Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Separarea bisericilor de stat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#19
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Da Karuna, la cheremul unor politicieni incorecti, Alexadru Ioan Cuza, Mihail Kogallniceanu, Dimitrie Bolintinianu, Carol I...
Altfel ar fi fost daca ramaneau pe mana unor oameni ai bisericii, etaloane ale corectitudinii....

#20
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Posteu_unul, on 10th December 2010, 22:52, said:

Da Karuna, la cheremul unor politicieni incorecti, Alexadru Ioan Cuza, Mihail Kogallniceanu, Dimitrie Bolintinianu, Carol I...
Altfel ar fi fost daca ramaneau pe mana unor oameni ai bisericii, etaloane ale corectitudinii....

Lasa... Ai dat reply-ul la citatul in care era pomenit statul bolsevic. Asadar, ce treaba au acum cei enumerati de tine cu bolsevicii??... Iar eu am continuat ideea pentru situatia din prezent cand, iarasi, niciunul dintre cei enumerati de tine nu are absolut niciun fel de autoritate. :console:

Faptul ca tu ai o parere proasta despre oamenii bisericii, nu ii face pe aceia  in mod necesar mai incorecti decat politicienii care conduc tara.

#21
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postkaruna, on 10th December 2010, 23:04, said:

Faptul ca tu ai o parere proasta despre oamenii bisericii, nu ii face pe aceia  in mod necesar mai incorecti decat politicienii care conduc tara.
Chiar nu. Eu consider ca sunt la fel.
Te face sa te simti mai bine ca oamenii care trebuie sa propovaduiasca "salvarea" sunt avizi dupa puterere?
Nu cred.

#22
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostEdy_S, on 10th December 2010, 23:16, said:

Chiar nu. Eu consider ca sunt la fel.
Te face sa te simti mai bine ca oamenii care trebuie sa propovaduiasca "salvarea" sunt avizi dupa puterere?
Nu cred.

I-auzi!... Ia povesteste tu atunci cum fac ei in campanii ca sa castige puterea. Deci, eu consider ca vorbesti doar ca sa te afli in treaba, nu ca as considera ca ar fi aceia usi de biserica, dar, ma rog, pentru asta e forumul, pentru trancaneala... :console:

#23
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postkaruna, on 10th December 2010, 23:04, said:

Lasa... Ai dat reply-ul la citatul in care era pomenit statul bolsevic. Asadar, ce treaba au acum cei enumerati de tine cu bolsevicii??... Iar eu am continuat ideea pentru situatia din prezent cand, iarasi, niciunul dintre cei enumerati de tine nu are absolut niciun fel de autoritate. :console:
Asa e cand te bagi intr-o discutie care te depaseste, bati campii... :deadtongue:  Draga mea Silvestru zicea: "Exista proprietatile mele, ale tale, ale lu' ala si ale lu' alalalt si mai exista proprietatile statului. Asa functioneaza lucrurile intr-o democratie liberala." iar eu i-am atras atentia ca respectivele proprietati ale Bisericii au devenit proprietatile statului. La care tu ai venit si ai dat cu bata in balta zicand ca trecand din proprietatea Bisericii in cea a statului aceste averi au intrat pe mana unor oameni politici incorecti. Dar oamenii politici pe mana carora au intrat averile Bisericii sunt cei enumerati mai inainte de mine pentru ca pe vremea lor au fost "confiscate" averile BOR, sunt politicienii care au creat Romania, daca tu crezi ca au fost oameni incorecti treaba ta.
Intr-adevar acestia nu au nici o legatura cu bolsevicii pentru ca nici acest subiect nu are legatura cu bolsevicii dar se gaseste cate unul sa tipe "bolsevicii" de fiecare data cand e atacata BOR.

Quote

Faptul ca tu ai o parere proasta despre oamenii bisericii, nu ii face pe aceia  in mod necesar mai incorecti decat politicienii care conduc tara.
E irelevant daca oamenii bisericii sunt mai corecti sau nu decat politicienii pentru mine ca cetatean e mai avantajos ca politicienii sa administreze aceste bunuri decat un SRL oarecare precum BOR. Oricat ar fura politicienii o parte a profitului tot se intoarce catre societate sub o forma sau alta, din mana BOR insa nu vedem decat multe, multe turle si biserici.

_________________________________________________

Completare la postu adresat lui Silvestru:

De ce ar trebui ca BOR sa primeasca bunurile apartinand altor persoane juridice confiscate in 1863. BOR s-a infintat in 1925 deci nu poate spune ca erau acele terenuri ale BOR.

#24
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Posteu_unul, on 10th December 2010, 23:46, said:

Asa e cand te bagi intr-o discutie care te depaseste, bati campii... :deadtongue:  

Draga mea Silvestru zicea: "Exista proprietatile mele, ale tale, ale lu' ala si ale lu' alalalt si mai exista proprietatile statului. Asa functioneaza lucrurile intr-o democratie liberala." iar eu i-am atras atentia ca respectivele proprietati ale Bisericii au devenit proprietatile statului.

La care tu ai venit si ai dat cu bata in balta zicand ca trecand din proprietatea Bisericii in cea a statului aceste averi au intrat pe mana unor oameni politici incorecti.

Dar oamenii politici pe mana carora au intrat averile Bisericii sunt cei enumerati mai inainte de mine pentru ca pe vremea lor au fost "confiscate" averile BOR, sunt politicienii care au creat Romania, daca tu crezi ca au fost oameni incorecti treaba ta.

Intr-adevar acestia nu au nici o legatura cu bolsevicii pentru ca nici acest subiect nu are legatura cu bolsevicii dar se gaseste cate unul sa tipe "bolsevicii" de fiecare data cand e atacata BOR.


E irelevant daca oamenii bisericii sunt mai corecti sau nu decat politicienii pentru mine ca cetatean e mai avantajos ca politicienii sa administreze aceste bunuri decat un SRL oarecare precum BOR. Oricat ar fura politicienii o parte a profitului tot se intoarce catre societate sub o forma sau alta, din mana BOR insa nu vedem decat multe, multe turle si biserici.

Lasa, draga, nu te mai consuma atata din niste fleacuri...

Bun, dar vreau sa imi explici de ce vezi tu exact ca acel fapt a fost unul corect, nu ca nu te-as crede...

Pai si pentru prezent nu este adevarat??


Pai n-am de unde sa stiu exact cum au fost,... in orice caz am senzatia ca nici pe departe la fel de incorecti ca cei din ziua de azi.   [ http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/c065.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Esti multumit?...

A, nu, nu. Silvestru raspundea unei persoane cu idei comuniste acolo; deci nu facea un lucru absolut gratuit.

Draga, dar ce impresii gresite ti-ai facut... Pe cuvant!... Bine ca suporti sa vezi cate sapte vile cat bisericile pe cap de politician "onest". Ca altfel s-ar mai pricepe si popii la altfel de afaceri, nu doar la constructii de biserici, dar tre' sa te mai informezi si tu.

#25
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010

View PostMount_Yermom, on 10th December 2010, 19:58, said:

N-am nici timp nici chef sa dovedesc ca nu este vorba de 25% la suta din tara si nici de 3 miliarde de Euro.

Ai intels complet gresit ce-am spus eu.

Retrocedarea averilor ar fi o masura preventiva pentru evitarea altor samavolnicii. Cum spunea cineva mai sus "sa li se ia tot ce au si daca mai are cineva nevoie de ei - imbecilii, probabil - sa doneze ce-or vrea ei". Intelegi? Cercul se repeta. Biserica redevine bogata, prospera, isi vede de ale ei si cand altui Cuza i se scoala, iar i se ia tot.

===

Oricum, sunt ingrijorat de ce ajuns sa insemne dreptatea pentru unii dintre semenii mei = drept este ce spun eu ca este drept.

Dar sunt optimist. Precum observam pe alt thread, ateismul implica asumarea unei pozitii acuzat in opozitie cu evolutionismul. Natura [sau Dumnezeu, dupa preferinte] trims the fat.

In fine, atat cat e, e suficient. Eu cred ca nimeni nu ar avea ceva cu biserica daca nu s-ar implica politic. Eu nu as avea nimic cu credinta nimanui si cu biserica nimanui cat timp nu ma afecteaza. Daca as fi crestin m-as intreba in primul rand de ce oare biserica este predispusa la critici si are atat de multi oponenti, ceva ce e bun realmente, nu poate fi criticat, e universal acceptat de oameni ca fiind bun, in schimb biserica poate fi criticata din multe pc. de vedere.

Si te bucura asta?
Demografic crestinismul sta foarte prost. Cel putin in Europa.

#26
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrattonix, on 11th December 2010, 02:21, said:

In fine, atat cat e, e suficient. Eu cred ca nimeni nu ar avea ceva cu biserica daca nu s-ar implica politic. Eu nu as avea nimic cu credinta nimanui si cu biserica nimanui cat timp nu ma afecteaza. Daca as fi crestin m-as intreba in primul rand de ce oare biserica este predispusa la critici si are atat de multi oponenti, ceva ce e bun realmente, nu poate fi criticat, e universal acceptat de oameni ca fiind bun, in schimb biserica poate fi criticata din multe pc. de vedere.

Si te bucura asta?
Demografic crestinismul sta foarte prost. Cel putin in Europa.
Uite ca realitatea cotidiana te contrazice. Cu cat e ceva mai bun sau mai bine cu atat oamenii se apuca sa il respinga si sa il critice. Invers, cu cat e ceva mai rau, cu atat mai mult oamenii se ingramadesc sa il adopte si sa il accepte.  :notangel:

#27
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010

View Postmario_bril, on 11th December 2010, 02:25, said:


Deja e un paradox ce zici tu. Ce logica ar fi in respingerea unui lucru bun si acceptarea unuia rau?  :mellow:
Exemplu te rog.

Edited by rattonix, 11 December 2010 - 02:40.


#28
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrattonix, on 11th December 2010, 02:32, said:

Deja e un paradox ce zici tu.
Exemplu te rog.
Uita-te la TV si vezi ce exemple sunt urmate de altii. Cele date de un om inteligent sau cele date de un om evoluat spiritual sau mai degraba cele date de pitipoance, manelisti, obraznici si decadenti? Se militeaza pentru parada gay, se cer drepturi de a se casatori intre ei, se cer bordeluri si uite asa a patruns decadenta inclusiv in lumea politica. Nu ca politicienii ar fi niste sfinti. Din contra, cei care sunt mai obraznici si mai agresivi si mai cu tupeu si bani sunt cei mai apreciati. Nu are rost sa mai continui...

#29
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010

View Postmario_bril, on 11th December 2010, 02:41, said:


Parada gay se tine din anumite motive, motive de care se fac responsabili homofobii.
Ce casatorie ma? E vb. de regularizarea unor legi, e vb. de un parteneriat civil, fara nicio conotatie religioasa. E vb. de chestii pragmatice.
Fiecare alege ce vrea sa faca in viata si e responsabil de ceea ce face.

Si inainte de a blama pe altii si de a vb. despre decadenta, hai sa ne uitam la cate cazuri de preoti catolici pedofili sunt si cate cazuri de calugari gay sunt...  :confused:

#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrattonix, on 11th December 2010, 02:56, said:

Parada gay se tine din anumite motive, motive de care se fac responsabili homofobii.
Ce casatorie ma? E vb. de regularizarea unor legi, e vb. de un parteneriat civil, fara nicio conotatie religioasa. E vb. de chestii pragmatice.
Fiecare alege ce vrea sa faca in viata si e responsabil de ceea ce face.

Si inainte de a blama pe altii si de a vb. despre decadenta, hai sa ne uitam la cate cazuri de preoti catolici pedofili sunt si cate cazuri de calugari gay sunt...  :confused:
Sunt curios de ce trebuie sa manifesteze in public preferintele lor sexuale deviate.

Casatoria homosexualilor este o jignire adusa umanitatii. Ba inca si vor sa adopte copii, culmea josniciei...

Exemplele date de tine sunt reprobabile si impotriva lor se manifesta extrem de negativ chiar bisericile din care acestia faceau parte.

#31
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postmario_bril, on 11th December 2010, 02:41, said:

Uita-te la TV si vezi ce exemple sunt urmate de altii. Cele date de un om inteligent sau cele date de un om evoluat spiritual sau mai degraba cele date de pitipoance, manelisti, obraznici si decadenti? Se militeaza pentru parada gay, se cer drepturi de a se casatori intre ei, se cer bordeluri si uite asa a patruns decadenta inclusiv in lumea politica. Nu ca politicienii ar fi niste sfinti. Din contra, cei care sunt mai obraznici si mai agresivi si mai cu tupeu si bani sunt cei mai apreciati. Nu are rost sa mai continui...
Gresit, oamenii aleg intotdeauna cea ce considera ca e bun. Numai un dereglat mintal alege ceva ce ii este daunator. Problema e ca nu toti considera acelasi lucru in acelasi fel, bun sau rau. De exemplu eu fumez, punand in balanta avantajele si dezavantajele am tras concluzia ca e mai bine sa fumez asadar fumez, poate ca e o concluzie gresita, poate ca nu am luat un calcul nu-tiu-ce efect daunator, dar eu la momentul in care m-am apucat de fumat am tras concluzia ca fac bine.
Cea ce tu ai constata (dar ai tras concluzia gresita) e ca omul alege in general binele proxim, castigul imediat in defavoarea celui de lunga durata chiar si daca e mai mare acest castig pe termen lung.


Sa revenim la averile BOR, secularizarea lor si separatia bisericii de stat, lasati paradele gay si alte offtopicuri.

Edited by eu_unul, 11 December 2010 - 03:07.


#32
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posteu_unul, on 11th December 2010, 03:05, said:

Gresit, oamenii aleg intotdeauna cea ce considera ca e bun. Numai un dereglat mintal alege ceva ce ii este daunator. Problema e ca nu toti considera acelasi lucru in acelasi fel, bun sau rau. De exemplu eu fumez, punand in balanta avantajele si dezavantajele am tras concluzia ca e mai bine sa fumez asadar fumez, poate ca e o concluzie gresita, poate ca nu am luat un calcul nu-tiu-ce efect daunator, dar eu la momentul in care m-am apucat de fumat am tras concluzia ca fac bine.
Cea ce tu ai constata (dar ai tras concluzia gresita) e ca omul alege in general binele proxim, castigul imediat in defavoarea celui de lunga durata chiar si daca e mai mare acest castig pe termen lung.
Este posibil sa ai dreptate...

Dar te rog sa imi spui in exemplul dat de tine care este binele proxim al fumatului efectiv? Sau cel al prostitutiei? Dar cel al inconstientei care le spuna sa faca bungee-jumping de pe cladiri (la rusi de exemplu)?

#33
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postmario_bril, on 11th December 2010, 03:08, said:

1.Dar te rog sa imi spui in exemplul dat de tine care este binele proxim al fumatului efectiv?
2.Sau cel al prostitutiei?
3.Dar cel al inconstientei care le spuna sa faca bungee-jumping de pe cladiri (la rusi de exemplu)?
1. integrare in grup, esti cool (wtf, aveam 14-15 ani), senzatia ca fac ceva atunci cand nu fac nimic, este singurul viciu pe care-l mai am si e cel mai mic dintre ele
2. orgasmul pe de o parte, orgasmu (mai rar) si banii de cealalta parte
3. senzatiile tari, adrenalina, zenzatia de bine creata de aceasta.

#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Din cate stiu eu, din punct de vedere legal, BOR este asimiliata ONG-urilor si nu SRL-urilor.

Edited by eu_unul, 11 December 2010 - 03:55.


#35
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
:lol: Stiu! Dar mai stiu ca nici un ONG nu produce milioane de euro anual. Unde mai pui ca ONG inseamna institutie nonguvernamentala iar BOR este institutie cvasi-guvernamentala (si restul cultelor la fel) atata timp cat primeste bani de la buget pentru plata personalului.

Ramane cum am stabilit, SC BOR SRL. Oare o fi inregistrat numele asta?

#36
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posteu_unul, on 11th December 2010, 03:58, said:

:lol: Stiu! Dar mai stiu ca nici un ONG nu produce milioane de euro anual. Unde mai pui ca ONG inseamna institutie nonguvernamentala iar BOR este institutie cvasi-guvernamentala (si restul cultelor la fel) atata timp cat primeste bani de la buget pentru plata personalului.

Ramane cum am stabilit, SC BOR SRL. Oare o fi inregistrat numele asta?
Nu conteaza cati bani vin ca venituri ci daca profitul respectiv este ridicat de cineva sub forma de dividende. Iar SRL-urile nu primesc bani de la buget ci dau la buget. Comparatia deci mi se pare fortata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate