Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Problemele romanilor in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
[quote name='iris_blue' date='7th March 2011, 20:19' post='9573388']
Ti-as fi recunoscatoare daca ai putea sa-mi dai mai multe detalii despre actele pt cetatenie.
Lista aia de acte o gasesti usor dar ceva mai la concret, daca te-ai lovit de ceva probleme in a reuni actele cerute din tara, nu stiu, ce ti se pare relevant.
Multumesc!
[/quo

Ptr cetatenia spaniola:
1.FUNDAMENTAL 10 anii legali in Spania(daca e mai mult e si mai bine)
2.Certificat de nastere cu apostila,tradus,legalizat,supralegalizat in RO.
3.Cazier judiciar cu antecedentele penale,apostila,tradus,legalizat,supralegalizat in RO.
4.Certificat de casatorie(daca e cazul) apostila,tradus,legalizat,supralegalizat in RO.
5.Certificat de nastere al copiilor(in cazul ca sunt minori,aici nu stiu cum e mai bine,depinde unde sa nascut copilul RO/ES,posibil-apostila,tradus,legalizat,supralegalizat in RO).
6.Certificat de empadronamiento.
7.Fotocopie NIE sau TARJETA DE RESIDENCIA.
8.Fotopicopie PASSAPAPORT(toate paginile).
9.Acreditat mediu de viata(nominas,contrato de trabajo,vida laboral).
10.In caz ca esti in "PARO",un certificat de la INEM(dovada ca primesti paro).
Tot ce am scris mai sus ti se va spune si la REGISTRUL CIVIL,poti merge si intreba conditiile si tot ce tu crezi ca iti este de interes.

P.S. ...timp estimat 2 anii -2 anii si jumate (asta mi s-a spus de catre cei de la REGISTRUL CIVIL).
      ...ptr CATALUNIA posibil sa mai fie nevoie de tradus in CATALÁ,aici nu stiu,intrebat la REGISTRUL CIVIL.
Cam asta e relevant,pare asa la 1a vedere mai greu,dar se pot reuni actele respective in RO. in cel mult 10 zile si asta ca exagerez si mai putin cred.
O zi buna.

#20
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Multumesc mult ca ti-ai luat din timp ca sa-mi raspunzi, o sa ma interesez la Registrul civil de aici, sotul meu are peste 10 ani si el vrea sa ceara cetatenia din moment ce traim aici si in viitorul apropiat nu avem de gand sa ne intoarcem in tara.
Stau in Cataluña, dar nu cred sa ceara actele astea traduse  in catalana, doar nu e cetatenie catalana (inca!), cand am depus actele pt echivalarea diplomei au fost traduse in spaniola.
Multumesc oricum, te intrebam pt ca mai demult am auzit ceva discutie ca orice cetatean spaniol trebuie sa aiba  dos apellidos, dar nu i-am dat atunci atentie.

#21
mariusmalini

mariusmalini

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.11.2011
Buna ziua,tuturor romanilor!!!
Am o problema legata de locul de munca,daca puteti sa ma ajutati cu-n sfat,indrumare..orice .Sunt in Spania de 3 ani,dar abia din 2010 lucrez cu contract de munca,mai exact de pe 30 noiembrie,impreuna cu sotia mea,lucram interni(empleo de hogar) la un chalet,avem tarjeta sanitara, si un an de cand muncim..asta este in general prezentarea.Problema este urmatoarea:cand ne-a facut contract de munca nu ne a dat si noua o copie dupa el...si acum i am cerut si mi a zis ca nu gaseste contractul..nah eu zic ca  astea sunt scuze,cel putin asa credem,alta ar fi ca,am avut in august vacanta 15 zile cu plata...iar acum cand am intrebat-o de restul, ca deja avem un an, implinit mi a zis ca abia la anul in august o luna .... primul an de munca se da numai 15 zile...si cu al 13-lea salariu,tot asa abia la anul...tot felul de scuze si ...legile care numai ea le stie....
Vreau sa va intreb cum as putea sa fac rost de o copie dupa contractul de munca ...daca sefa nu vrea sa mi l dea...exista vre o solutie???

Va multumesc,anticipat!

#22
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Daca chiar v-au facut contract ar trebui sa fie inregistrat la Ministerul Muncii. Cel mai sigur este sa va cereti "Informe de vida laboral" la Seguridad Social, unde apar perioadele de lucru sub contract.

#23
mariusmalini

mariusmalini

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.11.2011

View Postsoarce, on 8th December 2011, 00:23, said:

Daca chiar v-au facut contract ar trebui sa fie inregistrat la Ministerul Muncii. Cel mai sigur este sa va cereti "Informe de vida laboral" la Seguridad Social, unde apar perioadele de lucru sub contract.





Multumesc pentru raspuns.
Dar am uitat sa precizez ca am cerut si "vida laboral" prin luna a 5-a de munca cu contract,da suntem in evidenta celor de la seguridad social..aveam 100 si ceva de zile cotizate la ei pana in momentul respectiv.Acum vreau sa mai cer odata vida laboral,pe la inceputul lunii ianuarie 2012....
Problema mea cea mai importanta  de rezolvat  este:nu am nici o copie dupa contractul de munca,atat stiu ca este indefinit..nu temporal...dar cum pot face rost de o copie dupa contractul de munca,atat timp cat "sefa" sub pretextul ca nu-l gaseste...mai bn zis nu vrea sa-mi dea o copie...
Alta ar fi ca nu se stie..peste tot, pe  cine am intrebat imi zice ca nu se primeste nimic de la stat in caz ca ramai fara munca asta...oare sa fie adevarat...???voi  ce parere aveti???daca ma puteti ajuta intr-un fel sau altul cu o idee,o sugestie,unde sa ma duc si ce sa fac..v-as fi recunascator.:)

Cu respect,MARIUS!

#24
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,268
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmariusmalini, on 8th December 2011, 12:59, said:

Multumesc pentru raspuns.
Dar am uitat sa precizez ca am cerut si "vida laboral" prin luna a 5-a de munca cu contract,da suntem in evidenta celor de la seguridad social..aveam 100 si ceva de zile cotizate la ei pana in momentul respectiv.Acum vreau sa mai cer odata vida laboral,pe la inceputul lunii ianuarie 2012....
Problema mea cea mai importanta  de rezolvat  este:nu am nici o copie dupa contractul de munca,atat stiu ca este indefinit..nu temporal...dar cum pot face rost de o copie dupa contractul de munca,atat timp cat "sefa" sub pretextul ca nu-l gaseste...mai bn zis nu vrea sa-mi dea o copie...
Alta ar fi ca nu se stie..peste tot, pe  cine am intrebat imi zice ca nu se primeste nimic de la stat in caz ca ramai fara munca asta...oare sa fie adevarat...???voi  ce parere aveti???daca ma puteti ajuta intr-un fel sau altul cu o idee,o sugestie,unde sa ma duc si ce sa fac..v-as fi recunascator.:)

Cu respect,MARIUS!
te plateste-n fiecare luna? semnezi ceva? plateste cotizatia la impozit/siguranta sociala?

daca da si n-ai nevoie pentru ceva anume de contract, parerea mea este sa stai linistit, ca vremurile-s grele acum, zi merci ca ai un loc de munca, cand s-or mai inbunatati conditiile si trece criza, poti sa-ti ceri drepturile sau sa schimbi macazul, din pacate acum nu sunt prea multe optiuni

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate