Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Dimineata devreme si seara tarziu...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
102 răspunsuri în acest subiect

#37
lucian mara

lucian mara

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 18.08.2005
@ foxulante: pozele tale nu au nimic. Nu au compoziție, nu au subiect, nu au nici măcar contrast (în special prima). Poate ultima mai intră cât de cât în categoria fotografii, e puțin mai deosebită, mai lucrat puțin la compoziție și poate iese ceva

@proxxxy :) mie unul îmi place ideea cu diagonala:
Fișier atașat  scan0043.jpg   278,81K   38 download-uri

Editat de lucian mara, 23 august 2005 - 21:50.


#38
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.078
  • Înscris: 15.07.2003
acum am vazut postul lui foxulante.. am facut pe diagonala ca sa fac ceva deosebit (parca sunt monotone aceleasi apusuri cu soarele in centru si orizontul la mijloc);

am atasat inca 3 poze facute azi  :mellow: (nu dati tare  :lol: );
ultimile doua poze nu sunt cu apus, dar se incadreaza in titlul topicului..   in ultima sunt eu   :naughty: ma gandeam cum sa pozez luna  ;)

Fișiere atașate



#39
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.650
  • Înscris: 08.09.2003
am si eu 3. sper sa va placa .. cat de cat. neprelucrate ( daca s-ar putea prelucra ceva .. ) si... sunt incepator.
Fișier atașat  IMG_0004.JPG   846,7K   17 download-uriFișier atașat  IMG_0005.JPG   871,27K   20 download-uriFișier atașat  IMG_0006.JPG   977,28K   22 download-urihment]

#40
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 900
  • Înscris: 11.04.2005
@proxxxy: Mai sa vezi, acuma vreo jumatate de ora am pus si eu una asemanatoate cu prima dintre ale tale aici  ;)

P.S. Imi plac 2 si 3

Editat de ambvision, 23 august 2005 - 22:24.


#41
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.410
  • Înscris: 14.06.2005

lucian mara, pe Aug 23 2005, 21:48, a scris:

@proxxxy :) mie unul îmi place ideea cu diagonala:
atunci zi de ce iti place ideea cu diagonala...eu tot nu o inteleg.apreciez critica,sper sa fie si real ceea ce spui tu pt ca altii cu mai multa experienta presupun,nu au spus ce ai zis tu...asta ca sa ma perfectionez pana imi iau camera foto  ;) aratami tu cum ar trebui sa fie...

Editat de foxulante, 23 august 2005 - 22:33.


#42
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.078
  • Înscris: 15.07.2003
@ambvision  :w00t:  recunosc e mult mai reusita poza ta.. chiar imi place (astept posturi de la tine pe aici  :P ); ce coincidenta..

#43
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.410
  • Înscris: 14.06.2005
din pacate la mine nu se incarca linkul tau amvision...daca poti da altul...

#44
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
doua de toamna tarzie :
fara copaci/cu copaci

A, uitasem. Kodak EasyShare CX6200 asa ca nu are rost sa dau date EXIF. Prima poza prelucrata f putin, o incercare de a scoate zgomotul+rama, a doua darkness+rama. Zgomotul e din aparat, nu l-am pus eu  :D

Fișiere atașate


Editat de vimp, 23 august 2005 - 23:05.


#45
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 900
  • Înscris: 11.04.2005

Citat

astept posturi de la tine pe aici

... ce apusuri de soare am avut le-am pus tot acolo acum cateva zile.
Sa vad ce mai "pica" zilele urmatoare !

#46
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 900
  • Înscris: 11.04.2005
@foxulante: e pagina 2 din "concedii". am acolo vreo 5 post-uri printre care sunt si apusuri de soare

#47
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.410
  • Înscris: 14.06.2005

ambvision, pe Aug 23 2005, 23:04, a scris:

@foxulante: e pagina 2 din "concedii". am acolo vreo 5 post-uri printre care sunt si apusuri de soare

<{POST_SNAPBACK}>

tancheshun :)

#48
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.078
  • Înscris: 15.07.2003
se pare ca urmatoarele zile va ploua :(
desi sper sa nu :)

Editat de proxxxy, 23 august 2005 - 23:40.


#49
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.410
  • Înscris: 14.06.2005

proxxxy, pe Aug 23 2005, 23:38, a scris:

se pare ca urmatoarele zile va ploua :(
desi sper sa nu :)

<{POST_SNAPBACK}>

si eu sper f tare...nema pescuit,nema fotografii :(

#50
lucian mara

lucian mara

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 18.08.2005
@ foxulante:
1 - îmi place și gata, nu cred că e nevoie de teoria chibritului aici.
2 - nu o înțelegi, ok, fotografiază normal și poate când o să te plictisești să le faci pe toate la fel, o să încerci și altceva (nu neapărat chestia cu diagonala, pur și simplu ceva mai puțin folosit)
3 - speri să fie real ceea ce zic eu?  :confuzzled: zău așa. păi e cât se poate de real. e părerea mea, crezi că am mințit?
4 - mulți din cei cu mai multă experiență au murit de mult. cei care mai trăiesc nu mai trebuie să facă nimic nou (unde mai pui că nici nu mi se pare mare noutate)
:D în fine, referitor la prima ta fotografie. deschide-o. uită-te la ea. îți place? vreau să-l văd și eu pe ăla cu "mai multă experiență" care zice că e bună. După cum am mai spus, nu are nimic. e anostă. o pată neagră jos, un cer și o lună mică și pedepsită în colț, cum nu se poate mai prost. zău. mai bine o scoți cu clone în photoshop.
5 - iar dacă vrei să te "perfecționezi" în "tehnica diagonalei"  :D  :D eu zic să nu o folosești fără rost doar de dragul de a fi altfel, ci doar unde dă bine compozițional.

aici mi s-a părut mie că se încadrează mai bine norii așa. mi s-a părut mie, nu e nevoie de nu știu ce teorie. nici măcar nu-mi place fotografia în mod special.  :huh:

Fișiere atașate


Editat de lucian mara, 24 august 2005 - 06:31.


#51
lucian mara

lucian mara

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 18.08.2005
Continuare: (nu am mai putut edita primul topic :confuzzled:)
La a doua avem niște stâlpi pitici și insignifianti (adică nu au nici un rol în compoziția ta, pur și simplu erau acolo) și un coteț în dreapta. în rest un degrade de la orange la albastru. Scuze dacă te simți jignit, dar asta văd eu acolo. Ultima, are ceva. Există totuși o compoziție. Aproape pe Secțiunea de aur  ;)  Are și o atmosferă, îmi plac și luminițele alea pe toată orizontala, care, zic eu au un rol important acolo. Scoate-le în photoshop să vedem dacă îmi dai dreptate :) Iar, poate, dacă mutai aparatul puțin mai la dreapta când ai fotografiat era și mai bine. și dacă și stălpii ăia erau ceva mai mari (sau dacă te apropiai tu de ei :D ) poate ieșea ceva frumos.

Editat de lucian mara, 24 august 2005 - 06:51.


#52
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.410
  • Înscris: 14.06.2005
la prima nici nu am pretentia sa fie catalogata drept una buna...probabil nici la celellalte doua...dar pana la urma tot nu mai lamurit cu diagonala aia...mai aveai putin si scriai un roman despre ce am postat eu, dar despre poza in diagonala doar un "imi place si gata"? acum sa nu avem discutii in contradictoriu, parerea mea, fiecare are stilul lui de a fotografia, si aici cred ca intra si compozitia. degradeul ala de care teai legat tu nu e de la PS pt ca nu am ;). bafta multa in continuare la diagonale  :peacefingers:

#53
lucian mara

lucian mara

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 18.08.2005
ideea nu e sa fie catalogate drept "bune". Ideea e să-ți placă ție mai întâi. ;)
iar despre diagonală eu ți-am spus atât cât trebuia. o să înțelegi cândva, fii sigur ;)
despre degrade nici nu am zis că e în ps. dacă nu ai ps... foarte rău. cu ce prelucrezi tu o imagine?
mersi. :)
baftă și ție.
mai vorbim.

#54
stormy

stormy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 124
  • Înscris: 04.04.2005
apus

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  Apus.jpg   140,75K   19 download-uri

Editat de stormy, 24 august 2005 - 23:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate