Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

PANASONIC AG-HMC81E

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
assus

assus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 05.02.2005
Sunt in a doua zi cu aceasta camera pe mana si desi initial mi-a fost destul de greu sa o accept ca fiind buna pt filmat evenimente, dupa ce am inceput sa ma joc cu ea, am ramas placut surprins sa vad ca se descurca chiar bine in lumina joasa si mai mult decat atat, culorile ei erau clare, chiar si la o iluminare foarte mica (o lumanare) !!!

Direct de pe card a fost incarcat pe vimeo   Test Light - Panasonic HMC 81E

"Trecerea camerei video Panasonic HMC 81, de la modul Auto in modul Manual, pt a vedea cum arata imaginea in functie de gain. Sursa de lumina 1 bec de 12 W economic din tavan sau Lampa cu leduri cu variator, setata la putere minima de la ~1m

Materialul nu a fost deloc editat si se poate trimite celor interesati, in format necomprimat pe transfer, in caz ca va doriti o vizualizare la calitatea reala "

Ca si observatii generale, mi-as dori de la bun inceput, ca cei ce sunt fani declarati Sony, sa nu posteze pana nu o testeaza in conditii similare, deoarece nu intentionez sa mai argumentez cu posturi suplimentare ceea ce se poate vedea cu usurinta in acel filmulet ...  Aceasta camera a fost conceputa special pentru un utilizator de tip VX 2000 si este ideala pt filmari evenimente in format HD cu buget mic, deci va rog sa luati in calcul ca in afara de problema designului rusesc, camera e chiar f ok mai ales in modul auto, dar si pe manual daca iti doresti ceva mai mult totusi ...

ps. al doilea filmulet (cel cu lumanarea) va fi postat saptamana viitoare, deoarece pe vimeo nu mai pot incarca nimic saptamana aceasta (nu mai am spatiu de uplod)

Edited by assus, 05 December 2010 - 12:42.


#2
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Felicitari pentru initiativa. La prima vedere pare ok. Pe vimeo ai incarcat fisierul brut din camera sau ai editat inainte de a pune pe vimeo? Intreb asta deoarece spui ca materialul poate fi trimis pe transfer, insa cei cu cont pe vimeo il pot descarca direct.
Eu am descarcat totusi fisierul, pot sa spun ca arata bine la 24db. Vad totusi ceva artefacte, aberatie cromatica si parca e putin neclar. Era bine sa fi dat cat mai multe detalii, shutter speed, profile etc.
Ideal ar fi fost sa faci un test comparativ cu una din camerele populare de pe piata ca sa ne putem da seama mai bine ce poate camera. Poate vei reusi si un astfel de test.
Asteptam si filmul 2.
Bafta.

#3
assus

assus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 05.02.2005
Eu mi-as dori sa o vad pusa in acelasi timp la un test cu o camera mai buna decat ea, poate un AX2000 sa vedem cat de mare e diferenta ... Poate, daca vrea cineva, din cei ce citesc forumul sa vina cu ea, sa o punem in paralel, atunci vom vedea ce poate si mai bine !

Legat de setari, totul e ca din fabrica ! Nu am vrut sa "trag" de ea pt ca atunci ar incepe discutiile cum ca vezi doamne e "tunata". De aceea am incarcat filmul chiar direct dupa card. Oricum l-am salvat si in calculator si in caz ca vreti originalul ma gandeam sa  si va postez linkul de la transfer pe forum ...  

Este diferenta enorma de calitate intre filmul din pc si ce a iesit pe vimeo. Oricum fata de youtube, pe vimeo se vede mult mai bine.

ps. pe acest site nu primeste formatul nativ al camerei si pt ca nu am vrut sa stric calitatea printr-o editare  (nu ma pricep mai deloc la ce format sa aleg la ...iesire) care sa dea nastere la interpretari, am postat doar pe vimeo ...

Edited by assus, 05 December 2010 - 19:30.


#4
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Daca originalul tau are 455MB si este in format mts, atunci, asa cum a zis si CristianAdrian, se poate descarca de pe vimeo.
Din cauza asta nu ti-a mai dat voie sa postezi al doilea clip. Deja ai "consumat" spatiul de 500MB alocat saptamanal pt upload, la care ai dreptul.

Edited by pif_foto, 05 December 2010 - 19:51.


#5
assus

assus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 05.02.2005
Sa inteleg ca ce pui pe vimeo asta descarci ? Nu se comprima deloc ? dupa upload a facut 20 min "processing" ... deci ma gandeam ca a redus dimensiunea la fel ca youtube

ps. In 5 min voi pune pe transfer filmuletele si apoi postez linkul aici

#6
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Ceea ce poti viziona direct pe vimeo este rezultatul comprimarii facute de ei la ceea ce tu ai uploadat. Pt cei care au cont acolo exista si posibilitatea de a downloada direct ceea ce tu ai uploadat, bineinteles doar daca tu permiti asta. Cand uploadezi un clip pe vimeo ai posibilitatea de a alege daca il lasi "liber" la downloadat sau nu. Poti reveni si ulterior la aceasta optiune, in setari.
Attached File  assusvimeo.JPG   286.32K   40 downloads

Edited by pif_foto, 05 December 2010 - 21:20.


#7
assus

assus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 05.02.2005
link transfer (valabil max 10 zile)

ps. sunt in discutii cu cineva pt un AX 2000 sa il punem in paralel cu HMC81, dar tb sa ne sincronizam cu timpul (poate facem si ceva pe lumina de exterior)

Edited by assus, 06 December 2010 - 09:03.


#8
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Și totuși pt a respecta cît de cît condițiile reale de filmare la un eveniment ai putea să repeți testul cu niște paramentrii des folosiți cum ar fi 1/50, Open și WB manual și eventual o focalizare manuală?
Imaginea și așa nu e rea dar pe manual ar ieși și mai bine.

Edited by vgabi, 06 December 2010 - 08:48.


#9
assus

assus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 05.02.2005
- White balance este aproape instant ~3" si este acceptabil vs manual  
- Viteza shutterul era oricum la 50
- Open oricum era, pt ca alltfel nu incepe sa amplifice din gain
- Focusul pe manual vs focus automat ... la panasonic incepand cu DVX 100 nu mai sunt deloc pb cu focusul, ca il faci tu sau ea, daca ti subiectul in centru iese super clar direct pe automat chiar si la lumina foarte joasa (o lumanare)

Uitati-va si la fillmuletul 2  cu lumanarea (linkul de transfer e mai sus un post)
In acest filmulet tb sa ii fac WB manual dar am vrut sa vad ce resusete ea si ceva ceva a facut, dar nu tot ce se putea obtine ...

Totul e pe automat cu setarile cu care a venit in cutie ! Nu am vrut sa ii schimb nimic din ce poate ea pe standard, pt ca aceasta camera deserveste operatorul "grabit" , care nu se pricepe oricum sa faca ceva mai bun decat face camera (si camera face totul acceptabil si singura ... no offence)

Daca vrei sa lucrezi cu ea pe manual, nu vad de ce sa iti iei un model fara ND, ca apoi sa dai banii pe filtre separate etc... Treci direct la ceva cu adevarat profi care este conceputa direct pt un consumator avizat (sincer eu nu cred ca aceasta camera este buna, decat pt cei care nu au experienta si nici vor decat profit de la o filmare )

Daca pe vremuri cu totii aveam M9000 sau unii mai smecheri MS 5, diversificarea e mult mai mare acum si daca dezbatem acest subiect ajungem fix la aceeasi concluzie: Vara nu e ca Iarna !!!    

ps. vad o singura solutie pt a isi cu ea din casa la un eveniment, sa ii puna un parasolar adevarat, nu plasticul ala care o sluteste si ii strica toata linia acceptabila dealtfel ....

Edited by assus, 06 December 2010 - 10:49.


#10
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

 assus, on 6th December 2010, 10:32, said:

sincer eu nu cred ca aceasta camera este buna, decat pt cei care nu au experienta si nici vor decat profit de la o filmare
Traiam cu impresia ca-ti place camera si ca o consideri ok pt evenimente. Spune-ne mai pe larg impresiile tale despre ea, ce-ti place si ce nu.

#11
assus

assus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 05.02.2005
Imi cer scuze ca nu scriu un pro si contra, dar eu personal nu vreau sa se inteleaga ca aceasta camera mi-a devenit "prietena" / ca ma dezamageste sau imi place ceva la ea ...
Repet e foarte ok pt cei ce se rezuma sa faca profit rapid la o filmare si chiar pt cei ce nu sunt atat de "grabiti" dar nici vorba sa o vad in mana cuiva cu pretentii, de viitor videograf !

Camera a fost cumparata pt un prieten, care nu stie si nici nu vrea sa invete sa lucreze cu profile de culoare, ND, focus assist  si alte d'astea ... Omul a avut un M40 pana in 2004 cand a trecut pe un Vx si acum cateva zile m-a rugat sa il ajut sa ii cumpar o camera HD care sa se vada bine si sa aiba cum sa o tina pe umar, de la cei ce vand cu garantie reala (scrisa)

ps. Eu acum o saptamana mi-am luat un JVC PROHD GY HD 111(optica interschimbabila cu macro - Fujinon 1.4 cap coada !!!) , si atunci cand a pus mana pe ea, a realizat ca vrea din nou camera de umar ...

Edited by assus, 06 December 2010 - 11:43.


#12
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
N-ar strica să pui un sample și de la JVC să vedem și noi mai ales că e o cameră folosită de obicei la tv.

#13
assus

assus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 05.02.2005
Ieri cel cu camera si-a cumparat Mattebox cu filtre neutral, microfon si o comanda pt trepied prin care se poate face Focus, Zoom, Iris, inclusiv Rec (super tare Varizoom !!!)

As fi vrut sa pun o poza, dar vad ca aici nu se poate in mod direct  :confuzzled:  

ps.
  Pot sa va dau o veste buna, legata de testarea in paralel cu AX2000 : Diseara cei doi posesori de camera si le lasa la mine pana dimineata, asa ca voi beneficia de ele mai mult decat imi e necesar pt a vedea ce stie ficare sa faca in modul Auto ...

Edited by assus, 07 December 2010 - 14:00.


#14
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
incearca te rog sa tragi si altceva decit mire de control, si din mina-umar sa vedem si noi stabilizarea optica

#15
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Da, sustin acelasi lucru, sa filmezi si altceva, scena de noapte, scena de zi, detaliu, wide, tot ce poti, oricum timpul e limitat. sa notezi si detaliile tehnice.
eventual si un mic test SD (DV 25mbps contra Mpeg2 9mbps).
Si parerea ta despre cum se comporta camerele comparativ, de ex in cat timp se acceseaza un card, cat timp dureaza pana poti da rec, cum se misca inelele, cum simti butoanele, cum ti se par meniurile, diferentele intre LCD-uri etc.
Ok, nu vreau sa mai insist, faci si tu ce poti.
Asteptam cu nerabdare rezultatele :)

#16
assus

assus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 05.02.2005
O sa fac ce pot, insa partea cu notatul va fi ... verbala, pt ca nu vreau sa editez materialul si nici nu vreau sa ii schimb compresia ...
Pana atunci eu zic sa va dati cu parerea despre cum arata Panasonic AG-HMC81, cu tot ce i-a cumparat amicul meu. Eu ma abtin de la o parere deoarece, nu vreau sa va influentez !

ps. maine o sa postez si o poza de "grup"

Attached Files



#17
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
@ Cristian Adrian: vezi ca e codec H.264 nu Mpeg2.
@ assus: personal cred ca arat a chinezarii, prea mult plastic si spatiu irosit.

Edited by Ankh, 07 December 2010 - 17:50.


#18
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
@Ankh:
Am spus test SD. In modul SD, AX2000 trage in format mpeg2. Se vede ca nu prea ai tras SD :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate