Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Separarea bisericilor de stat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#37
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View Postmario_bril, on 11th December 2010, 01:41, said:

Uita-te la TV si vezi ce exemple sunt urmate de altii. Cele date de un om inteligent sau cele date de un om evoluat spiritual sau mai degraba cele date de pitipoance, manelisti, obraznici si decadenti? Se militeaza pentru parada gay, se cer drepturi de a se casatori intre ei, se cer bordeluri si uite asa a patruns decadenta inclusiv in lumea politica. Nu ca politicienii ar fi niste sfinti. Din contra, cei care sunt mai obraznici si mai agresivi si mai cu tupeu si bani sunt cei mai apreciati. Nu are rost sa mai continui...

Pai se stie de mult ca majoritatea oamenilor cred cam tot ce aud.. doar ca unii cred ce vad la TV... altii ce citesc in biblie, coran etc. :)

Daca asta se cere? Ce vrei? Cand populatia romaniei va inceta sa fie formata in mare parte din cretini, atunci vor disparea si pitipoancele de la TV si tot - pentru ca nu vor mai avea audienta.

Edited by SnowBlack, 11 December 2010 - 19:36.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Campanie electorala prin biserica. De la smecheri pentru prostanaci.

Quote

„[...] Ne aflăm la sfârșitul unui an rodnic de împliniri duhovnicești, an în care numeroase parohii au primit ajutoare financiare substanțiale din partea Primăriei sectorului 2, primărie condusă de foarte vrednic gospodar domnul Neculai Onțanu. [...]

La sfârșit de an, mulțumim Bunului Dumnezeu pentru toate binefacerile Sale, aducem prinosul nostru de mulțumire domnului primar Niculai Onțanu și colaboratorilor Domniei Sale pentru tot ceea ce au făcut pentru reînnoirea sfintelor biserici, a locuințelor, străzilor, parcurilor. [...]”
[ https://i.imgur.com/1JDHh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Posteu_unul, on 10th December 2010, 22:01, said:

Ia zi-mi care e situatia Bisericii in Franta, Biserica cu care s-a incheiat concordatul napoleonian? Iti zic eu, este complet separata de stat din 1905. De ce
ar trebui sa mai tinem cont de concordatul lui Cuza cand cel al lui Napoleon a fost aruncat la gunoi?

In Franta Biderica supravietuieste si fara sprijinul statului ar putea si BOR sa procedeze la fel.
Faza cu retrocedarea averilor confiscate e o tampenie, cea mai mare parte a bunurilor au fost date unor altor beneficiari, au un alt proprietar asadar nu pot fi retrocedate pentru ca ar trebui confiscate mai intai de la actualii proprietari. Numai in mintea unor romani tampiti precum Iliescu se poate naste o bazaconie precum cea a retrocedarilor care a dus la situatii desprinse din benzi desenate de genul retrocedarii unui teren pe care acum s-a contruit o piata sau un spital.

Iar proprietatile Bisericii au devenit proprietatile statului.

Conform declaratiei ministrului Finantelor profitul reinvestit al BOR este scutit de impozit cea ce duce la o impozitare de 0% pentru ca tot profitl BOR este investit in... BOR prin constructia de biserici noi.

Termina cu prostiile, domeniile Bisericii nu au fost furate ci nationalizate, e o mare diferenta.

Ai dreptate ,nu e vorba de 25% din tara ci e vorba de 25% din suprafata arabila a Principatelor Unite la 1863.

Deocamdata BOR detine cam 80 de mii de hectare de teren, oare ce valoare or avea aceste terenuri? Si mai urmeaza sa primeasca inca 200000 de hectare de padure.

La rigoare eu as accepta si separarea fata de stat fara sa mai dezgropam mortuii de pe vremea lui Cuza.

Numai ca pe politicienii nostri nu-i tin bracinarii si nici nu vreau sa ma gandesc ce valuri de spuma s-ar naste la gura ateismului autohton daca aceasta separare ar deveni reala.

Biserica ortodoxa, ca despre ea e vorba, ar deveni o a cincea [patra] putere in stat si nu una tinuta convenabil in lesa de o clasa politica atroce si de o ierarhie clericala pe masura...

Asta-i cusuru' vostru - nu ganditi pana la capat consecintele argumentelor voastre si daca o faceti si va da cu rest sunteti dispusi sa calcati pe cadavre numai sa iasa "bine" [adica binele vostru].


View PostMembruAnonim, on 11th December 2010, 21:43, said:

Campanie electorala prin biserica. De la smecheri pentru prostanaci.

Ce lagatura are asta cu subiectul topicului? Cauti sa starnesti flame?


View Posteu_unul, on 10th December 2010, 23:46, said:

Completare la postu adresat lui Silvestru:

De ce ar trebui ca BOR sa primeasca bunurile apartinand altor persoane juridice confiscate in 1863. BOR s-a infintat in 1925 deci nu poate spune ca erau acele terenuri ale BOR.

Hai ca pana si tu iti dai seama ce prostii debitezi.

Daca nu, for your info:

Mitropolia Ungrovlahiei s-a infiintat in secolul al 14-lea. Cam tot p-atunci s-a infiintat si cea a Moldovlahiei.


View Postrattonix, on 11th December 2010, 02:21, said:

Eu cred ca nimeni nu ar avea ceva cu biserica daca nu s-ar implica politic.

De ce sa nu se implice politic? Adica asociatia celor care practica sexul analo-rectal se poate implica politic iar Biserica nu?

Edited by Mount_Yermom, 12 December 2010 - 13:50.


#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum si-a cumparat Calian „Crucea Transilvana”
http://www.citynews....silvana-101726/
Deputatul clujean Petru Calian a primit, saptamana trecuta, cea mai inalta distinctie a Arhiepiscopiei Vadului, Feleaului si Clujului, „Crucea Transilvana”. Propunerea a venit din partea Manastirii Nicula, care a considerat ca donatiile repetate ale politicianului si implicarea sa in construirea bisericilor trebuie rasplatita prin aceasta decoratie.

Potrivit staretului Manastirii Nicula, Arhimandritul Andrei Coroian, deputatul Petru Calian a sprijinit cu resurse financiare procesul de rectitorire a manastirii, atat din postura de enorias, cat si din cea de politician, militand pe langa forurile – respectiv Secretariatul de Stat pentru Culte - sa finanteze proiectul. Astfel, in ultimii cinci ani Manastirea Nicula a obtinut de la bugetul de stat 300.000 de lei, potrivit staretului manastirii.

Cine a mai primit „Crucea Transilvana”

„Crucea Transilvana” este cea mai importanta distinctie acordata de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului si Clujului. Deputatul clujean Petru Calian este ultima persoana care a primit aceasta distinctie, alaturi de Adriean Videanu, fostul ministru al Economiei, la propunerea Manastirii Nicula. Slujba s-a desfasurat in interiorul lacasului de cult, iar decoratia a fost inmanata de Preasfintitul Vasile Somesanul, episcop al Arhiepiscopiei Ortodoxe a Vadului, Feleacului si Clujului. Printre clujenii care au primit aceasta distinctie in ultii ani se numara presedintele UMF Marius Bojita, arhitectul Radu Spanu, primarul municipiului Cluj-Napoca Sorin Apostu, presedintele Consiliului Judetean Cluj, Alin Tise, deputatul PNL Horea Uioreanu sau PSD-istul Vasile Puscas.

#41
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostMount_Yermom, on 12th December 2010, 13:50, said:

La rigoare eu as accepta si separarea fata de stat fara sa mai dezgropam mortuii de pe vremea lui Cuza.

Numai ca pe politicienii nostri nu-i tin bracinarii si nici nu vreau sa ma gandesc ce valuri de spuma s-ar naste la gura ateismului autohton daca aceasta separare ar deveni reala.

Biserica ortodoxa, ca despre ea e vorba, ar deveni o a cincea [patra] putere in stat si nu una tinuta convenabil in lesa de o clasa politica atroce si de o ierarhie clericala pe masura...

Asta-i cusuru' vostru - nu ganditi pana la capat consecintele argumentelor voastre si daca o faceti si va da cu rest sunteti dispusi sa calcati pe cadavre numai sa iasa "bine" [adica binele vostru].
Sa inteleg ca tu consideri ca daca s-ar realiza acesta separatie a bisericii de stat biserica ar deveni mai puternica? Cum? Nu cumva pui aceasta prezumtiva putere pe seama terenurilor ce i-ar fi retrocedate? Dar fara aceste terenuri ce putere ar avea?







Quote

Hai ca pana si tu iti dai seama ce prostii debitezi.
Daca nu, for your info:
Mitropolia Ungrovlahiei s-a infiintat in secolul al 14-lea. Cam tot p-atunci s-a infiintat si cea a Moldovlahiei.
Offffff, majoritatea acelor terenuri au apartinut manastirilor inchinate, adica unor persoane juridice din afara tarii, respectiv manastiri de la muntele Atos. Aceste manastiri sunt acum subordonate Patriarhiei Greciei. Asadar daca vrei o restituire a terenurilor confiscate de Cuza, mare parte din ele vor reveni Bisericii Ortodoxe a Greciei.

#42
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Posteu_unul, on 13th December 2010, 00:31, said:

Sa inteleg ca tu consideri ca daca s-ar realiza acesta separatie a bisericii de stat biserica ar deveni mai puternica? Cum? Nu cumva pui aceasta prezumtiva putere pe seama terenurilor ce i-ar fi retrocedate? Dar fara aceste terenuri ce putere ar avea?

Nu. Nu la asta ma gandesc. Ma gandesc la faptul ca oameni evlaviosi exista si vor exista si-n viitor, popii nu vor muri de foame, bisericile nu se vor darama, ba chiar se vor construi altele, si mai multe, iar o institutie care n umai este a Statului nu mai are nicio datorie fata de Stat in ceea ce priveste angajarea politica.

Sa-i vezi atunci pe politicieni cum se vor insira la poarta Patriarhiei sa fie "unsi" cu "bun de votat"

Asta vreti voi? O teocratie? Penibililor!

Quote

Offffff, majoritatea acelor terenuri au apartinut manastirilor inchinate, adica unor persoane juridice din afara tarii, respectiv manastiri de la muntele Atos. Aceste manastiri sunt acum subordonate Patriarhiei Greciei. Asadar daca vrei o restituire a terenurilor confiscate de Cuza, mare parte din ele vor reveni Bisericii Ortodoxe a Greciei.

Te trezesti vorbind. 1. Majoritatea nu erau inchinate in afara 2. Manastirile de la Athos nu sunt subordonate Greciei 3. Nu exista o Patriarhie a Greciei

Exista Internet, Goagal. Nu inteleg, nu folosesti?

#43
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

Quote

Nu. Nu la asta ma gandesc. Ma gandesc la faptul ca oameni evlaviosi exista si vor exista si-n viitor, popii nu vor muri de foame, bisericile nu se vor darama, ba chiar se vor construi altele, si mai multe, iar o institutie care n umai este a Statului nu mai are nicio datorie fata de Stat in ceea ce priveste angajarea politica.

Sa-i vezi atunci pe politicieni cum se vor insira la poarta Patriarhiei sa fie "unsi" cu "bun de votat"

Asta vreti voi? O teocratie? Penibililor!
Ai vise umede? Stii bine ca nu se va intampla asta. Daca BOR ar fi lipsita de banii ce ii vin acum de la buget ar trebui sa puna taxe grele enoriasilor pentru a-si mentine cheltuielile de acum, sau le vor reduce, cea ce ar insemna inchiderea a jumatate din biserici. In ambele cazuri puterea bisericii ar scadea simtitor pentru ca nu ar avea acces la tot atatia oameni. Din punctul meu de vedere as prefera sa puna taxe grele enoriasilor, atunci am vedea cati sunt evlaviosi.


Quote

Exista Internet, Goagal. Nu inteleg, nu folosesti?
My bad, e totusi o biserica autocefala!

Edited by eu_unul, 13 December 2010 - 03:15.


#44
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Posteu_unul, on 13th December 2010, 03:11, said:

Ai vise umede? Stii bine ca nu se va intampla asta. Daca BOR ar fi lipsita de banii ce ii vin acum de la buget ar trebui sa puna taxe grele enoriasilor pentru a-si mentine cheltuielile de acum, sau le vor reduce, cea ce ar insemna inchiderea a jumatate din biserici. In ambele cazuri puterea bisericii ar scadea simtitor pentru ca nu ar avea acces la tot atatia oameni. Din punctul meu de vedere as prefera sa puna taxe grele enoriasilor, atunci am vedea cati sunt evlaviosi.

Asta de-abia este un vis umed! Pleci de la premisa ca BOR trebuie sa mentina nu-s-ce cheltuieli.

#45
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View PostMount_Yermom, on 13th December 2010, 01:57, said:

Nu. Nu la asta ma gandesc. Ma gandesc la faptul ca oameni evlaviosi exista si vor exista si-n viitor, popii nu vor muri de foame, bisericile nu se vor darama, ba chiar se vor construi altele, si mai multe, iar o institutie care n umai este a Statului nu mai are nicio datorie fata de Stat in ceea ce priveste angajarea politica. Asta vreti voi? O teocratie? Penibililor!
Penibil esti tu. Lasa temerea teocratiei in seama noastra. Ai incropit un scenariu, adica un fals pericol ca sa salvezi un muribund. Fara stat BOR moare sigur si rapid. La fel cum au murit toate celelalte biserici din lume fara sprijinul statului. Evlaviosii sunt din ce in ce mai putini, parohiile sunt pline doar c-o generatie pe moarte, tineretul respinge religiozitatea institutionalizata, iar bisericile vor deveni muzee. Daca statul se separa cu adevarat si trece la o educatie stiintifica, filozofica si umanista autentice, ii semneaza certificatul de deces in avans BOR-ului.

Edited by Stabo, 13 December 2010 - 09:30.


#46
tani_slav

tani_slav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 30.03.2010

View PostStabo, on 13th December 2010, 09:29, said:

Fara stat BOR moare sigur si rapid. La fel cum au murit toate celelalte biserici din lume fara sprijinul statului. Evlaviosii sunt din ce in ce mai putini, parohiile sunt pline doar c-o generatie pe moarte, tineretul respinge religiozitatea institutionalizata, iar bisericile vor deveni muzee.
Daca statul se separa cu adevarat si trece la o educatie stiintifica, filozofica si umanista autentice, ii semneaza certificatul de deces in avans BOR-ului.
Stabo, te rog, nu cred ca chiar  crezi ce spui.Nu am nimic de spus in ce priveste bisericile si  nu ma preocupa BOR -ul . Poate un singur lucru. Din cate stiu eu biserica baptista  a refuzat explicit ajutorul si implicarea statului. Din acest punct de vedere ii respect cu toate ca teologhia lor nu-mi spune mare lucru. Dar sper ca nu tragi concluzia de aici ca intreg crestinismul se duce de rapa, doar pentru ca nu-l tine statul in spate. Ba eu cred ca atunci incepe sa devina mai autentic. Sau un alt exemplu: tu crezi ca iudaismul sau evreii au ramas in picioare , trecand prin sase civilizatii, si prin holocaust cu ajutorul statului !? Macar acest lucru ar trebui sa-ti dea putin de gandit. Ti-am mai spus pe undeva - priveste putin in istoria jidanilor si te asigur ca, daca mai exista in tine putinta de a te mira, o sa ramai cu gura cascata.

Edited by tani_slav, 13 December 2010 - 10:18.


#47
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View Posttani_slav, on 13th December 2010, 10:16, said:

a. Stabo, te rog, nu cred ca chiar  crezi ce spui.
b. Nu am nimic de spus in ce priveste bisericile si  nu ma preocupa BOR -ul .
c. Dar sper ca nu tragi concluzia de aici ca intreg crestinismul se duce de rapa, doar pentru ca nu-l tine statul in spate.
d. Ba eu cred ca atunci incepe sa devina mai autentic.
e. Sau un alt exemplu: tu crezi ca iudaismul sau evreii au ramas in picioare , trecand prin sase civilizatii, si prin holocaust cu ajutorul statului !?
a. Ba da.
b. Eu vorbeam exclusiv de BOR.
c. Vorbeam de BOR.
d. Vorbeam de cifre.
e. Da si nu. E alta situatie.

#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posteu_unul, on 13th December 2010, 03:11, said:

Ai vise umede? Stii bine ca nu se va intampla asta. Daca BOR ar fi lipsita de banii ce ii vin acum de la buget ar trebui sa puna taxe grele enoriasilor pentru a-si mentine cheltuielile de acum, sau le vor reduce, cea ce ar insemna inchiderea a jumatate din biserici. In ambele cazuri puterea bisericii ar scadea simtitor pentru ca nu ar avea acces la tot atatia oameni. Din punctul meu de vedere as prefera sa puna taxe grele enoriasilor, atunci am vedea cati sunt evlaviosi.
Nu e chiar asa cu inchiderea bisericilor... Toate bisericile se intretin cu ajutorul contributiilor benevole ale enoriasilor respectivei parohii. Eventual investitiile ar fi reduse dar atat.

#49
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMount_Yermom, on 12th December 2010, 13:50, said:

De ce sa nu se implice politic? Adica asociatia celor care practica sexul analo-rectal se poate implica politic iar Biserica nu?

Quote

Datii cezarului ce e al cezarului si lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu.
E destul de clar , nu ?





Quote

In plina criza financiara, guvernul a gasit bani si pentru cei mai credinciosi dintre romani, preotii, despre care nu prea am inteles pentru care tabara politica au cantat mai mult. Cultul ortodox, cu precadere cel din Vaslui si Barlad - unde au castigat detasat pesedeii - a primit 799.000 de lei pentru reabilitarea a 15 lacase de cult din judetul nostru.

Parohia Bacaoani a primit 15.000 de lei pentru continuarea lucrarilor de constructie la Biserica "Sfantul Dumitru", (comuna Muntenii de Jos), Biserica Tibanestii Buhli (comuna Bacesti) a primit 8.000 de lei, Parohia sat Buda a primit 10.000 de lei pentru lucrarile de consolidare la Biserica "Sfanta Paraschieva" (comuna Osesti). Pentru continuarea lucrarilor de constructie la Biserca "Sfantul Nicolae", Parohia "Cartier Nou Moara Grecilor" (Vaslui) a primit 20.000 de lei, pentru lucrari de consolidare Biserica "Sfantul Gheorghe", Parohia sat Emil Racovita, (comuna Danesti) a obtinut 8.000 de lei. Aceeasi suma (8.000 de lei) a fost alocata pentru reabilitare Bisercii "Sfantul Ilie", Parohia sat Valea Mare (comuna Dumesti), Parohia Ivanesti (comuna Ivanesti) -10.000 de lei.

Cate 30.000 de lei au primit sase Parohii din Vaslui, respectiv "Adormirea Maicii Domnului", "Brodoc", "Sf. Andrei - Delea", "Cartierul Nou" din Moara Grecilor, "Sf Ioan", "Constantin si Elena" din cartier Gara.

Protoeria Barlad a obtinut 150.000 de lei, iar cea mai mare suma (300.000 de lei) a fost alocata Bisericii "Nasterea Maicii Domnului" din Chitoc, comuna Lipovat.
Asta e din noiembrie in judetul Vaslui .

Quote

Peste cinci milioane euro au fost alocati pentru reabilitarea lacasului de cult, monument istoric, in aceasta suma fiind cuprinsa si modernizarea liniilor de tramvai care trec pe langa manastire.
E vorba de Manastirea Golia din Iasi , si ghici de unde sunt banii .



View Postmario_bril, on 13th December 2010, 23:48, said:

Toate bisericile se intretin cu ajutorul contributiilor benevole ale enoriasilor respectivei parohii.

Quote

Din 1990 și până astăzi, Guvernul a pompat către Culte 784 de milioane de dolari. Aproape jumătate din acești bani (330 de milioane de dolari) s-au dat în ultimii trei ani, în perioada crizei economică. Cei mai mulți bani ajung în conturile BOR, întrucât are cea mai mare „acoperire" la nivel național.
taguri


Guvernul Boc a făcut reduceri în toate sectoarele bugetare, tăind până și din banii alocați persoanelor cu handicap și ai copiilor abandonați. Nu s-a atins însă de banii Bisericii. Cea mai mare parte din miliardele de lei alocate Cultelor s-a dus pe salariile preoților. Numai anul acesta s-a prevăzut în bugetul de stat ca lefurile preoților să fie asigurate cu 278 de milioane de lei (66 de milioane de euro) din banii contribuabililor. Aproape dublu față decât se înduplecă să cheltuiască statul pe salariile cercetătorilor.
Da , se autofinanteaza , aberatie mai mare nu am auzit . Cercetatorii nu sunt platiti de stat , dar se gasesc bani pentru popi .

#50
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlucifer76, on 14th December 2010, 15:39, said:

Da , se autofinanteaza , aberatie mai mare nu am auzit . Cercetatorii nu sunt platiti de stat , dar se gasesc bani pentru popi .
Tu vorbesti din ce ai auzit de la barfele altora de prin autobuze? Intretinerea bisericilor se face dupa cum am spus. Investitiile sunt facute SI cu bani de la guvern alocati prin Ministerul Cultelor. :nonobad:

#51
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
E vorba de cerere/ofertă. Atât timp cât vor exista oameni, care vor merge la biserici, vor exista biserici și popi. Și majoritatea nu vor ca biserica să fie separată de stat, cum nu vor ca spitalele să fie separate de stat, sau învățământul.

#52
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmario_bril, on 14th December 2010, 18:20, said:

Si care este delimitarea clara dintre intretinere si investitie ? De fapt , ce intelegi tu prin intretinere ? La o adica , la intretinerea bisericii intra si intretinerea popii , asta e salar de la buget . Cat despre separarea asta , e o gluma buna cand avem 80 de consiliei locali popi .

#53
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlucifer76, on 15th December 2010, 09:03, said:

Si care este delimitarea clara dintre intretinere si investitie ? De fapt , ce intelegi tu prin intretinere ? La o adica , la intretinerea bisericii intra si intretinerea popii , asta e salar de la buget . Cat despre separarea asta , e o gluma buna cand avem 80 de consiliei locali popi .
Intretinerea este formata din cheltuielile curente. Salariul preotilor vine de la BOR si nu din cadrul parohiei. Investitiile banuiesc ca stii ce inseamna...

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Seculariștii români iau atitudine pentru salvarea bugetului pe 2011, an pentru care dragii noștri "aleși" au pregătit sute de milioane de euro de aruncat în conturile cultelor.

    ASUR cere oprirea finanțării bisericii de către stat
    Intr-un comunicat de presa emis azi, Asociatia Secular-Umanista din Romania (ASUR) considera nejustificata cererea Bisericii Ortodoxe de alocare a 20 milioane lei in plus de la bugetul statului in 2011 pentru inceperea lucrarilor la Catedrala Mantuirii Neamului.
    http://www.presaloca...-de-catre-stat/

    Mișcarea Verzilor - Comunicat privind alocarea unor fonduri publice pentru Catedrala Mântuirii Neamului
    Atunci când legăturile dintre politică și religie sunt strânse, democrația și libertățile noastre fundamentale au de suferit.
    http://remuscernea.r...uirii-neamului/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate