Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Afacere automat cafea?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.207
  • Înscris: 10.07.2010
Lucrez intr-o firma cu 51 de oameni, avem 4 pauze (din 2 in 2 ore)  si toata lumea merge la un magazin (aflat la 50 m distanta, e singurul) sa cumpere cafea, ciocolata calda sau 3in1 !
In magazin, toate acestea se iau de la automatul de cafea !
M-am gandit sa cumpar eu un automat ( aproximativ 800 euro) si sa il amplasez in firma respectiva (manageru e de acord) !
Fiecare persoana isi cumpara de luni pana vineri cate o cafea pe zi (minim) garantat !
Crede-ti ca e buna ideea mea sau...ma agit degeaba?
Cam ce profit as putea avea,teoretic,cu aproximatie?
Ca sa pot amplasa un automat in firma, trebuie sa imi fac pfa sau cum fac sa fie legal ?

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.420
  • Înscris: 15.12.2009
51 de persoane x 1 cafea pe zi = 51 de cafele pe zi
51 de cafele x 5 zile = 255 cafele pe saptamana
255 cafele x 1 leu = 255 lei pe saptamana

800 euro ~= 3400 RON
3400/255 = 13 saptamani in care ai acoperi investitia daca afacerea ar merge cum zici tu.

Deci abia dupa aproape 3 luni jumatate ai acoperi costul aparatului. Cat despre ce documente sunt necesare si costul intocmirii, habar nu am.

Editat de Ann0nyym0us, 08 decembrie 2010 - 17:04.


#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.373
  • Înscris: 05.04.2006
Eu zic ca este o idee buna, insa nu stiu cum vei fi privit de colegi, vor incepe glumele, mistourile. Ce zic eu: ia-l pe numele sotiei sau a unui prieten care, eventual are deja firma. Asta ca sa nu mai faci tu PFA etc., vei avea maxime batai de cap cu actele, sectia financiara etc. Despre profit, nu stiu cit pot costa consumabilele, curentul etc.

#4
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.870
  • Înscris: 11.09.2005
Poate fi un business ca nu platesti curentul si locatia (chirie). Este mai grav cand se strica si ca trebuie sa mai pui 'consumabile' in el. Consumabile pe care nu cred ca le-ai luat in calcul (lapte praf, ceai granulat, ciocolata calda, capuccino, cafea). De asemenea, din cand in cand vei avea nevoie de o curatare a sistemului datorita depunerilor de calcar ce strica si gustul produsului.
Pana la urma, face bani si fara sa stai cu ochii pe el :OK:

#5
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.207
  • Înscris: 10.07.2010

 ionut76, on 8th December 2010, 18:02, said:

Eu zic ca este o idee buna, insa nu stiu cum vei fi privit de colegi, vor incepe glumele, mistourile. Ce zic eu: ia-l pe numele sotiei sau a unui prieten care, eventual are deja firma. Asta ca sa nu mai faci tu PFA etc., vei avea maxime batai de cap cu actele, sectia financiara etc. Despre profit, nu stiu cit pot costa consumabilele, curentul etc.
Colegii nu isi permit sa faca glume sau mistouri pe seama mea (am o autoritate ca si angajat in firma), nu ii o problema ci din contra, majoritatea isi doresc lucrul acesta, la sectia financiara vreau sa ma ocup eu, sincer am prea mult timp liber si nu stiu ce sa mai fac...
  
@Cuteguy - avem angajat la firma un inginer care a lucrat pana anul trecut la dailly coffe (mare avantaj) !

@Ann0nyym0us - multumesc de calcule :)

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.420
  • Înscris: 15.12.2009

 Business_style, on 8th December 2010, 17:24, said:

@Ann0nyym0us - multumesc de calcule :)
no problem, vezi ca eu ti-am calculat doar costul utilajului, nu si costul materialelor auxiliare si resurse (electricitate, apa)

#7
winner007

winner007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 22.11.2010

 Ann0nyym0us, on 8th December 2010, 16:59, said:

51 de persoane x 1 cafea pe zi = 51 de cafele pe zi
51 de cafele x 5 zile = 255 cafele pe saptamana
255 cafele x 1 leu = 255 lei pe saptamana

800 euro ~= 3400 RON
3400/255 = 13 saptamani in care ai acoperi investitia daca afacerea ar merge cum zici tu.

Deci abia dupa aproape 3 luni jumatate ai acoperi costul aparatului. Cat despre ce documente sunt necesare si costul intocmirii, habar nu am.

Adica are profit 100%? Costurile de productie sunt egale cu 0? Depinde ce aparat cumperi dar trebuie sa aiba cititor de bancnote, doar nu o sa vinzi fise. Cafeaua tre sa fie calitativa si trebuie sa ai mai multe sortimente. Nu toate se vor cunsuma in aceasi masura deci aprovizionarea o vei face in functie de cerere, nu pe stocuri. Intereseaza-te sa vezi care e marja de profit la o asemenea afacere. Daca tot iti faci PFA si incepi cu astfel de servicii poti sa iti iei si un automat care sa vanda cornuri, ciocolate, cola, guma... samd.

#8
Flegmatic

Flegmatic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 508
  • Înscris: 24.06.2008
Merita sa incerci, intr-un final daca nu iese:
- investitia nu este mare
- il poti vinde la randul tau

Idea e ca tonomatul sa faca cafea buna - preferabil lavazza

#9
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.207
  • Înscris: 10.07.2010

 winner007, on 8th December 2010, 18:30, said:

Adica are profit 100%? Costurile de productie sunt egale cu 0? Depinde ce aparat cumperi dar trebuie sa aiba cititor de bancnote, doar nu o sa vinzi fise. Cafeaua tre sa fie calitativa si trebuie sa ai mai multe sortimente. Nu toate se vor cunsuma in aceasi masura deci aprovizionarea o vei face in functie de cerere, nu pe stocuri. Intereseaza-te sa vezi care e marja de profit la o asemenea afacere. Daca tot iti faci PFA si incepi cu astfel de servicii poti sa iti iei si un automat care sa vanda cornuri, ciocolate, cola, guma... samd.
Multumesc de informatii si de idee ! Pe cand o sa scot profit te chem la o cafea :)

#10
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.373
  • Înscris: 05.04.2006
sa NE inviti la o cafea ca ne-am dat mai MULTI cu parerea  :D

#11
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.712
  • Înscris: 19.08.2005

 Flegmatic, on 8th December 2010, 17:42, said:

Idea e ca tonomatul sa faca cafea buna - preferabil lavazza
Ar fi primul tonomat care face cafea  :coolspeak:

#12
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.469
  • Înscris: 28.09.2011
Salut!
Culmea e că nu beau cafea, dar mă gândesc să cumpăr un asemenea automat de cafea, preferabil cu bancnote. Nu vreau să fac o afacere numai din așa ceva, nu asta e baza, dar îmi doresc un aparat.
Nu am studiat aproape deloc piața pentru că eu cred mai mult în forumuri decât într-o pagină de net care promite marea cu sarea.

1. Mi-ar plăcea să cumpăr unul nou, dar vadul slăbuț mi-ar întinde amortizarea pe un timp prea lung. Habr n-am cât e unul nou, că netul e plin de SH-uri.
2. Să iau cu chirie de la o firmă de automate, să pună ei ce vor acolo, doar ca să își ia profit, iar nu vreau. Vreau să mă ocup eu de conținut pentru că nu vreau să îmi alung clienții pentru că unul vrea să vândă apă colorată. El pleacă cu mașinăria lui cu tot, eu rămân.
(Nu știu dacă există un mod de chirie inversă, adică o firmă îl aduce, montează, repară dacă se strică și le dau eu din procent, nu ei mie. Practic o chirie de utilizare.)
3. Un aparat second hand mă sperie din start. Că cel care a renunțat la el nu a renunțat degeaba ci pentru că se strica prea repede. Nu vreau să repar, vreau să vând cafea bună.
Nici nu știu ce garanții oferă cei ce vând SH-uri, dar chiar aici pe forum cineva zicea de o garanție de probă de 15 zile (doar???), cu banii înapoi. Ăla care vinde știe din start cât îl ține mașina pe cumpărător. Iar eu nu am încredere în necunoscuți.

Aș dori să îmi spuneți și ce caracteristici funcționale, ce așteptări, ce să caut, la un asemenea automat. Nu vreau profit peste noapte, nici să mă îmbogâțesc dar nici să iau țeapă.

Mulțumesc.

Editat de XrainX, 30 martie 2014 - 12:02.


#13
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 445
  • Înscris: 12.08.2013
Nu stiu sa iti zic ce si cum, dar stiu cine stie: Cineva care a lucrat pe partea de service cu asa ceva.

Cum dai de acest cineva.
In cladirile de birouri gasesti automatele, acolo se face si grosul vanzarii. Baietii vin cu alimentarea ori dimineata, ori seara, sau poate chiar in timpul programului. Cel mai simplu, intrebi la receptie cand vin de obicei cei cu alimentarea si astepti sa schimbi cateva vorbe. Aici o sa dai de cel ce face mentenanta, adica alimenteaza cu apa(daca nu e conectat la retea) si cu cafea, lapte,etc.

Cum il convingi sa iti dea numarul celui ce face service pe aparate, te descurci. Acela stie belele aparatelor, nu toate modelele, pentru ca de obicei o firma nu are decat cateva tipuri, pentru a minimiza costurile. Dar oricum, iti poate oferi consultanta in cunostinta de cauza.



Daca merita bataia de cap ce ti-am spus-o, tu stii.

#14
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.463
  • Înscris: 04.03.2013
Cam 2000 euro unul nou.


Se schimba pentru ca este ca la cazinouri: mereu trebuie ceva nou.

#15
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.207
  • Înscris: 10.07.2010
Baieti, multumesc de sfaturi, dar topicul ii din 2010 Posted Image . Si mi-am dat demisia de muuult. Oricum, imediat dupa ce am deschis acest topic (in maxim 2 saptamani) sa adus un aparat de cafea de la Dallymar sau ceva in genu. Probabil cineva de pe forum mi-a furat ideea, scotocind profilul meu a aflat si unde lucram si nu-i era greu. Ideea a fost buna din moment ce vara trecuta cand am trecut pe acolo, aparatul respectiv inca era...Posted Image

#16
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 445
  • Înscris: 12.08.2013

 Business_style, on 01 aprilie 2014 - 19:16, said:

Baieti, multumesc de sfaturi, dar topicul ii din 2010 Posted Image
. Eu i-am raspuns lui XrainX. Fara suparare, dar nu esti unul din userii pe care ii iau in seama.

Editat de hesu154, 01 aprilie 2014 - 20:40.


#17
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.469
  • Înscris: 28.09.2011
Nu contează un topic de când e și nici al cui e. Contează informația pe care o aștepți în momentul în care întrebi.
Că dacă fiecare ar vrea informație doar pentru el ar fi miliarde de topicuri.

#18
seasammyblue

seasammyblue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 17.02.2015
ca sa te ocupi cu asa ceva trebuie sa ai firma, PFA? Care e baza legala sa detii si sa amplasezi automate de cafea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate