Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Felicity Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#19
hitman1234

hitman1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.12.2008
Uite asa se nasc zvonuri, "din ce-am inteles"..n-ati intrat in vreun apartament dar presupuneti.. eu am intrat in 3 apartamente de la parter, blocuri diferite si niciunul n-avea probleme de igrasie..puturile lifturilor s-au hidroizolat, peretii in parcare s-au refacut, gurile de canal la fel, despre sistemul de vanzare si preturi nu comentez ca n-am ce..

#20
bubuianu82

bubuianu82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.08.2009

View Posthitman1234, on 03 octombrie 2012 - 17:33, said:

Uite asa se nasc zvonuri, "din ce-am inteles"..n-ati intrat in vreun apartament dar presupuneti.. eu am intrat in 3 apartamente de la parter, blocuri diferite si niciunul n-avea probleme de igrasie..puturile lifturilor s-au hidroizolat, peretii in parcare s-au refacut, gurile de canal la fel, despre sistemul de vanzare si preturi nu comentez ca n-am ce..

Hitman,fara nici o suparare, si mie mi-a placut complexul...faza cu gurile de canal si mie mi s-a parut exagerata pentru ca parea ok.

Nu am intrat pt ca nu ne-a raspuns nimeni la telefon, iar sambata dimineata eu cred ca ar trebui sa fie cineva acolo pentru ca majoritatea nu pot lipsi in timpul sapt de la munca pt o vizionare( asta cu conditia sa-ti raspunda cineva la telefon).

Ei pot reface in mod constant tencuiala in casa, sau dau cu solutie si sterg si zici ca nu e igrasie in casa...

Cat despre hidroizolatie refacuta eu nu prea cred asa ceva. Cladirea se hidroizoleaza pe afara,la zona de contact intre peretele de beton si pamant si se executa in faza initiala de executie...Asadar ca sa faca o hidroizolare ulterioara executiei inseamna sa fi executat sapatura pe langa tot blocul si sa faca hidroizolatia.Hidroizolatia pe interior n-are nici un rost( doar tine apa afara din subsol) pt daca apa se infiltreaza in beton( si nu e nimic sa protejeze betonul) aceasta va urca prin beton si va ajunge la parter si tot asa, limita e cerul.Sunt curios cine ti-a zis de refacerile acestea de hidroizolatie, daca imi poti raspunde ar fi super.

Tu cand ai fost? Si cum ai luat legatura cu cei de acolo? Ti-au raspuns la telefon?

#21
hitman1234

hitman1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.12.2008
Informatiile despre lucrari le am de la firma de administrare a complexului, nu vad cum sa se ridice apa prin beton pana la parter deoarece e parcarea subterana sub bloc :)

Despre partea cu refacutul: intr-un singur apartament erau urme de vopsea umflata,sau galbena cum vrei, dar blocul era nelocuit si se vede diferenta intre blocurile nelocuite si cele in care mai sta cineva. Banuiesc ca unde stai iti dai zapada de la perete, aici n-a fost cazul. Sa nu uitam ce ierni au fost in ultimii ani..

De curiozitate am fost acolo in ziua cu ploile alea de s-a inundat pasajul Unirii acum 2 saptamani si parcarea era complet uscata, intr-un singur loc era un pic ud deoarece inteleg ca parcarea comunica cu parcarea blocurilor care sunt inca neterminate si intra pe acolo.

Eu am cumparat prin altcineva, habar n-am cum vand ei, sau mai bine zis cum nu vand, trebuie sa existe o persoana care sa traga niste zmetii agentilor

#22
bubuianu82

bubuianu82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.08.2009

View Posthitman1234, on 03 octombrie 2012 - 20:25, said:

Informatiile despre lucrari le am de la firma de administrare a complexului, nu vad cum sa se ridice apa prin beton pana la parter deoarece e parcarea subterana sub bloc Posted Image

Despre partea cu refacutul: intr-un singur apartament erau urme de vopsea umflata,sau galbena cum vrei, dar blocul era nelocuit si se vede diferenta intre blocurile nelocuite si cele in care mai sta cineva. Banuiesc ca unde stai iti dai zapada de la perete, aici n-a fost cazul. Sa nu uitam ce ierni au fost in ultimii ani..

De curiozitate am fost acolo in ziua cu ploile alea de s-a inundat pasajul Unirii acum 2 saptamani si parcarea era complet uscata, intr-un singur loc era un pic ud deoarece inteleg ca parcarea comunica cu parcarea blocurilor care sunt inca neterminate si intra pe acolo.

Eu am cumparat prin altcineva, habar n-am cum vand ei, sau mai bine zis cum nu vand, trebuie sa existe o persoana care sa traga niste zmetii agentilor


Asadar si tu locuiesti acolo?

Ai luat un apartament situat la parter? din acela cu gradina?

#23
valiclio

valiclio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.12.2010

View Postbubuianu82, on 01 octombrie 2012 - 10:36, said:


Am fost si noi weekendul asta acolo...Am sunat de vineri, pentru o programare,  dar nu mi-a raspuns nimeni la numarul de pe site. Am fost acolo sambata in jur de ora 12. Nu era nimeni la showroom, dar am dat o tura prin ansamblu.

Salut,

Nici mie nu mi-a raspuns nimeni pe nr de pe site ( incercat de 2 ori pe zi timp de 2 zile ) si am facut rost de un alt nr de tel: 0731 040 262. Asa am facut o vizionare.  Mi s-a spus ca se pot face programari si sambata, dar cu telefon in prealabil pe acest numar.

Vali

#24
bubuianu82

bubuianu82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.08.2009

View Postvaliclio, on 05 octombrie 2012 - 09:48, said:


Salut,

Nici mie nu mi-a raspuns nimeni pe nr de pe site ( incercat de 2 ori pe zi timp de 2 zile ) si am facut rost de un alt nr de tel: 0731 040 262. Asa am facut o vizionare.  Mi s-a spus ca se pot face programari si sambata, dar cu telefon in prealabil pe acest numar.

Vali


Asta e numarul dezvoltatorului sau al unei agentii imobiliare?

Cum ti s-au parut apartamentele vizionate?

#25
-asiral-

-asiral-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.03.2009
Buna,

S-a mai mutat cineva intre timp in Felicity?
In cat timp s-a facut racordarea la gaze si electricitate?
Cum e cu parcarile? Ati cumparat loc de parcare?

Lucruri pozitive/negative?

Merci :)

#26
Catalinparaschiv

Catalinparaschiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.11.2012
Salut,

  Am tot citit articolele voastre si vreau sa va spun cateva lucruri despre acest comlex. Eu cred ca sunt unul dintre cei mai vechi locatari din cadrul acestui complex (aproximativ 3 ani ).
  In tot acest timp s-au petrecut o serie de schimbari in bine. Faza cu: Localizarea complexului in camp, este putin exagerata daca ma intrebati pe mine. In cazul acesta Complexul Cosmopolis unde este situat?  Este foarte important sa stiti ce cautati. Daca vreti un apartament langa gura de metrou sau statia de tramvai, nu Felicity este alegerea voastra.  Parerea mea este ca: La ora actuala este cel mai aerisit complex si anume: Apartamentele sunt mult mai mari decat in alte complexe la preturi similare. Locurile de parcare: nu mai are rost sa vorbim despre ele. Parcarea subterana este aproximativ jumatare din suprafata totala a complexului. Complexul dispune mai nou si de un transport gratuit ce face legatura cu Piata Presei iar accesul catre complex se face pe o strada asfaltata de dezvoltator. Ca acest asfalt se strica la doi ani de zile si il reface dezvoltatorul pe cheltuiala lui, pe mine nu ma intereseaza, important este faptul ca: este asfaltata.
Faza cu infiltratiile de la subsolul blocurilor, intradevar a existat. A fost remediata cum a fost remediata. Inca odata, nu ma intereseaza. Important este faptul ca nu mai exista aceste infiltratii. Nu ma gandesc ca va cadea blocul cu mine in urmatorii 30 de ani.
In ceea ce priveste calitatea finisajelor: Este aceeasi care v-o ofera oricare alt complex in care apartamente sunt la preturi similare sau tot cu banii acestia va puteti cumpara un apartament in Bucuresti intr-un bloc care are deja 40 - 50 de ani daca nu mai bine, cu minusurile care il are acesta. Daca vreti calitate de 5 stele intr-un complex rezidential, cautati Complexul Stejari, dar inmultiti pretul de achizitie cu 10. Va reamintesc: Conteaza ce cautati!
Eu cred ca in oricare alt complex exista lucruri care sa te nemultumeasca. Important este: daca aceste lucruri se remediaza sau nu. In Felicity au fost remendiate toate aceste probleme.
Total general: Eu sunt multumit de ceea ce-mi ofera acest complex.

Edited by Catalinparaschiv, 04 November 2012 - 14:44.


#27
Petyy

Petyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.11.2012
Buna ziua,
Sunt unul din cei care vrea sa cumpere un apartament in acest complex, am gasit o oferta care pare cam cu semnul intrebarii intr-un bloc din 2009, comparand cu preturile din blocul abia dat in folosinta luna asta, adica in nov. 2012. Deci... suntem in asteptarea ok-ului agentului imobiliar, insa tare mi-e ca-i bluff din partea lor... ca tin apartamentul asta ca momeala si apoi incearca sa-ti vanda alte minuni de-ale lor... Daca aveti ceva experienta detalii despre cum merge cu vanzarea apartamentelor in FeliCity, poate impartasiti si cu noi...

oricum va tinem la curent cu evolutia lucrurilor...

#28
-asiral-

-asiral-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.03.2009
CatalinParaschiv, multumim pentru impresii :) M-ar mai interesa cat faci la o ora de varf pana in oras, de ex pana la Piata Presei sau un alt traseu facut de tine in mod obisnuit.

Petyy, la ce te referi cand vb de preturile apartamentelor din 2009? Sunt mai mici sau mai mari? La ce etaj si ce suprafata, nr de camere?

#29
Petyy

Petyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.11.2012
pretul ap din 2009 mai mic ca al celor date in folosinta luna asta, vorbim de apartamente cu suprafete egale (3 cam / ~100m2)
va tinem la curent cu evolutia lucrurilor

Edited by Petyy, 04 November 2012 - 21:58.


#30
Catalinparaschiv

Catalinparaschiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.11.2012
Salut,

Eu in mod normal pana la Piata Presei fac 10 min, luand in considerare ca se merge pe DN1 pe trei benzi de circulatie pe sens si neavand nici un semafor pana acolo. Indiferent de ora. Sunt rare cazurile in care sa mai prinzi un ambuteiaj pe DN1.

#31
-asiral-

-asiral-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.03.2009
asta este foarte bine :)

merci de info ;)

#32
hitman1234

hitman1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.12.2008
Concluziile mele, cu bune si rele ar fi urmatoarele:
- proiectul a fost gandit binisor, dar a fost o schimbare pe parcurs. Evident ca nu s-au putut anticipa toate problemele, insa e bine ca exista disponibilitate spre a le rezolva. ( ma refer la infiltratii aici, si la mici defecte ale apartamentelor despre care mi-au povestit vecinii ca s-au rezolvat). De ce zic ca s-a produs o schimbare, apartamentele par gandite, in adevaratul sens al cuvantului, cu spatii de depozitare, camera tehnica, baie matrimoniala samd, insa au fost facute in graba si finisajele sunt in stil romanesc pe alocuri.
- ar fi bine sa faceti un inventar al viciilor cand achizionati un apartament, testati baterii, geamuri samd, cu cat le descoperiti mai repede cu atat mai bine, sa nu va izbiti de un refuz politicos cand cereti sa fie reparate;
- ar fi bine sa aveti doua masini, sau program de lucru similar si destinatii apropiate barem. Nu cred insa ca ajung locurile de parcare pentru cand se vor umple si blocurile noi, care mi se par foarte inghesuite. Probabil ca dezvoltatorul vrea sa-si scoata paguba din prima faza cu cele din a 2-a..
- pana in Victoriei/Romana faceti 30-40 de minute in scenariul pesimist. Totusi drumul nu e usor, se merge cu viteza pe DN1, iarna pleci noaptea vii noaptea, iluminatul stradal mai mult nu e, te solicita drumul;
- oamenii din complex sunt foarte ok, asta ajuta enorm. n-auzi manele sau alte mizerii, majoritatea sunt discreti si au copii mici;
- costurile sunt oarecum mai mari decat v-ati astepta, aici ma refer la intretinere, cam 400 vara pt 3 persoane. multe cheltuieli insa nu se regasesc in intretinere, sunt suportate de dezvoltator, gen paza, iluminat public, intretinerea spatiilor verzi samd..se plateste fix ce tine de apartament..cat o mai dura distractia pana se mai ocupa apartamentele;
- pana se aproba PUZ-ul in zona de nord se functioneaza pe pompe de apa si statie de epurare, apartii de sectorul 1 doar cu numele;
- cum ati achizitionat apartamentul incepeti demersurile pentru racordarea pe numele vostru la ENEL. Dureaza de-ti dai palme, am auzit ca pana la 3 luni, eu m-am miscat mai repede din fericire.
- apartamentele sunt foarte bine izolate, imi pleaca centrala foarte rar, la 3-4 ore si se mentine temperatura foarte frumos;
- foarte multa liniste, la modul ca incepi sa-ti auzi gandurile uneori Posted Image
- lipsa unui magazin in zona, pentru orice te sui in masina
- neaparat sa va montati termostat de camera si prag sub usa la intrare

Mai multe pe masura ce le descoperim, pana acum concluzia generala e de bine. Neasteptat de bine.

Edited by hitman1234, 13 November 2012 - 13:49.


#33
Cosmin345

Cosmin345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.07.2011
Salutare! Dintre cei care stati pe acolo cam care ar fi costurile pe care le platiti la intretinere vara si iarna (parti comune, apa, gaz, etc). Daca puteti da si niste cifre concrete ar fi cel mai bine.
Cum ati procedat cu locurile de parcare? Ati reusit ceva negocieri? Dar la preturile apartamentelor?

#34
Cosmin345

Cosmin345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.07.2011

View PostCosmin345, on 20 noiembrie 2012 - 11:15, said:

Salutare! Dintre cei care stati pe acolo cam care ar fi costurile pe care le platiti la intretinere vara si iarna (parti comune, apa, gaz, etc). Daca puteti da si niste cifre concrete ar fi cel mai bine.
Cum ati procedat cu locurile de parcare? Ati reusit ceva negocieri? Dar la preturile apartamentelor?


Chiar nu este nimeni care poate spune ce costuri sunt?

#35
Petyy

Petyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.11.2012

View PostCosmin345, on 04 decembrie 2012 - 10:47, said:

Chiar nu este nimeni care poate spune ce costuri sunt?

te tin eu la curent referitor la costuri............... momentan nu am platit nimic pt ca nu am cumparat apartementul de mult. (inca nu sunt mutat, sunt in curs de amenajare)

Edited by Petyy, 06 January 2013 - 09:27.


#36
Cosmin345

Cosmin345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.07.2011

View PostPetyy, on 06 ianuarie 2013 - 09:26, said:

te tin eu la curent referitor la costuri............... momentan nu am platit nimic pt ca nu am cumparat apartementul de mult. (inca nu sunt mutat, sunt in curs de amenajare)

Da, te rog sa-mi spui ce costuri au fost (parti comune, gaz, lumina).
Am vazut la panoul afisat la showroom ca GTC plateste in jur de 8 - 9.000 euro lunar intretinerea complexului.
Intrebarea mea este cine o sa suporte toate aceste costuri dupa ce GTC nu o sa mai administreze complexul si o sa existe o asociatie!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate