Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Moldtelecom este primul care aduce televiziunea digitală H.D. în Republica Moldova.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 21.754
  • Înscris: 07.04.2006

Moldtelecom este primul care aduce televiziunea digitală H.D. în Republica Moldova. 



După lansarea cu succes a celui mai inovativ serviciu de televiziune digitală I.P.TV, Moldtelecom, principalul operator de comunicații pe piața locală, anunță lansarea serviciului de televiziune digitală de înaltă definiție H.D.TV la  platforma IPTV cu posibilitate de testare gratuită până la data de 31 decembrie 2010. 
Implementarea pachetului de canale TV în format H.D. este o premieră absolută pe piața televiziunii din Republica Moldova, Moldtelecom fiind prima companie, care în mai puțin de un an a lansat la nivel național serviciul de televiziune digitală în format standard S.D. (Standard Definition), iar acum și în format H.D. (High Definition). 

Inovația noului serviciului lansat de Moldtelecom constă în difuzarea canalelor de televiziune în standardul HD prin care asigură imagini mai clare decât Standard Definition, oferindu-le astfel clienților o experiență mai vie și mai aproape de realitate, fiind o alegere perfectă pentru cei care au deja acasă un televizor HD ready sau Full HD.

„Ne bucurăm nespus de mult că suntem primii, care, în ajunul sărbătorilor de iarnă, aducem în casele clienților noștri experiența HD, printr-un pachet nou de programe TV de educație și divertisment, care va face memorabilă trecerea dintre ani”, a afirmat Vitalie Iurcu, Director General Moldtelecom în cadrul conferinței de presă, care a avut loc astăzi, 7 decembrie curent.

Astfel, pe lângă pachetul de bază Premier sau Univers, clienții noi și existenți ai televiziunii digitale de la Moldtelecom, au posibilitatea de a alege și pachetul HD, care conține cele mai populare canale: Discovery Showcase HD, Eurosport HD, Fashion HD, Bebe TV HD și canalul autohton Jurnal TV HD, toate la doar 120 lei, iar abonamentul pentru luna decembrie, Moldtelecom îl oferă gratuit. Canalele menționate se adaugă grilei de programe deja existente, care se extinde până la 83 canale TV în platforma digitală.

Așadar, chiar de la etapa lansării, clienții Moldtelecom vor putea beneficia și aprecia avantajele noului serviciu de televiziune High Definition, care constă în posibilitatea de a viziona canalele de televiziune într-o calitate excepțională a imaginii comparativ cu cea în Standard Definition. Raportul de aspect al imaginii în standardul HD este de cinema-style 16:9 widescreen - exact ca la televizoarele moderne. În plus, rezoluția oferită de noul serviciu este de până la cinci ori mai mare decât la televiziunea standard, iar efectele sonore, surround Dolby Digital 5.1, sunt mai realiste și asemănătoare cu cele din cinematografe. Acestea sunt doar principalele caracteristici ale televiziunii HD.

Îmbinarea reușită a celor mai avansate tehnologii și a celor mai accesibile tarife, reconfirmă tendința operatorului național Moldtelecom de a contribui la îmbunătățirea calității vieții oamenilor din întreaga țară, oferindu-le clienților săi acces la un portofoliu vast de servicii inovative și ușor de utilizat.

La prima etapă, serviciul de televiziune digitală HD este disponibil tuturor clienților Moldtelecom din rețeaua MaxFiber, atât în municipiul Chișinău, cât și în toate centrele raionale ale republicii.

Pentru viitor, Moldtelecom promite clienților săi diversificarea planurilor tarifare pentru televiziunea digitală și extinderea numărului de canale atât în Standard Definition, cât și în format HD, fără a majora pentru aceasta costul pachetelor.

Sursa: http://www.moldtelecom.md/ro/news/464/



#2
GABBO

GABBO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.028
  • Înscris: 02.05.2006
Si uite cum moldovenii baga Eurosport HD si Discovery HD Showcase si RCS-ul nostru doarme...

#3
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.568
  • Înscris: 16.12.2006
felicitari Moldtelecom, la mai mare :D

#4
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.426
  • Înscris: 27.01.2010
pana si ei sunt mai buni decat RCS-ul si UPC-ul de la noi.Bravo lor si succes in continuare.

#5
gool

gool

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 245
  • Înscris: 09.06.2009

View Postcatalinman, on 9th December 2010, 21:43, said:

felicitari Moldtelecom, la mai mare :D
Au canal de stiri in HD ?

#6
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.568
  • Înscris: 16.12.2006
pai Jurnal TV e de stiri :)

cu toate ca am inteles ca acum se transforma usor-usor in canal generalist !

#7
GABBO

GABBO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.028
  • Înscris: 02.05.2006

View Postcatalinman, on 10th December 2010, 13:17, said:

pai Jurnal TV e de stiri :)

cu toate ca am inteles ca acum se transforma usor-usor in canal generalist !

Totusi, nu e prea sugestiv numele de "JURNAL TV" pentru un canal generalist.

#8
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.342
  • Înscris: 15.07.2003
si pt carcotasi si/sau adulatorii rds, aia 120lei sunt lei moldovenesti. in moneda noastra vin cam 30 lei.
asteptam in continuare bombele....

#9
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.684
  • Înscris: 19.07.2008

View PostGABBO, on 9th December 2010, 21:19, said:

Si uite cum moldovenii baga Eurosport HD si Discovery HD Showcase si RCS-ul nostru doarme...
Mai putin cand e vorba de facturi :naughty:

Bravo lor !

Editat de creatura85, 10 decembrie 2010 - 20:16.


#10
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.465
  • Înscris: 09.03.2007
Din ce am vazut JURNAL TV e mult peste PUBLIKA TV, si content si tehnologie.

#11
drag16

drag16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.058
  • Înscris: 26.04.2009

View Postcatalinman, on 10th December 2010, 13:17, said:

pai Jurnal TV e de stiri :)

cu toate ca am inteles ca acum se transforma usor-usor in canal generalist !
Mi-aduc aminte un meci de fotbal ( in europa league parca dinamo sau steaua nu mai stiu cu olimpia balti) transmis destul de bine de ei pe jurnal tv .Cu scor ,minut si tot tacamul ,iar comentariul destul de bun ca ma gandeam ca aia doi s-au scolit pe la Protv pe la noi.Oricum bravo lor . Dth-ul lor poate nu o fi facut ( in optica alor nostri sau cel putin asa mi sa raspuns-ca pentru oras o sa fie Gpon-ul cu HD si pentru restul ..AgroTv) pentru cei de la tara....Probabil se uita la noi si zic..."Niste tarani...." vorba reclamei

#12
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.465
  • Înscris: 09.03.2007
Dinamo a jucat cu Olimpia Balti. Imi aduc aminte ca un prieten imi zicea ca avem atatea televiziuni de sport si nu sunt in stare sa difuzeze un meci de fotbal, iar dupa ce s-a terminat meciul am intrat pe siteul celor de la JURNAL TV si am ramas masca pentru ca aveau o reclama cum ca meciul fusese transmis de ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate