat.  :notangel: 

peace  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

asa si.............? :huh: asta s-a intamplat atunci .....si ce pacat sa ai cand  de nasti ?Care e faza cu botezul? :huh:

#8
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005

katsuchyo, on Aug 19 2005, 13:27, said:

pai.. teoretic nu platesti pentru pacatele altora.. de asta a murit Iisus pentru omenire, sa o spele de pacatul primordial si orice om prin botez, se absolveste de acest pacat.  :notangel: 

peace  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

Atunci de ce nu suntem in rai? Daca tot a murit Iisus pentru pacatele noastre... :huh:

#9
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005

subsemnatu, on Aug 19 2005, 12:31, said:

Atunci de ce nu suntem in rai? Daca tot a murit Iisus pentru pacatele noastre... :huh:

<{POST_SNAPBACK}>

Se spune ca sufletul  trebuie sa invete ca sa nu mai greseasca in rai ...la faza cu marul  :lol:

#10
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
De ce trebuie sa imi stapanesc poftele pentru ca asa dicteaza Dumnezeu? Eu nu am suficienta minte cat sa mananc cu bun simt, nu pana mi se face rau? Pofta, sau, mai bine zis, dorinta, e mai interesanta decat posesia lucrului dorit. Daca iti doresti ceva foarte mult, iti da un sens, te motiveaza si iti da putere. Ironia e ca, dupa ce ai obtinut ce iti doreai, te plictisesti repede, si iti gasesti alt obiect al dorintei. Uite-asa mergem din pofta in pofta pana murim :D. Pofta buna.

peace

#11
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Pofta e un lucru bun, necondiționat de vreo ființă divină, de a cărei existențe mă îndoiesc. :smoke:

Þi-ai început topicul cu stângul, aducându-ne citate din biblie și cuvântul lui D-zeu. Îți recomand să renunți la inepțiile de până acum și să lași deoparte citatele și ideile cu care ai fost îndoctrinat! Nu faci decât să regresezi!

#12
mocusco

mocusco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.08.2005

Elena2k, on Aug 19 2005, 12:01, said:

:deadtongue:  Si tu ai reusit sa duci  lupta cu Eu-ul tau si sa iti stapanesti pofta ......Daca mai citesti  gasesti inca o porunca ''Sa nu MINTI..''
Adam si Eva au gresit si nu au putut sa respecte  porunca....omul  greseste ..si o sa greseasca tot timpul ori prin gand or* prin fapta  ;)
Daca stapanesti  poftele nu inseamna ca esti om puternic ....om puternic d.p.d.v. religios inseamna sa nu cazi ''prada pierzaniei  ''  si sa mergi pe drumul  '' luminat de Dumnezeu''

P.S. SUBSCRIU MUFA

<{POST_SNAPBACK}>

Draga Elena, daca te uiti in postarea mea ai sa vezi ca am scris clar: ca eu nu reusesc sa inving in stapanirea poftelor inca... sunt netapanita  :D recunosc...
Anyway, voiam sa zic ca nu intamplator aceasta porunca este a zecea, ultima...cea care incheie ciclul celor zece... ea este ultima de implinit, dupa ce le-ai implinit pe celelalte... pentru ca ea nu se refera la a face, ci a gandi, numai la a gandi...se refera la moralul (moralitatea) din interior, care nu se poate vedea...care nu poate fi masurata prin audit sa spunem...prin observatie exterioara. Ci in pofta esti tu cu tine... nimeni nu te vede sa te judece sau sa te evalueze... de aceea este greu sa evaluezi pofta ca fiind buna sau rea...pentru ca nu ai alt evaluator decat constiinta...iar aceasta poate sa fie adormita...si sa nu mai bage de seama... ca o sita cu gaurile prea mari, astfel ca nu intra doar faina prin ea ci si neghina.

#13
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
este vorba despre pofta de mancare, nu-i asa?  :notangel:

#14
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
Daca iei problema asa ................nu trebuie gandita d.p.d.v. religios  :angry: ...ce legatura are pofta ta cu  Dumnezeu ...daca nu poti sa iti stapnesti pofta atunci sfatul meu e d.p.d.v. religios ...........INCEARCA LA PREOT - el stie calea si sfatul corect pentru rezolvarea poftei tale .  :peacefingers:

#15
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005

mocusco, on Aug 19 2005, 13:39, said:

Ci in pofta esti tu cu tine... nimeni nu te vede sa te judece sau sa te evalueze... de aceea este greu sa evaluezi pofta ca fiind buna sau rea...pentru ca nu ai alt evaluator decat constiinta...iar aceasta poate sa fie adormita...si sa nu mai bage de seama... ca o sita cu gaurile prea mari, astfel ca nu intra doar faina prin ea ci si neghina.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu sunt o pacatoasa  :w00t:  desi gandesc - cand imi place ceva si stiu ca nu e bine- tot imi fac pofta   :D life is life  :peacefingers:

#16
mocusco

mocusco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.08.2005

subsemnatu, on Aug 19 2005, 12:21, said:

Pai daca Dumnezeu este zelos si eu sunt sigur stramosii mei directi au pacatuit fata de Dumnezeu mai are rost sa ma abtin de la niste pofte? Oricum ajung in iad pentru pacatele altora... :death:
:smoke:

<{POST_SNAPBACK}>

draga Subsemnatu, este o zicere care imi place mie foarte mult: "textul scos din context devine pretext", asa si cu Dumnezeu care este zelos, in alte traduceri romanesti gelos, iar in traducerile englezesti jealous... trebuie cel putin sa citesti pasajul nu sa scoti o propozitie din text pentru ca isi pierde insemnatatea. Si apoi ce inseamna zelos? conform DEX:
ZELÓS, -OÁSÃ, zeloși, -oase, adj. Plin de zel, de râvnă, de ardoare. – Zel + suf. -os.
Trimis de spall, 11/04/2002. Sursa: DEX '98  

ZELÓS adj. 1. v. perseverent. 2. v. harnic.
Trimis de siveco, 04/08/2004. Sursa: Sinonime  

Iar Gelos:
GELÓS, -OÁSÃ, geloși, -oase, adj. 1. Care suferă de gelozie (1), cuprins de gelozie; care manifestă gelozie. ♦ Care ține mult la ceva și se teme să nu-l piardă. 2. (Rar) Invidios, pizmaș. – Din it. geloso.
Trimis de gall, 16/06/2002. Sursa: DEX '98  

GELOZÍE, gelozii, s.f. 1. Sentiment chinuitor și obsedant pe care îl provoacă în sufletul cuiva bănuiala sau certitudinea că ființa iubită îi este necredincioasă. 2. (Rar) Invidie, pizmă. – Din it. gelosia.

Eu cred ca este amestecul celor doua...si acum depinde de imaginea ta despre Dumnezeu... eu stiu ca este bun si ne iubeste atat de tare incat pentru noi a platit cu pretul sangelui...astfel gelos in aceasta porunca inseamna ca atat de mare este supararea Domnului atunci cand noi avem alti dumnezei...si atat de tare il intristeaza incat poate fi comparata cu gelozia...cu siguranta totusi ca partea negativa a sentimentului de gelozie (cea de invidie) simtita de om trebuie considerata exclusa din start...domnul este dragoste si sfintenie...iar gelozie este cu cuvant omenesc...pe intelesul nostru.

#17
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
:cursing: nu e nevoie sa pui dictionarul aici
Concluzia e clara  

uite un banc  :D
Parinte... am pacatuit...
- Zi-mi, fiule!
- Am fost la o petrecere... si acolo am intalnit o tanara.... si o voce imi zicea "Fa-o!... Uite cum arata!"... iar alta voce imi zicea "Ai copii si nevasta acasa.... nu o face!"
- Si ce ai facut, fiule?
- Pai... n-am facut-o... dar am pacatuit cu gandul....
- Fiule... trebuie sa te duci acasa.... si timp de o saptamana sa bei cate 3 galeti de apa pe zi.
- De ce trei galeti, parinte?
- Pentru ca asa bea un bou!

DECI PACATUL SE IARTA SI PROSTIA SE PLATESTE ......  :naughty:

Edited by Elena2k, 19 August 2005 - 14:13.


#18
mocusco

mocusco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.08.2005

katsuchyo, on Aug 19 2005, 12:27, said:

pai.. teoretic nu platesti pentru pacatele altora.. de asta a murit Iisus pentru omenire, sa o spele de pacatul primordial si orice om prin botez, se absolveste de acest pacat.  :notangel: 

peace  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


Ce voiam sa spun este ca noi inainte de putea spune face sau zice sau gandi ceva nu avem cum sa fi comis pacat... asta e logic, inainte de a exista nu poti sa fii vinovat de ceva...
Te nasti in pacat...dar nu te nasti cu pacat, trebuie sa facem diferenta. A te naste in pacat inseamna a te naste intr-o lume plina de pacate, plina de tentatii si abateri de la lege si in afara de acest pacat exterior mai inseamna a te naste cu predispozitia de a face pacat, inseamna a te naste cu germenele pacatului in tine...care face radacina tulpina frunze flori si fructe...pe masura ce trece timpul   :console:
Pe de alta parte a te naste cu pacat inseamna ca inainte de a exista tu ca entitate, ca forma de viata ai facut pacat ceea ce este ilogic  <_< . Si pe langa aceasta, sa te fi nascut avand asupra capului tau vina pacatului stramosilor (Adam si Eva) este nedrept, vina pacatului lor este a lor...pentru ca nu0i asa...daca purtam noi vina lor, de ce ar trebui sa o purtam numai a lor? de ce nu si a parintilor nostri, a celor 2 perechi de bunici, a celor 4 perechi de strabunici...si facem o progresie...cu cata vina ar trebui sa purtam noi daca asta ar fi adevarat...
Nu! noi avem numai vina pacatului pe care il facem constient impotriva lui Dumnezeu sau impotriva semenilor sau impotriva constiintei nostre...si de fapt toate astea sunt numai impotriva lui Dumnezeu.
Ai dreptate sa stii Isus a murit si si-a dat sangele pentru ca noi sa fim spalati de pacat...nu numai de vina lui, ci si de puterea lui si de consecintele lui, dar numai daca il acceptam ca Domn si Mantuitor al nostru.
Iar botezul...e altceva...nu e spalarea de pacate (evident nefacute...din moment ce la nastere nu ai cum sa fi vinovat de ceva) ci este marturie publica, marturie ca ai inceput o viata noua in Hristos.
^_^  :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate