Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Felicity Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#55
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011
A

#56
470213219mm

470213219mm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.11.2013
Revin cu cateva plusuri, valabile pentru intregul complex, atat faza 1 cat si faza 2: este foarte multa liniste si aer curat raportat la alte zone din Bucuresti. Multi se sperie de faptul ca totul este « in camp », dar macar pentru mine acesta este un avantaj. Complexul este curat (ma refer doar la ceea ce exista in interiorul gardului « albastru »), are loc de joaca, teren de fotbal pe iarba (desi nu am vazut foarte multa lume sa il foloseasca), teren de baschet. Nu sunt probleme cu alimentarea cu apa (vine din foraje de mare adancime), sau curentul (nu sunt fluctuatii, nu pica). Locurile de parcare nu reprezinta absolut nici o problema, poate cu ceva rezerva la primul bloc din faza 2. Nu sunt probleme cu dezapezirea.

La minusuri lista este ceva mai lunga, dar pe primele doua pozitii ar fi: accesul si consturile de intretinere. Accesul se face DOAR din Centura Bucuresti. Daca se vine din directia DN1, asa cum se spunea mai sus, trebuie facut stanga peste linia dubla continua cu riscurile de rigoare, varianta fiind doar sensul giratoriu de la Mogosoaia, deci inca 7- 8km in plus. Sensul giratoriu de la DN1/Centura Bucuresti se blocheaza la orele de varf (deci atat dimineata cat si seara), deci si plecarea din complex constituie o problema in aceasta perioada. A venit vorba intr-un post anterior si de naveta. In acest moment nu mai exista decat o singura cursa dimineata, si una seara, deci nu cum se lauda dezvoltatorul ca ar fi 4 dimineata si 4 seara. Drumul de acces de la Centura Bucuresti pana la complex, deci cam 750m, nu se poate numi drum: cratere bine adancite, o zona destul de extinsa inundabila, gasca de caini care iti da fiori daca incerci sa mergi pe jos sau cu bicicleta, limitatoare de viteaza (a ce citi santuri transversale facute pentru racordarea la unitati a caselor adiacente drumului). Legat de costurile de intretinere, acestea nu sunt deloc ieftine, cu o medie pe la 350 – 400RON pentru 2 persoane, cea mai mare pondere o are managementul administrativ 100 RON !!!, liftul ~70 RON !!! si iluminatul complexului. Aici discutiile sunt multe, dar si mai multe sunt interesele dezvoltatorului, o mare parte din aceste costuri supradimensionate intrand in visteria lor. Canalizarea nu este racordata la cea a orasului, deci vidanjele au de lucru destul de mult. Legat de costurile de incalzire (care sunt separate fata de cele de intretinere existand centrale individuale de apartament pe gaz), si acestea sunt destul de mari, undeva intre 350 – 500 RON in lunile de iarna, (vorbesc aici de faza 1, deoarece faza 2 nu a trecut inca prin iarna de la darea in folosinta). Probabil situatia o sa fie mai buna in faza 2 deoarece pe de o parte apartamentele din faza 1 sunt majoritatea cu 3 laturi in exterior + cea de a patra latura care da catre casa scari aceasta nefiind incalzita. La acest mare incovenient se mai adauga si inaltimea camerelor (ok, da senzatia de spatiu, dar asta te costa in plus la incalzire), inaltime care in faza 1 este mai mare decat inaltimea standard, deci consumul nu trebuie raportat la suprafata ci la volum, volumul fiind mai mare deci costurile mai mari.

Concluzia este simpla: sunt avantaje, dar sunt si mai multe dezavantaje/probleme. Discutiile in legatura cu solutionarea lor sunt multe, de lunga durata, aici GTCul, adica Domnul Galon fiind foarte buni la trasat promisiuni si termene.

Edited by 470213219mm, 03 December 2013 - 15:11.


#57
Georgy26

Georgy26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2013
Imi caut apartament de ceva vreme si in urma reclamelor de pe internet si am zis sa fac o vizionare si in Felicity, in principal pentru pozitionare(pentru ca este in nord, langa padure si nu in afara Bucurestiului) iar preturile mi s-au parut destul de avantajoase. Singurul mare inconvenient pre care l-am gasit eu este calea de acces(si aici ma refer la calitatea drumului). Se vede clar ca zona in care s-a deteriorat drumul este o zona in care s-a intervenit la un moment dat pentru a fi reparata, iar din cate am inteles de la persoana de la vanzari dezvoltatorul a asfaltata acest drum si l-a reparat de mai multe ori pe costurile sale, desi aceasta strada este de fapt drum public, si o va face in continuare pana cand vor ajunge si cei de la primarie. La fel mi s-a spus ca intrarea din soseaua de centura nu este singura cale de acces, ci mai sunt alte doua cai de acces care din pacate nu sunt practicabile, nu au stiut sa imi dea detalii daca vor putea deveni practicabile si cand. Apartamentele(cele de 3 camere din faza 2) mi-au placut, aici nu am nimic de obiectat. Sunt compartimentari diverse, sunt spatioase, gandite bine si mi-a placut faptul ca sunt foarte luminoase si sunt gandite cu spatii de depozitare, ceea ce nu am intalnit si la celelalte complexuri unde am mai vizionat. Am intrebat si despre intretinere si mi s-a spus ca sunt costuri intre 300-350 lei pentru apartament cu 3 camere, mie sincer nu mi se pare mult fata de costurile de la blocul vechi in care locuiesc acum, unde nu am aceleasi beneficii. Ma gandesc ca din ce se vor muta mai multi oameni in complex si se vor imparti costurile la un numar mai mare,vor mai scadea. Nu inteleg totusi de ce nu s-a infiintat inca o Asociatie de proprietari care sa se ocupe si astfel sa fie redus costul de management? Am citit in postarea anterioara referitor la cursele de naveta oferite de dezvoltator si nu inteleg de ce a scris ca dezvoltatorul se lauda cu 4 cursze dimineata si 4 seara pentru ca in emailul cu oferta pentru apartamente pe care l-am primit eu era atasat si programul microbuzului unde scria ca sunt 2 curse dimineata si 2 seara. Eu oricum am masina si cred ca majoritatea celor care doresc sa locuiasca mai departe putin de oras au in vedere ca au nevoie de masina pentru a se deplasa cu usurinta(parerea mea). Pe mine sincer ma incanta ideea de a locui in acest complex si nu cred ca partile negative existente nu vor fi rezolvate in timp.

#58
470213219mm

470213219mm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.11.2013

View PostGeorgy26, on 03 decembrie 2013 - 17:51, said:

Am citit in postarea anterioara referitor la cursele de naveta oferite de dezvoltator si nu inteleg de ce a scris ca dezvoltatorul se lauda cu 4 cursze dimineata si 4 seara pentru ca in emailul cu oferta pentru apartamente pe care l-am primit eu era atasat si programul microbuzului unde scria ca sunt 2 curse dimineata si 2 seara.

Am scris de cele 4 curse diminea, 4 seara, pentru ca pe situl lor inca figureaza in aceasta forma, deci este o prost informare, voita sau mai putin voita (desi ma indoiesc)!

#59
suavemente_ro

suavemente_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.11.2013
La minusuri se mai adauga urmatoarele aspecte:

- infiltartiile (am pus poze care nu mint cu fatadele la 4 ani de la constructie si un an de cand au fost cosmetizate - pozele au fost facute in noiembrie deci sunt super actuale)
- inundatiile din parcarea subterana (am inteles ca panza freatica este foarte aproape de suprafata si din cauza faptului ca nu s-a facut corect hidroizolatia, parcarea subterana cand ploua se inunda).
- colaborarea cu reprezentantii complexului este sub orice critica. De peste un an schimb mailuri cu C.E.O-ul complexului: Galon - ca sa rezolve problema infiltratiilor de la apartamentul de desupra mea, apartament care ii apartine firmei pe care o reprezinta. Imaginati-va cum este ca vecinul de deasupra sa va inunde constant si sa nu il intereseze aceasta problema. Acum I-am pus pe cei de la Asigurari sa se ocupe de problema dupa care avocatul. Va dati seama ce deranj poate sa fie: tavanul din baie se scorojeste, cad bucati de tencuiala pe jos + mirosul de var
- panourile cu rol de gard care inconjoara complexul: teoretic trebuia sa fie un gard care sa imprejmuiasca tot complexul numai ca evident ca domnul Galon ne-a aburit pe toti si a facut un gard doar la intrare. In restul complexului, se pot strecura cu usurinta cainii vagabonzi din imprejurimi. De multe ori mi s-a intamplat cand plimbam cainele sa fiu atacat de hoarde de caini din imprejurimi care incercau si chiar intrau in complex pe sub gard sau prin portiunile pe unde acesta lipseste
- izolatia termica: este foarta foarte proasta: pe timp de iarna platesc aprox 500 de ron/luna numai la gaze (mai adaugati un 400-450 intretinere la 3 camera pentru 1 persoana) fiindca acea centrala trebuie sa mearga in continuu ca sa faca fata
- izolatia fonica: practic nu exista. Stati pe palier si puteti asculta ce vorbesc vecinii in casa!!!! Practic nu ai niciun pic de intimidate. Acelasi test il puteti face si in casa: indifferent cat de incet vorbesti sau incerci sa nu faci zgomot, cele mai mici zgomote se vor auzi in toata casa - si asta din cauza faptului ca totul e facut din rigips DE CEA MAI PROASTA CALITATE. Uitati-va inainte cum arata o placa de rigips de calitate cu densitate mare si cum arata rigips-ul pusi de constructori.

Aceste aspecte negative + cele detaliate mai sus detaliate de alte personae care au postat, probabil ca in momentul luarii unei decizii nu le veti sesiza sau vi se vor parea minore, insa cu timpul va vor face viata un cosmar acolo !

Ca si constructor, nu este posibil sa dezvolti apartamente in camp si sa nu te intereseze accesul acolo: sa faci un drum de mantuiala dupa care sa spui ca defapt primaria trebuie sa il faca, asa ca duceti-va voi locatarilor si rezolvati problema pe care eu ca si dezvoltator nu am reusit sa o rezolv pentru voi, dar banii vi-I I-am luat. Practic se poate spune ca nu exista drum de acces. Sunt niste sleauri si niste cratere immense care iti vor nenorocii amortizoarele si articulatiile. Drumul asta este asa de 2 ani de cand m-am mutat. Probabil la vizionare vi se va spune ca urmeaza sa fie remediat. SUNT MINCIUNI. Puteti vedea rezultatul incercarilor de peste 2 ani de remediere a acestui drum.

Este inadmisibil ca in patru ani sa nu rezolvi problema cu Apa Nova si sa nu racordezi complexul la canalizare. Sa preferi sa stai cu vidanjele la poarta care sa mane un miros ca de groapa de gunoi.

Este de neacceptat sa te risti zi de zi sa ti se ia carnetul fiindca faci stanga peste linie continua si cei de la complex sa nu resolve problema prin instalarea unui giratoriu acolo. Ma indoiesc ca unul dintre locatari va reusi ce nu au reusit cei de la Felicity: sa convinga autoritatile sa construiasca un giratoriu acolo. In ultimele saptamani seara de seara POLITIA STA LA PANDA DE LUAT CARNETE!!!

Intreba cineva la un moment dat de ce nu exista asociatie de locatari. Raspunsul este simplu: SUNT ATAT DE MULTE PROBLEME INCAT NIMENI NU SI-A LUAT RASPUNDEREA DE A PRELUA ACEST COMPLEX SA IL ADMINISTREZE. Discutiile au fost: sa resolve Aurora Business Center problemele si noi ca si locatari vom face asociatie. Discutiile in curand intra in al doilea an si nu s-a infiintat nimic. De ce? Intrebati-l pe domnul Galon!

View Post470213219mm, on 03 decembrie 2013 - 15:05, said:

Revin cu cateva plusuri, valabile pentru intregul complex, atat faza 1 cat si faza 2: este foarte multa liniste si aer curat raportat la alte zone din Bucuresti. Multi se sperie de faptul ca totul este « in camp », dar macar pentru mine acesta este un avantaj. Complexul este curat (ma refer doar la ceea ce exista in interiorul gardului « albastru »), are loc de joaca, teren de fotbal pe iarba (desi nu am vazut foarte multa lume sa il foloseasca), teren de baschet. Nu sunt probleme cu alimentarea cu apa (vine din foraje de mare adancime), sau curentul (nu sunt fluctuatii, nu pica). Locurile de parcare nu reprezinta absolut nici o problema, poate cu ceva rezerva la primul bloc din faza 2. Nu sunt probleme cu dezapezirea.

La minusuri lista este ceva mai lunga, dar pe primele doua pozitii ar fi: accesul si consturile de intretinere. Accesul se face DOAR din Centura Bucuresti. Daca se vine din directia DN1, asa cum se spunea mai sus, trebuie facut stanga peste linia dubla continua cu riscurile de rigoare, varianta fiind doar sensul giratoriu de la Mogosoaia, deci inca 7- 8km in plus. Sensul giratoriu de la DN1/Centura Bucuresti se blocheaza la orele de varf (deci atat dimineata cat si seara), deci si plecarea din complex constituie o problema in aceasta perioada. A venit vorba intr-un post anterior si de naveta. In acest moment nu mai exista decat o singura cursa dimineata, si una seara, deci nu cum se lauda dezvoltatorul ca ar fi 4 dimineata si 4 seara. Drumul de acces de la Centura Bucuresti pana la complex, deci cam 750m, nu se poate numi drum: cratere bine adancite, o zona destul de extinsa inundabila, gasca de caini care iti da fiori daca incerci sa mergi pe jos sau cu bicicleta, limitatoare de viteaza (a ce citi santuri transversale facute pentru racordarea la unitati a caselor adiacente drumului). Legat de costurile de intretinere, acestea nu sunt deloc ieftine, cu o medie pe la 350 – 400RON pentru 2 persoane, cea mai mare pondere o are managementul administrativ 100 RON !!!, liftul ~70 RON !!! si iluminatul complexului. Aici discutiile sunt multe, dar si mai multe sunt interesele dezvoltatorului, o mare parte din aceste costuri supradimensionate intrand in visteria lor. Canalizarea nu este racordata la cea a orasului, deci vidanjele au de lucru destul de mult. Legat de costurile de incalzire (care sunt separate fata de cele de intretinere existand centrale individuale de apartament pe gaz), si acestea sunt destul de mari, undeva intre 350 – 500 RON in lunile de iarna, (vorbesc aici de faza 1, deoarece faza 2 nu a trecut inca prin iarna de la darea in folosinta). Probabil situatia o sa fie mai buna in faza 2 deoarece pe de o parte apartamentele din faza 1 sunt majoritatea cu 3 laturi in exterior + cea de a patra latura care da catre casa scari aceasta nefiind incalzita. La acest mare incovenient se mai adauga si inaltimea camerelor (ok, da senzatia de spatiu, dar asta te costa in plus la incalzire), inaltime care in faza 1 este mai mare decat inaltimea standard, deci consumul nu trebuie raportat la suprafata ci la volum, volumul fiind mai mare deci costurile mai mari.

Concluzia este simpla: sunt avantaje, dar sunt si mai multe dezavantaje/probleme. Discutiile in legatura cu solutionarea lor sunt multe, de lunga durata, aici GTCul, adica Domnul Galon fiind foarte buni la trasat promisiuni si termene.


#60
Petyy

Petyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.11.2012
Eu stau de un an, si chiar imi place.

(si eu circul zi de zi cu masina, dar sincer nu am gasit niciodata politia la panda, si calc dubla zi de zi.......... nu ma deranjeaza)

#61
IrishS

IrishS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.12.2013
Si eu locuiesc aici de trei ani, mai sunt si mici probleme dar imi este foarte bine.

#62
ommic

ommic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.12.2013

View Postbogdanantonescu, on 17 septembrie 2013 - 15:36, said:

Am fost la vizionare si sunt dezamagit. Nu merita acest complex nici jumatate din pretul pe care-l pretind. Acum au la vanzare apartamente in cladirile din intrarea in complex pe dreapta, chiar langa fosa septica, mirosurile exista intr-adevar. Apartamentele sunt prost gandite ca imparteala, asa zise-le dotari din baie sunt numai bune de aruncat, cea mai prosta calitate (cada, chiuveta, vas toaleta). Daca cumperi apartament trebuie sa deschizi un mic santier dar atentie ca trebuie sa vii cu un generator de curent, nu este racordat la curent, gaze, lifturile nu sunt functionale. O parte din gard lipseste deci pot veni si animale din padure, sunt si caini liberi prin complex, o locatara, care ar fi avocata a montat pe spatiul public 2 custi pt caini, care latra la cei care vor sa se plimbe prin complex, Sapatiu verde exista dar nu este ingrijit, si mizerie este destula. Unele cladiri arata ca de 2o de ani, a inceput sa le cada tencuiala exterioara, si la baza cladirii este desprins cimentul (probabil ca au inceput deja sa se scufunde). Cand am fost pe soseau de centura era bara la bara si nici sens giratoriu nu exista deci oricand politia rutiera poate sa ridice niste permise. Drumul este cu gropi, este detul de liniste (se aud doar pocnetele de la poligonul de tragere). Dar cel mai bine va convingeti singuri


Fratie, n-ai mai fost de 3 luni in Felicity!!! Nu mai esti la curent cu stirile! Mi-am pus si un cotet de porc si mi-am luat si o girafa...am facut ceva excentric :))
Oricum sa nu te muti aici ca e urat rau...e prea liniste...si vin animale periculoase din padure (ursi grizzly, hiene, lei si rinoceri)...nu e de tine aici sincer...tu esti baiat de oras...aici e taranie curata!!!

#63
Petyy

Petyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.11.2012
Posted Image Poate omul nu stie ca apartamentele de la parter (Faza 1) au si curte .... iar cotetul cainelui este la tine in curte, cine la informat ca acolo locuieste un avocat (care in timpul liber se ocupa de "cotete") nu la informat pe om ca avocatul are si curtea lui proprie Posted Image Posted Image
este foarte corect........ este nasol rau
P.S..... abia astept sa taiem porcul........ facem un gratar ..... girafa o lasam

Edited by Petyy, 09 December 2013 - 07:45.


#64
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
Cred că ar fi drăguț ca un moderator să verifice câte clone sunt pacilea, au sărit ajenți ca arși, care e treaba băieți nu mai merg vânzările?

#65
Petyy

Petyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.11.2012
agenti.... dar sub acoperire

#66
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

View PostPetyy, on 09 decembrie 2013 - 09:31, said:

agenti.... dar sub acoperire

Cât de penibili sunt, distractiv e că postează și pe zonele concurente. :))) Niște cretini, dar nici ăia care cumpără de la astfel de oameni nu au toate țiglele pe casă.

#67
ommic

ommic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.12.2013

View Postgicafranaru, on 09 decembrie 2013 - 09:25, said:

Cred că ar fi drăguț ca un moderator să verifice câte clone sunt pacilea, au sărit ajenți ca arși, care e treaba băieți nu mai merg vânzările?

Sa vina moderatoru!!!!
Cum ti-ai dat seama asa din prima ca sunt agent?? Sunt chiar agent al qaeda...ai ghicit :))
Nu prea mai merg vanzarile...e viata grea...eu sper sa nu se mai mute nimeni...stii vorba aia...unde-s multi e aglomeratie
Te salut!

#68
Petyy

Petyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.11.2012
Mai bine treci pe aici, ma cauti, te convingi ..... mai pui si moderatorul de muncesca aiurea ca asa ai tu impresia

#69
suavemente_ro

suavemente_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.11.2013
Draga vecine,

Mi-ar placea sa facem cunostinta si sa redescoperim Felicity-ul impreuna. As vrea sa ne incepem drumul chiar de la centura.

Ca sa ne simtit confortabili va trebui sa luam un 4x4. Sedane-ul meu are amorizoarele pulbere din cauza craterelor, insa scutul e nou (l-am schimbat pe CASCO). Pe jos, nu cred ca e o idee buna, fiindca sunt niste haite de caini  care ne vor face carne de mici.

Ajunsi in fata complexului cu gardul nou doar la intrare, vom exclama amandoi: "O minunatie! Complexul arata bine (de afara), padurea e alaturi, liniste, frumos, aer curat. Ce isi poate dori mai mult un bucurestean satul de praf, zgomote, aglomeratie decat un astfel de loc destul de aproape de Bucuresti?". Incepand sa mergem prin complex, trecem de Faza 2, unde blocurile arata extraordinar (doar au fost date in folosinta cu mai putin de un an in urma) si incepem sa vedem un gard albastru dintr-un fel de policarbonat, spart pe alocuri dar armat de o plasa de metal.

Cum este iarna si bate vantul vom auzi cum se loveste policarbonatul de sistemul de sustinere generand un zgomot teribil de...placut. Pe la baza gardului, vedem tot felul de improvizatii din sarma (Romanian style) destinate sa opreasca dulaii vagabonzi de afara. Eu nu cred ca sunt ursi dar niste caini de marimea ursilor sigur sunt. Prin ochiurile sparte ale gardului vom vedea niste terenuri virane - practic campul (e drept, se vede si padurea dar in planul 2). Cum si tu stai in acelasi cartier ai auzit probabil ca si mine ca dezvoltatorul se gandea la o placinta mult mai mare, numai ca socoteala de acasa nu s-a potrivit cu criza din piata si banca necrutatoare le-a executat terenurile pe care apucasera sa toarne niste fundatii. In scurt timp, terenul din vecinatatea complexului s-a transformat in teren viran. Pana sa dea frigul acolo era cartierul general al hotilor de fier vechi. De la minunatul meu balcon scorojit se vad perfect urmele de "cartita" lasate in beton de cautatorii de metale....feroase.

Inaintand prin cartier o sa vedem niste fatade in plin proces de descompunere. Vom spune probabil: "mici probleme inerente unui ansamblu nou care se vrea unul cu pretentii totusi. Astea se repara repede la primavara". Imi voi permite atunci sa iti reamintesc ca tocmai ce au fost reparate in primavara aceasta. Chibitii si oamenii de rea credinta zic ca problemele ar fi generate de infiltratii. Dar sa nu plecam urechea la orice zvon. La primavara am auzit eu ca o sa arate iarasi ca noi.

Intram in parcarea subterana sa lasam masina cand alt zgomot cel putin ciudat incepe sa penetreze linistea (in parcare e o liniste mai mare decat in complex). Daca nu ai descoperit inca de la ce vine zgomotul, iti voi arata eu un furtun ca de pompieri care este prins pe sus intr-o maniera care pare a fi artizanala si care strabate o portiune a parcarii. La un capat e o pompa care.... pompeaza apa. De unde o scoate si unde o duce....nu m-a interesat sa aflu. Insa ce am vazut este ca atunci cand ploua, apa intra in parcare. Curios e ca apa nu intra pe la intrarea parcarii ci prin spatele parcarii. Pare sa se infiltreze. Nu am descoperit insa de unde se infiltreaza. Am auzit niste vecini la un moment dat care ziceau ca panza freatica este foarte aproape de suprafata si ca nu stiu ce calcule nu s-au respectat si nu s-au facut si din cauza asta s-ar infiltra apa. Asta nu putem sti fiindca nu suntem constructori de meserie, dar vedem apa.

Te-as invita la mine sa mai discutam despre complex insa din una din bai razbate un miros de igrasie. Sunt un pic stanjenit de situatie, dar daca ai intra vei vedea pe tavan o pata mare si galbena iar pe jos, resturi de tencuiala. Am o problema cu vecinul de deasupra. Baia mea este sub terasei lui si se infiltreaza apa. Eu I-am zis de mai multe ori sa repare terasa. El s-a facut ca o repara dar la mine sunt probleme. Sa stii ca eu am facut tot posibilul si pana la urma firma de asigurari imi plateste varuitul. Astept cu nerabdare sa intre banii, sa varuiesc si sa te chem sa vezi ce frumos o sa fac tavanul - ca nou. Pana la urmatoarea ploaie Posted Image Dar, asigurarile mi-au zis ca daca se repeta, imi dau alti bani sa repar din nou Posted Image


View PostPetyy, on 09 decembrie 2013 - 20:29, said:

Mai bine treci pe aici, ma cauti, te convingi ..... mai pui si moderatorul de muncesca aiurea ca asa ai tu impresia

Eu nu calc linia continua, ci merg 4 km dus pana la giratoriul de la Mogosoaia si 4 km intors pentru a evita o contraventie sau sa-mi ia permisul. Desi nu te cunosc, daca locuiesti acolo, banuiesc ca primesti mailurile care se dau ca intre vecini. In unul dintre ultimele mailuri se discuta despre politia care vaneaza viratul stanga peste linia dubla continua.

View PostPetyy, on 08 decembrie 2013 - 21:56, said:

Eu stau de un an, si chiar imi place.

(si eu circul zi de zi cu masina, dar sincer nu am gasit niciodata politia la panda, si calc dubla zi de zi.......... nu ma deranjeaza)

Edited by suavemente_ro, 17 December 2013 - 22:32.


#70
Petyy

Petyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.11.2012
Chiar imi pare rau sa aud ca ai probleme si te inunda vecinul de sus (terasa) eu stau in Flamingo (blocul cu showroom-ul), nu pot sa zic ca blocul este facut mai bine, dar pana acum nu am avut probleme majore, parcarea este ok ... nu se inunda ... nu sunt furtune de pompieri. Referitor la gard o sa fie refacut in intregime la primavara (conform celor stabilite la sedinta unde sa ales si culoarea gardului care o sa inconjoare cartierul). Drumul intadevar este stricat, acum cateva zile un vecin cu lopata a mai acoperit gropile sa se poata circula ..... si eu o sa merg sa mai arunc pietris in gropi..... asta este pana o sa ajunga sa fie asfalata de primarie sigur o sa mai dureze nu imi fac iluzii ca o sa fie asfaltat de complex sau de un alt vecin.

Sincer eu zilnic tai dunga ............. probabil sunt mai norocos si nu am dat nas in nas cu politia

In rest sa auzim de bine

Edited by Petyy, 18 December 2013 - 21:32.


#71
suavemente_ro

suavemente_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.11.2013
Daca iti voi spune ca "vecinul de deasupra" este chiar dezvoltatorul (Aurora Business Complex) mi-ai intelege frustrarea. M-ai intelege si mai bine daca ti-as spune ca in urma multor demersuri de bun simt (mailuri, telefoane) in final mi s-a transmis sa ii dau in judecata ca nimeni nu va misca un deget oricum. Momentan am ales sa imi iau banii de la asigurator. Voi repara eu si voi astepta sa reintru in circuit: sa apara iarasi pata, sa notific asiguratorul, sa imi iau banii iar asiguratorul sa o forteze pe Aurora sa plateasca.

Eu am vrut sa rezolv problema amiabil si m-am bazat pe bunul simt: inunzi un vecin, macar te implici sa nu se mai intample a doua oara. Din pacate nu am gasit nicio urma de bun simt la ei.

Cand vecinul este insusi dezvoltatorul care nu a dezvoltat un bloculet cu 8 apartamente ci probabil sare de suta de apartamente, nu poti sa stai inert in timp ce ei te sfideaza.

Departe de a fi o persoana tipicara care sa se lege ca vede mici gunoaie pe jos, ca nu functioneaza toate becurile, ca iarba se taie doar la cei care au terase la parter, ma leg totusi de o problema care ma impacteaza direct: se infiltreaza apa care provine de la apartamentul care apartine dezvoltatorului - undeva la terasa lui a aparut o fisura.

Lui Aurora Business Complex nu I-am cerut sa imi rezolve nicio problema la apartamentul meu, niciodata. Am inghitit orice. Nu ma ajuti, ok, o inghit si pe asta. O singura pretentie am: nu imi face probleme.

Tot ce am scris si voi mai scrie se bazeaza strict pe realitatea din complex. Daca cineva are dubii sa verifice. Absolut toate informatiile prezentate pot fi probate.

Pana acum nu am scris nimic fiindca am zis sa fiu intelegator cu ei si sa inchid ochii la problemele comune care ne promit de cel putin 2 ani ca se rezolva. In momentul in care apare o problema care ma afecteaza direct, nu pot decat sa fiu generos cu toti cei care inainte de a achizitiona un apartament se documenteaza putin pe net. Ulterior decizia le va apartine lor daca merita sau nu sa se deplaseze sa mai vizioneze vreun apartament



View PostPetyy, on 18 decembrie 2013 - 21:27, said:

Chiar imi pare rau sa aud ca ai probleme si te inunda vecinul de sus (terasa) eu stau in Flamingo (blocul cu showroom-ul), nu pot sa zic ca blocul este facut mai bine, dar pana acum nu am avut probleme majore, parcarea este ok ... nu se inunda ... nu sunt furtune de pompieri. Referitor la gard o sa fie refacut in intregime la primavara (conform celor stabilite la sedinta unde sa ales si culoarea gardului care o sa inconjoare cartierul). Drumul intadevar este stricat, acum cateva zile un vecin cu lopata a mai acoperit gropile sa se poata circula ..... si eu o sa merg sa mai arunc pietris in gropi..... asta este pana o sa ajunga sa fie asfalata de primarie sigur o sa mai dureze nu imi fac iluzii ca o sa fie asfaltat de complex sau de un alt vecin.

Sincer eu zilnic tai dunga ............. probabil sunt mai norocos si nu am dat nas in nas cu politia

In rest sa auzim de bine


#72
Petyy

Petyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.11.2012
Chiar este dureros, si esti chiar foarte rabdator si foarte ingaduitor ...... eu sunt mai radical, probabil procedam altfel ................ poate ne vedem in cartier si povestim

Edited by Petyy, 19 December 2013 - 18:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate