Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Civilizatie in Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
4949 replies to this topic

#4933
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018

View Postzz_dop, on 31 august 2020 - 16:42, said:

Sigur. Posibil ca din cauza ca nu ziceam, voiam sa aflu despre ce crezi ca perorezi, si anume, cam cand si unde are loc dupa stiinta dumnitale fenomenul "civilizatie europeana" despre care s-ar parea ca se discuta in acest forum de internet online contemporan.
A, ok.
Pai, de cand exista culturi elaborate pe continentul asta, de atunci exista.
Insa topicul se refera cu precadere la perioada medievala, fiindca ea e cea mai pe nedrept vilificata si prost vazuta dintre toate.

#4934
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postxyz_forever, on 01 septembrie 2020 - 14:56, said:

Pai, de cand exista culturi elaborate pe continentul asta, de atunci exista.
Insa topicul se refera cu precadere la perioada medievala, fiindca ea e cea mai pe nedrept vilificata si prost vazuta dintre toate.
E o precizare utila, fiindca eu, ca incepatorii, ma gandeam ca nefiind prevazute in titlu spre exemplu limitari sau precizari, atunci de unde pana unde ceea ce de altfel am si intrebat, ca sa si aflu. Ca dupa ce raspunzi ca-n Evul Mediu pro sau contra dar mai degraba pro, de fapt observ ca topicul inca de la inceput, ce sa vezi, inca de la prima pagina, discutii homerice despre Homer, personaje din Iliada, legile dacilor, d-astea care imi zici mie dumnitale in prezent c-ar fi mai degraba oftopic.

Edited by zz_dop, 01 September 2020 - 17:10.


#4935
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018
Eh, centrul de greutate al discutiilor se mai deplaseaza.
In plus trebuia inceput cu inceputul, nu?

#4936
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postxyz_forever, on 02 septembrie 2020 - 08:43, said:

Eh, centrul de greutate al discutiilor se mai deplaseaza.
cand se deplaseaza doar intr-un singur sens cred ca se transforma in altceva decat "discutie".

View Postxyz_forever, on 02 septembrie 2020 - 08:43, said:

In plus trebuia inceput cu inceputul, nu?
asta eventual daca se poate defini sau descrie asa-zisul "inceput", ceea ce mai degraba tot o forma de conventie ar fi.

#4937
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018

View Postzz_dop, on 02 septembrie 2020 - 12:37, said:

1cand se deplaseaza doar intr-un singur sens cred ca se transforma in altceva decat "discutie".

2asta eventual daca se poate defini sau descrie asa-zisul "inceput", ceea ce mai degraba tot o forma de conventie ar fi.
1a.Pai nu-i vina mea ca se tot gasesc pe aici sa o dea cu vilificarea erei medievale.
1b.In plus eu cam vin cu chestii noi, regulat.
1c.Cata vreme se face schimb de argumente e discutie. Acuma ca unii se tot repeta si fac ureche suta la argumente si eu trebuie si eu sa ma repet in consecinta, nu e vina mea.
2Sa inteleg ca tu ai descoperit mai bine ca toti unde e acel inceput?

#4938
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postxyz_forever, on 03 septembrie 2020 - 10:51, said:

1a.Pai nu-i vina mea ca se tot gasesc pe aici sa o dea cu vilificarea erei medievale.
1a.Pai e de presupus ca-ti scapa din vedere esentialul, si anume, ca din moment ce era respectiva e descrisa ca "medievala", adica, de mijloc, de tranzitie, implicit a fost considerata de unii expirata si din acest motiv mondernizata sau asa ceva, si mai exact, de cine.

View Postxyz_forever, on 03 septembrie 2020 - 10:51, said:

1b.In plus eu cam vin cu chestii noi, regulat.
1b.Noi, poate, dar si, zic eu, sigur amuzante, fara gluma. Ceea ce, e treaba serioasa. Spre exemplu.

View Postxyz_forever, on 22 februarie 2020 - 18:16, said:

contra prostiei pseudo-istorice - taranii medievali stiau scrie si citi - cel putin in vest - macar 20% din ei
L'alphabétisation du peuple à la fin du Moyen Age
Moment la care, post hoc ergo propter hoc, si franceza presupun ca stii oarecatva desi cu logica nu-s sigur, "la fin du Moyen Age", sigur ca "la fin", si poate ca tocmai de aia, dar era mai interesant de stiut situatia la inceput, care cand si de ce a inceput.

View Postxyz_forever, on 03 septembrie 2020 - 10:51, said:

2Sa inteleg ca tu ai descoperit mai bine ca toti unde e acel inceput?
2E evident ca fiecare intelege cat poate si mai ales ce si cat vrea. Insa cand careva intreaba ceva si altcareva "intelege" ca ala care intreaba de fapt deja stie, ce tare jmekerie.

#4939
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018
Iar o dai pe filozofie sanscrita tradusa de un chinez vorbitor de incasha.

#4940
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postxyz_forever, on 04 septembrie 2020 - 08:32, said:

Iar o dai pe filozofie sanscrita tradusa de un chinez vorbitor de incasha.
Carevasazica, deci potrivit cu stiinta si cunostintele dumnitale, neconform si diferit de conformizmele din cilizivatia evropeneasca, care.

#4941
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018
...si interpretata de un hotentot vorbitor de egipteana antica si care scrie in cuneiforme.

#4942
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postxyz_forever, on 07 septembrie 2020 - 08:32, said:

...si interpretata de un hotentot vorbitor de egipteana antica si care scrie in cuneiforme.
chestie care asa corect politic suna ca, dupe cum zicea marele libertarian european nu mai stiu cum ii zicea, rasuna valea

#4943
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018
Hai mah ca n-are rost sa ne futirisim cu cimilituri din astea. Oricum numai tu intelegi ce subtilitati ne debitezi acolo...

Hai sa bagam ceva mai interesant:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0LvLr1UjCVw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q3n0cQXNEEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Razboaiele Balcanice.
Sa mai iesim din medieval...

Edited by xyz_forever, 08 September 2020 - 14:55.


#4944
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postxyz_forever, on 08 septembrie 2020 - 14:55, said:

Hai sa bagam ceva mai interesant
Razboaiele Balcanice.
Sa mai iesim din medieval...
Daca asa ceva o fi posibil.
Attached File  Screenshot_3.jpg   128.09K   20 downloads

#4945
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Kb4Dx5CCgY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
istoria unei zone complexe si mai putin cunoscuta, caucazul
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ouQJSNYxjLM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si armenia

#4946
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postxyz_forever, on 14 septembrie 2020 - 11:40, said:

istoria unei zone complexe si mai putin cunoscuta, caucazul
se cunoaste ca din caucaz provin, sau asa ceva, caucazienii. cu tot cu fortificatii costume pitoresti si alte diferite traditii si idei fixe.
http://www.strangehi...n-central-asia/
https://maximus101.l...com/108541.html

#4947
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018
Interesant e ca prin anii 1500 armata Safavizilor era condusa de ofiteri englezi. Acestia au facut cu ea si niste expeditii in Caucaz si au lasat impresii de acolo.
Intre altele ziceau ca exista un trib de oameni imbracati in armuri de fier de ultimul tip, si in care lupta si femeile.

#4948
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

View Postxyz_forever, on 17 septembrie 2020 - 08:25, said:

Interesant e ca prin anii 1500 armata Safavizilor era condusa de ofiteri englezi. Acestia au facut cu ea si niste expeditii in Caucaz si au lasat impresii de acolo.
Intre altele ziceau ca exista un trib de oameni imbracati in armuri de fier de ultimul tip, si in care lupta si femeile.

Poate prin 1600.

In primii 100 de ani Safavizii s-au bazat pe caucazieni.

#4949
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018

View PostAlexandru H., on 17 septembrie 2020 - 11:05, said:


Poate prin 1600.

In primii 100 de ani Safavizii s-au bazat pe caucazieni.
Final de 1500.

Anglia 1938, sa mai vedem si sec.20
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ntSMF0vK5fk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4950
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018
ia ghiciti care a fost cea mai influenta dinastie europeana?
cat traieste omul, invata
eu habar n-aveam de realitatea asta!

Ta-daaa: casa de Garsenda!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sl4WtajjMks?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de ce nimeni nu stie de ea?
fiindca oficial nu exista, e doar o genealogie pe linie feminina, din mama in fiice!
dar datorita ei, nu doar ca mai toti regii importanti au aceeasi stramoasa, dar liniile monarhice sunt de fapt mult mai sudate, de fapt mai toti regii descind din aceasta contesa provensala de la 1200!
eu imi inchipuiam ca, dat fiind faptul ca nobilii isi mai luau destul de des burgheze, originea marilor familii pe linie feminina e mai evazata si mai anonima...
cand colo, se pare ca e mai restransa chiar pe linia feminina decat pe cea masculina!
ce chestie...

de asemenea, nu stiam cate regine domnitoare au existat.
imi inchipuiam ca alde Elisabeta au fost cateva exceptii.
Cand colo au fost destule.
Urmasele Garsendei au dat mai toate reginele domnitoare ale Europei.
Ca stramos, se pare c-a dat cele mai multe capete incoronate, de ambe sexe.

Edited by xyz_forever, 28 September 2020 - 08:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate