Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Universul s-a creat din nimic

- - - - -
  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#271
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Nu stiti nimic. Universul asta s-a format dintr-un univers femela si unul mascul......

#272
catalin_2010

catalin_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 26.12.2010

View PostNASTYPRIMUL, on 31st December 2010, 23:30, said:

Nu stiti nimic. Universul asta s-a format dintr-un univers femela si unul mascul......
cam la asta se refera tot.

sincer eu cred ca noi(oamenii) suntem foarte nerabdatori sa aflam adevarul.dar de ce omul trebuie sa caute un raspuns?e  destul cat stim si atat conteaza.

#273
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postcatalin_2010, on 1st January 2011, 01:31, said:

cam la asta se refera tot.

sincer eu cred ca noi(oamenii) suntem foarte nerabdatori sa aflam adevarul.dar de ce omul trebuie sa caute un raspuns?e  destul cat stim si atat conteaza.

Fiindca curiozitatea(dorinta de a acumula informatii) sta in natura omului(!) si a vietii in general. Omul e fericit cand reuseste sa isi satisfaca curiozitatile si simte astfel ca traieste. Acuma nu-i obligatoriu ca toata lumea sa aiba aceleasi nevoi in ceea ce priveste curiozitatea; fiecare se orienteaza spre alt domeniu...

#274
catalin_2010

catalin_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 26.12.2010

View Postkaruna, on 1st January 2011, 02:10, said:

Fiindca curiozitatea(dorinta de a acumula informatii) sta in natura omului(!) si a vietii in general. Omul e fericit cand reuseste sa isi satisfaca curiozitatile si simte astfel ca traieste. Acuma nu-i obligatoriu ca toata lumea sa aiba aceleasi nevoi in ceea ce priveste curiozitatea; fiecare se orienteaza spre alt domeniu...

asta e adevarat.dar nu totdeauna curiozitatea e buna.uneori putem sa ne indreptam spre distrugere daca suntem prea curiosi.parerea mea sincera este ca omul si-a pus intrebari,a raspuns si ca stim cat trebuie sa stim.poate ca universul s-a format altfel,nu cum afirma cercetatorii.ei nu sunt Dumnezeu,nu au creat universul deci nu stiu cum s-a format.cei de la NASA afirma ca acum 15 miliarde de ani...... .dovezi exista dar poate ca le scapa un mic detaliu.acel detaliu poate fi important sau nu.el poate schimba totalitatea cunostiintelor acumulate si poate ne vor face mai neincrezatori in viitor cand probabil se va descoperii o alta teorie.

asta e parerea mea

#275
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
karuna NU este ...femela. Una la mana. (la cat sunt eu de frumos nu ar fi rezistat...)( :) NICI una nu imi rezista si ea se face "oarba")

Doi...Cunoasterea....scuze: CUNOASTEREA, sta "totusi" sub semnul unui posibil Creator.
Daca poate "orice", nu ii este greu sa faca matematica-fizica noastra de tot rasul. Stam in dialectica lucrurilor si "poate" uitam ca El rade frumos de cum ne imbrobodeaza.

Dar...DOAR asta (dialectica) ne da voie sa o avem. Motive de frustrare (chiar daca "rade") nu avem. Jucam in regulile "jocului". Daca sunt a Lui...asta este. (rasul nu il poate avea prea mare ...ne-a determinat)

Banui insa ca si Lui ii scapa unele. E totusi prizonier in propria lui origine. Jocul cu noi NU ii stinge pofta de a sti ....cine-pe-el...l-a creat.

#276
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postcuculili, on 1st January 2011, 09:53, said:

karuna NU este ...femela. Una la mana. (la cat sunt eu de frumos nu ar fi rezistat...)( :) NICI una nu imi rezista si ea se face "oarba")

...........

Banui insa ca si Lui ii scapa unele. E totusi prizonier in propria lui origine. Jocul cu noi NU ii stinge pofta de a sti ....cine-pe-el...l-a creat.

:console: Esti frumos, dar ai aparut prea tarziu. M-am indragostit deja de altcineva(!). [ http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/c065.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu-i creat. E increat(!).

#277
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postcuculili, on 29th December 2010, 10:47, said:

:)
Intelept este celest ca nu asmute "cainii" pe niste clone care vor sa fantazeze LIBER pe un subiect care-chiar-merita atentie.
wtf? :huh:

View Posttimpuri_noi, on 30th December 2010, 21:28, said:

poate ca in fizica termenul e coerent si logic dar Krauss e ilogic pentru ca isi incepe asertiunea pseudostiintifica intelegand si definind 'nothing' cu sensul ei comun, absolut, inteles de toata lumea. mai apoi paraseste acest inteles comun al termenului explicandu-ne ca in fapt nimicul nu e chiar nimic ci contine el acolo ceva...c-asa e-n tenis, pardon...in fizics. pentru ca in finalul apoteotic sa revina la intelesul comun al termenului. Echivocare clasica..Krauss de cacao.
vasile .. daca esti incapabil sa intelegi ce se explica, ar trebui sa ai macar bunul simt sa taci sau sa intrebi pe altii. Cum iti lipseste, nu faci decat sa iesi in evidenta prin tampeniile postate.

Quote

is the only physicist ever to have been awarded the highest awards of all three major US Physics Societies: the American Physical Society, the American Association of Physics Teachers, and the American Institute of Physics.
Cu alte cuvinte, tu nu critici despre ceea ce el stie si explica sau ca sa raman in sistemul tau de referinta: cand Krauss=cacao, tu=cacat.

#278
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View PostCelest, on 2nd January 2011, 15:57, said:

vasile .. daca esti incapabil sa intelegi ce se explica, ar trebui sa ai macar bunul simt sa taci sau sa intrebi pe altii. Cum iti lipseste, nu faci decat sa iesi in evidenta prin tampeniile postate.

Cu alte cuvinte, tu nu critici despre ceea ce el stie si explica sau ca sa raman in sistemul tau de referinta: cand Krauss=cacao, tu=cacat.

titi...se pare ca desi iti umfli muschii stiintifici p-aici de ceva vreme, nefiind in stare sa decelezi intre asertiunile stiintifice si cele de alta natura ale lui Krauss, pe care el timid incearca sa le escamoteze in ironii 'fine' si echivocari evidente, nu faci decat sa demonstrezi egalitatea celest=troll. nu mai sugerez si mirosurile pe care le exhibi caci nu am uitat ca esti the big boss in this litlle world...

asertiunile stiintifice ale lui krauss nu au nici pe departe aceeasi valoare pe care o au cele filozofice. din pacate pentru el si pentru tine...erorile logice care-i insotesc pledoaria demasca atat propaganda ateista la care s-a inhamat cat si subtirimea lui intelectuala dincolo de cadrul strict stiintific in care inoata ca pestele in apa...

este evident pentru toata lumea care nu-i proasta de bubuie ca ipoteza lui Krauss ' universul din nimic' vrea sa fie o contrapondere ateista la ex nihilo, in ideea ca uite domle, universul poate sa se nasca din nimic si fara necesitatea lui Dumnezeu. din pacate pentru el...nimicul lui Krauss nu e nimic...funny, nu? :lol: ...obsesia ateista ramane...

#279
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Posttimpuri_noi, on 2nd January 2011, 23:17, said:

este evident pentru toata lumea care nu-i proasta de bubuie ca ipoteza lui Krauss ' universul din nimic' vrea sa fie o contrapondere ateista la ex nihilo, in ideea ca uite domle, universul poate sa se nasca din nimic si fara necesitatea lui Dumnezeu. din pacate pentru el...nimicul lui Krauss nu e nimic...funny, nu? :lol: ...obsesia ateista ramane...
Am inteles din prima ca n-ai capacitatea sa intelegi ce spune Krauss, nu trebuie sa-ti repeti aberatiile.

Hai, fugi la joaca, nu mai sta cu oamenii mari, mai pune o manea, mai baga un cico, eventual o tura pe la biserica cu vreo rugaciune sa ne arda zeul ala pe toti astia necredinciosi, carora nu ne pasa de el.

pese. sigur, ai putea pune mana pe-o carte dar nah, nu-mi fac sperante in sensul asta.

Edited by Celest, 03 January 2011 - 00:56.


#280
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Posttimpuri_noi, on 2nd January 2011, 23:17, said:

este evident pentru toata lumea care nu-i proasta de bubuie ca ipoteza lui Krauss ' universul din nimic' vrea sa fie o contrapondere ateista la ex nihilo, in ideea ca uite domle, universul poate sa se nasca din nimic si fara necesitatea lui Dumnezeu. din pacate pentru el...nimicul lui Krauss nu e nimic...funny, nu? :lol: ...obsesia ateista ramane...
N-ai inteles ce ti-am spus adineauri, anume ca nu e "universul DIN nimic" ci "universul DE LA nimic"? Ca e vorba de cauza, nu de material? Ca e o traducere gresita? Ca nu e vorba de ex nihilo?

#281
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View PostCelest, on 3rd January 2011, 01:56, said:

Am inteles din prima ca n-ai capacitatea sa intelegi ce spune Krauss, nu trebuie sa-ti repeti aberatiile.

Hai, fugi la joaca, nu mai sta cu oamenii mari, mai pune o manea, mai baga un cico, eventual o tura pe la biserica cu vreo rugaciune sa ne arda zeul ala pe toti astia necredinciosi, carora nu ne pasa de el.

pese. sigur, ai putea pune mana pe-o carte dar nah, nu-mi fac sperante in sensul asta.

adica tu esti ala mare, haa?!  :lol:

nenea...daca la varsta lu' matale mai pui botu la echivocari de doi lei facute de fundamentalistii ateisti ai doua variante: ori pui mana pe-o carte de logica ori te apuci sa scrii pe alte arii decat cele de stiinta...de pilda poti sa te apuci sa scrii eseuri despre legatura dintre entropie si love... :lol:

pese: singura carte pe care nu o trec prin filtrul critic este Biblia. nu-ti explic de ce ca asta ar insemna ca ai depasit stadiul cultural de mahala ceea ce nu e cazul inca. se pare insa ca fundamentalistii ateisti printre care banuiesc ca te numeri si tu cu mandrie isi suspenda simtul critic la orice aberatie spusa de autoritatile stiintifice care se apuca sa vorbeasca despre altceva decat competenta lor. si nu stiu cum se face cu intelectualii astia de nisa ca imediat cum depasesc cadrul strict al competentei lor calca numai in strachini...

pese2: raspunde-mi numai daca simti nevoia... :lol:


View PostTOPCATBV, on 3rd January 2011, 11:04, said:

N-ai inteles ce ti-am spus adineauri, anume ca nu e "universul DIN nimic" ci "universul DE LA nimic"? Ca e vorba de cauza, nu de material? Ca e o traducere gresita? Ca nu e vorba de ex nihilo?

da, prietene, despre cauza vorbeam si eu dar nu te-ai prins tu. sau mai bine spus, despre acauzalitate...

#282
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Posttimpuri_noi, on 4th January 2011, 07:55, said:

da, prietene, despre cauza vorbeam si eu dar nu te-ai prins tu. sau mai bine spus, despre acauzalitate...
"ex nihilo"="of nothing" si nu "from nothing"

#283
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View PostTOPCATBV, on 4th January 2011, 09:41, said:

"ex nihilo"="of nothing" si nu "from nothing"

ihm...semantica trece...echivocarea lui Krauss Decacao ramane...

#284
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Posttimpuri_noi, on 4th January 2011, 10:11, said:

ihm...semantica trece...echivocarea lui Krauss Decacao ramane...
Te-as ruga, ca sa nu mor prost, unde anume spune Krauss "of nothing", minutul si secunda. Mersi

#285
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View PostTOPCATBV, on 4th January 2011, 11:21, said:

Te-as ruga, ca sa nu mor prost, unde anume spune Krauss "of nothing", minutul si secunda. Mersi

n-am timp sa revad tot filmuletul ala acum si sincer nici chef. dar eu nu am contestat teoria stiintifica respectiva ci doar eroarea logica pe care o comite Krauss atunci cand prin ' nimic' intelege ba energie-zero plus inca ceva , ba intelege ce intelege toata lumea dealtfel, adica lipsa totala a oricarui ceva. daca spunea de la inceput ca prin 'nimic' intelegem X si numai X atunci n-avea nimeni nimic de obiectat...e evident substratul teologic pe care Krauss il da pledoariei sale, si nu-l putea da decat prin aceasta echivocare ...incepe prin indemnul de a-l uita pe Jesus in favoarea stelelor si termina prin sugerarea unui raspuns privind originea universului care il exclude pe Creator. deci tinta lui Krauss nu era prezentarea unei teorii stiintifice, pledoaria sa nefiind in cadrul unei conferinte stiintifice ci o propaganda ateista clasica tinuta in fata unui public venit exclusiv pentru un asemenea spectacol. dealtfel...se si aude in filmulet ca singurele momente cand sala se entuziasmeaza sunt exact clipele in care Dumnezeu este 'demontat'...deh...obsesii ateiste vechi...

#286
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Posttimpuri_noi, on 4th January 2011, 11:23, said:

n-am timp sa revad tot filmuletul ala acum si sincer nici chef. dar eu nu am contestat teoria stiintifica respectiva ci doar eroarea logica pe care o comite Krauss atunci cand prin ' nimic' intelege ba energie-zero plus inca ceva , ba intelege ce intelege toata lumea dealtfel, adica lipsa totala a oricarui ceva. daca spunea de la inceput ca prin 'nimic' intelegem X si numai X atunci n-avea nimeni nimic de obiectat...e evident substratul teologic pe care Krauss il da pledoariei sale, si nu-l putea da decat prin aceasta echivocare ...incepe prin indemnul de a-l uita pe Jesus in favoarea stelelor si termina prin sugerarea unui raspuns privind originea universului care il exclude pe Creator. deci tinta lui Krauss nu era prezentarea unei teorii stiintifice, pledoaria sa nefiind in cadrul unei conferinte stiintifice ci o propaganda ateista clasica tinuta in fata unui public venit exclusiv pentru un asemenea spectacol. dealtfel...se si aude in filmulet ca singurele momente cand sala se entuziasmeaza sunt exact clipele in care Dumnezeu este 'demontat'...deh...obsesii ateiste vechi...
Ei, daca nu ai timp sa-ti sustii cu argumente afirmatiile...

#287
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View PostTOPCATBV, on 4th January 2011, 13:31, said:

Ei, daca nu ai timp sa-ti sustii cu argumente afirmatiile...

imi pare bine ca totusi exista o diferenta majora intre tine si domnul moderator celest...nu treci la jigniri cand nu mai ai argumente...

#288
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Krauss se refera la doua nimicuri:
-nimicul medieval, care s-a transformat acum in vacuum
-nimicul ce denota lipsa variabilelor ascunse in mecanica cuantica.
Primul nimic da expresia "begin of nothing", al doilea "begin from nothing"
De ce echivocarea da stratul teologic? Chiar daca a folosit cuvantul nimic in pledoaria sa si cu primul inteles, concluzia sa se refera la al doilea inteles.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate